trg elektrike

Se nakup stanovanja čez mejo bolj izplača?

17. 03. 2025 20.29

Medtem ko so se stanovanja v Evropski uniji v zadnjem letu in pol v povprečju podražila za slabe štiri odstotke, je bila ta podražitev pri nas skoraj osemodstotna. Povprečna cena za kvadratni meter rabljenega stanovanja se je v Ljubljani in Kopru denimo že povsem približala cenam, ki jih imajo sicer precej bogatejši Dunajčani, precej ceneje pa je že takoj čez mejo: denimo v Trstu in stari Gorici.

V Siju zmerni optimisti glede okrevanja jeklarske industrije

18. 02. 2025 15.10

Slabe razmere v jeklarski industriji iz zadnjih dveh do treh let so dosegle dno in letos bi se lahko začelo okrevanje, ocenjujejo v Slovenski industriji jekla (Sij). Pozdravljajo pobudo Evropske komisije za povečanje konkurenčnosti energetsko intenzivne industrije in menijo, da bi lahko bil z ZDA dosežen kompromis glede carin.

Trenutek, ko so se 'odklopili' od Rusije: 'Svoboda pred grožnjami'

09. 02. 2025 14.10

Estonija, Latvija in Litva so se uspešno priključile na evropsko električno omrežje, potem ko so v soboto prekinile vezi z ruskim omrežjem, je danes v Vilnu sporočil litovski predsednik Gitanas Nauseda. "To je zgodovinski dan," pa je v litovski prestolnici ob priključitvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Zakaj nekateri nimajo težav dobiti delavcev?

26. 12. 2024 17.11

Kot plezalec je bil perfekcionist, kot podjetnik je moral popustiti, sicer bi mu vsi pobegnili, pravi v smehu manager leta, lastnik in direktor podjetja Lumar. Če jaz ne delam rad popoldne, tudi moji delavci ne bodo, pojasnjuje odločitev, da večina pri njih dela enoizmensko, Robert Medle, lastnik in direktor podjetja Roletarstvo Medle. Zaposleni lahko pripeljejo hišnega ljubljenčka, se iz zgornjega nadstropja spustijo po toboganu, se rekreirajo v službi, vse zato, da se dobro počutijo, razlaga lastnik Intere, najboljšega zaposlovalca med malimi podjetji. Trije lastniki, ki izstopajo po uspešnosti njihovih podjetij. Za rubriko 24UR Dejstva so spregovorili o letošnjem poslovnem letu, o pridobivanju novih kadrov, koliko jih plačujejo in kaj počnejo z dobički.

Vlaga in plesen: 'Ne morem se preseliti, ker se nimam kam!'

18. 12. 2024 11.09

40-letna Ljubljančanka in njen 10-letni sin živita v 30 kvadratnih metrov velikem stanovanju, ki je tako poln vlage, da se v njem pojavlja plesen. "Živiva pod pragom revščine, minus na računu pa je velik stres," pravi obupana mama, ki kljub redni zaposlitvi ne more pokriti vseh mesečnih stroškov. Čeprav si želi, da bi lahko sinu zagotovila "normalen" dom, so razmere na najemniškem trgu takšne, da stanovanja, ki bi si ga lahko privoščila, enostavno ni.

Razdeljena avtomobilska industrija – odpuščanja ali nove priložnosti za razvoj?

05. 12. 2024 06.00

Slovenska avtomobilska industrija je že več mesecev na trnih zaradi težav nemške industrije. Pri Volkswagnu, Fordu, Nissanu in Audiju so odpuščanja že napovedali. Posledično nekatera slovenska podjetja – Boxmark in Mahle – odpuščajo in selijo svojo proizvodnjo iz Slovenije. Odpušča tudi Unior. Cimos je že odpustil štiri ljudi. Na drugi strani v Hidrii 1728 zaposlenih ne bo ostalo brez službe. Podjetjem, kot je Elaphe, pa kriza lahko celo koristi.

Hrvaška kandidatka za evropsko komisarko uspešno opravila zaslišanje

05. 11. 2024 08.28

Kandidatka za evropsko komisarko za Sredozemlje Dubravka Šuica je na zaslišanju v Evropskem parlamentu, ki ga je uspešno opravila, kot glavno prioriteto poudarila sodelovanje s partnerji v južnem sosedstvu, pri čemer je izpostavila sklepanje strateških sporazumov z državami v tej regiji.

