tržna dejavnost

Kdo bo uporabljal stavbo na Litijski? Ministrica prejela več pobud

12. 02. 2025 15.40

Do ministrice za pravosodje Andreje Katič je prišlo več pobud o možnostih, da bi stavbo na Litijski izkoristila druga ministrstva. Takšna možnost bo odvisna od razpoložljivih sredstev in primernosti stavbe za določeno dejavnost, je dejala. Ministrstvo je sicer pripravilo predlog za prenos pravice upravljanja stavbe na ministrstvo za javno upravo.

Zakon o dolgotrajni oskrbi v ustavno presojo? Obvezni prispevek bi šel od neto pokojnin

13. 11. 2024 15.22

Zveza društev upokojencev se ne strinja z zakonom o dolgotrajni oskrbi, ki z julijem 2025 uvaja obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka. Upokojenci ga bodo namreč plačevali od neto pokojnin, kar v zvezi vidijo kot vdor v pokojninski sistem. Če jim odločevalci ne bodo prisluhnili, bodo zahtevali ustavno presojo zakona.

'Kupiti si moramo nov dom, kar pa s ponujenim denarjem ni možno'

03. 10. 2024 06.00

Kaj se dogaja z mariborsko onkologijo in kaj z odkupom stanovanj na Masarykovi ulici? Medtem ko direktor urada za investicije na ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek vztraja, da so cenilci prebivalcem Masarykove postavili pošteno ceno, eden od stanovalcev Drago Fišer poudarja, da se s ponujenim denarjem na trenutnem nepremičninskem trgu ne da kupiti novega doma.

Brecelj pozdravlja nov zakon: 'Fascinantno, kaj so pripravili'

19. 09. 2024 16.56

Na seji strateškega sveta za zdravstvo so člani obravnavali predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti in razpravljali o predlogih za spremembe upravljanja javnih zdravstvenih zavodov, ki močno odmevajo. O sklepih je spregovoril dr. Erik Brecelj, ki je izrazil zadovoljstvo s predlogom zakona, prijetno presenečen je bil nad tem, da so pri predlogu upoštevali veliko predlogov sveta. "Verjetno bo vmes nekaj glavobolov, ampak tako ne gre več," je ocenil. Uspešnost zakona bo odvisna od učinkovitosti nagrajevanja, je prepričan.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'

16. 09. 2024 15.45

V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

Teš se bo z novim letom preoblikoval v javno službo

11. 09. 2024 21.41

Termoelektrarna Šoštanj (Teš) se bo s 1. januarjem 2025 preoblikovala v javno službo, saj ji Holding Slovenske elektrarne (HSE) ne bo več mogel pokrivati stroškovne cene proizvodnje električne energije. V ta namen bo oktobra oz. novembra sprejet tudi interventni zakon, je danes v izjavi za medije povedal generalni direktor HSE Tomaž Štokelj.

Umetno meso na krožnikih: dilem in neznank je ogromno, pot je še dolga

10. 04. 2024 11.11

Ali bo na krožnike že čez nekaj let prihajalo meso iz laboratorija v Ajdovščini in kakšna bo hrana v prihodnosti, so se na torkovi okrogli mizi v organizaciji zunajparlamentarne stranke SLS spraševali sogovorniki. Skupna ugotovitev je bila, da je neznank o kultiviranem mesu še veliko in da je pridelava hrane v Sloveniji še vedno nekoliko drugačna.

'Ne vlada ne kdor koli ne namerava prodajati Zavarovalnice Triglav ali Pošte Slovenije'

05. 04. 2024 15.58

Ministrstvo za finance je pripravilo osnutek prenovljene strategije upravljanja državnih naložb. Veljavna strategija sega v 2015 in je v mnogočem zastarela. Osnutek prinaša tudi nekatere predloge sprememb. Pošta Slovenije in Zavarovalnica Triglav bi se npr. iz strateških preselili med pomembne naložbe, kjer bi se znašel tudi Telekom Slovenije. V ozadju prekvalifikacije Pošte Slovenije in Zavarovalnice Triglav niso težnje po prodaji obeh podjetij, zagotavlja finančni minister Klemen Boštjančič. Največ pomislekov v zvezi s tem imajo sindikati, te so danes predstavili tudi ministru.

