trajnostni forum

Ajanovič Hovnikova: Ne vidim razloga za odstop

27. 09. 2023 06.00

"Če je največji državni problem pot ministrice v New York za šest tisoč evrov, potem živimo v srečni državi." Tako je predsednik vlade komentiral obisk ministrice Sanje Ajanovič Hovnik in njene štiričlanske ekipe na visokem forumu Združenih narodov na temo trajnostnega razvoja. In kaj v svoj zagovor glede nakupa drage karte in stroškov ekipe pravi ministrica?

Pirc Musarjeva poudarila pomen solidarnosti in sodelovanja med državami

06. 09. 2023 18.51

Predsednica republike Nataša Pirc Musar se je v Bukarešti udeležila srečanja voditeljev pobude Tri morja. Na plenarnem zasedanju voditeljev je poudarila pomen solidarnosti in krepitve sodelovanja ter povezljivosti med državami za trajnostni razvoj in varnost. Zahvalila se je za pomoč Sloveniji ob ujmi, ob srečanju pa imela tudi več pogovorov.

Pirc Musarjevo zaprosili, da bi postala ambasadorka slovenskega kmetijstva

13. 04. 2023 14.50

Predstavniki kmetijskih organizacij so predsednici republike Nataši Pirc Musar na srečanju v predsedniški palači predstavili največje izzive, s katerimi se soočajo. Kmetje so po koncu srečanja izrazili zadovoljstvo, da jih je predsednica sprejela in se z njimi odkrito pogovorila, v prihodnje pa naj bi sledilo več takšnih srečanj. Zaprosili so tudi, da bi Pirc Musarjeva postala ambasadorka slovenskega kmetijstva. Na uradu predsednice bodo o tej ponudbi še razmislili.

'Potrebujemo konkreten zeleni preboj, ne le javnih nastopov!' Kateri kandidat ga bo zmogel?

21. 10. 2022 06.00

Kakšno vlogo bo prevzel novi predsednik republike pri podnebnih spremembah? Klimatolog in okoljski ekonomist Aljoša Slameršak pravi, da se morajo politiki najprej izobraziti, njegove izkušnje namreč kažejo, da vladajoči pogosto ne poznajo niti osnov podnebne fizike in se ne zavedajo posledic političnih potez. So se predsedniški kandidati pripravljeni poučiti? Kdo verjame v podnebne spremembe in kako bodo prispevali k zeleni preobrazbi?

Posmeh Putinu: 'Naredili bomo še goloprse posnetke na konju'

26. 06. 2022 19.42

Voditelji držav skupine G7 so se na skupnem kosilu ob začetku vrha posmehovali ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, ki veliko da na svoj mačistični videz. Šalili so se, da bi si morali zavihati rokave na srajcah ali pa celo bolj sleči.

'Vredna' 42 bilijonov evrov, zagotavljajo pitno vodo, uničili pa smo jih skoraj 90 odstotkov

02. 02. 2020 08.23

Se zavedate vseh razlogov, zaradi katerih moramo narediti vse, da ohranimo svetovne zakladnice biodiverzitete? Mokrišča namreč niso le oaze za ljubitelje narave, ampak je njihova zaščita pomembna s strateškega vidika države. Bogata vegetacija v mokriščih čisti vodo in omogoča rabo pitne vode. V mnogih predelih sveta so mokrišča ob rekah, jezerih in morju vir preživetja lokalnih prebivalcev. Mangrove in koralni grebeni denimo varujejo obalne skupnosti pred hurikani, neurji in cunamiji.

Če ne bomo ukrepali, nas čaka gospodarski, socialni, zdravstveni in okoljski kolaps

26. 01. 2020 13.07

Letošnje štiridnevno zasedanje Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu je odprlo številna pomembna vprašanja. Strokovnjaki za gospodarstvo, podnebne spremembe, zdravstvo in tehnološki razvoj so predstavili analize in napovedi za prihajajoče obdobje, ki pa so vse prej kot svetle.

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane

25. 01. 2020 10.42

S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.

