tranzicija

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'
11. 12. 2024 06.00V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

Prihodnost Sirije v rokah razdrobljenih uporniških skupin
09. 12. 2024 11.15Svetovni voditelji po odstavitvi predsednika Bašarja al Asada upajo na stabilno prihodnost Sirije. Ta bo odvisna predvsem od uporniških skupin, ki so tokrat delovale enotno z enim skupnim ciljem, vendar so v svojem bistvu razdrobljena mešanica skupin z nasprotujočimi si ideologijami in dolgoročnimi ambicijami.

35. Liffe: Fluidna trans drama = Emilia Pérez
17. 11. 2024 16.30Emilia Pérez je brez dvoma dinamična mešanica muzikala in telenovele, ki je trojno navdušila žirijo na 77. canskem festivalu, hkrati pa je stvaritev režiserja Jacquesa Audiarda nekaj tako posebnega, da vas s tem, kar ponuja, lahko tako šokira, kot tudi pretrese ali preseneti.

'To je poraz svetopisemskih razsežnosti': kdo je kriv za padec demokratov?
07. 11. 2024 06.37Po dveh porazih predsedniških kandidatov proti Donaldu Trumpu je za ameriško demokratsko stranko napočil čas za samoizpraševanje in iskanje krivcev v lastnih vrstah, še posebej ob dejstvu, da so poleg Bele hiše izgubili tudi večino v senatu. Krivdo nekateri pripisujejo konkretnim osebam, drugi pa strategiji in usmeritvam stranke. Senator Bernie Sanders pravi, da poraz ne bi smel biti tako veliko presenečenje. "Američani jezni in hočejo spremembe," meni. Trump se medtem pripravlja na sestavo svojega kabineta. Njegova ekipa je sporočila, da je pripravila "široko paleto strokovnjakov, med katerimi bo lahko izbral svojo ekipo".

Dragić pred poslovilno tekmo: Svoje kariere ne bi menjal
23. 08. 2024 19.14Dan pred poslovilno tekmo košarkarskega asa Gorana Dragića je v Ljubljani potekala okrogla miza o povezovanju in prepletanju gospodarstva in športa. Čeprav je bil dogodek bolj gospodarske narave, pa so na drugem panelu Kariera po karieri košarkarski asi Steve Nash, Dirk Nowitzki in Dragić delili svoje zgodbe o prehodu v novo življenjsko obdobje.

ZDA z UI na globalni lov za elementi, nujnimi za zeleni prehod
21. 08. 2024 19.25Medtem ko se UI-manija vse bolj širi, je vse širši tudi nabor področij, kjer naj bi že kmalu igrala ključno vlogo. Zdaj nekatera podjetja in agencije v ZDA ocenjujejo, da lahko umetna inteligenca pomaga tudi pri boju Združenih držav za ključne minerale, ki so bistveni za proizvodnjo zelenih tehnologij v središču energetskega prehoda.

Mariborčani evropsko sezono začenjajo v Plovdivu, na voljo tudi Iličić
09. 07. 2024 16.29Celje, Maribor in Bravo bodo ta teden začeli nastope v evropskih kvalifikacijah. Aktualni prvaki iz knežjega mesta bodo gostovali v Estoniji pri Flori iz Talina, Bravo bo doma pričakal valižanski Connah's Quay, Maribor pa se podaja na zahtevno gostovanje k Botevu iz Plovdivu. Pričakovanja pred potjo v Bolgarijo je zbral Ante Šimundža.

Shannen Doherty se pripravlja na smrt: pospravila stvari in zmanjšala imetje
03. 04. 2024 17.29Igralka Shannen Doherty, ki je najbolj znana po vlogi v seriji Beverly Hills, 90210, se pripravlja na smrt. Zvezdnica, ki o boju z rakom odkrito govori v svojem podkastu, je nedavno razkrila, da je izpraznila skladišča s svojimi stvarmi in zmanjšala imetje, da bo njeni mami Rosi po njeni smrti lažje.

Oblak junak Atletica, ki je po enajstmetrovkah izločil lanskega finalista
13. 03. 2024 15.31Atletico Madrid je na povratni tekmi osmine finala Lige prvakov pripravil preobrat in izločil Inter. Po rednem delu je bilo 2:1, skupno pa 2:2, zato so o zmagovalcu odločale enajstmetrovke. Kar dve je ubranil sijajni Jan Oblak in ko je v zadnji seriji zgrešil še gostujoči kapetan Lautaro Martinez, je postalo jasno, da se lanski finalist poslavlja od izločilnih bojev. Za Atletico sta sicer zadela Antoine Griezmann in Memphis Depay, za goste pa Federico Dimarco.

