transplantacija

Hvaležna starša: Valentino živi samo zato, ker je bila operacija v Sloveniji
21. 02. 2025 09.47Zdravniki v UKC Ljubljana so dosegli nov mejnik v medicinski stroki in uspešno presadili srce komaj šestmesečnemu dojenčku. Malemu Valentinu je zaradi genske bolezni srčne mišice odpovedalo srce. Za postopkom transplantacije stoji ekipa izjemnih strokovnjakov, ki so bili sposobni dobro sodelovati in premorejo tudi veliko empatije. Na novinarski konferenci so povedali, da je njihov uspeh grenka sreča, saj to pomeni, da je nekomu drugemu nekje umrl otrok. Spregovorila sta tudi starša malega pacienta in povedala, da se počuti dobro. "Valentino je danes desetmesečnik, pri katerem nihče ne bi opazil, da je prestal takšno operacijo. Plazi se, skoraj že hodi, se ves čas smeji in odlično sprejema zdravila!"

Izjemen uspeh UKC Ljubljana: srce presadili komaj šestmesečnemu dojenčku
20. 02. 2025 10.09UKC Ljubljana se lahko pohvali z novim, izjemnim uspehom na področju transplantacij srca. Srce so namreč uspešno presadili komaj šestmesečnemu dojenčku, ki je po posegu dobro okreval.

Umrl prvi pacient, ki so mu presadili prašičjo ledvico
12. 05. 2024 10.58Prvi bolnik na svetu, ki so mu presadili modificirano prašičjo ledvico, je umrl dva meseca po operaciji, poročajo ameriški mediji. 62-letnemu Ricku Slaymanu so gensko spremenjeno prašičjo ledvico marca presadili kirurgi splošne bolnišnice v Massachusettsu.

Sudanski študent medicine: V Sloveniji sem videl zdravila, ki jih pri nas ni
01. 03. 2024 16.20Kako udobno nam je lahko v naši državi, nas lahko opominja situacija sudanskega študenta medicine, ki v Sloveniji opravlja mesečno izmenjavo. Presenečen sem, kaj vse pacientom pripada v okviru javnega zdravstvenega sistema, pripoveduje 24-letni študent, ki pravi, da takšnih pogojev ne ponujajo niti njihove zasebne bolnišnice. Marsikdo bi v Sudanu, dodaja, dal vse, da bi nekatere možnosti, kot je denimo transplantacija, sploh bile na voljo znotraj države, pa tudi če bi zanjo morali drago plačati.

Slovenka s srcem iz Nemčije: 'To se dogaja v filmih, ne more se zgoditi meni'
15. 10. 2023 09.14Tadeja Ravnik je Slovenka s srcem iz Nemčije. Prejela ga je pred petimi leti, ko njeno zaradi redke oblike srčnega popuščanja ni moglo več učinkovito prečrpavati krvi. In zanj je neizmerno hvaležna. Da bo kdaj potrebovala obliko zdravljenja s presaditvijo, ni nikoli niti pomislila, saj v njeni družini ni bilo nobenih srčno-žilnih obolenj. "Spomnim se, da sem že od vedno rada gledala zdravniške nadaljevanke. A ko sem jaz dobila tako diagnozo, sploh nisem mogla verjeti. To se meni ne more zgoditi. To se dogaja le v filmih," opisuje občutke, ko je izvedela, da bo njeno srce prenehalo biti, ona pa bo lahko živela naprej.

Z letalom po srce
14. 10. 2023 07.00Delovni dan se je že končal, večer se je počasi prevešal v noč, ko je zazvonil telefon. Dobili smo zeleno luč za snemanje celotnega procesa darovanja organov. Vznemirjenje, adrenalin, pomešana s tesnobo. Klic novega upanja je bil hkrati tudi klic, da je pred tem nekdo izgubil življenje. Ko smo se sredi noči s kirurgom, ki bo v tujini odvzel srce, odpravljali z ljubljanske urgence, so pacientu, ki se je nekaj nadstropij višje – na intenzivnem oddelku v ljubljanskem UKC, boril za življenje – sporočili: Za vas imamo novo srce.

