transmaščobe

BLOG: Sarkopenija: starostni upad mišične mase
23. 10. 2022 07.00Starostni upad mišične mase ali sarkopenija je zelo pogost razlog za pešanje starostnika in posledično izgubo samostojnosti, zato bom tokratni prispevek namenil tej temi. Ta s starostjo povezana izguba mišične mase, moči in delovanja, znana kot sarkopenija, se lahko pojavi hitreje, kot si mislite. Posamezniki, ki so fizično nedejavni, naj bi lahko po 30. letu starosti izgubili kar od tri do pet odstotkov svoje mišične mase na desetletje. Pri petdesetih letih naj bi se mišična masa zmanjševala za 15 odstotkov na desetletje, pri 70 letih pa kar za 30 odstotkov na desetletje.

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?
03. 07. 2022 13.40Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.

BLOG: Kakšen naj bo zdrav obrok za otroka?
19. 07. 2020 07.00Otroci so, če nam je to všeč ali ne, ogledalo nas samih. Nič drugače ni na področju prehranjevanja, vse se začne pri starših. Ne morete pričakovati, da bo otrok sam začel vpeljevati zdrav način prehranjevanja, če boste vi zraven njega jedli hitro pripravljeno, predelano in vitalnih hranil osiromašeno hrano.

BLOG: Hrana za pljuča
21. 06. 2020 15.34Obstaja več dejavnikov, ki lahko vplivajo na zdravje pljuč, vključno s telesno aktivnostjo, genetiko in okoljskimi razmerami. Mnogi pa se ne zavedajo, da lahko na zdravje naših pljuč v določeni meri vpliva tudi prehrana. Nekatera živila so še posebej dobrodošla za vzdrževanje zdravja in normalnega delovanja pljuč.

Transmaščobe: prvi izredni nadzor po uveljavitvi strožjih pravil
09. 07. 2019 20.24Prvič po uveljavitvi strožjega pravilnika o transmaščobah so inšpektorji pod drobnogled vzeli pekovske izdelke, slane prigrizke in jušne koncentrate. Izredni nadzor je potekal pri dobaviteljih, proizvajalcih in trgovcih. Preveč zdravju škodljivih transmaščob so vsebovale goveje jušne kocke, ki so jih prepovedali prodajati.

Slovenija boljša kot Danska v boju proti transmaščobam
22. 05. 2019 14.06Na področju odstranjevanja trans maščob iz prehrane je Slovenija predstavljena kot vzorčni primer. To je pomembno priznanje, ki so ga bili deležni slovenski strokovnjaki, ki se udeležujejo 72. Generalne skupščine Svetovne zdravstvene organizacije v Ženevi.

Kršiteljem grozi do 15.000 evrov kazni
07. 04. 2019 09.52Izteklo se je enoletno prehodno obdobje za prilagoditev izdelkov s transmaščobnimi kislinami na največ dva grama na 100 gramov skupne vsebnosti maščob v živilu. Izdelkov z višjo vsebnostjo na trgu ne bo smelo biti več. Tako proizvajalci in trgovci kot inšpektorji so zatrdili, da so na to spremembo pripravljeni.

Najstrožji pravilnik o omejitvi transmaščob na svetu: v Sloveniji od 7. aprila dalje
25. 03. 2019 15.00Približuje se 7. april, dan, ko bodo na tržišču popolnoma prepovedana živila, v katerih bi bila presežena predpisana vsebnost transmaščobnih kislin. V Sloveniji bo v veljavo stopil najstrožji pravilnik na svetu, saj ne posega le na področje živil, ki se prodajajo, temveč tudi na področje surovin, ki se uporabljajo pri proizvodnji živil. Kaj je vodilo v sprejetje tako strogega pravilnika in zakaj so transmaščobe sploh problematične?

Slovenija omejuje dovoljeno vrednost transmaščob v hrani
22. 03. 2019 06.00Slovenija kot deseta evropska država omejuje dovoljeno vrednost transmaščob v hrani. Omenjene maščobe namreč povečujejo tveganje za nastanek cele vrste zdravstvenih stanj, med katerimi so tudi rak, sladkorna bolezen in bolezni oči.

