travni

Nasveti za spomladansko nego trate

04. 03. 2024 00.15

Spomladanska nega je ključnega pomena za vzdrževanje zdrave in bujne trate. S pravilnimi postopki lahko zagotovite, da bo trata uspešno preživela rastno sezono. Preden se lotite nege preverite, da zemlja in bilke trave niso pomrznjene.

Je objektiv infrardeče kamere lovca res pokazal neznani leteči predmet?

07. 12. 2021 18.41

Lovec Igor Štupica je septembra šel, tako kot že ničkolikokrat, zvečer na jago. A domov se ni vrnil s trofejo, ki bi jo obesil na steno, ampak s takšno, ki je niti ni upal zares kazati, saj se je bal, da bi ga po videnem označili kot tipičnega lovca, ki je na jagi ali pa že pred njo pregloboko pogledal v kozarec. A prav zares ni bilo tako, Igor Štupica je med lovom na divje svinje pogledal le skozi objektiv svoje puške in na infrardeči kameri videl ne divje svinje, ampak neznani leteči predmet.

Prihaja slana, zaščitite pridelke

13. 10. 2021 08.39

Če imate na svojih vrtičkih še vedno kaj zelenjave, jo poberite ali ustrezno zaščitite, saj vremenoslovci za četrtek napovedujejo slano in temperature pod lediščem. V notranjosti države bo slana zjutraj možna tudi še v petek in soboto.

Čeh se je tik pred OI razšel s trenerjem

16. 06. 2021 10.50

Kristjan Čeh, najboljši slovenski atlet ta čas, se je 37 dni pred začetkom olimpijskih iger v Tokiu razšel s svojim trenerjem Gorazdom Rajherjem. Slovenski rekorder v metu diska je dejal, da Rajher ni želel, da bi na treningih sodelovala Anna Maria Orel, metalka kladiva iz Estonije in njegovo dekle. Novega trenerja še nima.

Nad zelenico z robotsko, bencinsko, akumulatorsko ali električno kosilnico?

14. 04. 2021 13.54

Eno najpogostejših vrtnarskih opravil je košnja trave. Delo vam bo močno olajšala kakovostna kosilnica. Toda kakšno izbrati? Za manjše površine so primerne električne kosilnice, za srednje do velike površine motorne kosilnice in bencinski parkovni traktorji za večje parkovne površine. Ekološko ozaveščeni posegajo po akumulatorskih kosilnicah, robotskih in ročnih, ki delujejo na potisk s hojo.

Nova vetrnica v Sloveniji: ali bi okrnila življenjski prostor zaščitenih ptic?

16. 02. 2020 11.27

Beloglavi jastreb in orel kačar sta razlog, zakaj podjetje AAE za zdaj ne sme postaviti nove vetrnice ob obstoječi pri Dolenji vasi. Zapletlo se je pri pridobivanju naravovarstvenega soglasja. Arso, ki soglasje izdaja, je namreč naročil izvedensko mnenje naravovarstvenika, ki je ocenil, da bi vetrnica zmanjšala kakovost habitata teh ptic. Zakaj in kako, je vprašanje, ko pa pod obstoječo vetrnico, ki obratuje sedem let, niso našli še niti ene mrtve ptice?

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov

09. 02. 2020 08.00

Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

Družina napade Adrijano, Jan je neusmiljen

03. 10. 2019 16.19

Adrijana Štribl je bila zaradi sabotaže deležna hladnega sprejema pri družini. Še posebej je bil nanjo jezen Jan Klobasa, ki ji je zabrusil, da ne bodo dobili hrane, pa čeprav umrejo od lakote.

Škoda zaradi pozebe na območju Savinjske doline, Gorenjske in Primorske

08. 05. 2019 13.53

Nizke temperature, ki so v noči na torek zajele precejšen del države, so ponekod povzročile slano. Po prvih ocenah Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) so prizadeti predvsem sadjarji na območju Savinjske doline, Gorenjske in Primorske, a se bo šele v prihodnjih dneh in tednih pokazalo, v kolikšni meri.

Velikonočnica in encijan: ju bomo ljudje izropali?

06. 03. 2019 16.22

Kako brezbrižen in objesten je lahko človek, dokazujejo primeri načrtnega izkopavanja in ropanja zaščitenih rastlin. Med njimi sta velikonočnica v Boletini in na Boču, ki že cveti, in encijan na Lovrencu, ki bo začel kmalu. Gre za zadnja rastišča na teh mestih. Ker so cvetice tu posebej izpostavljene, jih prostovoljci zaščitijo z ograjo in stražijo. A kljub temu ljudje še vedno ropajo redke rastline.

