tomazin

Slovenci v drugo boljši od Tajske za končno 13. mesto
12. 12. 2024 15.48Slovenska reprezentanca v florbolu je na prvem svetovnem prvenstvu po porazu, dveh remijih in dveh zmagah turnir končala na 13. mestu. Varovanci Gorazda Tomca so v švedskem Malmöju na tekmi za razvrstitev s 6:4 premagali Tajsko, s katero so se pomerili že v skupinskem delu in igrali neodločeno.

Slovenska floorball reprezentanca v pričakovanju debija na SP
06. 12. 2024 19.45Slovenska floorball reprezentanca se že mudi v švedskem Malmöju, kjer se bo v soboto začelo svetovno prvenstvo. Slovenija se je prek domačih kvalifikacij letos sploh prvič po spremembi sistema uvrstila na največje tekmovanje v svetovnem floorballu, na katerem imajo selektor Gorazd Tomc in varovanci visoke clje.

Na nadomestnih volitvah v Kočevju zmagal podžupan Gregor Košir
06. 10. 2024 07.29Na nadomestnih volitvah za župana v občini Kočevje je po neuradnih izidih zmagal podžupan Gregor Košir. Zanj je volilo skoraj 70 odstotkov volivcev. Z nekaj več kot 16 odstotki glasov mu sledi Robert Tomazin. Volilna udeležba je bila 35,21-odstotna.

Kdo bo novi župan Kočevja?
04. 10. 2024 18.48Štiri mesece po izvolitvi nekdanjega župana Vladimirja Prebiliča v Evropski parlament bo 13.000 volivcev v Kočevju izbiralo med štirimi kandidati. Za stolček se potegujejo Gregor Košir, ki funkcijo župana trenutno opravlja začasno, Robert Tomazin, kandidat Slovenske demokratske stranke, in še dve kandidatki: SD-jeva Vesna Lisac in Alenka Jelenovič iz Slovenske nacionalne stranke. In kakšna je njihova vizija vodenja kočevske občine?

Freekind odprli festival FKK
05. 07. 2024 20.10V zavetju pravljičnega gradu Kostanjevica se je sinoči začel koncertni del festivala FKK, za katerega organizatorji poudarjajo, da kljub žgečkljivi kratici ne gre za kulturo golote, ampak golo kulturo. Tudi obe članici zasedbe Freekind, ki sta sinoči nastopili v Galeriji Božidarja Jakca, sta bili na odru seveda oblečeni.

'Heroj z Višarij' dolgo ni vedel, ali so se sekunde izšle Rogliču v prid
29. 05. 2023 21.31Slovenski navijači, ki so spremljali infarktni kronometer na Svete Višarje, so se spraševali, kdo je junak v rdeči majici, ki je – takrat, ko je to Primož Roglič najbolj potreboval – pritekel dobesedno iz gozda in našega kolesarskega šampiona po tem, ko se mu je snela veriga s kolesa, potisnil po strmem klancu. Tudi nas je zanimalo, zato smo ga poiskali. Rdeča majica je zdaj v pralnem stroju, bo šla pa zagotovo v spomin, je Mitja Mežnar zagotovil v oddaji 24UR ZVEČER.

Beseda leta 2022 je gasilec, kretnja pa Vse je v naših rokah
20. 01. 2023 14.09Beseda leta 2022 je postala gasilec. Zmagovalna beseda je na izboru ZRC SAZU prejela več kot 1000 glasov. Razglasili so tudi kretnjo leta, ki je postala Vse je v naših rokah. Izbrana je tudi pesem leta, sestavljena iz 11 finalnih besed. To je pesem brez naslova, ki se začne z besedami V sebe poglej, človek tega časa zamejskega avtorja Petra Verča.

'Eden drugega smo nemo spodbujali in izmenjaje v vodstvu počasi rinili proti vrhu'
13. 11. 2022 07.04Močni nalivi, zemeljski plazovi, ledeni veter in sneg, a na koncu topel občutek, širok nasmeh in neopisljivo zadovoljstvo so kratek povzetek dogodivščine osemčlanske ekipe slovenskih alpinistov, ki je v začetku oktobra odpotovala v Nepal in uspešno zaključila odpravo. Pet med njimi jih je osvojilo 7128 metrov visok himalajski vrh Himlung na meji med Nepalom in Tibetom ter se tako vpisalo med prve Slovence, ki so se vzpeli na to himalajsko goro in smučali z nje. Viki Grošelj pa je nadel ime 5405 metrov visoki še neimenovani koti Vrh Fakultete za šport. Druščina različnih generacij je dokazala, da za športne podvige ni ključna mladost, ampak sodelovanje in razumevanje. Kaj vse so fantje doživeli?

