totalitarni

Na položaj spravil Kim Džong Una in vodil propagando. Kdo je bil Kim Ki Nam?
08. 05. 2024 09.06V 94. letu starosti je umrl nekdanji vodja severnokorejske propagande Kim Ki Nam, so sporočili državni mediji. V totalitarni državi je desetletja vodil propagandna prizadevanja, med drugim je gradil tudi kult osebnosti okoli vladajoče dinastije Kim.

Na Univerzi v Salernu bodo študirali slovensko skupino Laibach
04. 04. 2024 18.56Univerza v Salernu bo še ta mesec začela izvajati predmet, posvečen slovenski skupini Laibach ter njenemu prispevku k slovenski, balkanski, evropski in svetovni kulturi. Predmet bodo poučevali na oddelku za znanosti o kulturni dediščini, in sicer v okviru magistrskega študija uprizoritvenih umetnosti in multimedijskih produkcij.

Skromni Frančišek za preprost pogreb, grob si je že pripravil
13. 12. 2023 11.53Papež Frančišek je v intervjuju za mehiško televizijo N+ razkril, da je dal v rimski baziliki Marije Snežne pripraviti svoj grob. Kot je pojasnil, si želi biti tam pokopan zaradi velike pobožnosti, ki jo čuti do podobe blažene device Marije. Obenem si želi tudi poenostaviti papeški pogrebni obred.

Putinov 'oltar vojne': Ve, da se je zakalkuliral. Je pa tudi obupan
17. 01. 2023 09.57Kmalu bomo obeležili eno leto od začetka vojne v Ukrajini. Kje smo leto kasneje, predvsem ko gre za evropsko varnost? Kje so njene šibke točke? Se kaže luč na koncu tunela? In seveda – kaj potem, ko bo vojne konec? O tem so na WEF v Davosu govorili poljski predsednik Andrzej Duda, predsednik Litve Gitanas Nauseda, predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski, voditeljica beloruske opozicije Svetlana Tihanovska in španski zunanji minister José Manuel Albares Bueno.

Ši ob odprtju kongresa posvaril pred 'nevarnimi nevihtami'
16. 10. 2022 10.30Prihajajo težki časi, moramo se prilagoditi in pripraviti na boj z "močnimi vetrovi, nemirnimi vodami in celo nevarnimi nevihtami", je ob odprtju 20. kongresa komunistične partije posvaril kitajski predsednik Ši Džinping. Kot je opozoril, je potencialnih nevarnosti veliko, možni so tudi "najslabši scenariji", prihodnjih pet let bo kritičnih.

'Vdihovala sem pepel, smrt, zločine.' Na koncu se bomo spominjali molka prijateljev
27. 01. 2022 17.57Danes ni več tradicionalnih političnih delitev na leve in desne, ampak je le delitev na tiste, ki želijo humani svet, in tiste, ki sledijo vzorcu razčlovečenja. Toda večina molči in do tega nima odnosa. A morali bi se spomniti, da je besedna zveza "nikoli več" obstajala še pred holokavstom. Tako direktor muzeja v Auschwitzu, Piotr Mateusz Andrzej Cywinsky, na dan, ko se svet spominja enega svojih najmračnejših obdobij.

Vučić nad EU: Včasih je bilo veliko entuziazma. Protestniki izrazili zahteve
01. 09. 2021 08.59S podobami izgradnje sodobne Evrope se je na Bledu začel tradicionalni, že 16. Blejski strateški forum, ki je letos sredi slovenskega predsedovanja Svetu EU posvečen razpravam o prihodnosti EU. Na Bledu so se ob slovenskem političnem vrhu zbrali tudi predsednika Evropskega sveta in parlamenta ter številni premierji, ministri in drugi pomembni gostje. Razprava voditeljev je postregla z zavedanjem, da EU, ki jo pretresajo razpoke in nesporazumi, čaka veliko dela, če želi najti skupno strategijo in se iz "gasilca kriz" preobraziti (nazaj) v geopolitičnega igralca. Srbski predsednik je povezavo celo opozoril, da izgublja privlačnost za države kandidatke.