Vplivneži bodo odslej pod drobnogledom inšpektorjev

29. 06. 2023 19.57

Lani je 30 tisoč Slovenk in Slovencev delalo in služilo prek spletnih platform ali mobilnih aplikacij. Z drugimi besedami je 30 tisoč ljudi ponujalo svoje storitve, opravljalo prevoz ljudi, hrane ali blaga ter prodajalo svoje izdelke ali oddajalo nastanitve. Tisti, ki svoj denar služijo s promocijami in objavami na družbenih omrežjih, pa bodo po novem bolj pod drobnogledom inšpektorjev. Če tisti najboljši vplivneži za objavo računajo od 200 do tisoč evrov, bo moralo biti takšno služenje denarja kmalu veliko bolj transparentno, predvsem pa bodo morali za to plačevati davek. Obeta pa se tudi zaščita otrok, ki se znajdejo v plačljivih objavah svojih staršev.

Večji nadzor poslovanja vplivnežev: delo na črno je prepovedano

26. 06. 2023 15.25

V zadnjih letih se je kot del oglaševalske industrije trženje preko vplivnežev močno povečalo. Vendar pa lahko nepoznavanje predpisov s tega področja hitro privede do uporabe zavajajočih praks. Na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport so se zato skupaj s tržnim inšpektoratom temu področju odločili nameniti več pozornosti, prav tako pa je na ravni Evropske unije v pripravi tudi nova zakonodaja. Katera pravila pa zavezujejo tudi vplivneže?

AI: kaj bo naslednja velika stvar?

09. 06. 2023 00.15

Finančni webinar o umetni inteligenci z Juretom Leskovcem.

Podražitve v Mariboru: višji zneski na položnicah za vrtce, več tudi za kopanje

26. 05. 2023 16.30

Maratonska, več kot šest ur dolga seja mariborskega mestnega sveta je prinesla nekatere nove podražitve. Višji zneski na položnicah bodo po novem tako pričakali starše vrtčevskih otrok, več bodo treba odšteti tudi za vstopnine v javne športne objekte. So pa svetniki z umikom točke z dnevnega reda preprečili zvišanje cen vožnje z gondolo, prav tako niso soglašali s predlagano podražitvijo vozovnic za mestni avtobus. O ostalih predlogih mestne uprave bodo razpravljali (in odločali) na naslednjem srečanju, seja je bila nazadnje namreč prekinjena.

Brezplačno kosilo za vse učence? 'Veliko otrok v Sloveniji je še vedno lačnih'

09. 05. 2023 17.40

Sodelujoči na javni predstavitvi mnenj o predlogih sprememb zakonov o šolski prehrani in o osnovni šoli so predlog za brezplačno kosilo za vse učence pozdravili. Inštitut 8. marec, ki je predlog vložil v državni zbor, pa je vlado pozval, naj takoj poskrbi za tiste učence pod pragom tveganja revščine, ki zdaj nimajo subvencije za topel obrok.

V maju javna predstavitev mnenj o prihodnosti šolske prehrane

30. 03. 2023 15.28

Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je sprejel predlog koalicijskih poslanskih skupin Svobode, SD in Levice za sklic javne predstavitve mnenj o predlogih novele Zakona o šolski prehrani in sprememb Zakona o osnovni šoli.

Planica, ki ji je z našo Planico skupno bolj ali manj le ime

27. 02. 2023 18.13

"Tudi če bi vstopnica stala 20 evrov, najbrž ne bi bilo nič drugače. Trenutno je ključno to, da tega prvenstva Slovenci preprosto nismo vzeli za svojega," meni generalni sekretar SP v nordijskem smučanju Tomaž Šušteršič. Športni dogodek, ki je bil predstavljen kot največji v zgodovini samostojne države, je v očeh domače javnosti dobil negativni prizvok, bolj kot o rezultatih ali pomenu dogodka za Slovenijo se razpravlja o (pre)visokih cenah.