Nepalski veleposlanik: Naš cilj je sprejeti dva milijona turistov naslednje leto

21. 09. 2019 17.18

Slovenijo je obiskal nepalski veleposlanik, ki ima sedež na Dunaju in je pristojen tudi za našo državo. Njegov namen obiska je bil predvsem poslovno naravnan. Ob tem državi že dolgo časa povezujejo gore, saj je Slovenija prva, ki je v Nepalu odprla gorniško šolo. Ker je naslednje leto leto turizma v Nepalu, nam je veleposlanik pojasnil, kaj želijo doseči, z njim pa smo se pogovarjali še o drugih aktualnih temah.

Violeta Tomič prepričala le pet odstotkov gledalcev

29. 04. 2019 17.41

V mestu, kjer so bili s podpisom Maastrichtske pogodbe postavljeni temelji današnje Evropske unije, so svojo vizijo prihodnosti EU pred prihajajočimi evropskimi volitvami predstavljali vodilni kandidati osrednjih političnih strank: Frans Timmermans, Violeta Tomič, Bas Eickhout, Guy Verhofstadt in Jan Zahradil.

Dan za strpnost - naj vživljanje v kožo nekoga drugega ne bo misija nemogoče

16. 11. 2017 08.38

V teh dneh je zavedanje, da se moramo vživeti v kožo nekoga drugega, morda pomembnejše kot kadarkoli prej. 16. november je med drugim tudi dan strpnosti, ki se začne pri vsakem posamezniku. Med domačimi stenami, v šoli, na avtobusu, v trgovini - izkoristite dan in pokažite, da za strpnost pravzaprav ni potrebno prav veliko.

Slovenija želi biti zelena butična globalna destinacija za zahtevnega obiskovalca

27. 09. 2017 06.27

Ob svetovnem dnevu turizma je minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek poudaril, da Slovenija za druge države predstavlja primer dobre prakse kot prva zelena država na svetu. Slovenija v prihodnje želi biti butična destinacija za zahtevnega obiskovalca.

Hrvaška zunanja ministrica: Arbitražna odločitev ni spremenila stanja na terenu, spoštujemo takšno, kot je bilo na meji doslej

05. 09. 2017 08.07

Slovenski politični vrh se bo sestal in razpravljal o implementaciji arbitražne odločbe oziroma o razmerah med Slovenijo in Hrvaško. Hrvaška zunanja ministrica je na Bledu namreč dejala, da je Slovenija tista, ki je kršila mednarodno pravo in da odločba ni spremenila stanja na terenu. "Hrvaška spoštuje stanje, kot je bilo na meji doslej," je dejala ministrica.

Trd boj za Magno: Marinček iz E-foruma zaradi groženj zaprosil za policijsko varstvo

30. 08. 2017 09.25

Boj za Magno postaja vedno bolj neizprosen. Za zdaj pri pritožbi na okoljevarstveno soglasje za Magno vztraja le še Slovenski E-forum. Gorazdu Marinčku pa so prek družbenih omrežij celo grozili, zato je zaprosil za policijsko varstvo.

Predsednik Pahor in kitajski minister Changfu pohvalila Agro

27. 08. 2017 12.36

Sejma Agra v Gornji Radgoni se je udeležila tudi kitajska delegacija s kitajskim ministrom na čelu. Kot pravijo Kitajci, so njihova vrata odprta predvsem za izdelke visoke kakovosti, kakršne imamo tudi v Sloveniji. Kitajci cenijo naše čisto okolje in znanje, posledično imajo tudi proizvodi večjo vrednost.

Hočani nevladnikom: Slovenija bo še vedno zelena, štajerskim šihtom navkljub

25. 08. 2017 13.07

Prebivalci Hoč in okolice so v Ljubljani nevladnim organizacijam, ki nasprotujejo projektu Magna Nucleus, želeli predati svoje sporočilo, a ostali pred zaprtimi vrati. "Naš cilj ni groziti ali napadati, pričakovali pa smo, da bo dosežen dogovor, " so dejali in nevladnike posvarili, da bodo morali v primeru, da projekt pade, sami nositi posledice. "Rabimo Magno, želimo Magno" so bili enotni.