KOMENTAR: Bi se raje utopili ali goreli na grmadi?
29. 08. 2021 07.26S snemalcem sva prišla v Varšavo na dan obletnice varšavske vstaje. 1944. Na eni strani nacisti, na drugi strani Visle Sovjeti, vmes pa Varšavčani. 200.000 jih je izgubilo življenje, 85 odstotkov mesta je bilo porušenega do tal. Vstaja je bila zatrta. Sovjeti so se le še sprehodili po ruševinah in po dolgih mesecih nacistom zadali usodni udarec. In si podjarmili Poljsko. Poljska zgodovina je zapletena, dolga, a varšavska vstaja je poljski kult, vsi si jo lastijo, tudi tisti, ki sedaj odprto, javno podpirajo neofašizem. Ko se ob 17. uri 1. avgusta mesto ustavi, si v tisti minuti tišine duhovi mrtvih odpočijejo od praznih besed, obljub, lažnih upov in lakomne grabežljivosti. Minuta miru in spokoja. Zgolj minuta.

Janša: Če se iz zgodovine nismo sposobni ničesar naučiti, bomo obsojeni na ponavljanje
23. 08. 2021 06.39Premier Janez Janša je ob vseevropskem dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov poudaril, da bomo, če se iz zgodovine nismo sposobni ničesar naučiti, obsojeni na ponavljanje. Za doseg narodne sprave pa nas po njegovih besedah čaka še veliko dela. Predsednik DZ Igor Zorčič je medtem dejal, da je vsako poveličevanje nacizma in totalitarnih simbolov izredno nevarno in nedopustno, pa vendar vse bolj pogosto početje. Zato bi moralo biti tudi pri nas kazensko preganjano, se je zavzel.

Vrnili globo zaradi kršenja policijske ure
14. 08. 2021 11.33Okrajno sodišče je ustavilo postopek o prekršku posameznici, ki je bila s 400 evri kaznovana zaradi kršenja policijske ure. Vrnjen ji je bil tudi znesek globe, je zapisala Pravna mreža za varstvo demokracije. Premier Janez Janša se je odzval z besedami, da gre za mrežo "za pomoč virusu in ogrožanju zdravja in življenj".

Laibach: Provokativen leta 1980, provokativen še vedno
20. 03. 2021 13.00V Zasavskem muzeju Trbovlje so nedavno odprli razstavo Laibach 4 dekade, ki je posvečena štirim desetletjem v domačem in svetovnem merilu najbolj uspešne slovenske glasbene zasedbe, kar jih poznamo. O njej sta nam več povedala avtor razstave Gregor Jerman in član Laibacha Ivan Novak.

Mihail Gorbačov, oče glasnosti in perestrojke, dopolnil 90 let
02. 03. 2021 10.29Zadnji predsednik Sovjetske zveze praznuje 90 let. Mihail Sergejevič Gorbačov danes, še posebej v Rusiji, ostaja politična persona, okrog katere se lomijo mnenja. Nekateri ga postavljajo na piedestal zaradi uvedbe reform, ki so privedle do demokratizacije Sovjetske zveze, Rusije in celotnega vzhodnega bloka, drugi pa mu očitajo neuspeh reform, ki so privedle do propada države.

The Wall Street Journal: Težki časi za vzhodnoevropske populiste
24. 11. 2020 08.18Vzhodnoevropski populisti se pripravljajo na spremembe v politiki mednarodnih odnosov, potem ko je po zmagi Joeja Bidna na ameriških volitvah pričakovati, da bo ta zavzel bolj kritično držo do Trumpovih zaveznikov na evropskih tleh, piše The Wall Street Journal, ki omenja tudi Slovenijo in javne objave njenega premierja Janeza Janše.

'Ugled gradiš leta, uničiš ga lahko v trenutku. Z enim samim tvitom'
05. 11. 2020 13.53Čez lužo se nadaljuje maraton Trumpa in Bidna do odločilnih 270 elektorskih glasov, kolikor je potrebnih za prestop praga Bele hiše. Koga si tam naslednja štiri leta želi slovenski premier, ni nobena skrivnost, sploh po včerajšnji predčasni 'čestitki' najvplivnejšemu slovenskemu zetu. Na njegove besede in zapise na družbenem omrežju pa se medtem odzivajo tuji mediji, politika, Evropa. In kaj meni domača opozicijska četverica?

