toplotna

Za skupinski nakup toplotnih črpalk več kot 3600 potrošnikov

01. 04. 2025 10.20

V skupinski nakup toplotnih črpalk prek Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) se je prijavilo več kot 3600 potrošnikov. V ponedeljek so prejeli ponudbo za šest naprav, ki jih je ZPS na testu dobro ocenila. Zveza ocenjuje, da gre za dobro ponudbo.

Ugodnejši pogoji nakupa: ste za skupinski nakup toplotne črpalke?

14. 01. 2025 14.08

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) danes začenja kampanjo za skupinski nakup toplotnih črpalk za ogrevanje, v kateri lahko sodelujejo vsi zainteresirani potrošniki. Sodelovanje je brezplačno, oddana ponudba pa nezavezujoča. V okviru kampanje si bodo na ZPS prizadevali doseči ugodne pogoje nakupa, vključno s ceno in strokovno montažo naprav.

Zakaj uporaba toplotnih črpalk in klimatskih naprav obstoječim imetnikom ne bo vplivala na višji obračun omrežnine?

12. 11. 2024 08.52

Z začetkom oktobra 2024 je v Sloveniji začel veljati nov tarifni sistem obračunavanja omrežnine za uporabo električne energije, ki uvaja pomembne spremembe za uporabnike. Njegov prvotni cilj je, da spodbudi uporabnike k optimizaciji porabe električne energije, kar bi privedlo do razbremenitve omrežja v tistih časovnih intervalih, ko je to trenutno najbolj obremenjeno.

Vgradnja električnih bojlerjev po novem letu le ne bo prepovedana?

05. 11. 2024 13.53

Ali vgradnja električnih bojlerjev in grelnih naprav po novem letu ne bo prepovedana? Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je pozno popoldne sporočil, da bodo pravilnik o učinkoviti rabi energije popravili. Po velikem ogorčenju javnosti se je torej politika odločila za korak nazaj. K spremembi spornega pravilnika sta najprej pozvali manjši koalicijski stranki, nato je privolilo tudi Gibanje Svoboda.

Konec električnih bojlerjev: v negotovosti uporabniki, prodajalci in monterji

04. 11. 2024 19.53

Nov pravilnik o učinkoviti rabi energije, ki z novim letom prepoveduje vgradnjo električnih bojlerjev in tudi grelnih naprav, kot so električni radiatorji in paneli, dviguje veliko prahu. Pravilnik namreč ne velja le za novogradnje, ampak tudi za starejše objekte. Kako bo to izgledalo v praksi? Kakšne so sploh alternative? Toplotna črpalka je denimo veliko dražja, poleg tega za manjša stanovanja ni primerna. Pravilnik je bil sicer sprejet že v mandatu vlade Janeza Janše oz. ministra Andreja Vizjaka, a do zdaj očitno ni bilo jasno povedano, kako velike spremembe prinaša.

Prepoved vgradnje bojlerjev: boste starega lahko zamenjali za novega?

30. 10. 2024 17.52

Z novim letom nas čakajo velike spremembe pri ogrevanju stavb in sanitarne vode. Pravilnik o učinkoviti rabi energije bo namreč s 1. januarjem prepovedoval vgradnjo navadnih bojlerjev in drugih grelnih naprav, kot so IR-paneli in ogrevalne plošče, če te naprave porabljajo elektriko iz javnega omrežja ali iz vira, ki ni obnovljiv vir energije. A pozor: omejitev ne bo veljala le za novogradnje, ampak tudi za energetske prenove stavb in vzdrževanje. Kaj pa če se vam bo pokvaril, ga boste lahko zamenjali za novega?

