tretjina dijakov

Tretjina dijakinj razmišlja o operaciji

24. 11. 2024 15.43

Skoraj polovica mladih že v osnovni šoli primerja svoj obraz in telo s popolnimi podobami na spletu ter je zaradi tega nezadovoljnih s svojim videzom. Še bolj alarmantno je, da kar četrtina učenk v zadnji triadi osnovne šole in tretjina dijakinj razmišlja o izboljšanju videza z operativnim posegom. Tudi pritisk glede šolskega in drugih uspehov je vedno večji, hkrati pa mladi čutijo vedno manjšo podpore družine.

Logaj prepričal odbor: med drugim izpostavil prenovo učnih načrtov

03. 10. 2024 18.53

Odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino je predstavitev kandidata za ministra za vzgojo in izobraževanje Vinka Logaja z osmimi glasovi za in petimi glasovi proti ocenil kot ustrezno. Logaj je v predstavitvi kot pomembno izpostavil povečanje ugleda učiteljev in šole. Med prvimi nalogami na čelu ministrstva je napovedal vzpostavitev dialoga z vsemi deležniki v šolskem prostoru, kot prioriteti pa navedel tudi prenovo programskega dela vrtcev in šol ter urejanje plačnega sistema.

Mladi mehanik: Najprej sem nosil orodje, nato držal luč

11. 07. 2024 13.03

Pragove srednjih šol bo prvega septembra prvič prestopilo 22.497 novopečenih dijakov. Dobra tretjina se je vpisala na gimnazije, preostali so izbrali srednje strokovne ali poklicne šole. Nič hudega ni, če mladostnik pri petnajstih letih ne ve, kaj bi rad počel v življenju, pomembno je, da je radoveden in se želi učiti.

Je še kje prostor za mojo Lastno sobo?

18. 05. 2024 11.48

Pedagoški inštitut je pred meseci predstavil raziskavo o državljanski vzgoji in izobraževanju (ICCS 2022), ki je razkrila, da ima kar tretjina slovenskih osmošolcev in osmošolk, sodelujočih v njej, izrazito negativen odnos do enakosti spolov, priseljencev in priseljenk ter do okolja. Izsledki so res tragični in gotovo vredni takojšnjega ukrepanja. Ni presenetljivo, da nas uvrščajo pod mednarodno povprečje. Žalostno pa je, da ne preseneča niti to, kako mirno in tiho jih je naša družba sprejela. Seveda: predstavljajo namreč zgolj odsev skupnosti, v kateri osmošolce in osmošolke rojevajo, vzgajajo in socializirajo.

V šolah je preveč učenja na pamet

25. 10. 2023 07.51

Kako je s plačami učiteljev, zaradi katerih bo danes popoldne pred vlado protestni shod učiteljev, ali res zaslužijo tako slabo in koliko v resnici delajo? Kako je z nasiljem v šolah, zadnji primer se je zgodil na kranjski osnovni šoli, kjer naj bi učitelj s svinčnikom zbodel učenca, in še o marsičem drugem, tudi o učenju na pamet, smo se v Popkastu pogovarjali z učiteljem Urošem Ocepkom, kandidatom za najboljšega učitelja sveta.

Nenavadni dogodki: obarvano morje, pobegle čebele in 'ognjene' strele

02. 09. 2023 18.07

Teden se je (znova) začel deževno, končal pa z odprtjem šolskih vrat. Evropska neurja in ameriški orkan pa so poskrbeli za več nenavadnih, a osupljivih prizorov. Iz turkizno modre v rjavo se je na primer obarvala tretjina morja ob slovenski obali, nad Florido pa so v objektiv ujeli ognjeno Elijevo strelo. Nasin teleskop je posnel čudovito obročasto meglico, kanadski fotografi pa pobeg pet milijonov čebel.