Ko je izvedel, da bo dobil novo srce: 'Večje presenečenje, kot če bi zadel sedmico'
13. 10. 2023 13.45Evropski dan darovanja organov in tkiv obeležujemo države članice Sveta Evrope drugo oktobrsko soboto v letu. Pogovori o darovanju in jasno stališče do darovanja pomembno razbremeni svojce v njihovih najtežjih trenutkih, poudarjajo v zavodu Slovenija-transplant. Novo srce je dobil tudi danes 61-letni Janko Kozel. Vsem, ki čakajo in so v stiski, svetuje: "Upajte, ne obupajte".

Nov preboj v medicini: uspešno presadili prašičjo ledvico v človeško telo
17. 08. 2023 07.16Kirurgi v New Yorku so presadili prašičjo ledvico možgansko mrtvemu človeku – in ta že več kot mesec dni deluje normalno. Gre za odločilen korak k operaciji, ki naj bi jo newyorška ekipa sčasoma preizkusila tudi pri živih bolnikih.

Okoljski leopard za slovensko manjšinsko koprodukcijo Varuhi formule
13. 08. 2023 09.37Na mednarodnem filmskem festivalu v Locarnu je posebno nagrado, zelenega leoparda, ki je namenjen filmom s poudarkom na okoljski tematiki, prejela srbsko-slovensko-črnogorsko-makedonska koprodukcija Varuhi formule v režiji Dragana Bjelogrlića. Zlatega leoparda je prejel film Mantagheye bohrani z angleškim naslovom Critical Zone iranskega režiserja Alija Ahmadzadeja, ki govori o vsakdanu prekupčevalca mamil iz Teherana.

'Slovenija ima precej več darovalcev organov kot leta prej'
01. 03. 2023 14.57Slovenija-transplant je v letnem poročilu objavila podatke za lansko leto, ki poročajo, da je bilo leto 2022 več kot odlično. Bilo je precej več darovalcev kot prejšnja leta, prav tako pa so koordinatorji uspeli izboljšati logistične procese z letališči ter uredili sodelovanje z Nacionalnim centrom za presaditve v Italiji in Eurotransplantom.

V Srbiji uspešno opravili prvo transplantacijo jajčnikov
01. 03. 2023 12.51V Srbiji so med enojajčnima dvojčicama opravili prvo transplantacijo jajčnikov. Sestra, ki že ima otroke, je del jajčnikov dala sestri, ki jih še nima. Slednja je namreč v zgodnjih 30. letih prišla v menopavzo, kar sicer pri enojajčnih dvojčicah ni redek pojav.

V UKC Ljubljana začeli z obnovo: preselili tri oddelke intenzivne enote
13. 12. 2022 18.30Po številnih zapletih in večmesečnih zamudah se bo v naši največji bolnišnici v državi ta teden le začela dolgo pričakovana obnova notranjih prostorov. A še pred tem so morali v celoti zaživeti prostori diagnostično-terapevtskega servisa. Tam so sicer še do konca maja letos skrbeli za covidne bolnike, zdaj pa so ti prostori namenjeni za kirurško, kardiovaskularno in internistično intenzivno terapijo. Ti trije oddelki bodo v prostorih Diagnostičnega centra nameščeni zgolj začasno, dokler ne bo obnova UKC zaključena, a že zdaj so razmere za oskrbo bolnikov, kot pravijo zaposleni, veliko boljše, kot so bile v starih prostorih bolnišnice.