Pahor podprl pobudo za postavitev spomenika prepovedanim in uničenim knjigam
23. 08. 2020 11.1623. avgust je evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, ki ga obeležujemo tudi v Sloveniji. Skupina akademikov in drugih strokovnjakov humanističnih ved je na predsednika Boruta Pahorja naslovila pobudo za postavitev spominskega znamenja knjigam, ki so bile na Slovenskem prepovedane in uničene, ta pa je zamisel podprl.

Soros: Na Madžarskem in Poljskem so vlado ugrabili, skrbi me tudi Italija
12. 08. 2020 12.20Evropa je v tem trenutku zelo ranljiva, ker ni enotna. Ima veliko sovražnikov, tako znotraj kot zunaj nje, je prepričan ameriški vlagatelj in filantrop madžarskega rodu George Soros. V intervjuju ob svojem 90. rojstnem dnevu pove, da je svet v najhujši krizi po drugi svetovni vojni. Na Madžarskem in Poljskem so vlado že ugrabili, pravi, še bolj pa ga skrbi Italija, kjer javno mnenje kaže, da se podpora Evropi krči. Koronakriza stvari le še poslabšuje.

Na odboru o demokratičnih standardih in Hojsovem ravnanju ob protestih: minister očitke zavrača
01. 06. 2020 21.38Odbor DZ za notranje zadeve je na zahtevo Levice razpravljal o po njihovem mnenju "nedopustnem teptanju demokratičnih standardov, represivnemu pregonu protestnikov in kriminalizaciji svobodnega političnega izražanja". Predlagatelji so bili tudi tokrat ostri do ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa, ki je očitke zavrnil.

Kazenska ovadba za Logarja: 'Sramoti domovino in slovenski narod'
16. 05. 2020 08.41V krajevni organizaciji Združenja borcev za vrednote NOB Savsko naselje so vložili kazensko ovadbo zoper ministra za zunanje zadeve Anžeta Logarja. Kot pravijo, je z depešo s spremnim dopisom o pravosodju, ki jo je poslal v Bruselj, osramotil naš narod. Še najbolj jih je zmotilo primerjanje rdeče zvezde s totalitarnim simbolom. "Za ta 'totalitarni simbol' je med drugo svetovno vojno umrlo preveč domoljubnih Slovenk in Slovencev, da bi se danes iz njega norčeval oportunistični minister – zelenec," so zapisali.

Zakaj opozicijska SDS ni alternativa?
08. 02. 2020 10.14Po padcu vlade Marjana Šarca bodo slovenski volivci prej ali slej postavljeni pred dilemo, komu na naslednjih (predčasnih) volitvah nameniti svoj glas. Odhod prvaka DeSUS iz politike priča, da kult osebnosti večnega predsednika v slovenskem političnem prostoru ostaja le še prvak stranke SDS.

10 filmov, v katerih na koncu zmaga negativec
30. 01. 2020 08.00Vemo, da v filmih, še posebej hollywoodskih, podobno kot v pravljicah po navadi na koncu dobro premaga zlo. Kar sicer ni pravilo, saj imajo nekateri odlični filmi tudi zgodbo, v kateri na koncu zmaga slaba stran oz. negativec. Poglejmo si deset tovrstnih primerov.

Italijanska policija odkrila zaroto za oblikovanje nove nacistične stranke
28. 11. 2019 17.16V Italiji je policija razbila skupino, ki je poskušala oblikovati novo nacistično stranko. Pri tem so v 19 hišnih preiskavah po vsej državi zasegli večje količine orožja in nacističnih predmetov.

Umrl član četverice JBTZ David Tasič
24. 10. 2019 09.41Umrl je nekdanji novinar Mladine in založnik David Tasič, član četverice JBTZ, ki jo je vojaško sodišče leta 1988 obsodilo na zapor. Novico o njegovi smrti so za Delo potrdili v njegovi družini.

'Prva dolžnost vsakega odraslega človeka je, da ostane zvest svoji identiteti'
22. 09. 2019 08.37Globalizacija ne zanika identitete, pravi Boris Pahor, znameniti tržaški pisatelj in mislec. Zreli narodi z jasno identiteto lažje sobivajo, saj je manj želje po nadvladi, je prepričan človek, ki je na lastni koži izkusil totalitarne režime. Skrbi ga, ker ima Evropa "papirnato identiteto" in prešibko socialno komponento. Prepričan je tudi, da potrebujemo evropsko vojsko.