Raziskava DOS: polovica dijakov se je že srečala s spolnim nasiljem

30. 03. 2023 06.00

Dijaška organizacija Slovenije je za naš Popkast opravila raziskavo, v kateri so dijake spraševali, ali so se že srečali s katero od oblik spolnega nasilja. Odziv je presegel pričakovanja, saj je anketo rešilo skoraj 1400 dijakov. Ključna ugotovitev pa: z vsaj eno od oblik spolnega nasilja se je srečala kar polovica dijakov, ki so odgovarjali na vprašanja.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo

23. 01. 2023 06.00

Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'

19. 01. 2023 06.00

V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Zaskrbljujoče: splet slabo vpliva na duševno dobrobit deklet

17. 09. 2022 11.57

V prvi tretjini leta so člani točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si na osnovnih in srednjih šolah izvedli anketo na temo problematike vpliva spletnih vsebin na duševno zdravje mladostnikov in razlike med vplivom na dekleta in fante. Analiza rezultatov je pokazala, da internet slabo vpliva na duševno dobrobit deklet in fantov, pri čemer imajo dekleta precej večje težave.

Nov odlok spet prinesel kup nejasnosti, ministrstvo neodzivno, v šolstvu ogorčeni

18. 01. 2022 09.12

V sredo v veljavo stopa novi vladni odlok o izjemah pri karanteni: to bodo po novem pod določenimi pogoji zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju ter predšolski otroci, učenci, dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja odraslih. Celotni šolski in predšolski oddelki pa bodo v karanteno napoteni le, če bo s koronavirusom v 14 dneh okuženih več kot 30 odstotkov otrok znotraj oddelka. A ob tem se odpirajo številna vprašanja – kdo bo spremljal delež okuženih v posameznem razredu in kako točno bo to potekalo? Ali se bodo glede na odlok morali samotestirati tudi otroci v vrtcih? Ministrstvo za zdravje ostaja neodzivno, v šolstvu pa jim prekipeva: "Potrpljenja nimamo več."

Srednje šole prejele priporočila, naj ocene prilagodijo trenutnemu stanju

12. 01. 2022 07.00

Zaradi epidemioloških razmer so na ministrstvu za izobraževanje zmanjšali število ocen, ki jih mora učenec pridobiti pri posameznem predmetu v letošnjem šolskem letu. Prilagoditve ocenjevanja pa niso določili za dijake, čeprav epidemija vpliva tudi nanje. Za njih velja, da potrebno število ocen določi ravnatelj, ki se pred tem uskladi z učiteljskim zborom. So pa tudi srednje šole prejele priporočila z zavoda za šolstvo, naj prilagodijo ocenjevanje trenutnemu stanju. Različne težave in psihične stiske so povezane tudi s šolo, namreč v mladostniški populaciji od pojava epidemije dalje naraščajo, potrjujejo strokovnjaki.

Samotestiranje v šolah, tudi pri najmlajših, steklo gladko: 'Otroci znajo sami'

17. 11. 2021 10.05

Obvezno samotestiranje na novi koronavirus je v šolah po večini steklo brez večjih težav, tudi pri najmlajših. Da so otroci dokazali, da zmorejo sami, pravi Marko Primožič, ravnatelj Osnovne šole Ivana Groharja v Škofji Loki. Učencev, ki so zaradi nestrinjanja staršev s tem ukrepom ostali doma, je le za vzorec. So pa ponekod organizirali shode pred šolskimi zgradbami. V Škofji Loki je nekaj staršev tudi klicalo Policijo, češ da ravnatelj njihovim otrokom onemogoča dostop do pouka. Policija jim je ob pomoči šolskega pravnika na kraju razložila, da takšna prijava seveda ni mogoča.

Poklici, ki izginjajo

06. 11. 2021 12.00

Zelo malo mladih danes želi postati zidar, tesar, mizar, gozdar, krovec, čevljar, zlatar ali mesar. Lani se je v poklicne programe vpisalo le 18 odstotkov mladih – ti poklici jih ne zanimajo, zanje niso privlačni, čeprav imajo prihodnost, saj nihče ne ostane brez službe. Zaradi nenehnih ujm potrebujemo krovce in kleparje, pa se za ta poklica šola le nekaj dijakov. Še več, prišli smo do točke, ko ni več niti učiteljev, mojstrov, ki bi lahko znanje predajali naprej. Za poklic čevljarja denimo že leta ne izobražujejo več. Kje bomo torej dobili kadre, ki bodo opravljali dela, tako zelo potrebna za obstoj družbe? Je odgovor v primernem plačilu?

