topol

Jeseni bi se lahko v Evropi razširila podrazličica omikrona
16. 09. 2024 19.50Širi se nova različica covida, ki bi lahko po mnenju znanstvenikov kar kmalu postala prevladujoča. Sprva se je različica XEC pojavila junija v Nemčiji, kasneje pa so zabeležili prisotnost tudi v Združenem kraljestvu, ZDA, na Danskem in v več drugih državah.

Nek ponovno priključen na omrežje
02. 05. 2024 10.42Električni generator Nuklearne elektrarne Krško (Nek) so po končanem remontu ponovno priključili na elektroenergetsko omrežje. Po preverjanjih na nizki moči bodo moč elektrarne postopoma zviševali, so napovedali v Neku. Letos nameravajo sicer proizvesti 5,4 milijarde kilovatnih ur električne energije.

V jedrski elektrarni našli mikrolokacijo puščanja
09. 10. 2023 12.14V Nuklearni elektrarni Krško (Nek) so našli mikrolokacijo puščanja, zaradi katerega so v četrtek začeli postopno zmanjševati moči reaktorja in elektrarno v petek ustavili. Kot so danes sporočili iz Neka, jih zdaj čakata analiza vzroka puščanja in priprava akcijskega načrta za odpravo odstopanja. Odprava napake bo predvidoma trajala nekaj tednov.

Inženirka leta 2022 je Rosana Kolar: 'Ko bom velika, bom letalski mehanik'
10. 01. 2023 20.02Prejemnica naziva Inženirka leta 2022 je Rosana Kolar, diplomirana inženirka strojništva in letalska mehaničarka v podjetju Adria Tehnika. Rosana je že pri 11 letih mami naznanila: "Ko bom velika, bom letalski mehanik!" Leta kasneje, po uspešno zaključenem študiju strojništva letalske smeri na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani, se je zaposlila pri Adria Tehniki. Je ena redkih žensk v Sloveniji, ki opravlja poklic mehaničarke potniških letal.

Nek oktobra v remont, več kot polovico elektrike bomo morali uvoziti
12. 09. 2022 10.21V času energetske draginje in negotovih razmer na trgu je vsak poseg v energetsko omrežje nehvaležen in tvegan, pa vendar brez remonta Nuklearne elektrarne Krško, ki je predviden od 1. oktobra do 2. novembra, ne gre. Kaj to pomeni za Slovenijo? Po ocenah Elesa se bo uvoz elektrike v času remonta še povečal, kar pomeni, da bo odvisnost Slovenije od uvoza električne energije več kot 55-odstotna.

Jugozahod Slovenije za prihodnje dni obarvan rdeče
19. 07. 2022 10.24Vročina bo po napovedih vrhunec predvidoma dosegla v drugi polovici tedna, ko bodo lahko padali tudi temperaturni rekordi. V torek je se na Obali temperatura na 28 stopinj Celzija povzpela že ob 7. uri zjutraj, živo srebro pa se je čez dan najvišje, na 35,7 stopinje, dvignilo v Biljah pri Novi Gorici. Bo pa vsaj noč prinesla nekoliko olajšanja. Zrak po Sloveniji je zelo suh, zato se bo ponoči ob jasnem vremenu in šibkem vetru prijetno ohladilo, obljubljajo na Agenciji za okolje. Bo pa od srede naprej po nižinah v večjem delu Slovenije sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev. Za jugozahod so razglasili rdečo stopnjo ogroženosti zaradi nevarnosti požarov, gori tudi opozorilo za (pre)visoke temperature. Na Inšpektoratu za delo ponovno poudarjajo, da so delodajalci dolžni delavcem zagotavljati varne in zdrave delovne pogoje ter izvajati ukrepe, s katerimi jih zagotovijo.

