trakt

V Elegans hotelu Brdo se borijo s stenicami

18. 02. 2025 09.28

V štirizvezdičnem Elegans Hotelu Brdo, kjer redno gostijo protokolarne goste in športnike, se že več tednov borijo z nadležnimi stenicami. Postopek sanacije za njihovo odpravo je prevzela območna enota Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. Gostov o tem sprva niso obvestili, so pa – ko je bil obseg potrjen – javnost informirali prek spleta. Zaprli so 12 od 122 sob, iz treh bodo odstranili in uničili vso tekstilno in pohištveno opremo. V hotelu zdaj dnevno preverjajo vse ostale sobe v uporabi, da preprečijo podobne težave.

Z vetrovi nad partnerjevo bivšo: 'Prebavni trakt je uporabila kot orožje'

12. 02. 2025 11.20

Nenavaden sodni primer iz Velike Britanije. Obsodili so 25-letnico, ki je nekdanji punci svojega fanta pošiljala neprimerna sporočila. Zelo neprimerna. Snemala se je namreč, kako spušča vetrove. Njej je bilo smešno, žrtvi ne. Humorja ni prepoznalo niti sodišče, zato pa je prepoznalo nadlegovanje.

Izjemno povečanje bolnih: prvič aktivirali načrt za množične nesreče

26. 01. 2025 10.52

Na splošni nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana so v soboto zabeležili izjemno povečanje obiska bolnikov, zaradi česar so sploh prvič formalno aktivirali načrt za množične nesreče. V 24 urah so obravnavali 212 pacientov, kar je precej več kot običajno. Po besedah urgentnega zdravnika je bil, glede na njihovo zdravstveno stanje, prihod na urgenco nujen le za tretjino vseh obravnavanih bolnikov.

BLOG: Melisa – balzam za telo in dušo

08. 12. 2024 10.27

Sezona čajev je v polnem teku in melisa čisto po krivici ostaja v senci bolj "zvenečih" zelišč, kot sta meta ali na primer ingver. Melisa ima svojo supermoč, saj lahko pomiri naš um, izboljša prebavo in na splošno pomaga izboljšati naše počutje.

BLOG: Krištof Kolumb jo je poimenoval 'sadež angelov'

24. 11. 2024 07.00

Papaja, sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval "sadež angelov," je resnično nekaj posebnega. Ne le, da s svojim sladkim in tropskim okusom osvoji še tako zahtevne brbončice, temveč nas osupne tudi s svojimi hranilnimi snovmi in zdravilnimi lastnostmi. Ta tropski sadež, ki izvira iz Mehike in Srednje Amerike, je danes poznan po vsem svetu in ga dobimo v vsaki malo bolje založeni živilski trgovini.

BLOG: Kvinoja – drobno seme, ki je prava zakladnica hranil

10. 11. 2024 18.46

Kvinojo lahko brez težav poimenujemo superživilo, saj si je v zadnjih letih prislužila sloves ene najbolj hranljivih in vsestranskih sestavin. Čeprav jo mnogi štejejo za žito, se v resnici uvršča med psevdožita. To pomeni, da tehnično ni zrno, ampak seme rastline Chenopodium quinoa. Njena uporaba sega tisočletja nazaj, vse do starodavnih Inkov, ki so jo častili kot "chisiya mama" ali "mater vseh zrn".

BLOG: Črni čaj

29. 09. 2024 07.43

Črni čaj je ena izmed najbolj priljubljenih pijač na svetu z dolgo zgodovino, ki sega več tisoč let nazaj. Gre za pijačo, ki ni zgolj del vsakdanjika, temveč je prepletena s kulturnimi in družbenimi obredi številnih narodov. V današnjem blogu bomo raziskali zgodovino črnega čaja, njegove številne koristi za zdravje, kaj vsebuje in zakaj ga po svetu tako množično pijejo. Dotaknili se bomo tudi drugih načinov uporabe, zanimivosti in previdnosti, ki jo velja upoštevati pri pitju te pijače.