Letos presadili že 100 organov: 'Odprlo se mi je novo življenje'
07. 10. 2022 21.03Ne rabimo tabujev, sporočajo prejemniki darovanih organov, zato so odvrgli oblačila, vse zavore in pomisleke, saj bi radi pokazali, kako ponosno in s kako veliko hvaležnostjo živijo naprej. Sporočilo, zavito v fotografsko razstavo, je, da ko eno življenje ugasne, lahko nekomu drugemu da možnost za novo. Do zdaj se je v nacionalnem registru opredelilo dobrih 12.500 ljudi, samo letos pa so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili že 100 organov.

'Razigran in ljubeč fantek, poln energije, takšen je bil'
08. 08. 2022 16.07"Razigran in ljubeč fantek, poln energije, takšen je bil," pripoveduje pretresen oče fantka, ki so mu pred četrtim rojstnim dnem odkrili hudo obliko levkemije, sedaj je prikovan na posteljo in stiki s sovrstniki so zanj strogo prepovedani. Ker fantek nima sorojenca, ki bi mu lahko doniral matične celice, se je njihova bitka začela. Postopek iskanja matičnih celic poteka tako, da se vsak, ki želi donirati svoje celice, vpiše v svetovni register in tako pomaga nekomu, ki mu njegove celice ustrezajo. A tisto, kar ljudi nemalokrat zmede, je to, da ne morejo izbirati, komu bodo pomagali, če nekomu vaše matične celice ustrezajo, jih dobi po naključju. Kako lahko donirate matične celice in kakšno je stanje štiriletnega fantka?

Pomemben uspeh hrvaških zdravnikov: bolniku presadili kar tri organe
25. 07. 2022 17.00S sosednje Hrvaške poročajo o pomembnem medicinskem dosežku. Tamkajšnja bolnišnica je namreč izvedla presaditev treh organov, in sicer jeter, trebušne slinavke in tankega črevesa. S posegom se je tako uvrstila na sam vrh svetovne transplantacijske medicine. "Čestitam ekipi Klinične bolnišnice Merkur, ki je ponovno dokazala odličnost hrvaške medicine," je ob tem dejal minister za zdravje Vili Beroš.

Ameriški CDC preiskuje 109 primerov skrivnostne virusne okužbe pri majhnih otrocih
07. 05. 2022 17.00Ameriški Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) je sporočil, da preiskuje 109 primerov virusnih okužb pri majhnih otrocih, med katerimi je bilo pet mrtvih. O tem je poročala tudi Indonezija, preiskave pa potekajo med drugim tudi v Veliki Britaniji, kjer je bilo 163 okužb, vendar brez smrtnih primerov.

Tekmovalec šova Britanija ima talent po padcu paraliziran
05. 05. 2022 07.00Jonathan Goodwin, mojster pobega, ki je leta 2019 s svojim talentom navdušil na odru šova Britanija ima talent, je med pripravami za nastop v oddaji America's Got Talent: Extreme padel in se tako hudo poškodoval, da mora sedaj uporabljati invalidski voziček.

Infektologinja o akutnem hepatitisu: zaenkrat ni razlogov za pretirano skrb
25. 04. 2022 12.09V več evropskih državah so potrdili že več primerov skrivnostnega hepatitisa pri otrocih, potrdili pa so ga tudi v ZDA. Nam najbližje primere so za zdaj odkrili v sosednji Italiji, najnovejše podatke o akutnem hepatitisu pri otrocih pa je predstavila Mojca Matičič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, ki je dejala, da zaenkrat ni razloga za paniko. Vse starše poziva, da pozorno spremljajo svoje otroke, če bi pri njih opazili katerega od znakov, kot so akutno bruhanje, rumenica kože ali sluznic, svetlo obarvano blato ali temno obarvan urin, pa naj o tem opozorijo otrokovega pediatra.

