trebušna

Noroviroza: skoraj 100 bolnih v finskem parlamentu, gripa tudi v Šanghaju

19. 03. 2025 15.14

Noroviroza, znana tudi kot trebušna gripa, je nalezljiva črevesna bolezen, ki jo povzročajo norovirusi. V finskem parlamentu je po njenem izbruhu zbolelo skoraj 100 zaposlenih, bolezen pa so odkrili tudi pri šanghajskih srednješolcih. Okužbo se lahko prepreči predvsem s primerno higieno.

Macy Gray zaradi stranskih učinkov zdravila pristala v bolnišnici

02. 08. 2024 16.26

Macy Gray so odpeljali v bolnišnico, kjer je potrebovala invalidski voziček, potem ko je med snemanjem nove oddaje utrpela grozljive stranske učinke zaradi zdravila Ozempic. Pevka je uživala zdravilo, saj je želela z njegovo pomočjo shujšati. Zdravilo, ki je namenjeno za sladkorne bolnike, namreč zmanjšuje apetit in upočasnjuje prebavo.

BLOG: Kako izboljšati absorpcijo hranil?

21. 04. 2024 07.00

Absorpcija hranil je ključnega pomena za naše zdravje, saj omogoča, da telo dobi vsa potrebna hranila – vitamine, minerale in druge pomembne snovi za optimalno delovanje. V tem članku si lahko preberete, kako lahko izboljšamo proces absorpcije hranil, ki je temelj za naše dobro počutje in vsesplošno zdravje.

Matej se je rešil za las, poslovila se je Barbara

11. 04. 2024 22.25

Osem tekmovalcev je na izločitvenem testu kuhalo z rebrci. V prvem krogu so se z uličnimi jedmi dokazali Andreja Špeh, Rok Novak in Julija Bukvič. V drugem krogu sta pred sodniki ostala Matej Muhvič in Barbara Perić, poslovila se je slednja.

BLOG: Kako prepoznati, zdraviti in preprečiti trebušno vodenico?

08. 10. 2023 07.00

Trebušna vodenica, medicinsko znana tudi kot ascites, je stanje, pri katerem pride do nenormalnega kopičenja tekočine v trebušni votlini. V tem članku bomo raziskali, kaj je ascites, kako se razvije, dejavnike tveganja, simptome, diagnozo, zdravljenje in preventivo.

BLOG: Pankreatitis, nenadno vnetje v trebušni slinavki

24. 09. 2023 10.00

Pankreatitis je kompleksno zdravstveno stanje, ki vpliva na trebušno slinavko in zahteva posebno pozornost. Eden od ključnih simptomov pankreatitisa je težava s prebavo hrane. To se zgodi, ker trebušna slinavka ne proizvaja dovolj encimov za razgradnjo hrane. A to še zdaleč ni edina težava, zato vam svetujem, da si vzamete nekaj minut časa in podrobno preberete ta prispevek.

Papež Frančišek po operaciji zapustil bolnišnico: 'Še vedno sem živ'

16. 06. 2023 09.42

Papež Frančišek je po operaciji ukleščene trebušne kile minulo sredo zapustil rimsko polikliniko Gemelli in se odpravil nazaj v Vatikan. Bolnišnico je zapustil na invalidskem vozičku, a nasmejan. Na kratko je poklepetal tudi z novinarji. Njegovo zdravje bo sicer tudi v prihodnje pod drobnogledom.

Papež Frančišek prestal operacijo, do 18. junija odpovedal vse avdience

07. 06. 2023 12.12

Papež Frančišek je do 18. junija odpovedal vse avdience, so potrdili v tiskovnem uradu Svetega sedeža, potem ko so 86-letnemu papežu v rimski bolnišnici Gemelli operirali ukleščeno trebušno kilo.

Testiranje cepiva za zdravljenje raka trebušne slinavke, rezultati pozitivni

17. 05. 2023 19.02

Pomemben napredek pri zdravljenju raka trebušne slinavke, nemški raziskovalci so razvili cepivo, ki je pri polovici prebolevnikov preprečilo, da bi se bolezen ponovila. To je eden najbolj agresivnih rakov z zelo majhno možnostjo preživetja, pet let po diagnozi živi le približno pet odstotkov bolnikov. V študiji, objavljeni v reviji Nature, poudarjajo, da so cepivo prilagodili vsakemu pacientu posebej, izdelava personaliziranega cepiva pa je trajala le devet tednov. Gre za velik obet tudi pri zdravljenju ostalih vrst raka.

