tržna moč

Finančni komentar: Stabilnost, rast in prilagodljivost
26. 11. 2024 07.00Na podlagi analize poslovnih poročil Zavarovalnice Triglav, Luke Koper in Skupine Sava je mogoče opaziti, da vse tri skupine dokazujejo odpornost in sposobnost prilagajanja spreminjajočim se tržnim razmeram, kar obeta uspešno poslovanje tudi v prihodnjih letih.

Na Norveškem previdni: 'Slovenci so v marsičem pred nami'
10. 10. 2024 06.00Pred slovensko nogometno reprezentanco je tretja tekma v Ligi narodov, nocoj ji bo v Oslu nasproti stala Norveška. Erling Haaland in soigralci veljajo za izrazite favorite, nenazadnje je njihova tržna vrednost skoraj trikrat višja od slovenske, a na Norveškem ta čas še zdaleč ne kipijo od optimizma. O tem smo se pogovarjali s predstavniki tamkajšnje sedme sile.

Operacija pozivnik: skrivnosti tajne misije, ki je zarezala v vrste Hezbolaha
07. 10. 2024 19.4617. septembra je v več delih Libanona in Sirije skoraj istočasno eksplodiralo na tisoče pozivnikov. Tarča operacije izraelske obveščevalne službe Mosad - člani skupine Hezbolah. Poškodovanih je bilo približno 3000 operativcev milice, ob njih pa tudi neznano število civilistov. Naslednji dan se je zgodba ponovila, le da je odjeknilo več eksplozij radijskih sprejemnikov. Zdaj pa na dan prihajajo nove podrobnosti o izraelskem načrtovanju sabotaže. Mosad naj bi Hezbolahu prisluškoval že zadnjih devet let, operacijo pozivnik pa naj bi začel načrtovati že leta 2022. Eksplozija pa je sledila kratkemu sporočilu v arabščini, ki so ga na prejemnike prejeli operativci: "Imate šifrirano sporočilo."

BLOG: Ginseng, zdravilna rastlina z dolgo zgodovino
04. 08. 2024 17.52Ginseng, ena izmed najbolj priljubljenih zdravilnih rastlin, je cenjen zaradi svojih številnih koristi za zdravje. Ta starodavna rastlina, ki izvira iz Azije in Severne Amerike, je znana po svoji sposobnosti izboljšanja telesnega in duševnega zdravja. Ginseng je bil v uporabi že tisočletja, danes pa je ena izmed najbolj raziskovanih in cenjenih zelišč na svetu.

Švarc Pipanova, Boštjančič in Golob nezakonito prerazporedili sredstva za nakup Litijske
24. 06. 2024 16.29Neuradno smo pridobili celotno poročilo Službe za notranjo revizijo na pravosodnem ministrstvu. Tam so več mesecev prečesavali dokumentacijo enega najbolj spornih nakupov države v zadnjih letih – propadajoče sodne stavbe na Litijski v Ljubljani. Revizija, ki je tik pred zaključkom, zelo močno obremenjuje takratno ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan, ministra za finance Klemna Boštjančiča in predsednika vlade Roberta Goloba. Da so s svojimi ravnanji "nezakonito prerazporedili sredstva iz proračunske postavke", je ena najbolj izstopajočih ugotovitev revizorjev.

Skupina F: Portugalci izraziti favoriti, Čehi in Turki v boj za napredovanje
14. 06. 2024 10.25Na letošnjem evropskem prvenstvu v Nemčiji bo portugalska izbrana vrsta na čelu z zvezdniškim "senatorjem" Cristianom Ronaldom zagotovo ena od favoritinj za končno zmago. Talenta in izkušenj je "za izvoz", selektor Roberto Martinez pa premore dovolj trenerskega znanja, da zvezdniško zasedbo popelje čim dlje. V skupini F bodo ob Portugalski nastopile še reprezentance Češke, Turčije in Gruzije.

Skupina Podravka je v letu 2023 povečala prihodke in neto dobiček, uspešno izvedena preobrazba Žita
02. 03. 2024 00.15Skupina Podravka je v letu 2023 dosegla prihodke od prodaje v višini 713,8 milijona evrov, kar je 46,7 milijona evrov oziroma sedem odstotkov več v primerjavi z letom prej.