Mors bo gradil vojaško bolnišnico v Ljubljani

19. 09. 2024 09.35

Bolnišnica dr. Petra Držaja v Ljubljani bo dobila tretji trakt oz. severni prizidek. V povečani bolnišnici bo deloval Nacionalni center za izredne razmere, ki bo zagotavljal zdravstveno oskrbo za vojaške namene, hkrati pa bo mogoča tudi njegova uporaba v okviru javnega zdravstva. V novih prostorih bo prostora za najmanj 160 bolniških postelj, vrednost projekta je 87 milijonov evrov. Poleg tega ministrstvo načrtuje vzpostavitev 33 milijonov evrov vrednega Situacijskega centra kibernetske obrambe, ki bo prav tako stroškovno vključen v okvir prizadevanj za izpolnjevanje zaveze Natu o dvoodstotnih izdatkih za obrambni proračun.

V Kranju zelena luč za nov dom upokojencev

08. 08. 2024 15.32

Mestna občina Kranj je prejela gradbeno dovoljenje za izgradnjo doma upokojencev v Kranju, ki je postalo pravnomočno. Ocenjena vrednost gradnje objekta znaša skoraj 20 milijonov evrov in je v pristojnosti ministrstva za solidarno prihodnost. V novem domu bo prostora za do 165 oseb. Imel bo tudi varovani oddelek za osebe z demenco.

Kaja je prva oseba, ki so ji v Sloveniji preventivno odstranili želodec

23. 06. 2024 16.45

"Zakaj bi vse življenje živela v strahu, če pa lahko nastanek raka z operacijo preprečiš?" Po smrti očeta je vedela, da ima v resnici le eno izbiro. Vedela je, da v nasprotnem primeru ne bo mirna. Po očetu je namreč podedovala redko genetsko mutacijo, ki v 80 odstotkih povzroči nastanek difuznega raka želodca. V Sloveniji preventivne odstranitve želodca sicer pred njo še niso izvedli, a zaupala je kirurgu, ki je nalogo nato tudi uspešno opravil. Njeno življenje se je zdaj obrnilo na glavo. "To je nek nov način življenja, na katerega se bo treba navaditi," pravi. Vendar pa svoje odločitve ne obžaluje.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?

16. 06. 2024 12.45

Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

Negovalna bolnišnica v novi podobi: 93 namesto 33 postelj

07. 06. 2024 15.09

Končana je prenova in energetska sanacija Negovalne bolnišnice na Vrazovem trgu. Za UKC Ljubljana in vso Slovenijo je to izjemno pomembna posodobitev in povečanje bolnišničnih kapacitet – namesto prejšnjih 33 bo zdaj na voljo kar 93 negovalnih postelj. Bolnišnica bo omogočila še boljšo oskrbo pacientov in izboljšala delovne pogoje zaposlenim, so sporočili z UKC Ljubljana.

BLOG: Kako izboljšati absorpcijo hranil?

21. 04. 2024 07.00

Absorpcija hranil je ključnega pomena za naše zdravje, saj omogoča, da telo dobi vsa potrebna hranila – vitamine, minerale in druge pomembne snovi za optimalno delovanje. V tem članku si lahko preberete, kako lahko izboljšamo proces absorpcije hranil, ki je temelj za naše dobro počutje in vsesplošno zdravje.

'Zgodovinski dan': položili temeljni kamen za novogradnjo kampusa

07. 02. 2024 16.28

Na ljubljanski univerzi so simbolično položili temeljni kamen za novogradnjo kampusa medicinske fakultete na Vrazovem trgu. Po mnenju univerze gre za enega finančno najobsežnejših projektov, ki ga bodo do leta 2026 izpeljali s pomočjo evropskih sredstev. Dekan medicinske fakultete Igor Švab pa je dan označil za zgodovinskega.

Pomemben preboj: bodo severni beli nosorogi še korakali po svetu?

28. 01. 2024 16.31

Upanje za živalsko vrsto, ki je tik pred izumrtjem, še obstaja. Na našem planetu imamo le še dva primerka severnega belega nosoroga, gre za dve samici, mamo in hčer. Vendar pa bi, kot kaže, preboj na področju zunajtelesne oploditve vendarle lahko poskrbel za podmladek. Znanstveniki namreč poročajo o prvi uspešni IVF-zanositvi nosoroga.