S cepivom nad raka trebušne slinavke: 'Obetavno'

11. 05. 2023 07.58

Raka trebušne slinavke je zelo težko odkriti in zdraviti. A kot kaže nova študija, je znanstvenikom na področju uspel preboj – novo cepivo je pri polovici prebolevnikov preprečilo, da bi se bolezen ponovila.

BLOG: Pet krivcev za bolečine v želodcu

09. 04. 2023 12.47

Bolečine v želodcu so pogosta težava, s katero se srečuje večina od nas. Vendar pa v nekaterih primerih lahko postanejo pogoste, hude in kronične, kar je lahko znak nekega resnejšega stanja. Bolečine v želodcu lahko povzročijo različni dejavniki, zato je pomembno, da se zavedamo, kaj so najpogostejši "krivci" za te bolečine. V tokratnem prispevku se bom dotaknil pet najpogostejših razlogov za bolečine v želodcu.

'Slovenija ima precej več darovalcev organov kot leta prej'

01. 03. 2023 14.57

Slovenija-transplant je v letnem poročilu objavila podatke za lansko leto, ki poročajo, da je bilo leto 2022 več kot odlično. Bilo je precej več darovalcev kot prejšnja leta, prav tako pa so koordinatorji uspeli izboljšati logistične procese z letališči ter uredili sodelovanje z Nacionalnim centrom za presaditve v Italiji in Eurotransplantom.

Đoković: Hvala, da me prenašate v dobrem in slabem

09. 01. 2023 13.00

Pred prvim turnirjem sezone za grand slam je Novak Đoković jasno nakazal, da bo najresnejši kandidat za lovoriko. Covidne omejitve, zaradi katerih je lani preživljal kalvarijo, so za njim. Rafael Nadal, ki bo branil naslov, pa ima za sabo najslabši začetek sezone v karieri.

'Ko sem dobil črpalko, sem bil 'ful' žalosten'

15. 11. 2022 13.29

12-letnemu Tinetu se je, ko je bil star osem let, nenadoma, nenapovedano, v enem tednu, življenje korenito spremenilo. Nekaj dni se je počutil slabo, ker se mu stanje ni izboljšalo, ampak je bilo vse slabše, sta šla z mamo na urgenco v Celje. Po prejetih krvnih izvidih so ga takoj poslali z rešilcem na kliniko v Ljubljano. Sladkor v krvi je bil namreč tako visok, da ga je že ogrožal.

NIJZ: Če je voda motna, ukrep prekuhavanja velja tudi za umivanje

11. 10. 2022 09.49

Pitna voda iz žalskega vodovoda se je onesnažila z mikrobi, je razjasnila epidemiologinja Alenka Trop Skaza na izredni seji polzelskega občinskega sveta. Ocenila je, da je prekuhavanje vode učinkovit ukrep tudi v primeru norovirusa. Tri minute burnega vretja pomeni široko mikrobiološko varnost. Direktor žalske komunale Janez Primožič je pričakoval jasne usmeritve stroke glede norovirusa, na seji je soustanoviteljem ponudil odstop, a ga spodnjesavski župani niso sprejeli. Strokovni direktor NIJZ Ivan Eržen je glede prekuhavanja dejal, da če je voda sorazmerno bistra, je prekuhavanje vode potrebno le za pripravo hrane. Če je voda motna, pa ukrep velja tudi za umivanje, je izpostavil. Glede internega nadzora v žalski komunali je Kos dejal, da je nadzor pokazal vdor fekalnega izvora v vodovodni sistem.

Na presaditev organov trenutno čaka 155 bolnikov

07. 10. 2022 09.29

V nacionalni register opredeljenih oseb glede darovanja organov po smrti se je v tem letu do konca septembra vpisalo 930 ljudi, kar je 244 več v primerjavi z enakim obdobjem v lanskem letu. V registru je opredeljenih 12.510 ljudi, od tega 12.441 za darovanje, 69 jih je izrazilo nasprotovanje darovanju. Stopnja privolitve svojcev za darovanje je 66 odstotkov.

