trg evrope

V Istanbulu sto tisoči na protestih v podporo Imamogluju

29. 03. 2025 14.05

V Turčiji kljub prepovedi zborovanj potekajo novi protesti v podporo priprtemu županu Istanbula Ekremu Imamogluju. Po poročanju medijev se je v Istanbulu zbralo že več sto tisoč ljudi.

Obrambni izdatki za projekte za dvojno rabo le, če je vojaška raba glavni namen

19. 03. 2025 11.31

Evropska komisija je predstavila načrt za okrepitev obrambne pripravljenosti EU do leta 2030, ki se osredotoča na več sodelovanja med državami članicami na področju obrambe. Po besedah pristojnega komisarja Andriusa Kubiliusa bo ključno izvajanje te bele knjige o evropski obrambi, saj zgolj njeno branje Moskve ne bo odvrnilo od napada. Med obrambne izdatke naj bi lahko članice štele tudi projekte za dvojno, tj. civilno in vojaško rabo, a le če je vojaška raba njihov glavni namen. Prav projekte za dvojno rabo sta izpostavila tudi premier Robert Golob in finančni minister Klemen Boštjančič.

'Če se želi Evropa izogniti vojni, se mora pripraviti nanjo'

18. 03. 2025 15.48

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v nagovoru na danski vojaški akademiji v Koebenhavnu dejala, da mora Evropa, če se želi izogniti vojni, nanjo pripraviti. Evropa mora po njenih besedah do leta 2030 vzpostaviti "močno obrambno držo". Temu bo namenjena bela knjiga o prihodnosti evropske obrambe, ki jo bo Bruselj predstavil v sredo.

Evropa stoji za Ukrajino, iz Slovenije odziv: Rusija je agresor

28. 02. 2025 20.38

Iz Evrope se vrstijo izrazi podpore ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu po sporu s predsednikom ZDA Donaldom Trumpom v Beli hiši. Francoski predsednik Emmanuel Macron je poudaril, da je v vojni v Ukrajini agresor Rusija. Slovenski predsednik vlade Robert Golob pa je poudaril: "Rusija je agresor in Ukrajina je tarča napadov." "Čas je, da Evropa prevzame vodstvo na poti k miru v Ukrajini," pa je v odzivu sporočila predsednica Slovenija Nataša Pirc Musar. Zelenski se je številnim državam že zahvalil za njihovo podporo.

Carine na uvoz jekla in aluminija slaba novica za slovenska podjetja

11. 02. 2025 10.55

Uvedba ameriških 25-odstotnih carin na uvoz jekla in aluminija, ki bo skladno z odločitvijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa v veljavo stopila 12. marca in bo veljala tudi za EU, je slaba novica, se strinjajo slovenska podjetja, ki se ukvarjajo z jeklom in aluminijem. Predvsem se bojijo še večjih pritiskov konkurence.

Trenutek, ko so se 'odklopili' od Rusije: 'Svoboda pred grožnjami'

09. 02. 2025 14.10

Estonija, Latvija in Litva so se uspešno priključile na evropsko električno omrežje, potem ko so v soboto prekinile vezi z ruskim omrežjem, je danes v Vilnu sporočil litovski predsednik Gitanas Nauseda. "To je zgodovinski dan," pa je v litovski prestolnici ob priključitvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Slovenska deklica in italijanski deček s pritiskom na gumb in ob pesmi 'Insieme' odprla EPK

08. 02. 2025 07.00

Na obnovljenem Trgu Evrope, kjer je nekdaj meja ločevala Italijo in Slovenijo, se je začela prva čezmejna Evropska prestolnica kulture Nova Gorica-Gorica. Večurno dogajanje do uradnega odprtja je simbolno potekalo na slovenski kulturni praznik. To je zgodovinski trenutek, je bilo slišati z obeh strani meje. Otvoritveno slovesnost si je v živo ogledalo več tisoč ljudi.

Lakersi se še niso ustavili, iščejo novo okrepitev, ki bo morda prišla iz Evrope

08. 02. 2025 18.02

Športni direktor ekipe Los Angeles Lakers po prihodu Luke Dončića ne počiva. Pred koncem prestopnega roka je v vrste moštva iz Los Angelesa pripeljal obetavnega Marka Williamsa, zdaj pa Rob Pelinka lovi še eno okrepitev.

V Novi Gorici odprli prenovljeno železniško postajo

31. 01. 2025 15.34

V Novi Gorici so slovesno odprli prenovljeno železniško postajo. Kot je v nagovoru poudarila ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, gre za pomemben korak k izboljšanju železniškega prometa v regiji in številne prednosti za potnike. Po prenovi v Novi Gorici ostaja le postaja za potniški promet, tovorni pa se seli drugam.