Viki Grošelj v Himalaji krstil 'Vrh Fakultete za šport'
19. 10. 2022 15.37Osemčlanska ekipa, ki je v začetku oktobra odpotovala v Nepal, je uspešno zaključila odpravo. Pet alpinistov je osvojilo 7128 metrov visok himalajski vrh Himlung, na meji med Nepalom in Tibetom. Fantje so tako postali prvi Slovenci, ki so se vzpeli na to himalajsko goro. Viki Grošelj pa se je podal na 5405 metrov visoko neimenovano koto in jo poimenoval Vrh Fakultete za šport. Alpinisti so nove poskuse vzpona na Himlung opustili zaradi izjemno zahtevnih razmer – nizkih temperatur in močnih vetrov. V domovino se bodo vrnili 30. oktobra, so sporočili alpinisti izpod najvišjih vrhov sveta.

Robert Tomazin ni več direktor SiDG
24. 05. 2022 10.18Nadzorni svet Slovenskih državnih gozdov je s člani poslovodstva sklenil sporazume o predčasnem prenehanju mandatov generalnemu, finančnemu in poslovnemu direktorju. V petih letih se je na čelu državnih gozdov, ki so vredni dve milijardi evrov, zamenjalo že pet direktorjev.

Zaradi neurejene preživnine so ji kazensko izbrisali mladoletnega sina
12. 05. 2022 08.00Člen v zakonu centrom za socialno delo omogoča, da sankcionirajo družine, ki nimajo urejene preživnine, kar posledično pomeni, da padejo v višji dohodninski razred in zato prejemajo manj dodatkov. A ti ukrepi največkrat prizadenejo tiste, ki so najbolj pomoči potrebni, zato pravnica v Verigi dobrih ljudi pravi, da bi morali primere neurejenih preživnin reševati na bolj 'človeški' način in ljudem raje pomagati kot jih kaznovati.

Slovenski gozdovi – politični fevd?
26. 03. 2022 07.00Slovenija je dežela gozdov. Ti pokrivajo več kot polovico države, to pa nas uvršča v sam evropski vrh. Petina gozdov je v državni, 77 odstotkov v zasebni lasti, trije odstotki so v lasti lokalnih skupnosti. Največji zasebni lastnik gozdov v Sloveniji je Katoliška cerkev, zlasti Nadškofija Ljubljana. Sicer pa je lastništvo zasebnih gozdov zelo razdrobljeno, 286 tisoč gozdnih posesti ima več kot 400 tisoč lastnikov. In gozdovi – to je dejstvo – so bogastvo. Tudi dobesedno. Po nekaterih ocenah so namreč vredni več kot 20 milijard evrov, samo državni okoli 2 milijardi. Apetiti so torej ogromni. Kdo obvladuje gozdove? Znamo gospodariti z njimi?

Četrtič zapored prvi čez planiško letalnico Rok Tarman
22. 03. 2022 13.06V Planici bo v sredo izpeljan preizkus Letalnice bratov Gorišek, četrtič zapored bo čast prvega poleta pripadla domačinu Roku Tarmanu. Poleg Tarmana se bo v vlogi predskakalcev, ki jih vodi Ivo Zupan, sprva preizkusilo še 32 fantov, za tekmovalni del pa bo seznam nekoliko okleščen.

Rekord: kupec iz Italije za hlod iz slovenskih gozdov ponudil 47.838 evrov
18. 02. 2022 10.24Letošnja licitacija vrednejšega lesa na Koroškem je postregla z novimi rekordi. Najvišjo ceno je dosegel hlod gorskega javorja rebraša iz državnih gozdov, za katerega je kupec iz Italije ponudil kar 23.800 evrov po kubičnem metru oz. 47.838 evrov za celotni hlod. Doslej je bila najvišja cena 18.900 evrov za kubični meter, tokrat pa so 20 tisočakov dosegli kar štirje hlodi.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

'Zunanji izvajalci životarimo za slovenske državne gozdove'
14. 02. 2022 06.00Sečnjo dreves in spravilo s traktorjem v državnih gozdovih, s katerimi upravlja družba Slovenski državni gozdovi (SiDG), izvajajo večinoma zunanji izvajalci. Kriterij za oddajo del je najnižja cena na javnem naročilu, zato izvajalci, čeprav se že več kot deset let ukvarjajo z gozdarstvom, ne bodo preživeli, opozarjajo nekateri med njimi. Kako na očitke odgovarja SiDG?

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa
07. 02. 2022 06.00V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

Kje konča državni les – doma ali v tujini?
03. 02. 2022 06.00Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa
02. 02. 2022 06.00Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

V 5 letih na čelu državnih gozdov kar 5 direktorjev
31. 01. 2022 06.00Da so gozdovi naše bogastvo, drži tudi dobesedno. Državni gozdovi so vredni okoli dve milijardi evrov, sistem imenovanj direktorjev družbe SiDG, ki upravlja s tem kapitalom, pa omogoča politično kupčkanje, kjer vodilni prihajajo iz v tistem trenutku vladajočih strank koalicije. Trenutni glavni direktor družbe Robert Tomazin je iz SDS. Ali je SiDG res politični fevd za izčrpavanje ali so menjave petih vodstev v zadnjih petih letih politično motivirane?