V nedeljo jubilejni 25. maraton v slovenski prestolnici

19. 10. 2021 13.04

Slovenska prestolnica bo gostila jubilejni, 25. Volkswagen ljubljanski maraton. Lani ga zaradi pandemije organizatorji niso mogli pripraviti, tudi letos bo nekoliko drugačen, kot je bilo to še pred dvema letoma.

17.113 podpisov šolnikov pod poziv k odstopu Simone Kustec

21. 05. 2021 11.47

Na sedež Sindikata vzgoje in izobraževanja je v le dveh tednih prispelo kar 17.113 podpisov šolnikov pod poziv k odstopu ministrice Simone Kustec. Da bi morala oditi, jih torej meni več kot tretjina. V sindikatu so prepričani, da ministrica tega ne more prezreti.

Samotestiranje bi se moralo začeti že pretekli petek. Kaj vse je šlo narobe?

21. 04. 2021 06.00

Vlada je pretekli teden napovedala: samotestiranje dijakov se bo začelo v petek, 16. aprila. Ni se. Razlog so pripisali zamudi pri dobavi testov v Slovenijo, ampak ali bi bil začetek projekta tudi ob pravočasni dobavi sploh mogoč? Srednje šole so navodila namreč prejele šele v petek, priprave na samotestiranje še potekajo, zbirajo soglasja staršev. Medtem osnovne šole na osnovna navodila glede organizacije samotestiranja še vedno čakajo. "Nič še ni znano," opozarjajo ravnatelji. Še vedno namreč poteka verifikacija testov na NLZOH, ki jih mora nato odobriti še JAZMP. Kdaj se bo torej samotestiranje v šolah sploh začelo?

Teater absurda

18. 04. 2021 07.00

"Oprostite, še vedno ne vemo vsega o tem prek... virusu. Trudimo se. Poskušamo. Vse to pa počnemo, da bomo imeli čim manj mrtvih, čim manj ljudi v bolnišnicah, čim manj ljudi okuženih in čim več ljudi, ki bodo lahko delali in kar se da normalno živeli! To je naš cilj in vsak dan ta cilj zasledujemo. Oprostite pa nam za napake, so posledica ogromne količine dela in dejstva, da je virus nov, tako kot položaj, v katerem smo."

Na zahodu države v šole vsi učenci, na vzhodu zimske počitnice

15. 02. 2021 06.25

V osnovnih šolah na zahodu države je pouk znova stekel za vse učence, v srednje šole pa so se vrnili dijaki zaključnih letnikov. Na vzhodu države so se medtem začele enotedenske zimske počitnice. V višjih in visokih šolah ter na fakultetah pa so od zdaj dovoljeni izpiti v živo in seminarji do deset udeležencev.

Nove okužbe v domovih za starejše, 29 milijonov za dodatne zaposlitve

17. 09. 2020 15.12

V sredo so pristojni opravili 3070 testov in potrdili 104 okužbe s koronavirusom. 62 bolnikov se zdravi v bolnišnici, od tega jih je 11 na intenzivni negi. Iz bolnišnice so odpustili eno osebo, umrla pa je ena oseba s covidom-19, kažejo podatki vlade. Število aktivnih primerov okužbe je prvič preseglo tisočico, trenutno jih je v državi 1026. V DSO Danice Vogrinec MB je skupaj 47 okuženih, zabeležili so pet novih okužb. Ena nova okužba se je pojavila v VDC Tončke Hočevar. V Pegazovem domu starejših v Rogaški Slatini pa so zabeležili še dva primera koronavirusa med stanovalci.

Umiritve števila okužb ne pričakujemo, trenutno 419 aktivnih primerov

26. 08. 2020 07.10

V Sloveniji smo potrdili 36 novih okužb s koronavirusom. V Koroškem domu starostnikov v Črnečah je okužena še ena stanovalka. Po do zdaj znanih podatkih je bilo med novookuženimi le sedem primerov, povezanih z uvozom iz tujine, kar je zagotovo spodbuden podatek, je sporočil vladni govorec Jelko Kacin. Okužbo so potrdili tudi pri strokovni delavki jeseniškega vrtca. V karanteni poleg nje zato ostajajo še tri strokovne delavke in skupina otrok, ki je bila z njo v bližnjem stiku. Nuška Čakš Jager z NIJZ umiritve števila okužb za zdaj ne pričakuje.

