trg dela

Rudnik, kjer rastejo najhitrejši kapniki

24. 04. 2025 07.47

Veste, da imamo nedaleč od prestolnice v osrčju Slovenije kraj z najbolj raznolikimi minerali v Evropi, kjer kapniki rastejo tudi 1000-krat hitreje kot drugod in kjer na enem od področij raste več kot 2000 različnih rastlinskih vrst? Morda pa je čas, da se v prihajajočih prostih dneh odpravite na izlet proti Litiji.

Poslanci na razpravi o interpelaciji vlade glasovali proti sklepu SDS

23. 04. 2025 07.50

Poslanci so že drugič v tem mandatu obravnavali interpelacijo vlade Roberta Goloba, ki jo je zaradi Golobovih izjav o pokojninski reformi iz leta 2012 vložila SDS. V okviru razprave je bilo precej besed namenjenih tudi prihajajočemu referendumu o dodatkih k pokojnini za izjemne umetniške dosežke. Po dobrih 14 urah razprave v DZ o interpelaciji vlade so predlagatelji interpelacije iz SDS predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, naj predčasno zaključi mandat. Malo po polnoči so v SDS-u predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, da predčasno konča mandat. Proti sklepu je glasovalo 43 poslancev, za jih je bilo 30.

Svet ECB šestič zapored znižal evrske obrestne mere

17. 04. 2025 08.29

Svet Evropske centralne banke (ECB) je za 0,25 odstotne točke znižal osrednje evrske obrestne mere. Gre za šesto zaporedno znižanje in sedmi rez v obrestne mere od obrata v denarni politiki junija lani. Korak je bil glede na močno povečano negotovost zaradi trgovinske politike ameriškega predsednika Donalda Trumpa pričakovan.

Iz ZDA tihotapili razbite avtomobile, jih za silo popravili in drago prodajali

17. 04. 2025 07.47

Obsežna preiskava, v kateri je sodeloval Europol, je razkrila kriminalno mrežo, ki se je ukvarjala s tihotapljenjem poškodovanih avtomobilov iz ZDA v EU. Po površnem popravilu so jih prodajali strankam po visokih cenah, pri tem pa so goljufali pri plačilu carin in davka na dodano vrednost. S tem so tudi ogrožali varnost evropskih voznikov. Policija je prijela 10 osumljencev, med njimi tudi vodilne v združbi.

Kavcijski sistem še v tem mandatu vlade?

16. 04. 2025 14.15

V Sloveniji bi lahko kavcijski sistem za nepovratno embalažo pijač po ocenah vlade uvedli še v tem mandatu. Trenutno potekajo usklajevanja znotraj koalicije, več naj bi bilo znanega prihodnji mesec, so pojasnili na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Poudarili so, da vlada zaveze glede uvedbe sistema nikakor ni opustila.

Položaj v zameno za dopust predsedniku vlade Robertu Golobu?

13. 04. 2025 19.20

Dva meseca po razkritju domnevno spornih praks znane in vplivne odvetnice Nine Zidar Klemenčič se je na nas obrnilo več virov, ki so nam odstrli zaveso zakulisja političnega vpliva in interesnih povezav. V 24UR Fokus - ki si ga lahko ogledate v članku spodaj - razkrivamo brezplačne dopuste, domnevne kadrovske kupčije in sume izkoriščanja tretje največje bolnišnice v državi.

Kaskaderji končno na oskarjih: Srečni smo, da se je to zgodilo

12. 04. 2025 08.00

Leta 2027, ko se bo v Hollywoodu odvila jubilejna 100. podelitev prestižnih oskarjev, bodo pesti za kipca držali tudi kaskaderji. Takrat bodo namreč po letih pozivov končno tudi oni del najpomembnejše noči v mestu angelov, in sicer v kategoriji, ki se bo imenovala 'best stunt design' oziroma v prevodu najboljša kaskaderska koordinacija.

