tomaž štokelj

Vizije o scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040

21. 01. 2025 17.05

Predstavniki energetskih družb, fakultet ter raziskovalnih in drugih organizacij so na posvetu pri premierju Robertu Golobu predstavili vizije o možnih scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040. Stališča so bila različna, so se pa vsi strinjali, da moramo na tem področju doseči širši družbeni konsenz.

Odbor DZ pozval k premišljenim rešitvam, kritike so letele na prejšnje odločitve

16. 09. 2024 18.27

Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je seznanil z informacijo o tveganju predčasnega prenehanja obratovanja Teša in Premogovnika Velenje ter s tem povezano problematiko zagotavljanja ogrevanja v Šaleški dolini. Člani odbora so v razpravi pozvali k premišljenim rešitvam, slišati je bilo tudi kritike preteklih političnih odločitev.

Teš se bo z novim letom preoblikoval v javno službo

11. 09. 2024 21.41

Termoelektrarna Šoštanj (Teš) se bo s 1. januarjem 2025 preoblikovala v javno službo, saj ji Holding Slovenske elektrarne (HSE) ne bo več mogel pokrivati stroškovne cene proizvodnje električne energije. V ta namen bo oktobra oz. novembra sprejet tudi interventni zakon, je danes v izjavi za medije povedal generalni direktor HSE Tomaž Štokelj.

TEŠ pred stečajem: bo Šaleška dolina ostala brez ogrevanja?

03. 09. 2024 13.07

Finančno stanje Termoelektrarne Šoštanj (Teš) se je zaostrilo do te mere, da bi se brez ukrepanja države z letom 2025 začel stečajni postopek, je povedal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Razmere želijo na ministrstvu reševati z interventnim zakonom, ki bi zagotovil javno službo za oskrbo s toploto. Če ne bi ukrepali, bi čez noč na cesti ostalo približno 2500 delavcev, državi pa bi ostalo tudi 286 milijonov evrov nepoplačanega dolga do Evropske investicijske banke.

HSE državi vrnil vseh 492 milijonov evrov pomoči

30. 05. 2024 09.03

Holding Slovenske elektrarne (HSE) je državi kot del povračila naknadnega vplačila kapitala iz decembra 2022 vrnil še 75 milijonov evrov. S tem je državi vrnil celoten znesek pomoči v višini 492 milijonov evrov.

Na izbiro le drage rešitve

26. 01. 2024 06.14

V razvoju elektroenergetskega sistema zeva 30-letna luknja. V tem času ni bilo ustreznih razvojnih načrtov, pravi eden najbolj izkušenih energetikov pri nas, profesor Ferdinand Gubina. Zeleni energetski prehod je neizbežen, Termoelektrarni Šoštanj, ki naj bi v naslednjem desetletju skupaj z velenjskim Premogovnikom pridelala dve milijardi evrov izgube, se očitno izteka čas, pri tem pa še zmeraj ni jasno, kako bo država pokrila luknjo. "Če smo se odločili za zeleni prehod, bo položnica višja. Druge poti ni," dodaja Uroš Blažica.

'Gre za klasičen kibernetski napad, zahteve po odkupnini nismo prejeli'

26. 11. 2023 15.54

V noči s petka na soboto se je zgodil obsežen kibernetski napad na skupino HSE. Kot so pojasnili, so neznani storilci uporabili programski virus, ki je onemogočil oz. zaklenil dostope. HSE je sicer zagotovil, da elektrarne znotraj njihove skupine obratujejo nemoteno, proizvodnja električne energije pa da zaradi vdora v informacijski sistem ni ogrožena. Zagotovili so tudi, da večjih posledic ne bo, situacija pa je pod nadzorom.

Ugljevik: slovenski energetiki po 67 milijonih odškodnine še 58 milijonov obresti

07. 11. 2023 10.26

Arbitražno sodišče v Beogradu je končalo arbitražo zaradi nedobavljene elektrike slovenski energetiki iz termoelektrarne Ugljevik v BiH. Potem ko je julija Ugljeviku naložilo plačilo 67 milijonov evrov odškodnine, mu je s končno odločbo 19. oktobra naložilo še plačilo 58,2 milijona evrov obresti, so sporočili iz HSE.

HSE vrnil še 142 milijonov evrov pomoči države

07. 09. 2023 13.23

Holding Slovenske elektrarne je državi kot del povračila dokapitalizacije iz decembra lani vrnil dodatnih 142 milijonov evrov. Skupaj je na transakcijski račun države s tega naslova v nekaj manj kot devetih mesecih nakazal 242 milijonov evrov. Dokapitalizacija je bila sicer visoka 492 milijonov evrov.

Slovenski energetiki zaradi Ugljevika večdesetmilijonska odškodnina

18. 07. 2023 08.25

Rudnik in termoelektrarna Ugljevik iz BiH mora Elektrogospodarstvu Slovenije, ki je pravni predhodnik Holdinga slovenske elektrarne (HSE), zaradi nedobavljene elektrike od junija 2011 plačati 67 milijonov evrov z zamudnimi obrestmi, je odločilo arbitražno sodišče v Beogradu. Del odškodnine bo prejela država v proračun, del pa HSE.