Pet najboljših božičnih sejmov letošnjega leta

14. 12. 2024 18.36

Božič je pred vrati, množice pa so že preplavile božične sejme po vsej Evropi. Organizacija European Best Destinations vsako leto na podlagi glasovanja popotnikov pripravi seznam najboljših božičnih sejmov. Letos so prejeli več kot 590.000 glasov, največ pa jih je dobila madžarska prestolnica Budimpešta. Med najboljšimi petimi so se znašli še dve francoski mesti ter romunsko in poljsko mesto.

Svet ECB znižal obrestne mere za evrsko območje

12. 12. 2024 14.32

Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno s pričakovanji za 0,25 odstotne točke znižal vse tri glavne evrske obrestne mere. Gre za tretje zaporedno znižanje evrskih obrestnih mer in četrti rez vanje od junijskega obrata v denarni politiki.

Finančni komentar: Pospešek nemško-francoskega vlaka

10. 12. 2024 07.00

Politične krize v Franciji in Nemčiji pretresajo temelje evropskega gospodarstva, a delniški trgi kažejo povsem drugačno, bolj spodbudno sliko. Pretekli teden je bil eden najboljših za evropske borze v tem letu, tako v Parizu kot v Frankfurtu so delniški indeksi dosegli visoke rasti.

Shell že 30 let v Sloveniji, ste že preizkusili edino gorivo, ki mu zaupa in ga priporoča Ferrari?

26. 11. 2024 00.15

Shell Adria, ki je del ene največjih globalnih energetskih družb na svetu Shell plc, letos praznuje 30 let svojega delovanja. Ta pomemben mejnik so v družbi obeležili s prav posebnim dogodkom za svoje zveste stranke in poslovne partnerje. Mnogi med njimi, zlasti manjša in večja avtoprevozna podjetja ter podjetja, ki upravljajo z voznimi parki, s Shellom poslujejo že vseh 30 let. Slovenski vozniki osebnih vozil pa so Shell bolje spoznali v zadnjem letu, ko se je družba močneje zasidrala tudi na slovenskem maloprodajnem trgu goriv.

Finančni komentar: Konec optimizma

19. 11. 2024 07.41

Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

Ana Roš: Proti sovraštvu si popolnoma nemočen

17. 11. 2024 17.18

"Nismo še odpirali šampanjca in še nekaj časa ga ne bomo," je nagrado za najboljšega chefa na svetu, ki so ji jo podelili v Dubaju, komentirala Ana Roš. Njena kuhinja se namreč za šest tednov seli v dansko prestolnico, kjer bo Dancem med drugim predstavljala Slovenijo in slovenska vina. V pogovoru nam je odprla vrata v svoj svet. Iskreno je spregovorila o padcih in vzponih, razhajanju, ranljivosti, novi ljubezni. Zaupala nam je tudi, o čem govori njena nova knjiga, ki je v nastajanju, pa tudi, katera kritika jo je najbolj prizadela.

Ifo v strahu pred ekonomsko politiko Trumpa. Velike težave za EU?

06. 11. 2024 14.50

Slovensko gospodarstvo po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA opozarja na morebiten pretiran protekcionizem. Za GZS je pomembno, da ZDA ne uvedejo ukrepov, ki bi prispevali k selitvi proizvodnje v ZDA in bi bili v nasprotju z načeli proste trgovine. V münchenskem ekonomskem inštitutu Ifo pa so ocenili, da bo ekonomska politika Trumpa prinesla velike težave Nemčiji in EU. Napovedane visoke dodatne carine na uvoz iz drugih delov sveta naj bi tako povzročile občuten upad izvoza v ZDA in tudi na Kitajsko.

Hrvaška kandidatka za evropsko komisarko uspešno opravila zaslišanje

05. 11. 2024 08.28

Kandidatka za evropsko komisarko za Sredozemlje Dubravka Šuica je na zaslišanju v Evropskem parlamentu, ki ga je uspešno opravila, kot glavno prioriteto poudarila sodelovanje s partnerji v južnem sosedstvu, pri čemer je izpostavila sklepanje strateških sporazumov z državami v tej regiji.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?

02. 11. 2024 15.01

So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?

01. 11. 2024 06.00

Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Gospodarstvo ni na poti v recesijo: obrestno mero znižali za 0,25 odstotne točke

17. 10. 2024 09.39

Svet Evropske centralne banke (ECB), ki je tokrat zasedal pri nas, je skladno s pričakovanji drugič zapored znižal osrednje evrske obrestne mere. Znižanje za 0,25 odstotne točke je obenem tretji rez v obrestne mere po junijskem obratu v denarni politiki. Razmere sicer ostajajo polne izzivov, a pri ECB zaenkrat menijo, da gospodarstvo ni na poti v recesijo.