Kriptovalute: katere imajo možnost 100x rasti v 2024?
08. 01. 2024 00.15Razkrivamo dva projekta z velikimi potenciali. Brezplačne informacije.

Bitcoin cena v rekorde? Kriptovalute z velikim potencialom v 2024.
11. 12. 2023 00.15Razkrivamo: dva kripto projekta za 2024. Trije faktorji za nove rekorde v kriptovalutah. Brezplačne informacije.

Vlada bo še naprej regulirala cene energije za gospodinjstva
19. 10. 2023 07.54Na seji vlade so sprejeli tudi dve uredbi glede regulacije cen energije v letu 2024. Kot je pojasnil minister za okolje, podnebje in energijo, bo v novem letu veljala le še regulacija cene elektrike za gospodinjstva. Zamejene cene pa bodo po novem veljale za 90 odstotkov porabe, ne več za celotno. V luči zaostrenih geopolitičnih razmer pa bo za čas kurilne sezone še naprej regulirana tudi cena plina.

Finančni Popkast: visoki fiksni donosi
05. 10. 2023 07.00Rdeča nit tokratnega finančnega Popkasta je slovenski delniški trg in fiksni donosi obveznic ter zakladnih menic. Današnja gostja Karmen Pogorevc iz Ljubljanske borze je poudarila več načinov, ki poleg varčevanja na bankah vlagateljem omogočajo donose nad 3 odstotki, včasih celo več kot 5 odstotkov.

Tržni inšpektorat svari: nekateri izvajalci želijo le izkoristiti vašo stisko
29. 09. 2023 10.07V medijih in na družbenih omrežjih je moč zaslediti posamezne izvajalce gradbenih del in obrtnike, ki želijo izkoristiti stisko ljudi, prizadetih v naravnih ali drugih nesrečah, in jim ponujajo izvedbo določene storitve ob plačilu avansa. Te kasneje ne opravijo, prav tako ne vrnejo denarja. Na Tržnem inšpektoratu so zato pripravili nasvete, na kaj naj bodo potrošniki pozorni ob sklepanju pogodb z izvajalci.

Podjetniški pohlep kot vzrok za visoko inflacijo?
17. 06. 2023 16.08Zakaj so cene dobrin in storitev v preteklih letih narasle in zakaj so še vedno visoke? Popularna ameriška razlaga trdi, da so kriva podjetja – natančneje, njihova pohlepnost (razlaga se v angleščini imenuje 'greedflation'). Tako denimo pravi Robert Reich, progresivni ekonomist in nekdanji sekretar za delo v Clintonovi administraciji. Ideja je, da podjetja želijo višje profite zase, ne večje blaginje za navadne ljudi, in zato neupravičeno povišajo svoje cene. Cene niso višje zaradi dejanskih višjih stroškov ali šokov v ponudbi oziroma povpraševanju, kar bi bilo razumljivo, marveč preprosto zaradi želje kapitalistov, da si nakopljejo še več denarja na račun potrošnikov.

Koliko krivde za kolonializem in ekstremno revščino lahko pripišemo kapitalizmu?
15. 04. 2023 07.00V marčevski kolumni z naslovom "Ne, Jason Hickel, kapitalizem ni ustvaril ekstremne revščine" sem prikazal, zakaj je kritični argument, da gresta kapitalizem in ekstremna revščina zgodovinsko gledano z roko v roki, selektiven in luknjičast. Na kolumno se je kritično odzvalo nekaj ljudi, ki so se med drugim spraševali, kako lahko trdim, da odsotnost kapitalističnih institucij po svetu do 19. stoletja (z izjemo Britanije) dokazuje, da kapitalizem ni mogel biti odgovoren za široko razširjenost ekstremne revščine v tistem času.

