transplantacijski

40-letni Avstralec več kot 100 dni preživel z umetnim srcem
15. 03. 2025 19.40Kirurgi v Sydneyju so izjemno ponosni na uspeh pacienta s srčnim popuščanjem, ki so mu vsadili umetno srce, zasnovano kot začasno rešitev, ta pa je z njim živel več kot 100 dni, preden je prejel srce darovalca. 40-letni pacient se je prostovoljno javil, da postane prvi prejemnik umetnega srca v Avstraliji in šesti na svetu.

Hvaležna starša: Valentino živi samo zato, ker je bila operacija v Sloveniji
21. 02. 2025 09.47Zdravniki v UKC Ljubljana so dosegli nov mejnik v medicinski stroki in uspešno presadili srce komaj šestmesečnemu dojenčku. Malemu Valentinu je zaradi genske bolezni srčne mišice odpovedalo srce. Za postopkom transplantacije stoji ekipa izjemnih strokovnjakov, ki so bili sposobni dobro sodelovati in premorejo tudi veliko empatije. Na novinarski konferenci so povedali, da je njihov uspeh grenka sreča, saj to pomeni, da je nekomu drugemu nekje umrl otrok. Spregovorila sta tudi starša malega pacienta in povedala, da se počuti dobro. "Valentino je danes desetmesečnik, pri katerem nihče ne bi opazil, da je prestal takšno operacijo. Plazi se, skoraj že hodi, se ves čas smeji in odlično sprejema zdravila!"

Darovalci lani darovali 186 organov: najdlje čakajo na ledvice, sledi srce
31. 03. 2024 09.19Na področju darovanja organov je bilo leto 2023 zelo uspešno in v marsičem prelomno, ocenjujejo na zavodu za presaditve organov in tkiv Slovenija-transplant. Med drugim so lani prvič presegli 30 aktivnih darovalcev na milijon prebivalcev, darovalci pa so darovali 186 organov. Na presaditev je lani sicer čakalo 183 bolnikov.

Slovenka s srcem iz Nemčije: 'To se dogaja v filmih, ne more se zgoditi meni'
15. 10. 2023 09.14Tadeja Ravnik je Slovenka s srcem iz Nemčije. Prejela ga je pred petimi leti, ko njeno zaradi redke oblike srčnega popuščanja ni moglo več učinkovito prečrpavati krvi. In zanj je neizmerno hvaležna. Da bo kdaj potrebovala obliko zdravljenja s presaditvijo, ni nikoli niti pomislila, saj v njeni družini ni bilo nobenih srčno-žilnih obolenj. "Spomnim se, da sem že od vedno rada gledala zdravniške nadaljevanke. A ko sem jaz dobila tako diagnozo, sploh nisem mogla verjeti. To se meni ne more zgoditi. To se dogaja le v filmih," opisuje občutke, ko je izvedela, da bo njeno srce prenehalo biti, ona pa bo lahko živela naprej.

Z letalom po srce
14. 10. 2023 07.00Delovni dan se je že končal, večer se je počasi prevešal v noč, ko je zazvonil telefon. Dobili smo zeleno luč za snemanje celotnega procesa darovanja organov. Vznemirjenje, adrenalin, pomešana s tesnobo. Klic novega upanja je bil hkrati tudi klic, da je pred tem nekdo izgubil življenje. Ko smo se sredi noči s kirurgom, ki bo v tujini odvzel srce, odpravljali z ljubljanske urgence, so pacientu, ki se je nekaj nadstropij višje – na intenzivnem oddelku v ljubljanskem UKC, boril za življenje – sporočili: Za vas imamo novo srce.

'Slovenija ima precej več darovalcev organov kot leta prej'
01. 03. 2023 14.57Slovenija-transplant je v letnem poročilu objavila podatke za lansko leto, ki poročajo, da je bilo leto 2022 več kot odlično. Bilo je precej več darovalcev kot prejšnja leta, prav tako pa so koordinatorji uspeli izboljšati logistične procese z letališči ter uredili sodelovanje z Nacionalnim centrom za presaditve v Italiji in Eurotransplantom.

Na presaditev organov trenutno čaka 155 bolnikov
07. 10. 2022 09.29V nacionalni register opredeljenih oseb glede darovanja organov po smrti se je v tem letu do konca septembra vpisalo 930 ljudi, kar je 244 več v primerjavi z enakim obdobjem v lanskem letu. V registru je opredeljenih 12.510 ljudi, od tega 12.441 za darovanje, 69 jih je izrazilo nasprotovanje darovanju. Stopnja privolitve svojcev za darovanje je 66 odstotkov.

