tovarne tobaka

Odmevne racije v Španiji: zasegli za skoraj 40 milijonov evrov tobaka in cigaret

24. 01. 2023 06.00

Španska policija je razbila kriminalno združbo, ki jo sumijo tihotapljenja velikih količin tobaka in predelovanja v ponarejene cigarete. V odmevnih racijah po državi so aretirali 27 ljudi, domnevno povezanih s tolpo, ki je na črno upravljala tri tobačne tovarne. Za delo so izkoriščali Ukrajince, ki so pred vojno pobegnili v Španijo. Živeli so kar v tovarnah, ki jih niso smeli zapustiti, spali, natlačeni kot sardine, v majhnih prostorih. Poleg slabih razmer, v katerih so bili prisiljeni živeti, pa so delali dolge ure, je sporočila španska policija, ki je združbo razbila s pomočjo Europola in zasegla za skoraj 40 milijonov evrov tobaka in cigaret.

Kriminalna mreža ukrajinske begunce izkoriščala za delo v tovarnah tobaka

22. 01. 2023 17.20

Španska policija je sporočila, da je razbila nezakonito mrežo, ki je izkoriščala ukrajinske begunce, ki so pobegnili pred vojno v državi. Kriminalna združba je begunce "strpala" v začasna bivališča in jih izkoristila za delo v "sumljivih tobačnih tovarnah". Aretirali so 27 oseb ter zasegli 10 ton tobaka in 3,5 milijona zavojčkov cigaret v vrednosti skoraj 37,5 milijona evrov.

Kadi vsak četrti odrasli prebivalec Slovenije, vsak tretji je izpostavljen tobačnemu dimu

30. 05. 2017 10.04

V Sloveniji za posledicami kajenja vsak dan umre 10 ljudi, najpogosteje zaradi pljučnega raka ter pljučne in srčno-žilne bolezni. "Umrljivost kadilcev je dva do trikrat večja od umrljivosti oseb, ki niso nikoli kadile," je pred svetovnim dnevom brez tobaka opozorila dr. Mihaela Zidarn s Klinike Golnik. Z novim zakonom bi na NIJZ pred posledicami kajenja radi obvarovali predvsem otroke in mladostnike.

V Iraku prepovedali kajenje na javnih mestih

27. 09. 2000 00.00

Iraške oblasti so sprejele številne ukrepe, s katerimi so prepovedale kajenje na javnih mestih ter oglaševanje tobaka in tobačnih izdelkov v medijih, je poročal iraški tednik Takrit. Iraške tobačne tovarne bodo morale poslej na škatlice cigaret tiskati opozorila o škodljivosti kajenja za zdravje. Zakon o prepovedi kajenja na javnih mestih, sprejet lani, predvideva kazni za kajenje na javnih mestih, kot na primer v šolah in bolnišnicah. Po ocenah strokovnjakov v Iraku kadi približno štiri milijone ljudi, kar predstavlja tretjino iraškega prebivalstva, starejšega od 15 let. Irak ima skupaj 22 milijonov prebivalcev. V Iraku letno prodajo milijardo škatlic cigaret, od tega 100 milijonov škatlic kljub sankcijam uvozijo, večino prek kurdskih območij na severu in prek meja s Turčijo in Iranom.