Travis Barker hospitaliziran zaradi vnetja trebušne slinavke

29. 06. 2022 21.12

Bobnarja skupine Blink 182 so nedavno pripeljali v bolnišnico, kjer mu je ob strani stala novopečena žena Kourtney Kardashian. Glasbeni svet se je v strahu spraševal, kaj se dogaja, sedaj pa je vir za ameriški tabloid povedal, da je bil vzrok za hospitalizacijo vnetje trebušne slinavke.

Za prebavne težave 50 otrok v Marezigah kriv norovirus

13. 06. 2022 12.47

Preteklo sredo je od pouka na Osnovi šoli Ivana Babiča - Jagra Marezige, ki jo sicer obiskuje nekaj čez 260 učencev, izostalo okoli 50 otrok. Z Rižanskega vodovoda Koper so šolo v soboto obvestili, da pitna voda v šoli ni bila kontaminirana. Ravnateljica šole Eneja Rožanec je povedala, da je bil razlog za prebavne težave norovirus. Vzrok zastrupitve še 26 učencev iz Laškega, ki so bili v šoli v naravi v Ankaranu, medtem še ni znan.

Veliko upanje: eksperimentalna imunoterapija odpravila raka danke

10. 06. 2022 09.59

12 bolnikov z rakom danke je v ZDA sodelovalo v testiranjih eksperimentalne imunoterapije, rezultati pa strokovno javnost navdajajo z velikim upanjem, saj so rakave tvorbe po uporabi terapije "dostarlimab" izginile, bolezen pa se za zdaj še ni vrnila. Znanstveniki so jasni – potrebujemo še veliko več testiranj, da bi lahko z gotovostjo rekli, kako učinkovita je terapija, so pa rezultati spodbudni.

BLOG: Kaj je avtofagija?

22. 05. 2022 07.00

Avtofagijo si lahko predstavljate kot obliko samoprehranjevanja. To se morda sliši precej strašljivo, vendar je pravzaprav običajen način vašega telesa za izvajanje procesov celične obnove. Z avtofagijo celica dejansko obnovi svojo vsebino, nezdrave dele popravi ali izloči. Vedno več govora je o njej, ko tema nanese na razne diete in načine prehranjevanja, ki prispevajo k upočasnjevanju staranja.

BLOG: Visceralna maščoba in tveganja za zdravje

24. 04. 2022 17.28

Večina ljudi gleda na telesno maščobo kot na relativno neškodljivo in na nekaj, kar želimo odstraniti, da bi bili videti in se počutili bolje. Žal pa debelost oziroma odvečna telesna maščoba predstavlja tudi veliko nevarnost za naše zdravje. Ste vedeli, da maščoba, ki je shranjena okoli vaših organov, prispeva tudi k boleznim srca, raku, demenci, depresiji in številnim drugim boleznim? 

Pred stotimi leti se je rodil Jack Kerouac, predstavnik beatniške generacije

12. 03. 2022 09.27

Mineva sto let od rojstva ameriškega pisatelja in pesnika Jacka Kerouaca, ki je bil z Williamom S. Burroughsom in Allenom Ginsbergom eden glavnih predstavnikov beatniške generacije. Zaslovel je z romanom Na cesti, ki naj bi ga napisal v enem zamahu oziroma v treh tednih na 37 metrov dolg zvitek papirja, objavil pa šele šest let pozneje.

Združili zdravljenji: končno upanje za bolnike z zahrbtnim rakom trebušne slinavke?

08. 02. 2022 15.03

Britanski znanstveniki naj bi dosegli velik preboj v boju proti raku trebušne slinavke z razvojem zdravljenja dva v enem, ki bi lahko bistveno izboljšalo stopnjo preživetja, ki se je v zadnjih 50 letih komajda spremenila.

