transatlantski odnosi

Slovenija nadaljuje strateški dialog z ZDA tudi pod Bidnovo vlado

20. 12. 2021 19.49

Zunanji minister Logar se mudi v Washingtonu, kjer ga je sprejel njegov ameriški kolega Blinken. Slovenija nadaljuje strateški dialog z ZDA, ki ga je začela lani decembra z odhajajočo vlado predsednika Donalda Trumpa, tudi z vlado predsednika Josepha Bidna, je po srečanju z državnim sekretarjem Blinknom dejal minister Logar. Blinken je pozdravil slovensko kandidaturo za nestalno članico VS ZN.

Logar in švedska ministrica Linde izmenjala poglede o aktualnih temah

26. 04. 2021 16.50

Minister Anže Logar na uradnem obisku gosti Ann Linde, ministrico za zunanje zadeve Kraljevine Švedske, ki trenutno predseduje Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi. Minister in ministrica sta pregledala dvostranske odnose in sodelovanje med državama, ki se jima zdijo konstruktivni. Pozornost sta namenila tudi ključnim prioritetam prihajajočega slovenskega predsedovanja Evropski uniji in glavnim izzivom švedskega predsedovanja omenjeni organizaciji.

Po zmagi Joeja Bidna zavelo novo upanje v ponoven zagon transatlantskih odnosov

01. 12. 2020 18.20

Na ameriško-evropskem posvetu, ki ga je organizirala pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji, so ugotavljali, da je upanje v ponoven zagon transatlantskih odnosov po zmagi demokrata Joeja Bidna na volitvah v ZDA, veliko. Spoštovanje človekovih pravic, vladavine prava in liberalne demokracije znova postaja pomembno na obeh straneh Atlantika, so menili udeleženci.

'Gre za največji zdrs na področju slovenske diplomacije v zgodovini'

11. 11. 2020 19.21

V državnem zboru se je prvič po tem, ko je premagal covid-19, s poslanci ponovno soočil zunanji minister Anže Logar. Opozicijski člani odbora za zunanjo politiko so ga zasuli z očitki, da premier Janez Janša s tviti o ameriških volitvah sramoti Slovenijo pred svetovno javnostjo in državi povzroča izjemno škodo. Sam zunanji minister se do njih sicer ni opredelil, nejevoljni pa so tudi v koalicijskih partnericah. A na srečanju štirih predsednikov koalicije beseda ni tekla o tem.

V Georgii manj kot 2.000 glasov razlike, bitka bo tesna do konca

06. 11. 2020 03.15

V ZDA se še vedno nadaljuje mrzlično preštevanje glasov. Oba kandidata verjameta v zmago, ključnih pa je nekaj zveznih držav, ki se imenujejo battleground states (države bojnega polja). To so Pensilvanija, Severna Karolina, Georgia, Arizona in Nevada. Po elektorskih glasovih vodi Joe Biden, a Trump še vedno lahko zmaga, prav tako že išče sodne rešitve, trdi, da so volitve ukradene. Samo nekaj tisoč glasov lahko spremeni zmagovalca v posameznih državah, vse oči so danes uprte v zvezni državi Georgia in Pensilvanija. Za zmago je sicer potrebnih 270 elektorskih glasov. Biden jih ima trenutno 253, Trump pa 213.

Čestitke Sloveniji dežujejo: Pahorju med drugim čestitali Trump, Putin in Macron

25. 06. 2019 07.31

Predsednik republike Borut Pahor ob dnevu državnosti prejema številne čestitke. Med drugimi so mu že čestitali papež Frančišek, predsednik ZDA Donald Trump, hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović, predsednik Francije Emmanuel Macron in ruski predsednik Vladimir Putin, so sporočili iz urada predsednika republike.

Predsedniki pobude Tri morja podprli vzpostavitev investicijskega sklada

06. 06. 2019 08.32

V Ljubljani in na Brdu pri Kranju se bo sklenil četrti vrh pobude Tri morja, ki ga gosti predsednik Borut Pahor. Tokratni četrti vrh pobude Tri morja, ki združuje 12 držav v trikotniku med Jadranskim, Črnim in Baltskim morjem, je po udeležbi največji doslej. Ob zaključku so predsedniki pobude sprejeli sklepno deklaracijo, v kateri so podprli vzpostavitev investicijskega sklada.

Stoltenberg po pogovorih z Lavrovom: Srečanje ni prineslo napredka

15. 02. 2019 08.10

Osrednje teme 55. varnostne konference v Münchnu, kjer so zbrani svetovni voditelji, so EU po brexitu, krhajoči se transatlantski odnosi ter novo obdobje rivalstva treh velikih sil, ZDA, Rusije in Kitajske.Se nam po ameriški in ruski odpovedi pogodbe o prepovedi raket srednjega dosega obeta nova oboroževalna tekma? Slovenijo zastopajo Pahor, Erjavec in Cerar.

Ali najhujše šele prihaja?

22. 01. 2009 17.33

Prvih šest mesecev v letu 2009 bo kritičnih za svetovno gospodarstvo. Med bankami in posojilojemalci je še vedno nezaupanje, sodelovanje med EU in ZDA pa bi lahko omililo učinke krize.

Konec zasedanja NATO

31. 05. 2005 00.00

Generalni sekretar NATA je zatrdil, da je za zvezo pomembna močna Evropa in dodal, da se mora zveza še naprej razvijati. Zasedanje se je sicer že končalo.

Rupel podpisal Sporazum o privilegijih in imunitetah ICC

25. 09. 2003 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v New Yorku udeležil delovnega sestanka zunanjih ministrov <em>Mreže za človekovo varnost</em>, na sedežu ZN pa je podpisal <em>Sporazum o privilegijih in imunitetah Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) </em> in <em>Okvirno konvencijo za nadzor nad tobakom</em>, ter predal listino o <em>ratifikaciji Mednarodne konvencije o zatiranju bombnega terorizma</em>.

Otoplitev med EU in ZDA?

25. 06. 2003 00.00

V Washingtonu se je končalo prvo vrhunsko zasedanje EU in ZDA po vojni v Iraku, ki je močno načela odnose. Čeprav so udeleženci poudarili, da vrh predstavlja začetek ponovnega tesnejšega sodelovanja, že prihaja do novih sporov zaradi gensko pridelane hrane in Mednarodnega kazenskega sodišča.

Rumsfeld spet deli Evropo

11. 06. 2003 00.00

Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld je v govoru v Garmisch-Partenkirchnu, kjer poteka slovesnost ob 10-letnici nemško-ameriškega centra za varnostne študije George C. Marshall, ponovil svojo sporno delitev Evrope na "staro in novo".

Rupel: Problemi drugih so zdaj tudi naši

05. 05. 2003 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel je pred sredinim odhodom v ZDA, kjer se bo udeležil slovesnosti ob zaključku ratifikacije pristopnih protokolov za bodoče članice Nata v ameriškem senatu, izpostavil pomen ratifikacije pristopnih protokolov v ZDA. Poudaril je, da Slovenija ceni vlogo, ki so jo ZDA odigrale pri zagotavljanju stabilnosti in varnostni v Evropi.