'Popolna nevihta', politično motivirana preobrazba in 20 milijard evrov: boj za preživetje

19. 09. 2024 07.09

Ena od treh evropskih tovarn avtomobilskih velikanov, kot so BMW, Mercedes, Stellantis, Renault in Volkswagen, dela veliko manj od svojih zmogljivosti. Bloomberg Intelligence ugotavlja, da je v nekaterih obratih proizvedena manj kot polovica vozil, ki bi jih teoretično lahko izdelali. Medtem ko evropske številke vse bolj skrbijo, pa kitajski konkurenti iščejo proizvodne lokacije na evropskih tleh.

Finančni komentar: Jesenska razprodaja

10. 09. 2024 07.00

September je tradicionalno najmanj donosen mesec v letu. Prvi teden je bil za delniške trge najslabši v zadnjih dveh letih. V zgolj štirih trgovalnih dneh je izpuhtelo več kot 2000 milijard evrov. Največje padce so imeli tehnološki velikani in polprevodniška industrija.

Znižajte račun za električno energijo

01. 07. 2024 00.15

S prehodom na sončno energijo! Z rekordno visokimi subvencijami zdaj še hitreje do sončnih elektrarn kot kadarkoli prej.

Lani skoraj podvojitev instalacij novih sončnih elektrarn

18. 06. 2024 12.09

V svetu je bilo lani na novo instaliranih za 447 gigavatov (GW) sončnih elektrarn, kar je 87 odstotkov več kot predlani. Daleč največ novih zmogljivosti je bilo postavljenih na Kitajskem, za 253 GW, sledile so ZDA z 32 GW. Skupno je v svetu instalirane za 1,6 teravata (TW) proizvodnje elektrike iz sonca, ugotavlja združenje SolarPower Europe.

Ministrstvo bi uvedbo novega sistema omrežnine zamaknilo, agencija ne

18. 04. 2024 14.17

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je Agenciji za energijo predlagalo, da se uvedba novega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki, ki naj bi se po zadnjih napovedih začel uporabljati 1. julija letos, zamakne še za dve leti. Gospodarstvo opozarja na dodatne stroške, dobavitelji na nujnost testiranja novega obračuna. Agencija za energijo odgovarja, da o tem ne razmišlja. Ocenjujejo, da bi morali biti deležniki tudi z vidika informacijske podpore že danes dovolj dobro pripravljeni, saj nova metodologija velja že leto in pol.

Petrol GO: nova aplikacija z izboljšano uporabniško izkušnjo

30. 03. 2024 00.15

Skupina Petrol je predstavila aplikacijo Petrol GO, ki nadomešča in presega enostavnost uporabe svoje predhodnice, aplikacije Na poti. Nova aplikacija je v pretežni meri plod notranjega razvoja in temelji na globokem razumevanju potreb Petrolovih kupcev, s ciljem ponuditi odlično uporabniško izkušnjo.

Finančni komentar: Sijoča gospodarska zvezda

26. 03. 2024 07.09

Švicarska centralna banka je znižala obrestno mero, enako tudi brazilska, in medtem ko ves svet drvi proti recesiji, ZDA ohranjajo blišč in ključno obrestno mero nespremenjeno. Dolar spet pridobiva vrednost in delniški trgi dosegajo zgodovinsko najvišje vrednosti.

Finančni POPkast: Čas je ultimativna dobrina

21. 03. 2024 06.04

Čas je v padajočem trendu, nihče ga ne more dokupiti, lahko zgolj upočasnimo njegovo padanje vrednosti. Ljudje svoj čas menjamo za produktivnost, da bi si zvišali možnost ugodja. Vendar težava nastopi, ko pridobljena sredstva, ki smo jih zamenjali za dragoceni čas, izgubljajo vrednost.

Izpadi elektrike, pomanjkanje hrane ... neznosne razmere pognale Kubance na ulice

19. 03. 2024 10.56

Kuba se sooča z eno najhujših gospodarskih in energetskih kriz v svoji zgodovini. Izpadi električne energije se v določenih krajih na Kubi v zadnjih tednih stopnjujejo, frustracija zaradi pomanjkanja hrane je vse hujša, v državi pa je vse težje preživeti. Na stotisoče ljudi se je že odselilo, mnogi so se odpravili v ZDA. In da je situacija res težka, priča tudi dejstvo, da so se Kubanci v določenih mestih odpravili na ulice in protestirali, kar je velika redkost v državi, kjer vsako obliko protesta oblasti nemudoma zatrejo in aretirajo protestnike.