'Treba je najti pravo pot, da ne bomo nikogar oškodovali in nikomur dali potuhe'
27. 08. 2022 08.15Brezplačna malica trenutno pripada učencem iz družin, kjer mesečni prihodek na družinskega člana ni višji od 591 evrov. Ker gredo cene hrane navzgor, je Inštitut 8. marec predlagal brezplačna kosila v šolah za vse učence. To bi po ocenah šolskega ministrstva državni proračun stalo 88 milijonov letno. "Da bodo politiki našli pravo pot, da ne bomo nikogar oškodovali in da hkrati tistim, ki lahko zlahka obvladujejo situacijo, ne bi dajali potuhe," upa ravnatelj Marjan Gorup. "Vedno, ko določamo arbitrarno mejo, del tistih, ki so prikrajšani, odpade," medtem pravi Nika Kovač.

Mariborski nogometaši verjamejo, da lahko preskočijo finsko oviro
03. 08. 2022 10.02Nogometaši Maribora z nestrpnostjo pričakujejo prvo tekmo tretjega kroga kvalifikacij Evropske lige proti finskemu predstavniku HJK Helsinki. Kljub nekoliko slabšim predstavam vijoličastih v zadnjem obdobju izbranci trenerja Radovana Karanovića verjamejo, da premorejo dovolj kakovosti za nov evropski uspeh.

Kako govoriti in kako ne govoriti o kapitalu
05. 02. 2022 17.45Površno antropomorfiziranje in predvsem zarotniški govor o kolektivnih akterjih in sistemih je pogosta in privlačna intelektualna praksa, ki je v resnici dokaj slaba in se ji je bolje ogniti. Včasih je seveda lahko govor o denimo državi, kapitalu (ali kapitalizmu), delavstvu, administraciji ipd. kot o enotnem akterju z jasnimi cilji in voljo, da te cilje dosega, prikladna in uporabna bližnjica, ki ne preveč zavajajoče poenostavlja sicer prezapleteno resničnost in nam jo ravno prek poenostavitve (in delne izgube točnosti) pomaga bolje razumeti. Toda pogosto ni tako. Zakaj?

Začetek predvolilne tekme: glavni cilj je nezasedena politična sredina
10. 12. 2021 06.00Po tednih izmikanj je nekdanji prvi mož Gen-I razkril, da se vrača v politiko. Prve korake napoveduje še pred novim letom. In kdo vse se bo čez dobre štiri mesece potegoval za glasove volivcev, ki niso zadovoljni s trenutno strankarsko ponudbo in ostro delitvijo na desno in levo? Je beseda sredina res tista, ki zagotavlja vstop v parlament? Tja namreč, kot se zdi, ciljajo vse nastajajoče in na novo nastale stranke in gibanja.

Apple prvi na svetu dosegel vrednost 2000 milijard dolarjev*
19. 08. 2020 17.40Ameriški tehnološki velikan Apple je postal prvo podjetje na svetu s tržno kapitalizacijo 2000 milijard dolarjev (*1681 milijard evrov). Gre za zadnjega v vrsti dokazov, da je pandemija covida-19 tehnološkim velikanom le prilila vode na mlin.

Koronavirus in digitalna disrupcija
02. 05. 2020 07.00"Vsaj 40 odstotkov vseh podjetij bo propadlo v naslednjih 10 letih, če ne bodo ugotovila, kako spremeniti celotno podjetje z namenom prilagajanja na nove tehnologije." (John Chambers, Cisco).

Tržna inšpektorica Grlićeva očitke iz anonimne ovadbe zavrača
13. 02. 2020 07.47Pod kazensko ovadbo, v kateri tržni inšpektorici Andrejki Grlić očita nezakonito ravnanje, je podpisan državljan Slovenije. Zaradi neukrepanja zoper njo pa je ovaden tudi minister Počivalšek. Policija, ki je potrdila, da je prejela ovadbo, bo preiskala sum storitve kaznivega dejanja sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje. Grlićeva je na položaju že vse od leta 2006.

Za (čigave) otroke gre?
11. 01. 2020 07.00Še nekaj desetletij nazaj, ko starševstvo še ni postalo tržna kategorija, statusni simbol in referenca uspešnosti nekega življenja v enem, je imeti otroke pomenilo spočeti, roditi in skrbeti za njih, dokler tega ne bodo zmožni sami. Družine so takrat navadno imele precej več otrok, kot jih imajo pari danes, a otroci so bili takrat rojeni kot posledica življenja v zakonu in ne kot investicijska odločitev za boljšo prihodnost in zdravljenje osebnih travm, kot se nam rišejo sodobni prikazi družinske dinamike.