Po vsej Sloveniji razglašena velika požarna ogroženost

25. 02. 2019 06.14

Uprava za zaščito in reševanje je po vsej državi razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja. Tako je med drugim prepovedano kuriti in požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih. V času razglašene velike požarne ogroženosti bosta policija in pristojni inšpektorat izvajala tudi poostren nadzor.

Številni travniški požari na Celjskem

20. 02. 2019 10.15

V Celju je v zadnjih dneh zagorelo več travnikov. V vseh primerih so lastniki kurili suho travo in vejevje. Pogosto se zgodi, da se ogenj, ki pri kurjenju uide izpod nadzora, razširi na sosednja zemljišča, ogroža gospodarska poslopja, gozdove, povzroča nevarnosti v prometu ter lahko ogrozi zdravje in življenje ljudi.

Kaj nam zaščitni znak 'izbrana kakovost – Slovenija' jamči pri nakupu mleka?

13. 10. 2017 12.15

Se še spomnite, kako ste vsak večer malo po šesti uri hodili k sosedovemu kmetu po mleko, ki vas je čakalo na pragu ali v veži njegove domače hiše. Minilo je morda pol ure, včasih tudi to ne, da je gospodarica pomolzla in iz velikih posod prelila mleko v naše kanglice.

FOTO in VIDEO: Vlak zanetil požar ob železniški progi pri Divači, aktiviran tudi helikopter SV

03. 08. 2017 18.27

Ob železniški progi Divača-Rodik sta zagorela gozd in grmovje. Poklicni in prostovoljni gasilci so morali na pomoč poklicati tudi vojaški helikopter Slovenske vojske. Požar je povzročil vlak. Gasilcem sta gašenje oteževala velika vročina in huda suša.

Aprilska pozeba prizadela 41.000 hektarjev kmetijskih površin

10. 05. 2017 14.13

Aprilska pozeba je prizadela 41.000 hektarjev kmetijskih površin, od sadovnjakov in vinogradov do poljšin in hmeljskih nasadov. Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije vladi predlaga, da pripravi predhodno oceno škode, pridobi podatke na terenu, nato pa sprejme sklep o izredni finančni pomoči za najbolj prizadeta območja, oškodovancem pa pomaga

Požari ne pojenjajo. 41-letni gasilec, na katerega je padlo drevo, ima poškodovano hrbtenico

01. 04. 2017 08.07

Gasilci se na vse pretege borijo z novimi požari. V 12 urah so jih našteli več kot 20. Gasilec, na katerega je med gašenjem požara pri Velenju padlo drevo, se medtem še vedno zdravi v mariborskem UKC. Ima huje poškodovano hrbtenico, pravijo.

Slovenija v plamenih: med gašenjem požara v Velenju je na gasilca padlo goreče drevo

31. 03. 2017 13.47

Gasilci z vseh koncev Slovenije imajo polne roke dela, saj se zaradi dolgotrajnega suhega vremena vnemajo travniki in gozdovi. Gorelo je v bližini dveh vasi pod Šmarno Goro, v Velenju požar še vedno gasi 130 gasilcev, eden od njih se je huje poškodoval. Arso je medtem za celo državo razglasil veliko požarno ogroženost: prepovedano je kuriti, požigati ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar.

Napotki organizatorjev: V Planico zgodaj, a ne prezgodaj

22. 03. 2017 06.30

Ta konec tedna se v Planici obeta največji športni dogodek na slovenskih tleh, ki bo v dolino skakalnic zagotovo spet privabil veliko množico domačih in tujih obiskovalcev. V izogib hujši gneči in prometnim zastojem so organizatorji poslali nekaj napotkov za vse obiskovalce.

Pred nami sončen konec tedna

10. 03. 2017 07.48

Severni veter je povzročil nekaj težav, a gasilci in cestni delavci so podrta drevesa hitro pospravili. Konec tedna bo lep, saj bomo deležni veliko sonca in prijetnih temperatur.

Ogenj ušel izpod nadzora

09. 03. 2017 10.28

Večino požarov v naravi povzroči človek zaradi malomarnosti in nevednosti. Začela se je sezona vrtičkanja, številni pa ostanke iz prejšnje sezone zakurijo. Policija in gasilci opozarjajo, da mora biti kurjenje v naravi kontrolirano, saj se drugače lahko kaj hitro zgodi, da ogenj uide izpod nadzora.

