toplogredni plini

Ameriška agencija za zaščito okolja odpravlja okoljevarstvene ukrepe

13. 03. 2025 08.47

Ameriška agencija za zaščito okolja bo ukinila skupaj 31 okoljskih regulativnih ukrepov. Novi prvi mož agencije, nekdanji republikanski kongresnik iz New Yorka, Lee Zeldin, je v prispevku za časnik Wall Street Journal to označil kot konec podnebne religije in začetek zlate dobe Amerike.

Zgodovinska prelomnica: Globalni izpusti CO2 so končno začeli upadati

03. 02. 2024 17.20

Rekordna proizvodnja električne energije iz zelenih virov, jedrske energije ter sončne, vetrne in hidroenergije– naj bi v naslednjih treh letih pokrila vso dodatno rast svetovnih potreb. Mednarodna agencija za energijo v naslednjih treh letih napoveduje celo dvakratno letno stopnjo rasti v primerjavi z dosedanjimi trendi. Energetski preobrat, ki ga narekuje Kitajska, pa ima manjšo lepotno napako, saj bo napovedan padec emisij v naslednjih nekaj letih po pričakovanjih stroke premajhen, da bi lahko občutneje pozitivno vplival na vse bolj uničujoče posledice podnebnih sprememb.

Umetno sonce: Na Japonskem odprli največji delujoči fuzijski reaktor

01. 12. 2023 09.32

Na Japonskem so uradno odprli največji delujoči eksperimentalni jedrski fuzijski reaktor na svetu. Tehnologija je sicer še v povojih, a jo mnogi obravnavajo kot odgovor na naraščajoče potrebe človeštva po energiji. Japonska projekt izvaja v sodelovanju z EU.

Svet še ni na pravi poti glede omejevanja posledic podnebnih sprememb

14. 09. 2023 12.16

Svetovne države še vedno niso na pravi poti glede omejevanja posledic podnebnih sprememb, zaradi česar so razvojni cilji ZN težje uresničljivi, ugotavlja zadnje poročilo Svetovne meteorološke organizacije (WMO). Avtorji med drugim opozarjajo tudi na povečanje emisij toplogrednih plinov v lanskem letu, kar je povsem obraten trend od želenega.

Toplogredni plini povezani z vse manjšim številom polarnih medvedov

01. 09. 2023 15.17

Upad števila polarnih medvedov je povezan z izpusti toplogrednih plinov, so v študiji dokazali znanstveniki univerze v Washingtonu. Polarni medvedi bodo namreč v prihodnjih desetletjih s povečanjem toplogrednih izpustov hitreje stradali, saj se bo arktični led pospešeno talil, ugotovitve raziskave povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Robert Golob za CNN: Hvaležni smo zaveznikom in prijateljem

08. 08. 2023 21.07

Premier Robert Golob je v oddaji televizije CNN International opisal posledice katastrofalnih poplav v Sloveniji in zavrnil namige o prepočasnem spoprijemanju s podnebno krizo. Menil je še, da se je ob pomoči Sloveniji v ujmi pokazala solidarnost in enotnost v Evropski uniji in zvezi Nato.

Morska gladina narašča dvakrat hitreje kot v prejšnjih desetih letih

21. 04. 2023 14.33

Kazalniki podnebnih sprememb dosegajo rekordne vrednosti. Poročilo Svetovne meteorološke agencije je razkrilo črno statistiko naše podnebne prihodnosti, med katerimi je tudi hitro taljenje ledenikov.

Bodo britanske krave kmalu z zaviralci metana?

05. 04. 2023 11.57

Britanska vlada se bo omejevanja emisij toplogrednih plinov, ki jih proizvaja kmetijstvo, lotila povsem drugače kot Nizozemska in Belgija. Da bi dosegli cilj ničelne neto emisije metana do leta 2050, bo kmetom predlagala, da v krmo za krave začnejo dodajati tako imenovane zaviralce metana.

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?

19. 03. 2023 09.08

Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Konec motorjev na notranje izgorevanje: se streljamo v koleno?

07. 02. 2023 10.52

Motorji z notranjim izgorevanjem naj bi se poslovili do leta 2035. To tudi pomeni razcvet e-mobilnosti. In čeprav je izvajanje načrta že v teku, je neznank toliko, da jih ni malo, ki menijo, da bi morali imeti Evropejci več besede pri sprejemanju strategije, ki bo zaznamovala njihova življenja – in v kateri so morda hude napake.

Prvo poročilo: puščanje posledica eksplozij z močjo več sto kilogramov TNT

30. 09. 2022 14.34

Po poročanju AFP naj bi uradno poročilo Švedske in Danske Združenim narodom glede puščanja plina na plinovodu Severni tok 1 in 2 kot vzrok navedlo podvodne eksplozije z močjo več sto kilogramov eksploziva trinitrotoluen. Druge podrobnosti zaenkrat niso znane. Na zahtevo Rusije bo sicer o uhajanju plina razpravljal tudi Varnostni svet ZN.