Kraljica je odšla v solzah, te je imel v očeh tudi njen sin
14. 01. 2024 07.27Danci so po zgodovinski abdikaciji priljubljene kraljice Margarete II. dobili novega kralja, Frederika X. Prestolonaslednik je kralj postal brez kronanja, njegova mati se je s kočijo odpeljala v vladno palačo, kjer je podpisala izjavo o abdikaciji. V istem trenutku je Frederik postal kralj Danske, Grenlandije in Ferskih otokov. Pred palačo se je zbralo okoli 100.000 ljudi, da bi spremljali predajo oblasti. Po podpisu abdikacije je nekdanja kraljica prostor zapustila v solzah, te so se med nagovorom narodu nekajkrat nabrale v očeh tud novemu kralju.

Po 36.000 steklenicah popitega piva si je rekel: 'Dovolj imam.'
08. 12. 2023 07.47Ko se je, kot pravi dotaknil dna življenja, je priljubljeni radijec Miha Šalehar, ki ga prijatelji kličejo Mihi, popil svoj zadnji zajeten požirek alkohola. Zadnji popiti kozarec opisuje kot totalna avantura ali kot bi šel s kanujem v Amazonijo. Njegova knjiga "Notranji pir" je pripoved zelo izkušenega ljubitelja opojnega, ki je v pivski karieri popil 36.400 piv. Mnogi so ga hudomušno označili, kot najbolj znanega slovenskega abstinenta, a sam kot pravi, ostaja liberalen in se ne želi vključiti v boj proti alkoholu.

Tour 2024: makadam, dva kronometra in dva obiska Alp
25. 10. 2023 13.56Organizatorji dirke po Franciji so v Parizu predstavili traso 111. izdaje Toura. Kolesarje čakajo številni izzivi, vključno z dvema vožnjama na čas, makadamskimi odseki ob koncu prvega tedna in s številnimi zahtevnimi zaključki v zadnjih osmih etapah. Na dirki bosta predvidoma zmago lovila tudi oba slovenska asa Tadej Pogačar in Primož Roglič.

Hitrejša povezava do Kočevja: so bile vse le prazne obljube?
22. 05. 2023 19.28Eno uro in 45 minut ali celo dve uri vožnje v eno smer. To je kruta resničnost vseh tistih, ki se iz Kočevja ali Ribnice vsako jutro peljejo v Ljubljano. Zastoji se začnejo že malo iz Ljubljane, pri Škofljici. Rešitve seveda so, ena je že znana in obljubljena že desetletja, to je 3.a razvojna os. Končana naj bi bila do leta 2034. A temu praktično nihče ne verjame. Končna trasa sploh še ni izbrana, ministrica Alenka Bratušek se še ni sestala z župani, ki si želijo nove ceste.

Ed Sheeran pogleduje proti country glasbi: To so briljantne pesmi
14. 05. 2023 08.00Če bi se Ed Sheeran nekega dne res odločil za tranzicijo iz pop glasbe v country, ne bi smeli biti presenečeni. Glasbenik je po nedavnem nastopu na podelitvi nagrad za country glasbo nastopil v duetu z Lukom Combsom, v intervjuju, ki ga je dal za tem, pa je spregovoril o svoji ljubezni do te glasbene zvrsti in namignil, da resno razmišlja o tem, da bi jo izvajal tudi sam.

'Želim si, da bi vse teklo tako po maslu, kot je teklo leta 2021'
03. 05. 2023 17.40Na letošnje svetovno prvenstvo v judu bo odpotovala tudi desetčlanska slovenska odprava, le ena članica pa se lahko že pohvali z medaljo s tovrstnega tekmovanja. To je Andreja Leški, ki bo v dobro poznani Dohi znova ciljala na najvišja mesta.

Znanstveniki izdali 'zadnje opozorilo'
20. 03. 2023 15.50Človeška dejavnost je nedvoumno segrela planet za 1,1 stopinje Celzija glede na predindustrijsko raven. Vsaj 3,3 milijarde ljudi je zelo ranljivih za vplive podnebnega segrevanja. Ranljive skupnosti, ki so v preteklosti prispevale najmanj, so v podnebni krizi najbolj prizadete. To je le nekaj ugotovitev težko pričakovanega poročila IPCC, v katerem pa poudarjajo, da je resničnost zaskrbljujoča, vendar upanje še vedno ostaja. "Človeštvo je na tankem ledu in ta led se hitro tali," je ob izidu poročila dejal generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres.