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje

18. 10. 2024 09.24

Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst

18. 10. 2024 08.58

Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Ko v ponev vlijemo liter olja in začnemo kramljati po telefonu

14. 10. 2024 06.00

Od 2500 požarov, ki jih v Sloveniji letno naštejemo na objektih, je največ tistih v kuhinji. Kaj storiti, ko se v ponvi vname mast ali zagori v pečici? Pogosto gorijo tudi novoletne smrečice in adventni venčki. Gasilci so dobili novo vozilo, ki bo potovalo po državi, v njem pa lahko svetlobnimi in zvočnimi učinki simulirajo zelo realne pogoje, do katerih lahko pride pri požarih v objektih, kot je denimo zadimljen prostor, kar bo pomagalo ljudem razumeti, kako pravilno ravnati.

Toplota je kul

14. 10. 2024 00.15

Kakšna temperatura se vam zdi primerna za dom? Ne glede na to, ali sodite med tiste, ki prisegajo na pulover in debelejše copate ter imajo tudi v notranjosti raje malo bolj hladen zrak, ali pa med zmrzljivce, ki se v hladnejših mesecih doma razvajajo s toploto, se boste v prihajajočih mesecih doma morali ogrevati. Tu so nasveti, zakaj za to izbrati dobro toplotno črpalko.

Do toplotnih črpalk tudi s subvencijami do šest tisočakov

04. 10. 2024 06.00

Vse več gospodinjstev se odloča za zniževanje stroškov ogrevanja z vgradnjo toplotnih črpalk. Pri tem jim s subvencijami pomaga Eko sklad, ki je samo letos za to namenil dobrih 25 milijonov evrov. Subvencijo je mogoče dobiti tudi, če se odločimo, da se bomo namesto z oljem ogrevali na drva oziroma na biomaso. V nekaterih primerih znašajo tudi do 50 odstotkov priznane naložbe, je pa dobro vedeti, da subvencijo dobite v celotnem znesku le, če dokažete, da ste staro kurilno napravo odstranili iz hiše.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?

03. 10. 2024 06.00

Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

'Odjemalec bo za uporabo omrežja plačal toliko, kolikor ga dejansko uporablja'

01. 10. 2024 07.23

Začel je veljati nov sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki. Omrežnina bo obračunana glede na dejansko rabo omrežja, tarife so določene po časovnih blokih v posameznem dnevu in različno v zimski in poletni sezoni. Cilj je, da bi se obremenitev omrežja razporedila. Na očitke, da novi način obračunavanja zavira gospodarstvo, ki bo v nekaterih primerih po novem za omrežnino plačevalo več, na Agenciji za energijo odgovarjajo, da je nov sistem pravičnejši. "Gospodinjstvom navad ni potrebno spreminjati," še pojasnjujejo na agenciji.

Ministrstvo poziva k predložitvi dokazil za predplačila za obnovo poškodovanih stanovanj

20. 09. 2024 15.49

Ministrstvo za naravne vire je poslalo 662 pozivov lastnikom v lanskih poplavah poškodovanih stavb, ki so prejeli predplačila za stroške obnove, da predložijo dokazila za dodelitev sredstev. Če se na poziv ne bodo odzvali, bodo morali prejeta sredstva vrniti v državni proračun, so opozorili pristojni.

Vročina se še ne poslavlja: pred nami najbolj vroč prvi teden septembra

31. 08. 2024 09.10

Čeprav je danes zadnji dan meteorološkega poletja, se vročina še ne poslavlja. Pred nami je namreč najbolj vroč prvi teden septembra od začetka meritev v Sloveniji.

Na severozahodu države več močnih nevihtnih celic z nalivi in točo

14. 08. 2024 07.03

Na severnem Primorskem in Gorenjskem je popoldne nastalo več močnih nevihtnih celic, ki so jih spremljali nalivi in toča. Zaradi šibkih višinskih vetrov se nevihte niso pomaknile proti vzhodu. Zvečer se bo vremensko dogajanje sicer povsod umirilo, napovedujejo pri Meteoinfo.