Pomemben uspeh hrvaških zdravnikov: bolniku presadili kar tri organe
25. 07. 2022 17.00S sosednje Hrvaške poročajo o pomembnem medicinskem dosežku. Tamkajšnja bolnišnica je namreč izvedla presaditev treh organov, in sicer jeter, trebušne slinavke in tankega črevesa. S posegom se je tako uvrstila na sam vrh svetovne transplantacijske medicine. "Čestitam ekipi Klinične bolnišnice Merkur, ki je ponovno dokazala odličnost hrvaške medicine," je ob tem dejal minister za zdravje Vili Beroš.

Na 'novo' življenje čaka 211 bolnikov
10. 10. 2020 11.45Po slovenski zakonodaji je za posmrtno darovanje organov in tkiv v primeru, ko ni znana volja pokojnega, potrebno soglasje svojcev, zato se z bližnjimi pogovorite o vaših stališčih, pravijo v Slovenija-transplantu, kjer so opazili upad vpisa v nacionalni register. V letošnjem letu se je v register namreč vpisalo za tretjino manj oseb kot lani.

Tiskanje oddaljeno desetletja. Alternativa: živi darovalci, odvzem po srčni smrti
23. 09. 2020 06.00Čeprav je covid-19 ohromil slovensko zdravstvo, obstajajo njegovi deli, ki so med prvim valom dobro delovali. Med njimi je program transplantacij, kjer pravijo, da so zaradi zaprtja nekaj tujih centrov za transplantacije lahko slovenskim bolnikom v tem času ponudili celo boljše organe, prav tako se ni uresničilo tisto, česar so se najbolj bali – da bi morali ustaviti program transplantacij. A hkrati pravijo – takrat je šlo, ker so se ljudje držali ukrepov. Ob drugem valu pa je lahko slika povsem drugačna. Poleg tega program tare še nekaj drugih izzivov – finančna in kadrovska podhranjenost pa tudi pomanjkanje darovalcev, zaradi česar se stroka zavzema za ureditev, kjer bi bili darovalci vsi, ki tega ne bi izrecno odklonili.

Presaditev pljuč na Dunaju zavrnili, zato so 14-letnico operirali v Ljubljani
17. 08. 2020 10.06Čeprav v ljubljanskem UKC presajajo pljuča od leta 2018, so imeli tokrat prvič na operacijski mizi otroka, 14-letnico s cistično fibrozo. In ne le to, poleg presaditve pljuč najstnici so v sosednji operacijski dvorani presadili tudi srce 15-letnemu fantu. Kot so sporočili, sta bili obe presaditvi uspešni.

Mamica dočakala odgovor: hčerine matične celice so na varnem
07. 12. 2019 21.07"Od prevzemnega podjetja Famicord sem prejela potrdilo, da so vzorci hčerkinih oddanih matičnih celic varno shranjeni," nam je sporočila bralka, ki nas je prosila za pomoč, ker ni uspela priklicati propadle švicarske banke CryoSave. Po objavi članka so se nam sicer javile še štiri mamice z enako težavo.

Slovenci smo naklonjeni darovanju organov, a tega ne izrazimo uradno
12. 10. 2019 12.00Na čakalnem seznamu za presaditev organov je trenutno 225 bolnikov. Slovenci smo sicer zelo naklonjeni darovanju, a svoje volje uradno ne zabeležimo, opozarjajo v Slovenija-transplant. Zato so poskrbeli, da lahko izjavo za ali proti darovanju oddate tudi elektronsko. Darovalci in prejemniki vedno ostanejo anonimni.

15 top intervjujev leta 2017: ljudje, ki (pre)živijo, pričujejo, ustvarjajo in gradijo
31. 12. 2017 07.00Edinstveni, bogati v življenjskih izkušnjah, globoki v svojih mislih. Takšni so posamezniki, ki smo jih novinarji 24ur.com v letu 2017 gostili v intervjujih. Od človeka, ki je kot najstnik preživel šest koncentracijskih taborišč, do ženske, ki je vzgojila športnega šampiona - na zadnji dan v letu vas znova vabimo v njihov bogat miselni svet.