Skrb za okolje ali zaviranje napredka?
18. 03. 2023 10.30Slovenija je zelo zelena država. Zelena je po videzu svojih gozdov in polj, svojih planot in dolin. Na treh petinah slovenskega ozemlja rastejo gozdovi, na preostalih dveh petinah pa ne manjka zelenih travnikov, pašnikov, polj in parkov. Zelena je po miselnosti svojih ljudi, ki zelo radi skrbijo za naravo in v njej radi preživljajo prosti čas – hribolazenje, gorsko kolesarjenje, kampiranje, taborjenje, gobarjenje itd. so pri nas zelo priljubljeni načini za oddih in malo rekreacije. Slovenci radi skrbimo, da je naša okolica čista in urejena, da se vestno ločuje odpadke, da se travnike redno pokosi in gozdove počisti. To radi počnemo sami in v družbi družine ali prijateljev: spomnimo se izredne priljubljenosti prostovoljnih kampanj Očistimo Slovenijo. Naša narava in njena pristnost sta svetovno znani ter vsako leto privabljata na milijone turistov iz drugih držav, ki skupaj z domačimi redno zablokirajo naše avtoceste. Slovenija diha zeleno.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo
19. 01. 2023 12.18Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

'Soočamo se z grožnjo, da se bo sesul svet, kot ga poznamo'
17. 01. 2023 12.47WEF v Davosu sta nagovorili tudi prva dama Ukrajine Olena Zelenska in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Soproga Volodimirja Zelenskega, ki se v času vojne osredotoča na humanitarne izzive in izzive na področju duševnega zdravja, je iskala podporo načrtu za mir, ki ga je sestavil soprog, in opozorila na trpljenje ljudi. Von der Leynova pa je na drugi strani ponovila zavezo, da bo Ukrajina deležna evropske podpore, "dokler bo treba". Napovedala pa je tudi, da se bo evropska pot v zeleno gospodarstvo odvijala hitro in učinkovito.

Izzivi lokalnih medijev: pomanjkanje finančnih virov in politični pritiski
02. 12. 2022 11.24V časih, ko se lažne novice na družbenih omrežjih širijo nekajkrat hitreje kot resnične informacije, potrebujemo kakovostno novinarstvo. Slovenija je letos na indeksu medijske svobode padla za 18 mest in je med 180 državami zasedla 54. mesto. Glavni vzrok nazadovanja so bili pritiski politike, tako v javnih kot lokalnih medijih, ki jih bremeni tudi pomanjkanje finančnih virov. Lokalni vpliv politike se izvaja tudi s pomočjo kapitala in poskusa vstopa v samo lastništvo medijev, še posebej problematična pa so t. i. občinska glasila, v katerih se za promocijo županov porablja javni denar.

Znana je trasa naslednje Dirke po Franciji
27. 10. 2022 13.25Organizatorji Dirke po Franciji (Aso) so danes predstavili traso 110. izvedbe največje kolesarske preizkušnje na svetu. Kolesarje čaka vsega 22 km razgibane vožnje na čas, v program pa se po 35 letih vrača vulkanski test na Puy de Dome, po treh letih pa slovenskima asoma Tadeju Pogačarju in Primožu Rogliču dobro znani prelaz Loze.

Kdo je neodvisen, kdo preračunljiv in kdo gre v boj s temnimi silami?
21. 10. 2022 19.10Volilna kampanja pred nedeljskim prvim krogom volitev predsednika republike se izteka, kmalu bo nastopil volilni molk. Uroš Slak je na zadnjem velikem soočenju na POP TV gostil kandidate, ki jim javnomnenjske raziskave kažejo najbolje. Anže Logar, Nataša Pirc Musar, Milan Brglez in Vladimir Prebilič so spregovorili o tem, koga bi dodatno obdavčili, koga bi predlagali za ustavnega sodnika in za kaj bo v resnici šlo pri prihajajočih treh referendumih. Gre pri letošnjih predsedniških volitvah tudi za boj med starimi silami na levici? In kdo med kandidati je najbolj preračunljiv?

Koncu bo sledila 'igra prestolov': Rusija in svet po Putinu
17. 10. 2022 08.48Vladimir Putin je v času, ko je na oblasti, ki jo je vse bolj vodil v tiranijo, teroriziral mnoge. Kaj pa se bo zgodilo, ko Vladimir Putin ne bo več vodil Rusije? Zaenkrat malokdo želi javno govoriti o postputinovskem svetu, previdnost je mogoče pripisati strahu pred percepcijo vmešavanja v rusko notranjo politiko. Toda v zakulisju zahodne države analitiki preigravajo scenarije, ki bi se lahko odvili, ko bo Putin odšel. Dogajanje bo pestro, bitka za oblast pa bo burna, menijo pri Politicu, kjer so analizirali Rusijo in svet po Putinu.