'Z zasebnimi letali gredo na tekmo, nas pa vlada prosi, naj se ne tuširamo z vročo vodo'

11. 09. 2022 14.01

Javnost v zadnjem času zaznamujejo razprave o (ne)utemeljenosti letov s privatnimi letali. Spletne strani za sledenje letov, kot je na primer FlightRadar24, namreč omogočajo javni vpogled v poti letal. Letalski navdušenci tako izpostavljajo predvsem kratke trase, ki jih lastniki letal opravljajo na dnevnih bazah in s tem opozarjajo na okoljsko problematiko. "S kratkimi leti v okolje po nepotrebnem spuščajo ogromne količine toplogrednih plinov. In to v času, ko vlada uvaja dodatne ukrepe za zmanjševanje emisij," so kritični. Lastniki privatnih letal medtem menijo, da podatki o njihovih letih ne bi smeli biti javni, saj da je s tem kršena njihova pravica do zasebnosti.

Poplave terjale več kot tisoč žrtev v Pakistanu

08. 09. 2022 08.53

Pakistan se sooča s hudo podnebno katastrofo. Državo so namreč prizadeli zgodovinski nalivi in poplave. Ekstremne vremenske razmere so terjale več kot 1300 žrtev in prizadele več kot 33 milijonov ljudi. Zasluge za tako korenite podnebne spremembe gredo toplogrednim plinom, ki jih povzroča nihče drug kot človek.

V Italiji in Španiji divjajo gozdni požari, močan veter otežuje delo gasilcem

16. 08. 2022 14.20

Zahodno od italijanskega letoviškega mesta Rimini je izbruhnil gozdni požar, katerega gašenje otežuje močan veter. Z ognjenimi zublji se borijo tudi gasilci na Siciliji vzhodno od Palerma. Na jugovzhodu Španije pa se z velikim požarom, ki je zajel skoraj 10.000 hektarjev površin, bori okoli 300 gasilcev in 24 helikopterjev ter letal.

Po kitajskem 'prižigu umetnega sonca' evropski znanstveniki s še večjim uspehom

09. 02. 2022 13.30

Evropski raziskovalci so dosegli rekord v sproščeni fuzijski energiji. Raziskovalci konzorcija EUROfusion, ki združuje 4800 znanstvenikov iz vse Evrope, so z napravo Joint European Torus (JET) proizvedli rekordnih 59 megajoulov fuzijske energije. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je ta dosežek najnazornejši prikaz potenciala fuzijske energije za zagotavljanje varne in trajnostne nizkoogljične energije.

Lani v ozračju rekordna koncentracija toplogrednih plinov

25. 10. 2021 17.04

Koncentracija ogljikovega dioksida je bila lani 149 odstotkov nad predindustrijsko ravnijo, koncentracija metana pa se je povečala za 262 odstotkov glede na leto 1750, poroča Svetovna meteorološka organizacija, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Gre za pomembno svarilo pred prihajajočo podnebno konferenco COP26. Novo poročilo ZN medtem kaže, da države niso blizu doseganju ciljev Pariškega sporazuma.

Podnebne spremembe povzročajo kaos v monsunskem obdobju v Indiji

18. 04. 2021 18.22

Indijsko podcelino čaka bolj kaotična prihodnost, če ne bomo ukrepali in omilili podnebnih sprememb, opozarjajo nemški podnebni strokovnjaki. V monsunskem obdobju bodo padavine še močnejše in nestanovitnejše. To pa bo imelo hude posledice za indijsko kmetijstvo in posledično oskrbo več kot milijarde prebivalstva.

S hrano povezana tretjina izpustov toplogrednih plinov

09. 03. 2021 15.36

Tretjina vseh globalnih izpustov toplogrednih plinov je povezana s hrano, kaže nova raziskava. V tej oceni so raziskovalci upoštevali denimo krčenje gozdov, rabo gnojil, vzrejo živine in odpadke. Avtorji upajo, da bodo podatki pomagali prepoznati področja, na katerih bodo globalni ukrepi za zmanjšanje izpustov najučinkovitejši.

Strma rast smejalnega plina v ozračju ogroža okoljske cilje

09. 10. 2020 09.31

Količine dušikovega oksida – plina, ki ga imenujejo tudi smejalni plin in je podnebju 300-krat bolj škodljiv kot ogljikov dioksid – se v ozračju hitro povečujejo, ugotavlja nova raziskava, objavljena v znanstveni reviji Nature. Znanstveniki za to krivijo predvsem kmetijstvo.

Zakaj se Slovenija segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja?

06. 03. 2020 07.00

Podnebje se zaradi človekove dejavnosti v zadnjih 150 letih spreminja bistveno hitreje, kot se je nekoč. Skupaj z naraščajočo temperaturo zraka narašča tudi število izrednih vremenskih dogodkov, a podnebne spremembe se ne dogajajo v vseh delih sveta enako hitro. Nasini podatki kažejo, da se je povprečna temperatura zraka v zadnjih 150 letih najbolj dvignila na širšem območju Alp, v osrednji Aziji, Braziliji, Kanadi in na Arktiki. Zakaj ravno na teh območjih?