V soboto opravili 511 testiranj in okužbo potrdili pri eni osebi

17. 05. 2020 11.00

Sveži podatki vlade kažejo, da so v soboto opravili 511 testiranj in okužbo z novim koronavirusom potrdili pri eni osebi. Prav tako je ena oseba umrla. Hospitaliziranih je 26 ljudi, pet jih je na intenzivni negi. Enega bolnika so odpustili iz bolnišnice. Jutri pa bodo po več kot dveh mesecih svoja vrata znova odprli vrtci in šole.

Tretjina mlajših od 30 let že najela kredit

07. 08. 2019 06.00

Rezultati spletne ankete Zveze potrošnikov Slovenije kažejo, da je tretjina mlajših od 30 let že najela kredit. Za odobritev posojila banke od dijakov oziroma študentov praviloma zahtevajo ustrezen status, odprt račun in redne prilive, hkrati pa tudi kreditno sposobnega poroka.

Največ kadilcev v zasavski, najmanj pa v goriški regiji

19. 11. 2018 06.00

Danes je mednarodni dan moških. V Sloveniji je na začetku leta živelo 49,7 odstotka moških, med njimi je bilo največ Francev, Markov, Ivanov, Janezov in Jožefov. Skoraj vsi so porodu prisostvovali v primorsko-notranjski in goriški regiji, medtem ko jih je bila v pomurski regiji pri porodu prisotna manj kot polovica. Najvišji moški živijo v goriški, najdebelejši pa v zasavski regiji.

Na udaru učitelji, ki so poučevali 'druge' predmete

02. 09. 2018 11.27

Po dveh mesecih odmora bo šolski prag prestopilo 184.169 učencev osnovnih šol in 73.200 dijakov. Novo šolsko leto pa prinaša tudi nekaj sprememb v osnovnih šolah, predvsem pri izvajanju razširjenega programa, učitelji pa v novo šolsko leto vstopajo s poenotenim delovnim časom učiteljev, nadaljevala pa se bodo tudi pogajanja za višje plače.

VOL17VE: Je slovenska šola dobra? Kako rešiti polemiko z učbeniki? Financirati zasebno javno šolo ali ne?

16. 10. 2017 17.12

Problematika dragih učbenikov, financiranje (zasebnega) šolstva, odhajanje mladih diplomantov v tujino, pa tudi preobremenjenost učencev, dijakov ter učiteljev je zgolj nekaj pomembnih tematik, do katerih bi moral zavzeti stališče (novi) predsednik republike. Nekaj vprašanj na temo šolskega sistema v Sloveniji smo zastavili devetim kandidatom za predsedniški stolček.

V Pomurju največ traktorjev, na Koroškem največ dijakov, v Posavju pa največja rodnost

04. 03. 2017 07.00

Publikacija statističnega urada se morda zdi na prvi pogled dolgočasno objavljanje statističnih podatkov, a razkriva zanimive značilnosti slovenskih statističnih regij. Od tega, kje je največ traktorjev, kje živi največ neporočenih mater, katera regija ima največ dijakov, študentov, v kateri regiji živijo najbolje in kje je največja revščina.

Četrtina državljanov ima najmanj višješolsko izobrazbo, na delo se v osrednjeslovensko regijo vozi več kot 76.000 ljudi

04. 03. 2017 07.00

Veste, kje je prenočilo največ tujih turistov? V kateri regiji so ločili največ komunalnih odpadkov? Kje živijo v povprečju najstarejši prebivalci Slovenije in katera regija je "najmlajša"? Kolikšna je bila v vaši regiji stopnja brezposelnosti? Vse to razkriva v pogled v publikacijo statističnega urada.

Anketna brezposelnost v zadnjem četrtletju lani 8,1-odstotna

28. 02. 2017 11.32

V zadnjem četrtletju lanskega leta je bila stopnja anketne brezposelnosti 8,1-odstotna. To pomeni, da je bilo anketno brezposelnih 81.000 oseb, medtem ko je bilo delovno aktivnih 924.000 prebivalcev Slovenije.