'Želel sem hčerko zdravnico, ampak je test DNK dojenčka pokazal, da ima slab spomin'
15. 12. 2019 07.00Globalna "industrija" genskega testiranja naj bi do leta 2022 po kitajskih ocenah prodajo svojih produktov z lanskih okoli 41 milijonov dolarjev – povečala na kar 405 milijonov dolarjev. Največji razcvet tako tehnologija kot prodaja doživljata na Kitajskem, kjer so meje etično dovoljenega skoraj povsem izginile.

Osnovna bruto plača rednega profesorja se začne pri 3385 evrih
29. 09. 2019 07.00Novo študijsko leto se bo prihodnji teden začelo tudi za visokošolske učitelje, med katerimi so najbolje plačani redni profesorji – njihova osnovna bruto plača se začne pri 3385 evrih. Pedagoškemu delu pa tedensko namenijo od pol do dve tretjini zahtevanega efektivnega dela.

Nova afera zaradi porabe denarja na fakultetah
21. 09. 2019 07.00Tveganje za nezakonita izplačila, za fiktivna izplačila, koruptivna dejanja ... na mariborskih fakultetah. To razkriva dokument o pregledu transakcij, ki ga je pred več kot dvema letoma naročila Univerza v Mariboru, opravila pa družba Ernst and Young Svetovanje. Z zadevo se po naših informacijah zdaj ukvarja računsko sodišče.

Morski konjički, ki jih Kitajci uporabljajo kot naravno viagro, ogroženi
10. 06. 2019 17.10Morski biologi so začeli opozarjati na ogroženost morskih konjičkov. Poleg kitajske tradicionalne medicine, ki verjame v njihovo zdravilno moč – pomagali naj bi pri astmi in impotenci – jih ogroža tudi ribiška industrija, saj so pogosto nedolžne žrtve vlečnih mrež.

Od 'made in China' do svetovne dominacije: Kitajci na nakupovalnem pohodu
25. 03. 2018 08.58Kitajski gospodarski vzpon je že zdavnaj presegel ekonomske okvirje. Gospodarski razvoj je postal geopolitična strategija in danes država s trgovino in investicijami agresivno širi vpliv po svetu.

Šepet suženjstva s polic naših trgovin: 'Vam je bolj pomembna služba ali vaš otrok?'
07. 06. 2016 06.30Delavci pomaranče obirajo cele dneve. Da zaslužijo 10 evrov, jih morajo nabrati vsaj tono in pol, a denar kaj brž porabijo za drago nastanitev pri delodajalcu. Ampak to ni najhujša plat zgodbe o proizvodnji pomarančnega soka. Pričevanja ljudi, ki so si upali spregovoriti o razmerah, v katerih delajo, so grozljiva, vključujejo smrtne nezgode in zastrupitve.

Pravijo, da človek je, kar jé. Bomo torej jedli bolj poceni in od daleč ali lokalno in zdravo?
30. 05. 2016 06.00Ko govorimo o pravični trgovini, običajno pomislimo na izkoriščanja delavcev nekje daleč stran. A temu ni tako, saj se izkoriščanja dogajajo tudi pri nas. Tokrat spodbujamo h kupovanju lokalno, ekološko in pravično pridelane hrane, s čimer podpremo slovenskega kmeta, mu zagotovimo pravično plačilo ter uživamo kakovostnejša živila.

Vsem bralcem brezplačnih 50 EUR za trgovanje z delnicami Amazona
16. 05. 2016 06.30Samo v zadnjem letu dni se je tržna vrednost Amazona skoraj podvojila, z rastjo iz 175 milijard dolarjev na današnjih 338 milijard. Po mišljenju Chamatha Palihapitiye, direktorja podjetja Social Capital in enega od bivših vodij v Facebooku, bi Amazon v naslednjem desetletju lahko več kot podvojil svojo vrednost, zahvaljujoč njihovi cloud platformi, Amazon Web Services (AWS).