Bi lahko močan vulkanski izbruh upočasnil globalno segrevanje?

31. 01. 2020 06.00

Zgodovinski podatki kažejo, da se vsake toliko časa temperatura na Zemlji za nekaj let občutno zniža in se kasneje postopno vrne na predhodno raven. Za nekatera hladna območja so krivi močni vulkanski izbruhi, ki visoko v ozračje izvržejo velike količine pepela in različnih plinov. Vulkanski material začasno zmanjša moč sonca, posledica tega je nižja temperatura na površju našega planeta.

Leto 2019 v znamenju poletnih neurij, junijske vročine in hladnega maja

13. 12. 2019 10.53

Podatki vremenoslovcev kažejo, da je bilo letošnje leto v Sloveniji med najtoplejšimi v merilni zgodovini. Vremensko dogajanje so najbolj zaznamovala poletna neurja, junijska vročina in dolgotrajno hladno vreme maja. Kljub obilnim padavinam v posameznih mesecih in območjih poplav večjega obsega ni bilo, poletna suša pa je bila najbolj izrazita na Goriškem.

Lani rekordne koncentracije toplogrednih plinov v ozračju

25. 11. 2019 16.27

Koncentracija toplogrednih plinov v ozračju je lani dosegla novo rekordno vrednost, kaže poročilo Svetovne meteorološke organizacije (WMO). Letna globalna povprečna koncentracija ogljikovega dioksida se je blizu Zemljinega površja povzpela na 407,8 delcev na milijon. WMO je ob objavi poročila pozvala k ukrepom za ohranitev blaginje človeštva.

'Imamo dokaze, da se oceani segrevajo mnogo hitreje'

11. 01. 2019 10.42

Segrevanje oceanov je pomemben kazalec podnebnih sprememb, ki ogroža raznolikost morskih živalskih vrst in preskrbo s hrano. Pretekle študije so dokazovale, da je v zadnjih letih pri globalnem segrevanju nastal premor, zadnje ugotovitve, objavljene v ameriški znanstveni reviji Science, trdijo nasprotno – premora ni.

Rekordna koncentracija toplogrednih plinov v ozračju

22. 11. 2018 13.24

Koncentracija toplogrednih plinov v ozračju, ki so eden glavnih dejavnikov podnebnih sprememb, je dosegla novo rekordno raven. Čas za ukrepanje v boju proti podnebnim spremembam se izteka, posledice pa bodo nepopravljive in uničujoče.

Črn scenarij: več vročih dni, daljši vročinski valovi, hudi nalivi

12. 10. 2018 18.04

Če nam ne bo uspelo omejiti izpustov in ne bomo omejili dviga globalne temperature, tudi Sloveniji grozi črn scenarij. "To pomeni, da bomo v Sloveniji imeli več kot en mesec dni temperature nad 30 stopinj Celzija, v posameznih delih države pa tudi več kot dva meseca." Spremenil pa bi se tudi padavinski režim.

Še en dokaz več, kako škodljiva je za človeštvo plastika

02. 08. 2018 15.42

Plastika ob razpadanju sprošča toplogredne pline, kot sta metan in etilen, kar pomeni, da gre za doslej neupoštevan vir tega onesnaževanja, kaže študija, ki so jo v sredo objavili v publikaciji Plos One.

Izmerili najvišje ravni nevarnega ogljikovega dioksida v vsej zgodovini meritev

01. 08. 2018 20.54

Zmanjševanje ledenikov, obilnejše padavine, zvišanje gladine morij, dolge suše so le nekatere posledice poslabšanja podnebnih pogojev po vsem svetu, ki jih v novem poročilu povzema skupina več kot 450 znanstvenikov iz več kot 60 držav sveta. Zelo zaskrbljujoče pa je to, da koncentracije nevarnih toplogrednih plinov dosegajo rekordne ravni.

Bo Slovenija do leta 2030 'zelena država' v vseh pogledih?

28. 05. 2018 06.00

V Sloveniji po letu 2030 ne bo več dovoljena prva registracija avtomobilov z notranjim izgorevanjem na bencin ali dizel, obstaja pa še vrsta drugih ukrepov za zmanjšanje onesnaževanja okolja. Preverite, kakšne rešitve (če sploh) za znižanje toplogrednih plinov imajo stranke.

Smrtonosni mikroskopski delci v zraku: zakaj so delci PM tako škodljivi?

28. 01. 2018 07.00

Onesnažen zrak je med najpomembnejšimi okoljski problemi, čeprav so se emisije številnih onesnaževal v Evropi v zadnjih nekaj desetletjih precej zmanjšale. Prispeva namreč k nastanku številnih bolezni in skrajšuje življenjsko dobo ljudi. Med najbolj nevarnimi so delci PM2,5 in PM10.