Finančni POPkast: Od solin do omrežja, slovenski tehnološki velikan

17. 10. 2024 07.00

Vodilna sila tehnoloških inovacij v Sloveniji. Telekom želi do konca leta 2025 ponuditi 99-odstotno pokritost z omrežjem 5G, njihov optični internet pa je dostopen za več kot 470.000 gospodinjstev. Kot največje mobilno omrežje v Sloveniji s 73-odstotno pokritostjo so temelj tehnološkega napredka.

Slovenski izvozniki: 'V evropskem prostoru ni optimizma'

12. 10. 2024 11.00

Izvozniki so hrbtenica slovenskega gospodarstva, generatorji rasti in napredka. Več kot 26 tisoč jih imamo in zanje je ključno predvsem, da so korak pred drugimi, boljši od konkurence. A srečujejo se s številnimi izzivi: od birokratskih ovir in visokih obdavčitev, do negotovih razmer, nemškega gospodarskega zastoja in naraščajočih geopolitičnih napetostih. Se vse to že pozna tudi pri njihovem poslovanju? Še vedno drži rek: ko Nemčija kihne, se Slovenija prehladi?

Država se je zadolžila za dodatnih 750 milijonov evrov

24. 09. 2024 21.22

Slovenija je na mednarodnih kapitalskih trgih še drugič povečala izdajo 10-letne evrske obveznice z zapadlostjo 10. marca 2034, tokrat za 750 milijonov evrov. S tem je skupni izdani obseg obveznice z oznako RS93 in kuponsko obrestno mero tri odstotke, povečala na 2,75 milijarde evrov.

Finančni POPkast: Gospodarski obeti in analiza tveganj

19. 09. 2024 07.00

Centralne banke so začele s ciklom nižanja obrestnih mer, inflacijski pritisk tako v ZDA kot v Evropi popušča tudi zaradi Kitajske, ki ji proizvodnja počasneje raste od pričakovanj, kar vpliva na nižjo ceno nafte in posledično na nižjo stopnjo inflacije.

Putin ne bi prišel niti, če bi ga vabili trikrat na dan

04. 09. 2024 14.11

Vroče septembrsko sonce, ki se je odločilo, da je še vedno poletje, je neusmiljeno žgalo skozi temne suknjiče in kravate ter črne karoserije diplomatskega voznega parka, ki so napolnili okolico Blejskega jezera. Vroče so bile tudi razprave, Vladimir Putin je dal 'absoluten in nepovraten' pospešek širitvi EU, a niti po 20 letih na Balkanu še vedno ni kakšnega posebnega napredka. Dejstvo, da bo za mizo sedela tudi izraelska političarka, je nekatere tako razburilo, da so pozivali k bojkotu in protestom. "Nismo razdeljeni zato, ker nimamo nič skupnega, ampak zato, ker se bojimo pogovarjati," so naši sogovorniki, ki si želijo kot sredstvo za reševanje nesoglasij uveljaviti dialog, v teh dneh drug za drugim priznavali, da je svet postal resnično zapleten.

Finančni komentar: Inflacija je skoraj premagana

03. 09. 2024 07.00

Evropska centralna banka je uspela znižati inflacijo na 2,2 odstotka. V Nemčiji je avgusta padla pod 2 odstotka, kar je prvič po marcu 2021. V Sloveniji je inflacija v avgustu padla pod odstotek. Naslednji teden bi obrestno mero v Evropi verjetno lahko znižali za dodatnih 25 bazičnih točk.

PRENOS V ŽIVO: Vrhunec uspešne sezone Športnih iger mladih

22. 08. 2024 07.00

Split med 20. in 24. avgustom gosti veliki mednarodni finale Športnih iger mladih. Nacionalni zmagovalci iz Hrvaške, Srbije, Slovenije ter Bosne in Hercegovine, držav, kjer potekajo igre, se bodo pet dni popolnoma brezplačno družili, plavali in tekmovali.

Prenova železniške postaje v Novi Gorici poteka po načrtih

20. 08. 2024 13.59

Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek si je ogledala gradbišče na železniški postaji v Novi Gorici. Poudarila je, da prenova postaje poteka po načrtih. Projekt naj bi bil tako kot številni drugi v mestu zaključen do 8. februarja prihodnje leto, ko bo Nova Gorica skupaj z Gorico postala Evropska prestolnica kulture.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'

04. 08. 2024 07.39

"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

30 % popusta za Mediteran v septembru in oktobru

10. 07. 2024 00.15

Podaljšajte počitniško vzdušje v jesen: rezervirajte oddih na Mediteranu za september in oktober ZDAJ in si zagotovite kar 30 % popusta na zgodnje prijave!