Lara Topol o komandni sobi NEK ter energetski in jedrski prihodnosti: 'Vsi lahko mirno spite'
06. 03. 2022 07.42Lara Topol je mlada inženirka, ki v jedrski elektrarni v Krškem dela kot vodilna inštruktorica za usposabljanje obratovalnega osebja elektrarne. Priznava, da zaposleni v komandni sobi jedrske elektrarne v vsakem trenutku čutijo odgovornost, ki jim je zaupana. Med množico lučk in stikal ter kar nekaj zasloni smo se z njo v simulatorju komandne sobe v NEK pogovarjali o pripravljenosti osebja na morebitne izzive, o prihodnosti jedrske energije in o nekaterih napačnih predpostavkah o tej vrsti energije, ki krožijo v družbi. Prepričana je, da prehod v brezogljično družbo brez jedrske energije ni mogoč, razen če smo pripravljeni sprejeti drastične spremembe življenjskega sloga. Razkrila pa je tudi, ali rada gleda filme, ki temeljijo na jedrski nesreči v Černobilu.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Močna neurja zajela južno in vzhodno Slovenijo: veter, poplave, udar strele
03. 10. 2020 12.31Južne in vzhodne dele države so zajela močna neurja z močnejšimi nalivi, sunki vetra in sodro. Gasilci imajo polne roke dela: meteorna voda zaliva objekte, poplavljene so ceste in kleti, veter podira drevesa in odkriva strehe, v bližini Zreč je strela udarila v stanovanjsko hišo. Dogajanje se lahko ponoči še stopnjuje.

Covid-19: bolezen dveh obrazov
04. 06. 2020 15.39Obsežna analiza medicinskih podatkov z različnih žarišč covida-19 je pokazala, da veliko okuženih s koronavirusom ni razvilo znakov okužbe. Avtorja nove študije ocenjujeta, da je delež teh oseb celo med 40 in 45 odstotki, prav ti 'tihi' prenašalci pa so ključni pri širjenju okužb. Kot pravita, je zato zelo pomembno, da se testiranja in druge raziskave razširijo tudi na osebe, ki ne kažejo znakov okužbe s koronavirusom. Prav tako opozarjata, da ima bolezen dva obraza. Za nekatere je lahko usodna, pri nekaterih pa mine povsem brez znakov.

Glavna sezona cvetenja breze, gabra in jesena: kako zmanjšati izpostavljenost?
07. 04. 2020 11.38Obremenitve s cvetnim prahom v zadnjih dneh so visoke. To povzroča težave tistim, ki trpijo za sezonskimi alergijami. V tem času naj ti prilagodijo vedenje in zmanjšajo izpostavljenost alergenom. Na različne načine lahko poskrbijo tudi za čim manjšo izpostavljenost v notranjih prostorih: ''Redno čiščenje prahu, naprave za čiščenje zraka, ki ne proizvajajo velikih količin ozona, okenska zaščita z gosto mrežo, neprepustno za cvetni prah in prezračevalne naprave z dobrimi filtri bodo zmanjšali obremenjenost bivalnih prostorov z alergeni cvetnega prahu.''

Osnovna šola Preska
24. 02. 2020 07.30Osnovna šola Preska v šolskih klopeh gosti 592 učencev. Vključeni so v številne aktivnosti, projekte, a želeli bi si še več učnih sredstev. Te si nameravajo privoščiti z denarjem, ki ga bodo prejeli, načrtujejo pa tudi gradnjo nove (matične) šole.

Na Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju po neurju že poteka sanacija strehe
06. 02. 2020 07.41Slovenijo je zajel orkanski veter, ki je za seboj pustil razdejanja. Polne roke dela so imeli na območju Kranja. Kot je dejal kranjski župan, je v mestu vladalo obsedno stanje, veter je po njegovih besedah povzročil visoko materialno škodo. Zaradi odkrite strehe je odpadel pouk na Gimnaziji Franceta Prešerna Kranj.

Bo stetoskop kmalu zgodovina?
16. 11. 2019 08.37Bela halja in stetoskop okoli vratu – to sta dva najprepoznavnejša simbola zdravniškega poklica. Toda po dveh stoletjih od iznajdbe stetoskopa tej napravi grozi, da jo bo izpodrinila nova tehnologija.