Namesto odvajal se raje odvadimo slabih navad

17. 12. 2023 07.00

Če je vaše stranišče postalo priljubljeno mesto za branje časopisa, medtem ko upate, da boste rešili zapleteno uganko, ali bo ali ne, potem je morda skrajni čas za malo odvajanja – a tokrat v smislu navad, ne zdravil.

Tekaško koleno – odpravite bolečine v kolenu pri teku!

30. 11. 2023 10.33

Vas je kdaj med tekom mučila bolečina v predelu kolena? Ste se kdaj spraševali, zakaj se pojavlja to nelagodje in kako ga lahko preprečite? Ali pa morda želite izboljšati svojo tekaško izkušnjo in se izogniti pogostim bolečinam v kolenu?

Bosta infekcijsko kliniko gradili podjetji Kolektor Koling in CGP?

09. 11. 2023 06.00

Infekcijsko kliniko v Ljubljani bosta za 95,5 milijona evrov gradila idrijski Kolektor Koling in novomeški CGP. Tako je odločil Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. Njuna ponudba je bila med tremi prispelimi najcenejša in tudi edina dopustna. A odločitev še ni pravnomočna. Se bodo drugi ponudniki na odločitev urada – v osmih delovnih dneh – pritožili? Bodo kliniko, ki se je v dveh letih podražila za skoraj 50 milijonov evrov, začeli graditi, kot je načrtovano, januarja 2024? V Mariboru pa je klinika, ki je nedavno izgubila 40 milijonov evrov evropskega denarja, še v fazi projektiranja. Je proračunski denar zagotovljen?

Pripravite svoj imunski sistem na vse

09. 11. 2023 00.15

Po poletnem oddihu nam jesen postreže z dolgim seznamom opravkov in obveznosti.

Nov ljubljanski zapor: 'Napačno razumevanje je, da se gradi hotel'

20. 05. 2023 08.00

V ljubljanskih Dobrunjah že nastajajo prve zaporniške celice. Na gradbišču, velikem skoraj 5 hektarjev, bo do leta 2025 zrasel nov moški zapor. Imel bo prostora za 388 zapornikov, kar je trikrat več, kot jih uradno sprejme zapor na Povšetovi, kjer so bivanjske razmere – kar boste lahko videli v današnji rubriki 24UR Inšpektor – katastrofalne. Kar nekaj let je bilo tam zaprtih dvakrat več ljudi, kot bi jih po standardih lahko bilo, zaporniki pa so imeli na voljo tudi manj kot tri kvadratne metre osebnega prostora. Zaradi tega je država danes plačala že za četrt milijona evrov odškodnin.

Proces žalovanja v kapitalizmu

29. 04. 2023 16.58

Žalovanje in z njim povezana žalost sta sestavni del življenja vsakega posameznika in vsake skupnosti. V današnji družbi pa proces žalovanja ni vezan zgolj in samo na izgubo bližnjih oseb, temveč tudi na izgubo živali, odnosov, prostorov in stvari, česar pa kapitalizem ne smatra za relevantno, četudi ustvarja žalost podobnih ali celo enakih razsežnosti. Vsaka pomembna izguba za seboj pusti žalost, s tem pa tisti, ki jih izguba tako ali drugače zaznamuje, vstopijo v proces žalovanja, ki je eden najtežjih procesov, skozi katerega mora iti človek, še posebej ob smrti.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660

02. 04. 2023 17.14

Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

BLOG: Kri v blatu je lahko znak resnih zdravstvenih težav

12. 03. 2023 07.00

Če opazite kri v blatu, je to lahko znak resnih zdravstvenih težav in bi morali poiskati zdravniško pomoč čim prej. Seveda pa je lahko tudi kaj manj nevarnega in pogosto ob tem pojavu ni razloga za paniko. Poleg obiska zdravnika morate tudi sami poskrbeti za nekatere spremembe v prehrani in življenjskem slogu, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in izboljšati zdravje prebavnega trakta.

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?