S popolno odpravo transmaščob bi lahko rešili 10 milijonov življenj
14. 05. 2018 17.22Transmaščobe na letni ravni zahtevajo skoraj pol milijona smrtnih žrtev, večinoma v državah v razvoju. Svetovna zdravstvena organizacija je zato predstavila nov načrt, za katerega upajo, da bo spodbudil svetovne odločevalce, da čim prej odpravijo uporabo tovrstnih maščob.

Veljati začel pravilnik o omejitvi transmaščobnih kislin v živilih
04. 04. 2018 06.29Veljati je začel pravilnik o največji dovoljeni vsebnosti transmaščobnih kislin v živilih, ki omejuje vsebnost teh škodljivih maščob na največ dva grama na 100 gramov skupne vrednosti maščob v živilu. Živila, ki ne izpolnjujejo zahtev, so lahko v prometu do porabe zalog in največ dvanajst mesecev od uveljavitve tega pravilnika.

Zmaga slovenskih strokovnjakov – dosegli so omejitev transmaščobnih kislin v živilih
23. 03. 2018 16.24Slovenski strokovnjaki z več področij so skupaj dosegli pravo zmago na področju preventive in srčno-žilnih bolezni. Uspelo jim je doseči, da bo najvišja dovoljena vsebnost transmaščobnih kislin v živilih v Sloveniji zakonsko omejena. S tem so naredili pomemben korak k zaščiti zdravja, zlasti nosečnic, doječih mam, dojenčkov in otrok. Pravilnik začne veljati aprila 2019.

Kot kaže, bo nevarnim transmaščobam odklenkalo - ministrstvo z novo uredbo za vse proizvajalce
27. 06. 2017 18.51Ministrstvo za zdravje je pripravilo posebno uredbo, s katero bodo vsa živila, naprodaj v Sloveniji, smela vsebovati le dva odstotka transmaščob, ki so vzrok za številne smrtne bolezni. Slovenija je za vzor vzela Dansko, Norveško, Islandijo, Avstrijo in Madžarsko. Trenutno pri nas proizvajalcem živil vsebnosti transmaščob sploh ni treba posebej označiti, njihova količina pa nima meja.

Bomo tudi v Sloveniji končno omejili vsebnost škodljivih transmaščob v živilih?
18. 05. 2017 19.39Ker zakona, s katerimi bi prepovedali prekomerno vsebnost transmaščob, kljub obljubam ministrstva za zdravje, še ni, je novelo zakona predlagala Združena levica. Transmaščobe dokazano škodujejo zdravju, najdemo jih denimo v čipsu, napolitankah, krofih ali solatnem prelivu. Kar tretjina slovenskih pekarn in slaščičarn transmaščobe še vedno uporablja za pripravo rogljičkov, burekov in piškotov.

Evropski poslanci za obvezno omejitev količine transmaščob v industrijsko pripravljeni hrani
27. 10. 2016 09.07Na Danskem so že pred več kot desetletjem zakonsko omejili vsebnost transmaščob v živilih, in število smrti zaradi bolezni srca in ožilja se je znatno zmanjšalo. Številne države so sledile zgledu, Slovenije še ni med njimi. Evropski poslanci pa bi zdaj omejitev razširili kar na celotno Unijo.

Miti o maščobah: ni res, da na oljčnem olju ne smete peči
22. 10. 2016 07.00Maščobe ljudje moramo jesti, a Slovenci jemo veliko preveč slabih in premalo dobrih maščob. Pojemo tudi preveč transmaščob, ki so najbolj škodljive. Sta palmovo in kokosovo olje zares njihova najboljša alternativa? 24ur inšpektor se je s skrito kamero podal v pekarne in slaščičarne - kakšne maščobe uporabljajo za peko? Koliko maščob sploh potrebujemo?

VIDEO: Kar tretjina slovenskih pekarn in slaščičarn daje transmaščobe v rogljičke, piškote, bureke ...
21. 10. 2016 08.55Slovenija se je prvič lotila velike raziskave prehrambenih maščob. Prve ugotovitve raziskave, ki bo trajala tri leta, so postale javne danes. In sicer je najbolj presenetljiva in za javnost pomembna ugotovitev, da kar tretjina slovenskih pekarn in slaščičarn uporablja transmaščobe.