'Avtomobili so vedno orožje, s katerim se rožlja, ker so prisotne emocije'

09. 04. 2025 06.11

Ameriški predsednik Donald Trump pri carinah ne popušča. Strokovnjak s področja mobilnosti Andrej Brglez ocenjuje, da se bo prodaja avtomobilov v Evropi zmanjšala. Trumpov cilj, da bi vsa avtomobilska proizvodnja slonela zgolj na ameriškem znanju in delovni sili, pa je po njegovem mnenju v današnjih časih nedosegljiv.

CME imenoval medijskega strokovnjaka Sama Barnetta za izvršnega direktorja

08. 04. 2025 17.07

CME (Central European Media Enterprises) je imenoval izkušenega medijskega strokovnjaka Sama Barnetta za izvršnega direktorja družbe. Položaj bo zasedel 1. maja.

Trumpova igra z ognjem: do kam bodo potonile borze, kaj čaka potrošnike?

04. 04. 2025 09.49

"Trumpovanje" se nadaljuje in 2. april 2025 je zanj mogoče prinesel dan osvoboditve, za delniške trge pa dan potopa. Delniški indeksi so se obarvali rdeče, saj vlagatelji reagirajo vnaprej, potem pa postavljajo vprašanja, pojasnjuje finančni analitik iz Optimtraderja Nikola Maljković. Kaj nas čaka? Veliko negotovosti, vse pa je odvisno, kako se bosta odzvali Evropska unija in Kitajska. Če to ne bo s hladno glavo, bo nastal problem, poudarja. In Kitajska je že napovedala protiukrepe. Kako pa se v tem času vesti na kapitalskih trgih?

V Istanbulu sto tisoči na protestih v podporo Imamogluju

29. 03. 2025 14.05

V Turčiji kljub prepovedi zborovanj potekajo novi protesti v podporo priprtemu županu Istanbula Ekremu Imamogluju. Po poročanju medijev se je v Istanbulu zbralo že več sto tisoč ljudi.

Novogradnje v Ljubljani: kdo investira, kje se gradi in po kakšnih cenah?

28. 03. 2025 07.00

Čeprav se je v Ljubljani lani prodalo za približno 20 odstotkov manj stanovanj kot leto prej, so cene še vedno naraščale. To je predvsem posledica omejene ponudbe, na drugi strani pa tudi še zmeraj velikega povpraševanja s strani premožnejših posameznikov, ki presežke denarja vlagajo v stanovanjske nepremičnine. Ljubljanski župan Zoran Janković napoveduje, da bodo cene padle, ko se bo ponudba povečala, to pa naj bi se po njegovih besedah zgodilo že kmalu, saj bo na ljubljanskem nepremičninskem trgu na voljo 2000 novih tržnih stanovanj. A trenutna realnost je drugačna. Večina novogradenj je že prodanih ali pa so cene povsem nedostopne za Ljubljančane s povprečnimi prihodki.

Včasih so rekli, prej boš začel delati, prej boš končal

27. 03. 2025 06.00

Spomnim se, da so mi kot mlademu govorili, da prej, kot bom začel delati, prej bom končal, pravi delavec, zaposlen v proizvodnji enega od ljubljanskih podjetij. Predlagana pokojninska reforma mu bo lahko prekrižala načrte. Če se bo upokojil pri 62-ih, kar je eden od predlogov, bo imel že 45 let delovne dobe. Z višanjem starostne meje pa se manj obremenjujejo mladi. Delati začnejo vse pozneje, 40 let zavarovalne dobe pa že zdaj težko dosežejo do 62. leta. Tako ali tako v našem času ne bo več pokojnin, so črnogledi. Pokojninska reforma, ki naj bi jo sprejeli v kratkem, je za marsikoga boleča tema, a je, kar poudarjajo njeni snovalci, nujna za dostojne pokojnine.

Fed predvidoma že drugič zapored brez spremembe obrestne mere

18. 03. 2025 07.45

Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) začenja dvodnevno zasedanje. Analitiki pričakujejo, da drugič zapored ne bo spreminjal obrestne mere in da bo ubral taktiko čakanja na posledice politik predsednika Donalda Trumpa. Te v ZDA povzročajo veliko negotovosti.