18. 11. 2022 18.01

V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

Huda ura: zalite hiše, uničena vozila, nekatere ceste celo plužili

03. 06. 2022 07.12

Po celodnevnem pregrevanju ozračja so se v četrtek popoldne nad deli Slovenije razbesnele močne nevihte z nalivi, vetrom in točo, ki je bila ponekod debela kot teniška žogica. Proti večeru se je najbolj burno dogajanje preselilo nad jugovzhodno Slovenijo. V Mirni pri Trebnjem so se ceste ob silovitem nalivu s točo spremenile v deroče potoke, voda je zalila tamkajšnjo osnovno šolo. V številnih krajih na Dolenjskem je zmanjkalo elektrike. V Mokronogu so morali točo na nekaterih cestnih odsekih celo plužiti. V Kumrovcu na Hrvaškem nedaleč stran od slovenske meje je neurje z ogromno količino toče povsem ustavilo promet.

Voda zalila bolnišnico v Slovenj Gradcu, na Dolenjskem zmanjkalo elektrike

02. 06. 2022 09.35

Vremensko dogajanje nad Slovenijo je bilo v četrtek zvečer zelo burno. Po celodnevnem pregrevanju ozračja so pozno popoldne začele nastajati nevihte z nalivi, močnim vetrom, udari strel in točo, ki je bila ponekod na Koroškem, v Spodnji Savinjski dolini in na Celjskem debela kot teniška žogica. Zaradi spreminjanja vetra z višino je prišlo do nastanka večjega nevihtnega sistema, ki se je prek Zasavja pomikal proti Dolenjski in Posavju. V Kamniku in Zagorju je poplavilo več objektov, prav tako so poplavljene in poškodovane ceste, na območju Brežic pa je močan veter odkrival strehe stanovanjskih hiš.

BLOG: Jabolčni kis

08. 05. 2022 07.00

Še pred nedavnim porastom priljubljenosti je bil obsežen seznam koristi jabolčnega kisa dobro znan že stoletja. V preteklosti so jabolčni kis primarno uporabljali v zdravstvene namene, v sodobnem času pa je jabolčni kis pomemben del kulinarične tradicije.

Med poukom angleščine na učence padel omet, od ponedeljka šolanje na daljavo

08. 04. 2022 14.49

V dogodku na Osnovni šoli Miška Kranjca v Ljubljani je bilo poškodovanih pet učenk, na katere je padel kos ometa. Policisti še zbirajo obvestila o vseh okoliščinah dogodka. Obveščen je bil tudi pristojni gradbeni inšpektorat. Nesreča se je zgodila v starem delu šole, kjer v zadnjih letih ni bilo gradbenih posegov, so potrdili na ljubljanski mestni občini. Učenci od 5. do 9. razreda se bodo od ponedeljka šolali na daljavo, mlajši učenci pa se bodo še naprej šolali v novem prizidku.

Pogoltnil 'neuničljivo' Nokio 3310, zdravniki so jo odstranili po štirih dneh

06. 09. 2021 19.18

Kirurg s Kosova je na spletu delil fotografijo posega, s katerim je zdravniška ekipa iz želodca 33-letnika odstranila mobilni telefon. Moški je namreč nekako pogoltnil 'neuničljivi' telefon Nokio 3310, z endoskopijo pa so mu jo zdravniki odstranili šele štiri dni kasneje.

Skrivnosti Bajnskih dvorov: urbana legenda o zakladu kriva za razdejanje grofičinega groba

05. 09. 2021 07.00

Lesena, deloma okovana vrata se brez večjega napora odpro. Zaškripajo, ko v nepovabljenega obiskovalca buhne zatohel zrak, mešanica poletne sopare in prijetnega hladu notranjosti mogočne grobnice. Temna in skrivnostna preteklost vabi. Ko se oko privadi, najprej zagleda kamnit oltar, kupe razbitih opek, lesene ostanke kdo ve česa že. In sredi tega polmraka, na levi in desni, prekrita s plastmi večletnega prahu in pajčevine, kot bi bila odeta v mehko odejo, stojita veličastna kamnita sarkofaga. Grofičin je razdejan, razbit, deloma povsem odprt. Na posmrtnih ostankih počivajo le še posamezni koščki preperelega črnega blaga. Na dotiku kogar koli. In to le zato, ker je nekoč obstajala zgodba, da so bogate lastnike Bajnskih dvorov pokopali z velikim zakladom. Pa so jih res?