'Poznamo do 8.000 redkih bolezni, največji problem je pomanjkanje zdravnikov'
28. 02. 2022 07.00Okrog sedem odstotkov prebivalstva prizadenejo redke bolezni, od tega je 75 odstotkov bolnikov otrok. Večina njihovih zgodb je težkih in tragičnih, saj so te bolezni v veliki meri neozdravljive in pogosto povzročijo smrt že v zgodnjem v otroštvu. A prav te zgodbe učijo, naj ne zatisnemo oči, ampak pristopimo s podporo in solidarnostjo. Kot bomo videli, je malim borcem in staršem vsak dan življenja dragocen. In kakšna je realnost v Sloveniji? Zdravnikov primanjkuje. Trenutno ni nobenega pregleda nad diagnozami redkih bolezni in register je že štiri leta v pripravi, je bila jasna zdravnica pediatrične klinike UKC Ljubljana.

Hilary Swank žaluje za očetom, ki je umrl oktobra
03. 01. 2022 14.02Za igralko Hilary Swank je težko leto. Z oskarjem nagrajena igralka je na družbenem omrežju Instagram na silvestrovo javnosti sporočila žalostno novico, da ji je oktobra umrl oče. Stephen Michael Swank je pred leti preživel transplantacijo pljuč in po operaciji v hčerini oskrbi dobro okreval. Igralka si je prav zaradi skrbi za očeta vzela nekaj odmora od Hollywooda, ta pa traja že več kot sedem let.

Gorjupova: Tega, kar se dogaja s pljuči covidnih bolnikov, še nisem videla
24. 11. 2021 12.17V UKC Ljubljana tudi v času covida izvajajo najzahtevnejša zdravljenja in posege, med njimi tudi zdravljenje ECMO na intenzivni terapiji in transplantacije. Vojka Gorjup z UKC Ljubljana je dejala, da v 30 letih kariere takšnih pljuč, kot jih imajo covidni pacienti, še ni videla. Tomaž Štupnik je spregovoril o uspešnih transplantacijah pljuč, Matevž Harlander pa razložil omejitve po presaditvi. Matjaž Turel je medtem na tiskovni konferenci spregovoril o izkušnjah iz postcovidne ambulante.

Z doniranjem organov do rešenih življenj
30. 07. 2021 19.14Ko življenje ene osebe ugasne, lahko v drugi znova prižge žarek upanja. Z doniranjem organov se namreč lahko reši marsikatero življenje, ki je v tistem trenutku ogroženo. Ko pacient čaka na novo srce ali denimo ledvico, lahko odloča prav vsak dan. Čakalne vrste bolnikov, ki potrebujejo nov organ, pa so daljše, kot bi si želeli. Kljub letu pandemije, v Sloveniji na srečo upada transplantacij nismo zabeležili.

Strah – glavni problem krvodajalstva in darovanja organov mladih
13. 03. 2021 17.24V Sloveniji trenutno kri daruje dovolj ljudi, da smo samozadostni. Problem pa je, da se slovenska populacija stara oziroma se bliža zgornji starostni meji darovanja – 65 let. Zato je za prihodnost krvodajalstva pri nas ključnega pomena izobraževanje mladih. Društvo študentov medicine Maribor si s projektom Epruvetka prizadeva, da bi mlade spodbudilo k rednemu darovanju krvi in da bi postali darovalci organov. Zdaj je ekipa Epruvetke izdala še knjižico, kjer je zbrala vse informacije o tej temi.

203 čakajoči: Ne prelagajte odgovornosti odločitve na svojce
19. 02. 2021 18.26V Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana so lani presadili 114 organov, kar je 19 več kot v letu 2019. "Za nami je zahtevno leto, ki ga je zaznamovalo delo v oteženih razmerah zaradi epidemije covida-19," o lanskem letu pravijo v Slovenija-transplantu. Z dosežki programa transplantacij pri nas so zato še toliko bolj zadovoljni. "Slovenija se uvršča med najuspešnejše države glede stopnje soglasja za darovanja. Zadnja leta od 70 do 80 odstotkov svojcev poda soglasje za darovanje, kar je zelo visok odstotek, ki kaže na podporo in zaupanje javnosti v našo dejavnost," dodajajo.