'Populizem ni nujno fašizem, je pa na dobri poti'
21. 09. 2019 07.40"Obkladanje ljudi s fašisti in nacisti, pa tudi s komunisti, je zame nesprejemljivo. To je etiketa, ki se jo nalepi nekomu, ki ga ne maraš," pripoveduje Dušan Nećak, zaslužni profesor s Filozofske fakultete. "Eni pravijo, da se zgodovina ponavlja, drugi pravijo, zgodovina se ponavlja, a kot farsa, tretji pravijo, da se zgodovina nikoli ne ponavlja, sam pa sem mnenja, da se zgodovina ponavlja na ta način, da zaznamo, da smo nekatere stvari, ki se dogajajo danes, že videli v zgodovini."

Od vizije do egoizma, hedonizma: 'Varujte tisto, za kar je moja generacija umrla'
17. 09. 2019 06.00Očetje EU so se zavedali, da je nevarnost levega ali desnega populizma v privlačni ideologiji, ki je mnogo manj sterilna od osnovnega koncepta demokracije. Zato mora imeti demokracija vedno dodano komponento svetovnega nazora, ki je vezan na vrednostni sistem, da lahko uspešno tekmuje s populistično konkurenco, ko razlaga človekove, družbene in globalne izzive. Menili so tudi, da brez jasnega svetovnega nazora, sistem razpade v egoistični – hedonistični materializem in ksenofobni nacionalizem. A po več kot 60 letih od podpisa Rimske pogodbe je zmerna evropska politika spet pred vprašanji, s katerimi so se srečali že očetje povezave.

Med iskanjem zaklada na domu nekdanjega diktatorja našli človeška okostja
08. 09. 2019 11.34Na domu nekdanjega paragvajskega diktatorja Alfreda Stroessnerja, ki je tej južnoameriški državi vladal kar 35 let, so njegovi sorodniki med iskanjem zaklada našli več človeških okostij. V času njegovega vladanja je sicer izginilo najmanj 423 ljudi, do danes pa so našli le 37 posmrtnih ostankov.

V spomin na žrtve totalitarizma in dva milijona ljudi, ki so sklenili roke za neodvisnost
23. 08. 2019 07.00V Sloveniji in Evropi obeležujemo evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, ki ga je pred desetimi leti določil Evropski parlament. Na ta dan pred natanko 80 leti je bil podpisan pakt Ribbentrop-Molotov med nacistično Nemčijo in Sovjetsko zvezo. Obeležujemo pa tudi 30. obletnico t. i. baltske poti iz leta 1989, ko je roke skupaj sklenilo dva milijona ljudi.

O fah idiotih
13. 07. 2019 07.00Bolonjski proces se veže na Bolonjsko deklaracijo, ki so jo leta 1999 podpisali ministri za izobraževanje iz Evropskih držav. Gre za vsesplošno reformo izobraževalnega sistema, s katero naj bi se izboljšal pretok med sistemom izobraževanja in trgom dela, s čimer naj bi Evropa postala (naj)bolj gospodarsko konkurenčna sila v svetu.

Novinar, ki je 'vstal od mrtvih': Oprostite mi. Naslednjič bom zagotovo umrl
31. 05. 2018 08.54Zgodba se je razvila, kot bi nastala pod peresom kakšnega hollywoodskega scenarista. Najprej je junak kruto umrl pod streli zlikovcev, nato se je izkazalo, da je bila vse skupaj spretno izvedena akcija, da se na plano prikliče "slabe fante". Pa je šla morda akcija v povezavi z novinarjem Arkadijem Babčenkom predaleč?

Krkovič proti Rdeči zvezdi
15. 05. 2018 19.25Društvo Moris brigadirja Toneta Krkoviča tudi letos zahteva prepoved koncerta Svetlane Makarovič z naslovom Nosil bom rdečo zvezdo. Po mnenju Krkoviča bi namreč koncert javno poveličeval in na simbolni ravni legitimiziral vojaški napad JLA na Slovenijo ter poveličeval totalitarni komunistični sistem.