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija

16. 03. 2025 07.08

Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

'Sredstva iz našega proračuna so premajhna, da bi z njimi nadomestili manko v obrambnem proračunu'

10. 03. 2025 19.23

Vojna v Ukrajini se pred mirovnimi pogovori v Savdski Arabiji še zaostruje, hkrati pa naraščajo pritiski na evropske države, naj povečajo vojaške izdatke. Predlogi za pridobitev teh sredstev so različni. Med bolj odmevnimi je izjava prvaka SDS Janeza Janše, ki je prejšnji teden dejal, da bi morali obrambni resor okrepiti tudi s sredstvi, namenjenimi nevladnim organizacijam.

Kolektor Sikom bo ustavil proizvodnjo v Kočevju

10. 03. 2025 09.46

Podjetje Kolektor Sikom bo zaradi upada naročil in neugodnih razmer v avtomobilski industriji postopoma ustavilo proizvodnjo v Kočevju, kjer dela 55 ljudi. To naj bi se zgodilo konec letošnjega leta, zmanjševanje števila zaposlenih pa bo potekalo postopno, so v družbi povedali za kočevski lokalni spletni portal E-utrip.

Pomemben mejnik: Slovenske delnice končno poslali 'v svet'

09. 03. 2025 07.10

Delnice, ki kotirajo na Ljubljanski borzi, so odslej na voljo na eni izmed vodilnih trgovalnih platform Interactive Brokers. Ljubljanska borza je ponosna na ta pomemben mejnik. Investitorji z vsega sveta bodo lahko zdaj na zelo enostaven in relativno ugoden način dobili dostop do našega trga. "Investiranje na slovenskem trgu bo zdaj postalo dostopno za bistveno širši krog oseb, s čimer bi lahko prišlo do pritoka novega kapitala in s tem večje likvidnosti," si obetajo.

V Slovenijo se vračajo iz Avstrije in Nemčije, največ novozaposlenih pa tujcev

05. 03. 2025 17.56

Konec februarja je bilo registriranih 48.278 brezposelnih, kar je 3,7 odstotka manj kot januarja in 2,9 odstotka manj kot februarja lani. Zanimivo je, da se poleg tujcev na naš trg dela vračajo tudi Slovenci, ki so delali v Avstriji, Nemčiji. Vse številnejši na našem trgu dela pa so tudi Filipinci, Nepalci in Indijci. Lani je bilo med novozaposlenimi v Sloveniji prvič več tujih kot slovenskih državljanov, skupno je Zavod za zaposlovanje tujcem izdal skoraj 44. 000 delovnih dovoljenj.

Ljudske obveznice in slovenski varčevalci: Kdo naj jih kupi, kakšen je donos?

20. 02. 2025 06.00

Državljanom bodo znova na voljo ljudske obveznice. Nakup ljudske obveznice je smiseln za tiste, ki se zavedajo pomena varčevanja, a so tveganju iz takih ali drugačnih razlogov nenaklonjeni, pojasnjuje dr. Aljoša Valentinčič iz Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani. Takšen primer je denimo varčevalec, ki ima le še nekaj let do upokojitve in nima časa nadomestiti morebitnih izgub na trgu. Mladi pa naj pred tem razmislijo o kakšni bolj tvegani naložbi, svetuje. Glede varnosti obveznic v primerjavi z bančnim depozitom bistvene razlike za povprečnega varčevalca ni, pravi.

Informativni dnevi: 'To danes je še utrdilo mojo odločitev'

14. 02. 2025 07.36

Srednje šole so odprle vrata vsem, ki jih zanima nadaljevanje šolanja pri njih. Kljub snežnim razmeram so informativni dnevi dobro obiskani. Ker so osnovne informacije o programih lahko našli že na spletu, so radovedni osnovnošolci izkoristili ta dan za ogled prostorov, spoznavanje obšolskih dejavnosti in osebni stik s profesorji in dijaki. Informacije iščejo tudi bodoči bruci.

Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša kot v Sloveniji?

14. 02. 2025 06.09

Za hrano plačujemo dobrih 44 odstotkov več kot pred 10 leti. Čeprav so tudi plače rasle, si lahko privoščimo manj; denimo 111 kilogramov manj kruha kot pred 10 leti. Ne le podražitve, v porastu je skrčflacija. To pomeni, da proizvajalci dvigujejo ceno izdelkom in zmanjšujejo količino, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Pogledali smo še, koliko za hrano plačujejo v Münchnu. Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša?

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'

13. 02. 2025 06.00

Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

V zadevi Trenta znova zaslišali sodnega izvedenca

10. 02. 2025 15.56

Celjsko sodišče je v nadaljevanju sojenja prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima zaradi domnevno spornih poslov z nepremičninami v Trenti znova zaslišalo sodnega cenilca Franca Nahtigala, ki je kot prvi za sodišče izdelal cenitev premoženja in ga ocenil na dobrih 100.000 evrov. Tokrat se je opredelil do precej nižje cenitve Sicgrasa.

Prešernova statistika: 46 ulic, 15 cest, štirje trgi

08. 02. 2025 13.29

Slovenci 8. februarja obeležujemo Prešernov dan, ki velja za praznik kulture in je tudi dela prost dan. Posvečen je spominu na Franceta Prešerna, po katerem je v Sloveniji poimenovanih kar več ulic, cest in trgov.

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'

08. 02. 2025 07.00

Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

Zoran Predin z Nikolo Čuturilo izdal album Analogna rasa

04. 02. 2025 21.08

Slovenska glasba ne slovi ravno kot naš pomemben izvozni adut za srbski trg, je bilo pa v prejšnjem tisočletju s skupinami Lačni Franz, Videosex, Laibach, Pankrti in drugimi precej drugače. Album in projekt Zorana Predina Analogna rasa želi to stanje izboljšati, skupine Mi2, Big Foot Mama, Gušti in Hamo pa kanijo svoj potencial preveriti tudi v Srbiji.

Deepseek izzivalci Bitcoina. Nove priložnosti za 10x trende?

03. 02. 2025 00.15

ChatGpt je bil nedvomen kralj umetne inteligence. Do pred nekaj dnevi, ko se je kot strela z jasnega pojavila umetna inteligenca DeepSeek. Ne le, da po zmogljivosti konkurira ChatGpt ampak je bil razvit za 1.300x manj denarja in v le pol leta! Pretres je bil silovit.

Ministrstvo išče gostinskega najemnika za grad Snežnik

31. 01. 2025 11.35

Ministrstvo za kulturo je razpisalo javno zbiranje ponudb za oddajo v najem gostinskih prostorov na pristavah gradu Snežnik, kamor sodijo poslovni prostori in zunanje površine na območju državnega kulturnega spomenika. Tamkajšnji prebivalci so namreč ustanovili civilno iniciativo in ministrstvo pozvali k odprtju 20 let zaprte grajske pristave.

Mladoletnemu dijaku povsod prodali prepovedane vejpe, nikotinske vrečke, cigarete

31. 01. 2025 06.00

Danes je nacionalni dan brez cigarete. Podatki pa skrb vzbujajoči, opozarjajo na NIJZ in govorijo celo o epidemiji. Mladi vse pogosteje uporabljajo elektronske cigarete, rjave fuge in nikotinske vrečke. Celo več kot odrasli. Samo elektronske cigarete je v zadnjem mesecu uporabilo kar 30 odstotkov 16-letnikov. So torej (pre)lahko dostopne? Kako jih mladi sploh dobijo, če je prodaja mlajšim od 18 let prepovedana? Skrita kamera s 16-letnikom je zgovorna. V slabi uri so mu vse izdelke in to brez vprašanja prodali povsod.