'Z vrha bo zagotovo zadonela Slovenija, od kod lepote tvoje'
04. 09. 2019 07.28Namesto napihljivih rac, flamingov in supov, ki so lani na 2864 metrih lovili poceni všečke, bo sedmega septembra na najvišjem vrhu, ki je simbol slovenstva, spet tako, kot mora biti. Na Triglav se bo namreč povzpel Pihalni orkester Zarja, ki sicer šteje kar 100 članov, na vrh pa se jih bo odpravilo 50.

Slovenski jamarji v enem najbolj odmaknjenih krajev podzemlja
25. 05. 2019 15.53Pet slovenskih jamarjev se je aprila odpravilo raziskovat jamo Cheve v južni Mehiki, natančneje v regiji Oaxaca. Njena najgloblja točka je bila izmerjena na globini 1520 metrov, zaradi česar velja za drugo najglobljo jamo na zahodni polobli.

Slovenska vojska za varovanje južne meje dodatno angažirala 35 pripadnikov
12. 05. 2019 12.31SV je na zaprosilo policije poslala okrepitev na južno mejo, ima pa tudi pripravljene enote, da lahko vsak trenutek okrepi prisotnost, je dejal obrambni minister Karl Erjavec. Kot so pojasnili v SV, so za sodelovanje pri varovanju južne meje v soboto dodatno angažirali 35 pripadnikov. Policija je pojasnila, da so za dodatne pripadnike zaprosili že pred primerom ugrabitve, ker redno spremljajo gibanje in naraščajoče trende ilegalnih migracij.

Oranžni zmaji ostajajo odbojkarski vladarji: 'Vsa čast Kamničanom, a razlika v kakovosti je očitna'
19. 04. 2019 08.19Odbojkarji ljubljanske ekipe ACH Volley se veselijo še 15. zaporednega in skupno 16. naslova državnih prvakov. Finalno serijo proti v zadnjih letih edinemu pravemu konkurentu iz Kamnika so dobili s 3 : 0. Serijski državni prvaki so potrdili veliko premoč v slovenskem odbojkarskem prostoru.

Od Orbanovih nepopulističnih začetkov do Trumpovega pristanka med 'zmernimi'
17. 03. 2019 12.00Populizem se je razrasel povsod in postal aktualen politični fenomen. Temu, kako močno je zarezal v globalno politično pokrajino, pritrjuje tudi sveža raziskava britanskega časopisa Guardian, ki je pod drobnogled vzela govore najbolj znanih svetovnih voditeljev v zadnjih 19 letih.

V dveh letih ukinitev volilnih okrajev in uvedba možnosti preferenčnega glasu?
13. 12. 2018 11.36Ustavno sodišče je ugotovilo, da je 4. člen zakona o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v državni zbor v neskladju z ustavo. Zakonodajalcu je zato naložilo, da mora neskladje odpraviti v dveh letih. Med najverjetnejšimi spremembami se omenjata ukinitev volilnih okrajev in uvedba možnosti preferenčnega glasu.

Umrl je Alojz Rebula
24. 10. 2018 10.07Umrl je pisatelj, dramaturg, esejist in prevajalec Alojz Rebula. Njegov opus obsega črtice, novele in romane ter refleksivno dnevniško in potopisno prozo.

Poskušal povoziti policista, ta se je ubranil s strelom v pnevmatiko
09. 10. 2018 19.20Ljubljanska policista sta na območju Katarine nad Ljubljano izsledila ukradeno vozilo, v katerem sta bili dve osebi. Ko sta začela postopek, je voznik naglo speljal naravnost proti policistu. Da bi si rešil življenje, je ustrelil proti pnevmatiki in odskočil, moška pa sta pobegnila s kraja dogodka.

Pahor: Ne glede na razlike imamo vsi eno željo – da bi naši otroci svoje sanje izsanjali v miru
05. 05. 2018 19.57Slovenci smo bili v času druge svetovne vojne na pravi strani zgodovine in skupaj z zavezniki med tistimi, ki so se veselili svobode. Šlo je za tako pomemben dogodek, da velja zlasti zaradi rodov, ki tega niso doživeli, obujati spomin nanj, je na slovesnosti ob dnevu zmage v Topolšici dejal predsednik Borut Pahor.