Še ena izgubljena priložnost za Slovenijo: potice nismo izkoristili

01. 06. 2017 12.06

Prva dama ZDA in papež Frančišek sta z lahkotnim pogovorom o potici naredila več za slovenski turizem kot krovna turistična organizacija v celem letu, so opozorili govorci na petem Zelenem forumu. Kot pravi etnolog Janez Bogataj, bi morala Slovenija bolje izkoristiti ta dogodek.

Zelena in modra ekonomija postajata resničnost

24. 05. 2017 08.36

Slovenija sodeluje v treh makroregionalnih strategijah, s katerimi poskušajo države učinkovito prispevati k medsebojnemu razvoju na lokalnem, državnem in regionalnem območju. Jadransko-jonska strategija v ospredje postavlja morje in obalo z zaledjem in s spodbujanjem zaščite ter izboljšanjem kakovosti okolja preko trajnostnega turizma povečuje privlačnost celotne regije.

'Kitajska vidi Slovenijo kot zanesljivega in zaupanja vrednega partnerja'

20. 11. 2014 16.06

Podpredsednik kitajske vlade Wang Yang, ki se mudi na obisku v Sloveniji, se je srečal z državnim vrhom. Ocenjuje, da so bili odnosi med državama vedno zgledni, globoki in so že tradicionalno prijateljski. Kitajska vidi Slovenijo kot zanesljivega in zaupanja vrednega partnerja, pravi.

FOTO: Janša na vrhu EU-Latinska Amerika govoril o preprečevanju genocida

27. 01. 2013 10.43

V Čilu poteka vrh držav EU in Latinske Amerike, posvečen krepitvi sodelovanja s poudarkom na trajnostnem razvoju. Udeležuje se ga tudi premier Janša, ki je že opravil prve neformalne pogovore in posadil lipo prijateljstva. V svojem govoru je izpostavil pobudo za preprečevanje genocida in drugih množičnih grozodejstev.

Janković: V Evropi ni mesta, kjer si lahko v naravi v dveh minutah

22. 09. 2012 18.04

Na Ljubljanskem gradu je potekala razvojna konferenca Ljubljana Forum 2012, kjer so mednarodni strokovnjaki, župani in podžupani govorili o prihodnosti mest na temo energetske učinkovitosti in stalne povezanosti.

Drnovšek za plinovod čez Slovenijo

13. 06. 2006 19.39

Drnovšek meni, da bi se s postavitvijo plinovoda skozi Slovenijo do Italije lahko izognili potrebi po plinskih terminalih.

Za liberalizem s človeškim obrazom

13. 06. 2006 12.10

Razvoj mora sloneti na rabi virov in sistem, ki stremi k dobičku, tega ne more doseči, meni Drnovšek.

Svetovni dan okolja

05. 06. 2006 10.12

Svetovni dan okolja, ki je sicer posvečen vse večjemu širjenju puščav, obeležujemo tudi pri nas.

Zadušitev v naraščajočem prometu

07. 03. 2006 14.17

Skupina nevladnih organizacij opozarja na neprimerno prometno politiko države.

Vrh o trajnostnem razvoju

26. 08. 2002 00.00

V Južnoafriški republiki poteka <A HREF="http://www.johannesburgsummit.org/" target=_blank>vrh Združenih narodov o trajnostnem razvoju</A>, na katerem predstavniki držav, nevladnih organizacij ter predstavniki OZN obravnavajo možnosti za gospodarsko rast s čim manj uničujočimi posegi v okolje. Zaradi nepripravljenosti ZDA, ki so največji posamični onesnaževalec okolja, pa je uspeh vrha vprašljiv.

Z mednarodnim sodelovanjem do zaščite okolja

30. 04. 2001 00.00

Ob koncu okoljskega vrha šefov držav in vlad 16 držav karpatsko-podonavske regije v Bukarešti so danes udeleženci podpisali skupno deklaracijo, v kateri so poudarili pomen regionalnega in mednarodnega sodelovanja pri zaščiti okolja v regiji ter potrebo po sprejetju konkretnih ukrepov za trajnostni razvoj, zavzeli pa so se tudi za skupno delovanje v okviru regionalnega programa za obnovo okolja Pakta stabilnosti za JV Evropo. Predstavniki 16 držav so opozorili še, da je narava na območju resno ogrožena, posledice onesnaževanja pa dolgotrajne.