10 ur dolg poseg: v UKC presadili pljuča po odpovedi organa zaradi covida-19
22. 12. 2020 15.36V UKC Ljubljana so presadili pljuča mlajšemu bolniku z dokončno odpovedjo pljuč zaradi covidne pljučnice. Poseg je trajal deset ur. Kot pravijo v bolnišnici, presajena pljuča dobro delujejo, bolnikovo stanje v centru za intenzivno terapijo pa je stabilno.

Naši bolniki med prvimi v EU prejeli revolucionarno zdravilo: 'Zdaj končno diham, ne da bi me bolelo'
06. 12. 2020 11.56''Odkar prejemam to zdravilo, končno normalno živim. Ne razmišljam več, ali bom zmogla naslednji vdih,'' nam je zaupala 19-letnica s cistično fibrozo, ki je del slovenske zgodbe o uspehu, ki so jo skupaj spisali Pediatrična in Interna klinika UKC Ljubljana, UK Golnik, ZZZS in Društvo bolnikov s CF. Slovenski bolniki so lahko zaradi požrtovalnosti in prizadevanj vseh sodelujočih prejeli revolucionarno zdravilo Trikafta, še preden je bilo to uradno registrirano v EU. Evropski bolniki so morali namreč na zdravilo čakati skoraj leto dlje kot bolniki v ZDA, kar lahko za nekatere med njimi pomeni razliko med življenjem in smrtjo.

Tiskanje oddaljeno desetletja. Alternativa: živi darovalci, odvzem po srčni smrti
23. 09. 2020 06.00Čeprav je covid-19 ohromil slovensko zdravstvo, obstajajo njegovi deli, ki so med prvim valom dobro delovali. Med njimi je program transplantacij, kjer pravijo, da so zaradi zaprtja nekaj tujih centrov za transplantacije lahko slovenskim bolnikom v tem času ponudili celo boljše organe, prav tako se ni uresničilo tisto, česar so se najbolj bali – da bi morali ustaviti program transplantacij. A hkrati pravijo – takrat je šlo, ker so se ljudje držali ukrepov. Ob drugem valu pa je lahko slika povsem drugačna. Poleg tega program tare še nekaj drugih izzivov – finančna in kadrovska podhranjenost pa tudi pomanjkanje darovalcev, zaradi česar se stroka zavzema za ureditev, kjer bi bili darovalci vsi, ki tega ne bi izrecno odklonili.

Presaditev pljuč na Dunaju zavrnili, zato so 14-letnico operirali v Ljubljani
17. 08. 2020 10.06Čeprav v ljubljanskem UKC presajajo pljuča od leta 2018, so imeli tokrat prvič na operacijski mizi otroka, 14-letnico s cistično fibrozo. In ne le to, poleg presaditve pljuč najstnici so v sosednji operacijski dvorani presadili tudi srce 15-letnemu fantu. Kot so sporočili, sta bili obe presaditvi uspešni.

V Sloveniji presaditve organov nadpovprečno uspešne
16. 01. 2020 15.57UKC Ljubljana praznuje 20. obletnico pridružitve organizaciji Eurotransplant, s katero vsako leto izmenja do 60 organov. Presaditve so v Sloveniji sicer nadpovprečno uspešne - imamo denimo največje število presaditev srca na 1000 prebivalcev. V centru za transplantacijsko dejavnost so lani presadili 96 organov, na čakalnem seznamu pa je trenutno 227 bolnikov.

Umrla operna pevka s presajenimi pljuči
28. 04. 2019 07.50Po dveh presaditvah pljuč je umrla ameriška operna pevka Charity Tillemann-Dick. Stara je bila 35 let. "Zjutraj se je življenjska zavesa zagrnila za eno izvrstnih junakinj," je na Facebooku zapisala njena družina.