Jamarji osupli: skupaj s smetmi iz jame izvlekli vrečo z mrtvimi pujski
23. 04. 2018 12.45Jamarji so v jami Kožno brezno, ki so jo temeljito očistili že leta 2016, znova našli polno smeti, tudi živalskih ostankov. Ko so ven potegnili vrečo z mrtvimi prašički, ki jo je tja verjetno odvrgel eden od kmetov, so bili naravnost osupli. "Ljudje se ne zavedajo, da so jame glavni vir pitne vode!" razočarano ugotavljajo.

Računsko sodišče ni zadovoljno z odzivom BolnišniceTopolšica na neupravičeno izplačane zneske medicinskim sestram
20. 02. 2018 16.03Računsko sodišče, ki je ugotovilo več nepravilnosti pri poslovanju Bolnišnice Topolšica v letu 2015, ni zadovoljno s popravljalnimi ukrepi pri plačah diplomiranih medicinskih sester. "Teh plačnih razmerij se ne da urediti zakonito. Če ugodiš računskemu sodišču, delaš v nasprotju z navodili ministrstva, ali obratno," previ v. d. direktorja bolnišnice.

Vlada je razrešila Ferjanca z mesta direktorja SB Celje, svet zavoda imenoval naslednika
11. 01. 2018 15.56Vlada je razrešila direktorja Splošne bolnišnice Celje Marjana Ferjanca. Očitali so mu nepripravo finančnega načrta za letos in nepravilnosti pri plačah nemedicinskega osebja. Po Ferjančevi oceni je razrešitev nezakonita, zato bo najverjetneje sprožil ustrezne pravne postopke. Svet zavoda je za v. d. direktorja imenoval Dragana Kovačića.

Vlada soglaša z razrešitvijo Kopača in ustanavlja inštitut za otroške srčne bolezni
21. 12. 2017 12.47Vlada je dala soglasje h krivdni razrešitvi Andraža Kopača z mesta generalnega direktorja UKC Ljubljana in soglasje k ustanovitvi nacionalnega instituta za otroške srčne bolezni. Zagotovila je potrebna zagonska sredstva v višini 165.631 evrov, ki bodo zagotovljena iz državnega proračuna.

FOTO in VIDEO: Cerar obiskal Bohinj in Jezersko: Ko nam narava pokaže svojo moč, se pokaže tudi moč v ljudeh
12. 12. 2017 06.08Predsednik vlade je ljudem v Bohinju in na Jezerskem zagotovil, da jim bo vlada na čelu s Civilno zaščito stala ob strani in storila vse, kar je potrebno, da bodo varni. Vladnim službam požrtvovalno pomagajo tudi ostale nevladne in prostovoljne službe, ki so na terenu že od konca tedna, kar kaže na dejstvo, da "ko nam narava pokaže svojo moč, se pokaže tudi moč v ljudeh".

Napovedane združitve nekaterih bolnišnic očitno ne bo
12. 12. 2017 18.20Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je povedala, da ne bo na silo vztrajala pri povezovanju oz. združevanju bolnišnic. Kot je dejala, bo prepustila vodstvom bolnišnic, da sami vidijo in prepoznajo pomembne sinergijske učinke pri združevanju poslovodnih funkcij.

Bolnišnicam milijoni za sanacijo, nad katero bodo bdeli sanacijski odbori
01. 12. 2017 07.11Štiri leta so predvidena za sanacijo 15 slovenskih bolnišnic. Te bodo iz proračuna prejele skupaj 135,7 milijona evrov, od tega skoraj 80 milijonov evrov ljubljanski klinični center. Prav tako dosedanja vodstva bolnišnic z uvedbo sanacije postajajo sanacijske uprave, nad njihovim delovanjem pa bo bdel sanacijski odbor.