Gozdovi – politični fevd?
30. 01. 2022 07.02Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je, sodeč po kadrovskih menjavah, v ospredju vsake vlade. Na čelo družbe, ki obvladuje petino vseh gozdov, ustanovili pa so jo na pobudo takratnega SD-jevega ministra za kmetijstvo Dejana Židana, vselej postavijo človeka iz vladajoče garniture. Pa zna država, ki je po gozdnatosti v evropskem vrhu, za Finsko in Švedsko, izkoristiti to izjemno naravno bogastvo? Kako kraj lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, nihče ne opazi? Kaj pomeni izjemna razdrobljenost gozdov, imamo jih kar 413 tisoč? Največji med zasebnimi lastniki pa Rimokatoliška cerkev. Zakaj smo tujcem odprli vrata na stežaj, kaj se dogaja z lesnopredelovalno industrijo in koliko je v resnici vreden naš les?

Alpinist, gorski reševalec, zdravnik, včasih tudi tihotapec
11. 01. 2022 12.14Iztok Tomazin je zdravnik, gorski in letalski reševalec, alpinist, himalajec, letalec, pisatelj, publicist in predavatelj. In po njegovi zadnji knjigi, ki se dotika vprašanj meja, državnih in tistih v glavi, je Iztok Tomazin razkril še eno svojo vrlino, ki mu je v preteklosti posredno omogočala alpinistične in druge športne dosežke. Iztok Tomazin se je v času Jugoslavije namreč znašel tudi v vlogi tihotapca. Čez mejo je v tistem času prenesel za cel kamion stvari, predvsem alpinistične opreme, na svojih ramenih je čez strme karavanške stene prenesel celo 30 kilogramov težkega in 2 metra dolgega zmaja. In to povsem sam, v temi in slabih vremenskih pogojih.

'Največkrat sem tihotapil ponoči po čim bolj zahtevnem plezalnem terenu'
26. 12. 2021 16.02Tržičan Iztok Tomazin, človek, ki je že od malih nog predan naravi in goram, se je nemalokrat znašel na njihovem robu. Kljub zahtevnemu poklicu zdravnika, ki ga dopolnjuje z gorskim in helikopterskim reševanjem, je v 47 letih, odkar mu je alpinizem zlezel pod kožo, opravil več kot 5000 alpinističnih vzponov in smučarskih spustov. Ker ga že od nekdaj vabi tudi pisateljsko pero, je k svojim osmim knjigam dodal še eno – Na meji, kjer je razkril svoje tihotapske in mejaške zgodbe od domačih Karavank do Himalaje. Z njim smo se pogovarjali o njegovih pisanih dogodivščinah.

Genska napaka dviga ceno: hlod gorskega javorja rebraša prodali za 32 tisoč evrov
10. 12. 2021 20.27Si predstavljate, da bi za hlod odšteli skoraj 32 tisoč evrov? Za to rekordno vsoto je bil na dražbi prodan gorski javor rebraš z območja Novega mesta. Kupili so ga kupci iz Nemčije, ki bodo les uporabili za izdelavo vrhunskih glasbil ter opremljanje luksuznih plovil in avtomobilov. In kaj je razlog za tako visoko ceno? Verjeli ali ne – genska napaka na drevesu, ki je med kupci izjemno zaželena.

Vsak zaposleni na SiDG, ki se je odločil za cepljenje, bo dobil denarno nagrado
05. 08. 2021 17.38V družbi Slovenski državni gozdovi so se odločili, da bodo vsakemu zaposlenemu, ki bo do 30. septembra prinesel potrdilo o polnem cepljenju proti covidu-19, izplačali denarno nagrado v višini 70 evrov neto. Za podobno gesto so se že pred časom odločili tudi v skupini Eti.

Prekvalifikacija iz človeka
04. 07. 2021 07.16Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

V Slovenskih državnih gozdovih opravljena forenzična preiskava
26. 04. 2021 10.42Revizorska hiša Ernst & Young je po naročilu nadzornikov nedavno opravila forenzično preiskavo v družbi Slovenski državni gozdovi. Prečesala je delovanje upravljavca državnih gozdov in mu izdala 42 priporočil. Ugotovitve po zagotovilih vodstva za zdaj ne terjajo kazenske odgovornosti.

Hrvaški gozdarji v slovenskem gozdu sekali na črno
05. 03. 2021 19.58Hrvaški gozdarji so na eni od t. i. Tomšičevih parcel na vzhodnem pobočju Snežnika, ki je v lasti državne gozdarske družbe Slovenski državni gozdovi, na črno posekali približno 85 kubičnih metrov pretežno smrekovega lesa. Okoliščine sta si že ogledali policija in gozdarska inšpekcija.

Iz Slovenije krenil konvoj z lesom za popotresno obnovo hrvaške Petrinje
03. 03. 2021 06.53S parkirišča nekdanjega podjetja Novoles v Straži pri Novem mestu je na pot proti Hrvaški danes krenilo devet tovornjakov vlačilcev z v Sloveniji zbranim podarjenim gradbenim žaganim lesom, ki ga bodo uporabili pri popotresni obnovi hrvaške Petrinje. Omenjeno humanitarno pomoč so zbrali člani Slovenskega lesnega združenja Sloles. Območje Petrinje je danes sicer znova stresel zmeren potres.