Zaradi vročine pogosta poslabšanja kroničnih obolenj

13. 08. 2024 14.09

Na urgenci UKC Maribor se vsako poletje soočajo s povečanim številom obravnav. Pacienti zdravstveno oskrbo običajno iščejo zaradi svojih siceršnjih kroničnih bolezni, ki se ob vročini poslabšajo. Podobno je tudi v UKC Ljubljana, kjer pacienti med vročinskimi valovi pomoč iščejo predvsem zaradi poslabšanja kroničnih pljučnih in srčno-žilnih obolenj.

Najbolj vroč teden tega poletja: živo srebro vse do 39 stopinj Celzija

12. 08. 2024 09.43

V večjem delu Slovenije smo vstopili v najbolj vroč teden letošnjega poletja. Vročina bo najbolj izrazita v osrednjem in južnem delu države ter v Posočju, kjer se bodo popoldanske temperature do vključno petka gibale med 35 in 38 stopinj Celzija. Na severnem Primorskem se lahko lokalno ogreje celo do 39 stopinj Celzija. Na severu Slovenije pa bodo termometri pokazali od 31 do 35 stopinj Celzija. Arso je zaradi vročine za ves teden izdal vremensko opozorilo.

Začenja se avgustovski vročinski val, ki naj bi trajal vsaj teden dni

11. 08. 2024 10.04

Vročina se iznad jugozahoda Evrope širi proti severu in vzhodu. Po napovedih vremenoslovcev bo vročinski val, ki se je začel, zajel celotno Francijo, jug Britanskega otočja, države Beneluksa, pa tudi območje Alp, severnega Sredozemlja in Balkana. Pri nas najbolj izrazito vročino pričakujemo na Primorskem, kjer bo najvišja dnevna temperatura od 34 do 38 stopinj Celzija. Tam je velika požarna ogroženost naravnega okolja.

Vrhunec vročinskega vala: živo srebro se bo dvignilo do 37 stopinj

16. 07. 2024 08.30

Vstopili smo že v drugi teden vročinskega vala, ki bo danes v večjem delu Slovenije dosegel vrhunec. Najbolj vroče bo v Beli krajini, kjer se lahko lokalno ogreje vse do 37 stopinj Celzija, drugod po nižinah bodo najvišje temperature okoli 35 stopinj Celzija.

Debela toča prerešetala strehe hiš, gasilci še vedno na delu

14. 07. 2024 08.52

Poškodovane strehe na stanovanjskih in gospodarskih objektih, podrta drevesa, meteorna voda, ki je zalivala objekte. Sobotna neurja so na severovzhodu države povzročila nemalo težav in škode. Skupaj so gasilci posredovali na več kot 500 intervencijah, največ so jih našteli v Slovenski Bistrici in Slovenskih Konjicah. Dela pa še zdaleč niso zaključena, sanacija po neurju se namreč nadaljuje tudi danes.

BLOG: Vse, kar morate vedeti o umetnih sladilih

07. 07. 2024 07.00

V sodobnem svetu, kjer je zdrav življenjski slog v ospredju, umetna sladila igrajo ključno vlogo pri zamenjavi tradicionalnega sladkorja. Na vsakem koraku lahko zasledimo brezgrešne sladice, pijače brez kalorij in izdelke brez sladkorja. Ta sladila ponujajo možnost uživanja sladkega okusa brez dodatnih kalorij, kar je privlačno za mnoge, ki želijo zmanjšati vnos sladkorja ali nadzorovati telesno težo.

Mariborsko letališče še pred sanacijo škode ponovno poplavljeno

04. 07. 2024 11.07

Neurja z močnimi nalivi in točo v začetku junija, ki so zajela vzhodni del države, so škodo povzročila tudi na mariborskem letališču. Še preden bi jo uspeli sanirati, pa je voda ponovno vdrla ob zadnjih neurjih. Od sredine junija letališče deluje v omejenem obsegu, pristojni odgovarjajo, da so nujne ukrepe za preprečitev nadaljnje škode izvedli in da dodatna škoda pri zadnjih neurjih ni nastala.