Lani največ primerov sladkorne bolezni pri slovenskih otrocih

02. 02. 2022 10.02

V lanskem letu so v Sloveniji pri mladoletnikih odkrili največ primerov sladkorne bolezni tipa ena doslej. Potrdili so jo pri 84 otrocih in mladostnikih, kar je po opozorilih otroškega diabetologa z UKC Ljubljana Tadeja Battelina deset več primerov kot kadar koli prej v enem letu. Ob tem so zasledili veliko več diabetičnih ketoacidoz ob začetku bolezni – to je hudo stanje, ki lahko brez zdravljenja vodi tudi v smrt. Starši namreč zaradi covidnih razmer odlašajo z obiskom izbranega pediatra, opozarja Battelino.

Imate debel in zamaščen trebuh? Šokirani boste nad tem odkritjem!

01. 02. 2022 00.15

Znano je, da spada trebušna maščoba med bolj trdovratne v telesu. Tudi, če se še tako trudimo, se držimo najstrožjih diet in redno telovadimo, na predelu trebuha vseeno ostajajo maščobne blazinice. S to težavo se spopada ogromno ljudi, vendar malokdo ve, da so znanstveniki že odkrili rešitev, ki omogoča lokalizirano topljenje maščobe prav na predelu trebuha.

Šivic: Slovenski sodniki si morajo pogledati madžarske, kako se sodi doma

14. 12. 2021 14.42

Drugi decembrski teden so hokejisti SŽ Olimpije zaključili s prvo v nizu petih tekem v gosteh. Pomerili so se z madžarsko ekipo Hydro Fehervar AV19 in še drugič v sezoni izgubili. Zmaji, ki so kar nekaj časa preživeli na vrhu prvenstvene razpredelnice razširjenega avstrijskega hokejskega prvenstva, so prvo mesto prepustili ekipi s Solnograškega.

Šivic ne glede na zadnji poraz zadovoljen s prvo polovico sezone v ICEHL

11. 12. 2021 11.05

Hokejisti SŽ Olimpije so v "brlogu" Tivolija doživeli drugi zaporedni domači poraz, a zmaji ostajajo na vrhu lestvice lige ICEHL. Ne sicer po točkah, temveč so najboljši po koeficientu, ki je glavno merilo. Zmaje, ki imajo precej težav s kadrovsko sestavo zaradi poškodb in bolezni, čaka zahteven razpored – kar pet naslednjih zaporednih tekem bodo odigrali v gosteh. Trener Mitja Šivic pravi, da po porazu proti Innsbrucku fantom nima kaj očitati, zelo pa je zadovoljen z izkupičkom prve polovice rednega dela sezone.

Ob svetovnem dnevu raka trebušne slinavke poudarjajo pomen zgodnjega odkrivanja

18. 11. 2021 10.50

Vsak tretji četrtek v novembru obeležujemo svetovni dan raka trebušne slinavke. Onkološki inštitut Ljubljana in Združenje EuropaColon Slovenija tudi letos opozarjata, da je zgodnje odkrivanje ključno. Gre za bolezen, ki ima eno najslabših statistik preživetja, saj več kot tri četrtine bolnikov z rakom trebušne slinavke umre že v prvem letu bolezni.

Žiranti skozi leta: od 'purje kolti' do britja las

23. 10. 2021 08.00

Se še spominjate vseh žirantov šova Slovenija ima talent? Od Lucienne Lončina, ki je s svojo prisrčno frazo 'purja kolt' osvojila vso Slovenijo, do Ane Klašnja, ki je svojo nosečnost razkrila kar v polfinalni oddaji pete sezone. Oglejte si nekaj najbolj nepozabnih trenutkov, ki so jih žiranti doživeli na Talentih.

Slovenija bo cepljenje s cepivom AstraZenece nadaljevala po načrtu

07. 04. 2021 19.39

Slovenija bo cepljenje nadaljevala po načrtu, kar pomeni, da bo s cepivom AstraZenece za zdaj cepila starejše od 60 let. V prihodnjih dneh in tednih pa se bodo odločili, tudi po zgledu drugih evropskih držav, ali bi cepivo britansko-švedskega farmacevtskega podjetja in Univerze v Oxfordu uporabili tudi za mlajše od 60 let. Minister Poklukar bo sicer posvetovalno skupino za cepljenje pozval, da Emine ugotovitve obravnava in poda strokovno stališče.