Finančni komentar: Finančna neodvisnost, predčasna upokojitev

19. 03. 2024 07.00

Na današnji dan pred točno štirimi leti je osrednji ameriški indeks S & P 500 dosegel najnižje vrednosti, ker je teden pred tem Svetovna zdravstvena organizacija razglasila pandemijo. Danes so vrednosti 50 odstotkov višje, kot so bile pred pandemijo. Investiranje tlakuje pot do finančne neodvisnosti.

Po protestih zaradi zneskov ogrevanja na nogah tudi podjetniki in obrtniki

27. 02. 2024 18.56

Po protestih zaradi visokih zneskov za ogrevanje v Velenju na težave zaradi predrage energije opozarjajo tudi obrtniki in podjetniki. Z novim letom namreč regulacije cen elektrike ni več, prvi računi pa so po trditvah obrtne zbornice tudi za 30 do 40 odstotkov višji. Posledično se bodo podražile tudi storitve, stranke naj bi se zato že odločale za bolj ugoden hrvaški trg. Da bi zaščitili vsaj najmanjša podjetja, na zbornici od vlade pričakujejo novo regulacijo cene elektrike, vsaj za male podjetnike.

Kakšna avtomobilistična prihodnost nas čaka: električna, sintetična ali vodikova?

27. 02. 2024 06.00

Kljub visokim cenam nafte, bencina in elektrike smo Slovenci lani kupili kar za šest odstotkov več avtomobilov kot predlani, ugotavljajo pri AMZS-ju, vsak deseti prodani avtomobil pa je električen. To je v primerjavi z letom 2022 za skoraj 100 odstotkov več. Zelo velik skok pri prodaji je uspel ameriški Tesli, ki se je s 23. mesta med proizvajalci avtomobilov prebila na 14. mesto. Kako dolgo bodo evropski in ameriški proizvajalci še lahko držali korak s kitajskimi električnimi avtomobili, ki so začeli preplavljati evropski trg in so bistveno cenejši od evropskih?

Zakaj se je center Ljubljane v sredo pogreznil v temo?

08. 02. 2024 14.45

V sredo zvečer so ponekod v središču prestolnice ugasnile luči. Dlje časa niso delovale niti ulične svetilke, niti semaforji. V temo pa se je pogreznila tudi dvorana v Cankarjevem domu, kjer so le nekaj minut pred tem zaključili državno proslavo pred kulturnim praznikom. In zakaj je bil del Ljubljane okoli dve uri pogreznjen v temo?

Januar ne prinaša nižjih položnic za elektriko, konec je regulacije cen

25. 01. 2024 19.36

Je tudi vas šokirala decembrska položnica za elektriko? Januarska ne bo nič nižja, z novim letom je namreč konec regulacije cen, hkrati pa so ta mesec, ko je bilo bolj hladno, številni nekoliko bolj privili radiatorje. Strokovnjaki pa opozarjajo: elektrika ne bo nikoli več tako poceni.

Moda Mi&Lan gre v stečaj, Costella bo postala Zala

10. 01. 2024 08.30

Joc Pečečnik je sporočil, da podjetje Moda Mi&Lan, ki se je znašlo 'pod vodo', odhaja v stečaj. Pojasnil je, da so v podjetje vložili dva milijona evrov, podjetje nima več perspektive, razlog za stečaj pa je tudi pomanjkanje usposobljenega kadra, ki preprečuje razvoj podjetja. Podjetje Costella, ki je prav tako v Pečečnikovi lasti, pa je ponovno aktivno, pripravili so ga na prihodnost, je zagotovil. Uspelo jim je ohraniti koncesijo. Podjetje Costella bo tako v nekaj tednih znova zaposlovalo, je razkril. Costella se bo sicer preimenovala v Zalo, ta pa bo na trgu že spomladi.