Predlog za brezplačno kosilo za vse učence gre v drugo obravnavo

23. 02. 2023 16.04

DZ je z 51 glasovi za in nobenim proti odločil, da je predlog novele Zakona o šolski prehrani primeren za nadaljnjo obravnavo. Z 49 glasovi za in petimi proti pa so kot primernega za nadaljnjo obravnavo ocenili tudi predlog sprememb Zakona o osnovni šoli. Predloga je v DZ vložilo 5000 državljanov, v njihovem imenu pa Inštitut 8. marec.

V DZ naklonjeni brezplačnim kosilom, ministrstvo opozarja pred neizvedljivostjo

22. 02. 2023 06.52

V državnem zboru so razpravljali o predlogih sprememb zakonov o osnovni šoli in šolski prehrani, ki ju je v parlamentarni postopek z več kot 5000 overjenimi podpisi oktobra vložil Inštitut 8. marec. S predlogoma želijo zagotoviti brezplačno kosilo za vse učence. Nasprotovanja predlogu ni izrecno napovedala nobena poslanska skupina. O predlogu bodo glasovali v četrtek.

Zavarovalnice kupujejo medicinske centre

14. 09. 2022 06.00

Tri zasebne zavarovalnice imajo velike apetite v zdravstvu. Zavarovalnica Triglav in Sava Re sta kupili največjega zasebnika Diagnostični center Bled, ki bo kmalu začel graditi novo zasebno bolnišnico v Ljubljani. Vzajemna pa je kupila zasebnika Barsos, Aristotel in ljubljanski Dentalni center Varuh zdravja. Nam grozi nov val privatizacije zdravstva? Bodo pri dostopnosti prebivalstva do zdravstvenih storitev vedno večje razlike?

'Treba je najti pravo pot, da ne bomo nikogar oškodovali in nikomur dali potuhe'

27. 08. 2022 08.15

Brezplačna malica trenutno pripada učencem iz družin, kjer mesečni prihodek na družinskega člana ni višji od 591 evrov. Ker gredo cene hrane navzgor, je Inštitut 8. marec predlagal brezplačna kosila v šolah za vse učence. To bi po ocenah šolskega ministrstva državni proračun stalo 88 milijonov letno. "Da bodo politiki našli pravo pot, da ne bomo nikogar oškodovali in da hkrati tistim, ki lahko zlahka obvladujejo situacijo, ne bi dajali potuhe," upa ravnatelj Marjan Gorup. "Vedno, ko določamo arbitrarno mejo, del tistih, ki so prikrajšani, odpade," medtem pravi Nika Kovač.

Zaradi visokih cen nafte si Savdska Arabija spet mane roke

14. 08. 2022 18.46

Visoke cene nafte so blagodejno vplivale na poslovanje naftnih koncernov v ZDA in Evropi. Vsi so letos poročali o visokih medletnih rasteh dobička oziroma celo o rekordih. Tem se je zdaj pridružil še savdski državni naftni velikan Aramco, ki je ob visokih cenah nafte že drugo četrtletje zapored zabeležil rekordni čisti dobiček. Visoke cene nafte krepijo tudi BDP Savdske Arabije, ki je še vedno odvisna od izvoza črnega zlata. Država po desetletju spet ustvarja visoke finančne prilive.

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?

04. 07. 2022 06.00

Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom

30. 11. 2021 06.00

V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

STA vladni administraciji zaprla dostop do tržnih vsebin

01. 03. 2021 08.30

STA je ostala brez enega največjih naročnikov svojih tržnih storitev – vladne administracije. Ker do konca februarja pogodba za tržne storitve STA ni bila sklenjena, je namreč agencija po 29 letih vladni administraciji zaprla dostop do teh vsebin. Iz Ukoma so sporočili, da so cenik dobili šele mesec dni po poslani prošnji, kar nakazuje na to, da pri STA ni bilo interesa za sklenitev nove pogodbe. Po mnenju predsednika DZ je prišel čas, ko bo STA morala pravico iskati na sodišču.