VIDEO: Božiček obstaja. 'Rabil bi novo srce. Tvoj Peter'
24. 12. 2017 06.30"Za kaj takega se ne moreš nikdar dovolj zahvaliti," s tresočim glasom pove naš sogovornik. Pred letom dni je hudo bolan pisal Božičku, da ima eno samo željo, ki pa ni skromna. Potreboval je novo srce. Kako je, ko si na smrt bolan in te lahko reši le darilo, ki ga ni mogoče kupiti?

VIDEO: Na eni strani smrt, na drugi življenje. 'Pogovore s svojci umrlih opravljam zaradi enega preprostega razloga'
18. 12. 2017 06.30Mnogi si ta hip le nemočno želijo, da bi prejeli darilo, ki ga ni moč kupiti. "To je najmočnejši razlog, zaradi katerega zmorem to sploh početi," pravi centralni transplantacijski koordinator Gorazd Čebulc, ki v najtežjih trenutkih pri žalujočih svojcih išče voljo umrlih. Svoje delo dojema kot poslanstvo.

Bolnikov, ki potrebujejo presaditev organov, vedno več, kadra pa primanjkuje
07. 10. 2016 15.55Slovenski transplantacijski program je uspešen, a srečujejo se s številnimi težavami. Primanjkuje jim kadra in primernih darovalcev. Večino organov za presaditev pridobijo od možgansko mrtvih darovalcev. Povečala se je tudi stopnja odklonitev svojcev umrlega za darovanje.

'Sistem bi bil lahko še boljši'
15. 04. 2009 16.41V zavodu Slovenija transplant predlagajo, da bi uzakonili domnevno privolitev, ki pravi, da bi se vsakega posameznika smatralo za darovalca organov v primeru smrti, razen če se ta jasno izreče, da tega ne želi.

Po 40 letih premagal diabetes
12. 03. 2009 14.1054-letnemu Aljažu, ki ga že od otroštva spremlja sladkorna bolezen, so uspešno presadili ledvico in trebušno slinavko hkrati. V UKC so zahtevno dvojno operacijo opravili prvič.

Humano dejanje po smrti
12. 11. 2008 06.15Le malo ljudi se odloči, da bi radi po smrti darovali svoje organe. Gre za težko odločitev, ki pa lahko marsikateremu bolniku reši življenje.

Manj darovalcev organov
14. 01. 2008 06.32Lani je zavod za presaditve človeških organov imel precej problemov, saj je veliko svojcev odklonilo prošnjo za darovanje.

Presadili okužene organe
21. 02. 2007 16.26V bolnišnici Careggi v Italiji so trem pacientom presadili organe darovalke, ki je bila okužena z virusom HIV.

Načeloma za darovanje
09. 02. 2007 11.03V Evropi vsak dan umre 11 ljudi, ker niso dobili organa ali dela človeškega telesa za zdravljenje.

Prva presaditev pljuč v Sloveniji
22. 09. 2003 00.00Kirurška ekipa Kliničnega centra je prvič v Sloveniji uspešno presadila pljuča. Dvanajstčlanska ekipa je v petih urah 46-letni ženski presadila desno pljučno krilo, njeno zdravstveno stanje pa je zaenkrat stabilno. Gre za prvi tak poseg pri nas, doslej so namreč presaditve pljuč slovenskih bolnikov opravljali na Dunaju.

Zdravniška zbornica o stavki
20. 03. 2002 00.00Predsednik Milan Kučan je zdravnike pozval, naj premislijo o nujnosti stavke. Na Zdravniški zbornici Slovenije so medtem izrazili razumevanje za stavkovne zahteve Fidesa in pogajalce pozvali, naj čimprej končajo stavko.

Tudi v Sloveniji vse več transplantacij
06. 01. 2002 00.00Vse več Slovencev živi s presajenimi organi. Transplantacija organov kot metoda zdravljenja najhujših bolezni notranjih organov je v zadnjih letih pri nas doživela velik razvoj. Od leta 1970, ko je bila pri nas prvič presajena ledvica živega darovalca, je bilo izvedenih 527 transplantacij.

Dokazov o trgovini z organi ni
21. 01. 2002 00.00V italijanskih časopisih so se pojavili namigi, da naj bi preko slovensko-italijanske meje potekala trgovina s človeškimi organi. Tržaško tožilstvo je namige že zanikalo, saj o domnevni trgovini nimajo nikakršnih dokazov.