Boomerji, milenijci in zoomerji – generacijski konflikt
24. 09. 2022 09.04S prehodom med generacijami je zmeraj križ, ne glede na to, ali govorimo o tovarni, srednji šoli ali grajenju hiše. Med starimi in mladimi se zmeraj pojavi določena oblika konflikta in napetosti, kar ni nikakor presenetljivo; sveži veter mladosti in stabilna tradicija starosti bi težko obstajala v sožitju, saj sta si med seboj nasprotna. Vendar obstaja razlika, če na eni strani govorimo o eni tovarni, na drugi strani pa o celotni družbi. Dokler ima tovarna ali srednja šola dobro postavljene temelje in vodstvo, je reševanje takšnih konfliktov rutina. Ko se konflikt med generacijami pojavlja na vseh družbenih ravneh, potem so težave veliko večje, kot bi si mislili.

Je svet v zadnjih nekaj stoletjih res postal manj nasilen – in zakaj?
23. 07. 2022 16.33Nathan Robinson, urednik popularne socialistične revije Current Affairs, v eni od svojih kolumn izpostavlja, da se strinja z "verjetno okoli 80 odstotki" dejstev in argumentov, ki jih je Steven Pinker leta 2018 predstavil v svoji knjigi Razsvetljenstvo zdaj. Toda kljub temu večinskemu strinjanju je Robinson svoji kolumni o Pinkerju pomenljivo nadel naslov Najbolj nadležen moški na svetu.

Levica
28. 03. 2022 14.33Levica je nastala 24. junija 2017 z združitvijo strank Iniciative za demokratični socializem (IDS) in Stranke za trajnostni razvoj Slovenije (TRS). V programu so takrat izpostavili prepričanje, da boj za socializem ne more biti omejen le na politični sistem, temveč mora zajeti vse sfere družbenega življenja. Koordinator Levice je Luka Mesec.

Ekonomski razvoj, demokracija in diktatura na Zahodnem Balkanu
11. 12. 2021 07.00Zakaj sta Slovenija in Hrvaška dokaj robustno demokratični državi – Slovenija je na repu liberalnih demokracij, Hrvaška pa je trdna elektoralna demokracija, ki je v nekaterih vidikih blizu liberalni demokraciji – in to že več desetletij, medtem ko enako ne velja za t. i. Zahodni Balkan, tj. Srbijo, Bosno in Hercegovino, Albanijo, Severno Makedonijo, Kosovo in Črno goro? Pomemben del odgovora na to vprašanje nam nudi eno najslavnejših odkritij v družboslovju, znano kot teza o modernizaciji.

V Nemčiji sklenjen koalicijski dogovor, novi kancler bo Olaf Scholz
24. 11. 2021 16.29Nemški socialdemokrati (SPD), Zeleni in liberalci (FDP) so po dveh mesecih intenzivnih pogajanj sklenili dogovor o oblikovanju prihodnje nemške koalicije. Za novega kanclerja so predlagali Olafa Scholza, ki bo na čelu Nemčije zamenjal Angelo Merkel. Ta se po 16 letih poslavlja z mesta kanclerke.

'Socialno tržno gospodarstvo' - nesporazum ali izpraznjenost slovenske politike?
20. 11. 2021 07.00Datum državnozborskih volitev je znan, volilne kampanje so, sicer neuradno, že v polnem teku. Z vsakim novim škandalom vlade se kaže tudi nemoč opozicije, da predstavi konkretno alternativno politično-ekonomsko zgodbo. Namesto nekega novega koncepta, KUL poudarja pot nazaj, del liberalne politike pa išče novega obraza, za kar se zdi, da so ga v viharju zamenjav in nepotrditve dosedanjega vodstva različnih energetskih družb tudi našli. Neobstoj koncepta, s katerim bi lahko liberalne stranke združene v KUL lahko predstavile alternativo obstoječemu konservativnemu neoliberalizmu, ne preseneča, saj so v zadnjih dveh desetletjih vse vlade sprejemale dokaj podobne socialne in ekonomske politike.

'Če vlade ne bodo stopile korak naprej, smo na poti v strašno trpljenje človeštva'
29. 10. 2021 06.00Trenutek resnice. To naj bi bila mednarodna podnebna konferenca, ki se bo v nedeljo začela v škotskem Glasgowu. V teoriji naj bi konferenca dala zelo konkreten načrt za zmanjšanje izpustov v tem desetletju, v praksi pa se mnogi bojijo, da jo čaka podobna usoda kot pariški podnebni dogovor, čigar cilji so se hitro razvodenili. Strokovnjaki so jasni – pri uresničevanju podnebnih ciljev nismo tam, kjer bi morali biti, ukrepati je treba to desetletje, ne v roku 30 ali 40 let. Toda klimatske spremembe še zdaleč niso le strokovno, ampak tudi družbeno, predvsem pa politično in geostrateško vprašanje.