Kam s komunalnim blatom? Država predlaga monosežig in predelavo v gradbene proizvode

22. 09. 2020 14.40

Odstranjevanje blata iz komunalnih čistilnih naprav je po zastoju izvoza še vedno pereča tema, pravijo na ministrstvu za okolje in prostor. Zato so pripravili državne usmeritve za ravnanje s temi komunalnimi odpadki. Predlagajo dve možnosti: monosežig in predelavo odpadnega blata v nove gradbene proizvode. Ali bodo vzpostavile lastno infrastrukturo za monosežig, bo stvar občin.

Turistični vodnik s projektom do 2500 evrov podpore

26. 08. 2020 14.57

Koronakriza je močno prizadela slovenski turizem, na svoj zaskrbljujoč položaj pa so večkrat opozorili tudi turistični vodniki. Eden od ukrepov za pomoč slovenskemu turizmu v času okrevanja po epidemiji je javni poziv vsem, ki opravljajo dejavnost turističnega vodenja v Sloveniji, s katerim je vodnikom na voljo do 146.000 evrov. Prijavitelj lahko na javni poziv prijavi načrtovane projekte turističnega vodenja v Sloveniji z obvezno vključenim licenciranim turističnim vodnikom.

Se bo Slovenija utopila v lastnem komunalnem blatu?

16. 01. 2020 06.00

Potem ko je Madžarska rekla ne 'turizmu' s komunalnim blatom, so zdaj upravljavci čistilnih naprav po naši državi v hudi dilemi, kaj narediti, kam ga dati. Ne samo da čistilne naprave kipijo od blata, polnijo se tudi rezervne skladiščne kapacitete, ki bremenijo okolje. Ključno vprašanje je, zakaj država tako pozno pristopa k problemu.

Odziv visokošolskega sindikata na naše poročanje: Izplačila je treba urediti

25. 10. 2019 14.15

Na naše poročanje o visokih izplačilih dodatkov so se odzvali v Visokošolskem sindikatu Slovenije. Pozvali so rektorja naj naroči revizijo in dosledno uveljavi pravilnik, po katerem morajo zaposleni za delo prek svojih podjetij dobiti njegovo dovoljenje in univerzi plačati prispevek. Zapisali so, da so naši prispevki izpostavili tri tipe spornih praks, ki jih zaznavajo tudi sami.

Bo zakonski predpis z maksimalno 200-odstotno plačo odpravil anomalije?

24. 10. 2019 04.10

12 milijonov evrov si je izplačalo 210 profesorjev in njihovih ljudi. Samoizbrana elita, ki predstavlja zgolj tri odstotke zaposlenih na Univerzi v Ljubljani, je črpala iz nabora dodatkov in navzgor neomejenih avtorskih honorarjev. Zakonito? Upravičeno? "Akademsko mandarinstvo" obsoja celo minister. Kaj zdaj?

Na čigave račune se je prelilo še 10,5 milijona evrov iz (monopolne) tržne dejavnosti?

16. 10. 2019 05.00

Tržna dejavnost fakultet ljubljanske univerze - trg ali monopol? Poligon za zajetne zaslužke brez nadzora. Konflikt interesov, konkurenca, nejasnosti, ali je delo opravljeno zunaj rednega delovnega časa, so le trije ključni očitki notranje revizije leta 2016, ki sta ji sledili še dve naknadni. Objavljamo podatke o nakazilih prav za revidirano obdobje od leta 2016 do 2018, 52 izbranih je prejelo več kot 30 tisoč evrov.

"Vsak obdeluje svoj fevd. Med seboj so popolnoma skregani, ko so kmečki upori, pa stopijo skupaj"

15. 10. 2019 05.00

Prisluhnite izpovedi nekdanjega zaposlenega na Fakulteti za elektrotehniko in slišali boste, kako se izigrava sistem. Ozadja, konkretno. Kako na prvo žogo z izplačili iz različnih postavk – od številnih dodatkov do avtorskih honorarjev, ni nič narobe, je vse zakonito. V resnici pa drobovje razkriva profesorsko elito, ki h koritu ne spusti "ne-naših" in mladih.