Strošek elektrike malih odjemalcev bo višji 'le' za okoli 20 odstotkov

07. 12. 2023 12.15

Navedbe OZS, da se v letu 2024 obeta več kot 90-odstotna podražitev elektrike, so napačne, trdi Energetska zbornica, saj da zbornica primerja ceno brez in z DDV, in to za gospodinjstva, ki je nižja kot za mali poslovni odjem. Končni računi malih odjemalcev bi lahko bili višji za okoli petino, napoveduje zbornica.

Finančni Popkast: surovine in delnice

14. 09. 2023 07.22

V ponedeljek je delnica Tesle (TSLA) poskočila za 10 odstotnih točk, ko je banka Morgan Stanley zvišala bonitetno oceno na podlagi pozitivnega mnenja o superračunalniku Dojo, ki bi lahko vplival na nadaljnji razvoj avtonomne vožnje.

Kumer: Med možnostmi zamejitev cen elektrike le za ranljive odjemalce

13. 09. 2023 09.47

Tudi v prihodnjem letu, potem ko se izteče regulacija cen elektrike za določene skupine odjemalcev, bodo potrebni ukrepi za zamejitev cen, je povedal pristojni minister Bojan Kumer. Končne odločitve še ni, sestal se bo še z deležniki. Med možnostmi je regulacija za ranljive prebivalce, medtem ko je za podjetja verjetno ne bo več.

Luškega gasilca dalj časa oživljali, v Izoli voda vdrla v stanovanja

28. 08. 2023 12.53

Med neurjem, ki je čez dan prešlo Obalo, je v Luki Koper v moškega udarila strela, so za 24ur.com potrdili na PU Koper. Neurje je s seboj prineslo silovite nalive, poplavilo je več cest, ulic in trgov, tudi središča Kopra, Izole, Portoroža. Huda ura se je nato pomaknila proti Vipavski dolini in Goriški, v Ajdovščini in Štanjelu je klestila toča v velikosti jajca. Brez elektrike je na območju Elektra Primorska ostalo več kot 1000 odjemalcev. Nevihtni pasovi so prešli nad osrednjo in vzhodno Slovenijo, zato so intervencijske ekipe na terenu tudi drugod.

Kmetija

21. 08. 2023 15.22

Nova jesen, nova sezona, novi tekmovalci ter že znana lokacija.

Veseli dihurčki: Ne glede na kar koli, metal ostaja v Tolminu

25. 07. 2023 17.32

Črt Batagelj in Matej Ahlin sta že več kot dvajset let poznana kot tandem Veseli dihurčki oz. Dirty Skunks, ki je doslej organiziral več kot tisoč koncertov. Ob premierni izdaji Tolminatorja, ki se v tolminskem Sotočju odvija med 25. in 29. julijem, smo z njima spregovorili o festivalu, o organizaciji koncertov, domači koncertni sceni in še marsičem. Več si preberite v intervjuju!

Daleč najdražji projekt v zgodovini Slovenije

19. 06. 2023 23.23

Ni jasno, kdaj bo začetek gradnje, ni jasno, koliko bo stal, niti kakšna bo kapaciteta. Ni časovnice, ni jasnih zavez. Drugi blok Jedrske elektrarne Krško ostaja le skupek ugibanj. Za zdaj. Znano je le to, da ga potrebujemo, še preden leta 2043 dokončno ustavijo NEK. K sreči Sloveniji letos zagnan finski jedrski blok lahko služi za vzor, kako se tak projekt ne pelje. Olkiluoto 3, reaktor podobnih kapacitet, kot ga omenjajo v naših energetskih krogih, je Finsko stal 12 milijard evrov namesto štiri, gradnja pa se je podaljšala za 13 let.

Putin: Sankcije niso uspele izolirati Rusije

16. 06. 2023 18.54

Ruski predsednik Putin je na gospodarskem forumu v Sankt Peterburgu ocenil, da zahodne sankcije niso zamajale ruskega gospodarstva, ki mu za letos napoveduje do dvoodstotno rast. Napoveduje tudi, da bo Ukrajina kmalu ostala brez lastne vojaške opreme in bo povsem odvisna od zahodnih držav. Zato meni, da ukrajinska protiofenziva nima možnosti za uspeh. Dejal je tudi, da je uporaba jedrskega orožja teoretično možna. Medtem pa je skupina mednarodnih pravnih strokovnjakov predstavila prve rezultate preiskave uničenja jezu Kahovka, ki kažejo, da ga je "zelo verjetno povzročila Rusija".