Praznik in počitnice: pričakujte gnečo od Avstrije proti Hrvaški

21. 06. 2024 06.32

Na cestah je pričakovati povečan promet z zastoji, saj je ta konec tedna praznik na Hrvaškem, prav tako se začenjajo počitnice v nekaterih evropskih deželah. Po podatkih prometno-informacijskega centra je pričakovati gost promet od Avstrije proti osrednji Sloveniji in Hrvaški. Promet bo dodatno povečan zaradi lepe vremenske napovedi, vroče bo.

Vroče bo, Arso opozarja pred veliko toplotno obremenitvijo

20. 06. 2024 07.54

Pred nami je vroč konec tedna. V petek sredi dneva in popoldne bo predvsem v jugovzhodnih krajih velika toplotna obremenitev, zato je Agencija za okolje (ARSO) izdala rumeno in oranžno opozorilo. S Sončevim obratom ali solsticijem bo nastopil prvi dan koledarskega poletja in tako najdaljši dan v letu. Sončev obrat bo po srednjeevropskem času, torej tudi v Sloveniji, ob 22.51. Po napovedih Arso bo do konca tedna trajal prvi letošnji krajši vročinski val.

'Voda je vdrla v objekt in poškodovala streho, škoda bo vsaj milijonska'

08. 06. 2024 09.05

Neurje je po Sloveniji včeraj marsikje povzročalo težave. V Zagorju ob Savi je poplavljalo stanovanjske hiše, v občini Hoče - Slivnica prav tako, poleg tega je odkrilo in poškodovalo še več streh. Zaradi udara strele na območju Trbovelj in Laškega sta bili poškodovani dve hiši. Ostrešje hiše na območju Trbovelj je uničeno, med intervencijo pa se je poškodoval gasilec, so sporočili iz centra za obveščanje uprave za zaščito in reševanje. Poškodovano je tudi letališče Edvarda Rusjana v Mariboru.

Mnenja o sežigalnicah se bodo kmalu javno kresala

06. 05. 2024 16.08

Uredba o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov, ki je deležna sprememb glede količine komunalnih odpadkov in števila objektov, bo šla v javno obravnavo predvidoma sredi meseca. Poleg obstoječe celjske sežigalnice bosta predvidoma zrasli še novi v Ljubljani in Mariboru, kjer pričakujejo nižje položnice.

Pobral denar, a toplotnih črpalk kupcem nikoli ni dostavil

30. 04. 2024 11.13

Novomeški kriminalisti so stopili na prste 37-letniku, ki je osumljen več kaznivih dejanj poslovne goljufije. Prek svoje družbe naj bi v letu 2023 preslepil več oškodovancev tako, da jim je ponudil dobavo in montažo toplotne črpalke za ogrevanje stanovanjske hiše, kasneje pa do dobav ni prišlo.

Ustavno sodišče ne bo presojalo uredbe o oblikovanju cene toplote

23. 04. 2024 15.29

Ustavno sodišče je zavrglo pobudo za presojo ustavnosti lani uveljavljene uredbe o oblikovanju cene toplote iz daljinskega ogrevanja, ki jo je vložilo osem ravenskih družb oz. podjetnikov. Kot so med drugim izpostavili ustavni sodniki, je uredba prenehala veljati še pred vložitvijo pobude.

Začnite pomlad z modro odločitvijo: Prehod na trajnostno ogrevanje

04. 04. 2024 09.29

Pomlad simbolizira čas prebujanja in novih začetkov. Ko narava znova oživi, nas vabi k razmisleku o spremembah, ki jih lahko uvedemo v svoje življenje. In ena izmed ključnih sprememb, ki morda stojijo pred vami to pomlad, je zamenjava ogrevalnega sistema.