V priljubljenih čokoladicah se skrivajo nevarne transmaščobe
05. 07. 2016 09.02Nemški Foodwatch je testiral več kot 20 različnih čipsov in čokoladic, v katerih so iskali transmaščobne kisline, ki se lahko nabirajo v človeškem telesu in dolgoročno škodijo organom. Našli so jih v priljubljenih čokoladicah.

Margarina, mleko, brezglutenska dieta ... Resnica o neresnicah o (pre)hrani
31. 05. 2016 06.30Ghee maslo, margarina, kravje mleko, brezglutenska dieta ... V poplavi informacij o hrani je včasih težko razločiti, kaj je res in kaj ne. Mnogim živilom, ki so se na našem trgu pojavila v zadnjem času, pripisujejo neverjetne učinkovine, vendar to ni nujno res. O prehrani smo se pogovarjali z dr. Špelo Može Bornšek, ki je pojasnila marsikatero (zmotno) prepričanje.

V Sloveniji najdemo največ transmaščob v piškotih
27. 05. 2016 08.54Piškoti, vaflji, ocvrta hrana, torte ... Vse to so živila, ki jih vsi kdaj pa kdaj radi pojemo, ampak v sebi skrivajo nevarne transmaščobe, ki so zdravju zelo škodljive. Nekatere države, med njimi tudi ZDA, so zakonsko že omejile vsebnost transmaščob v živilih, v Sloveniji je novelo, s katero bi zakonsko omejili transmaščobe v prehrani, vložila ZL.

'Prvi in največji korak zdravega prehranjevanja je, da začnemo brati deklaracije na izdelkih'
12. 04. 2016 06.30"Začetek vsake zdrave prehrane je, da iz kuhinje izločimo bel sladkor, pšenično belo moko in transmaščobe ter povečamo vnos zelenjave, zdravih maščob in sadja. Najbolj pomembno pa je, da si pripravljamo sveže in raznolike obroke, da hrana ni enolična," pravi Sara, ki je k zdravemu življenjskemu slogu niso prisilili kilogrami, pač pa bolezen in slabo počutje.

Transmaščobe so lahko nevarne že v manjših količinah
09. 02. 2016 20.00Pred kratkim je le izšlo poročilo o tem, koliko transmaščob pojemo Evropejci, vendar pa brez širših priporočil za ukrepanje. Zdravniki sicer opozarjajo, da so te maščobe lahko nevarne že v manjših količinah, v državah, kjer so njihovo porabo zmanjšali, pa se je zmanjšalo tudi število smrti zaradi bolezni, predvsem srca in ožilja. Pri nas ukrepov še ni.

Američani končno prepovedali transmaščobe. Kdaj jih bomo pa mi?
17. 06. 2015 06.30Ameriška uprava za hrano in zdravila prepoveduje uporabo transmaščob v prehrambenih izdelkih. Industrijsko pridelane transmaščobne kisline so namreč zelo škodljive, saj nižajo raven koristnega holesterola in dvigajo raven škodljivega holesterola v krvi.

Ne bojte se naravnih maščob, izogibajte se le predelanim
30. 05. 2015 07.00O tem, ali so nasičene maščobe, ki jih najdemo v živilih živalskega izvora, dobre ali slabe, potekajo burne razprave, izvaja se mnogo raziskav. A o nečem se strinjajo vsi - obstajajo maščobe, ki človeku resno škodijo. To so transmaščobe, ki jih pravzaprav proizvaja ravno človek.

Transmaščobe se skrivajo v piškotih, ki jih vsi poznamo
25. 03. 2015 15.48Čeprav so v nekaterih državah prepovedane, je na slovenskih trgovskih policah čedalje več živil z zdravju nevarnimi transmaščobami. Največ je pakiranih piškotov, vafljev, rogljičkov in čipsov znanih balkanskih proizvajalcev, ki uporabljajo cenene surovine in zastarele tehnologije.

Je margarina res tako slaba?
21. 01. 2014 18.54V ZDA so v vseh živilih prepovedali izjemno škodljive transmaščobe, Slovenija pa kot ena redkih držav na tem področju sploh še nima zakonodaje. Zato pri nas ne vemo, kateri izdelki te maščobe vsebujejo, v dvomih pa smo tudi, katere maščobe so za naše telo dobre in katere mu škodijo.