FOTO: Kako so silvestrovali gasilci? Kar 37 požarov na prostem, evakuacija, ob polnoči pa reševanje ujetih v dvigalih

01. 01. 2017 08.56

Gasilci so imeli na silvestrovo polne roke dela. Posredovati so morali v več kot 40 požarih. V največ primerih je zagorelo zaradi pirotehnike. Pri Žalcu so še pred polnočjo evakuirali tri objekte zaradi vonja po plinu. Sedem oseb in devet gasilcev je potrebovalo zdravniško oskrbo. V Ljubljani sta dve družbi ostali ujeti v dvigalih.

Seznam ogroženih živali se daljša: v Sloveniji ogroženih več kot 2.000 živalskih vrst

04. 10. 2016 06.30

Ob svetovnem dnevu živali svet poziva k humanemu ravnanju z vsemi živalmi. A divjim živalim se godi vse slabše, saj je na rdečem seznamu ogroženih vrst vsako leto več živali (pa tudi rastlin). Zdi se, kot da se ne bi zavedali, da pravzaprav škodimo sami sebi ...

Društvo DOPPS naproša – na Ljubljanskem barju pse na vrvico

09. 05. 2016 06.30

Če so zadnje čase predvsem piše o umiranju čebel, pa to ni edina živalska vrsta, ki je ogrožena. Spomladanski čas je občutljiv tudi za naše ptice. Čeprav mogoče nimamo občutka, da se njihovo število manjša, pa na DOPPSu ugotavljajo, da temu ni tako. Ampak k ohranjanju ptičjih vrst veliko lahko pripomoremo tudi mi.

Vzemite si čas zase, družino in prijatelje ter skupna doživetja v Termah Zreče in na Rogli ...

19. 04. 2016 07.35

Se še spomnite, kako je preživeti dan v neskončnem zelenju, začutiti dotik svežega zraka, prisluhniti ptičjemu petju ter okusiti pristno domačnost. In vse to v družbi ljudi, ki so vam najbližje – družine in prijateljev.

'Tudi če imajo otroci kaj živega srebra v sebi, se bo to samo izločilo'

09. 02. 2016 18.39

Na Institutu Jožef Stefan so ugotovili, da je živega srebra v travni ruši na dvorišču vrtca Najdihojca, na katerem so se celo leto igrali otroci, celo več, kot je izmerila Biotehniška fakulteta. Ne le 12 miligramov na kilogram prsti - vrednosti so bile celo do 50 miligramov, so potrdili.

Adrenalin, narava in preveč vsega dobrega – Podčetrtek, Bistrica ob Sotli in Kozje

12. 08. 2015 09.00

Vino in čokolada, gurmanska lokalna kulinarika, vodna in adrenalinska doživetja, pristnost narave in predvsem domačnost tukajšnjih prebivalcev so zagotovilo za prijeten dan, dva, dovolj doživetij je tudi za teden dni in več. Podčetrtek, Bistrica ob Sotli in Kozje –za mnoge prav poseben, najlepši del Slovenije.

Neurja v Nemčiji, Italiji in Avstriji zahtevala smrtne žrtve

23. 07. 2015 14.08

Huda neurja, ki so se v sredo razdivjala nad jugozahodom Nemčije, Avstrije ter Italije, so terjala tri smrtne žrtve, več ljudi je bilo poškodovanih, povzročila so tudi veliko gmotno škodo.

Sokol s kačo v kljunu povzročil izpad elektrike in travniški požar

10. 06. 2015 06.00

V ameriškem San Diegu so se gasilci borili s travniškim požarom in izpadom elektrike. Vse to se je zgodilo, ko se je ptica s kačo v kljunu zapletla v žice daljnovoda. Na območju sicer vlada suša, tako da se je požar izredno hitro širil.

FOTO in VIDEO: Kmetje zanetili požar, ki je terjal 15 življenj

13. 04. 2015 16.33

Najmanj 15 ljudi je mrtvih, več kot 70 pa jih je potrebovalo zdravniško pomoč, po tem, ko so jugovzhod Sibirije zajeli obsežni travniški požari. Požar naj bi zanetili kmetje, ki so ob spomladanskem čiščenju pospravljali njive in kurili plevel.

Letos že 20 gasilskih intervencij zaradi nepazljivosti pri kurjenju v naravi: upoštevajte napotke!

23. 03. 2015 09.50

Letos so gasilci zaradi požarov, ki so nastali kot posledica malomarnosti pri kmetijskih opravilih, posredovali že dvajsetkrat. Pristojni opozarjajo, da lahko nenadzorovan ogenj povzroči resne posledice za človeka in naravo. Vsi, ki ne boste upoštevali pravil, boste kaznovani z globo do 600 evrov.