Med pričami v zadevi Teš 6 tudi nekdanja ministra Križanič in Vizjak

04. 07. 2023 16.16

Med pričami na nadaljevanju sojenja v zadevi Teš 6 na celjskem sodišču sta bila dva nekdanja ministra – finančni France Križanič, sicer v vlogi nekdanjega nadzornika HSE, in gospodarski Andrej Vizjak, ki sta oba zagovarjala smiselnost naložbe. Pričal je tudi aktualni generalni direktor HSE Tomaž Štokelj.

HSE vrnil prvih sto milijonov evrov pomoči države

07. 06. 2023 09.42

Družba Holding Slovenske elektrarne (HSE) je na transakcijski račun države že nakazala sto milijonov evrov kot del povračila dokapitalizacije iz decembra lani. Glede na trenutno oceno poslovanja bo HSE letos vrnil 242 milijonov evrov od skupaj 492 milijonov evrov, kot je bilo tudi načrtovano, so sporočili iz SDH.

Na mesto generalnega direktorja Teša imenovan Branko Debeljak

03. 04. 2023 15.44

Poslovodstvo Holdinga Slovenske elektrarne je za novega generalnega direktorja Termoelektrarne Šoštanj imenovalo Branka Debeljaka. Na tem mestu je zamenjal Viktorja Vračarja, ki je bil z današnjim dnem odpoklican s funkcije, so sporočili iz Holdinga.

Ob izteku vladne regulacije naj bi cene energije ostale enake

15. 03. 2023 19.30

Položnice za energijo nikoli več ne bodo tako nizke, kot so bile pred krizo, ocenjujejo tri največje energetske družbe pri nas. A hkrati mirijo, da se v prihodnje, če ne bo večjih pretresov na trgu, zneski tudi ne bodo več tako sunkovito dvignili. Niti, ko vladne regulacije cen ne bo več.

HSE bo državi vrnil prvih 200 milijonov evrov

06. 03. 2023 13.39

Slovenski državni holding, ki je Holding Slovenske elektrarne lani dokapitaliziral s 492 milijoni evrov, je sprejel sklep, s katerim HSE zavezuje k vračilu prvega dela teh sredstev v višini 200 milijonov evrov. Sredstva bi lahko začeli vračati junija, natančna dinamika pa bo odvisna od razmer, so pojasnili v HSE.

'Podjetja si lahko že danes zagotovijo nižje cene energentov za 2024'

20. 01. 2023 12.00

Razmere na področju cen energentov, kot je zemeljski plin, so trenutno ugodne, tako da si lahko podjetja že danes zagotovijo nižje cene za leto 2024, je po sestanku s predstavniki gospodarstva dejal minister Bojan Kumer. Že zdaj se je treba usmeriti v to, kako čim bolje zagotoviti konkurenčnost za 2024, je poudaril.

Zakaj skoraj 500-milijonska dokapitalizacija HSE?

08. 12. 2022 15.28

Vlada je Slovenskemu državnemu holdingu (SDH) prižgala zeleno luč še za drugi del dokapitalizacije Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) v višini do 200 milijonov evrov. Prvih 300 milijonov evrov je HSE za premostitev likvidnostnega primanjkljaja vplačala v ponedeljek, dodatnih 192 milijonov evrov naj bi vplačala do sredine decembra.

Na čelo HSE prihaja Tomaž Štokelj

07. 11. 2022 19.24

Nadzorni svet Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) je za novega generalnega direktorja imenoval Tomaža Štoklja. Po navedbah nadzornikov so Štoklja zaradi bogatih izkušenj z delom v energetiki ocenili kot najprimernejšega kandidata za vodenje družbe, štiriletni mandat bo začel v torek. Odločitev je bila soglasna.

Golob: Sovražnemu govoru bomo napovedali vojno

26. 10. 2022 20.23

Napeto politično vzdušje pred drugim krogom predsedniških volitev, na katerih se bo po napovedih predsednika vlade Roberta Goloba odločalo, ali se bodo v Slovenijo vrnile mračne sile. Po besedah prvaka opozicije Janeza Janše pa se bo na eni strani odločalo o vrednotah slovenske osamosvojitve in slovenske ustavnosti, na drugi pa o vrednotah davčnih oaz. Ob tem pa še novica o napadu na aktivistko Niko Kovač, ki je napovedala, da se bo aktivno vključila v referendumsko kampanjo. Pred zimo pa je pestro tudi dogajanje v energetiki. Ljudje se sprašujejo, kako bo vlada še pomagala v energetski krizi.

KPK: Golob je kršil določbe zakona o integriteti in preprečevanju korupcije

26. 10. 2022 19.13

Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila, da je premier Robert Golob kršil določbe zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Ob odhodu z mesta predsednika uprave družbe Gen-i je namreč komisiji napačno poročal o svojem premoženju. Ob vnovičnem pozivu je Golob sicer v celoti popisal premoženje, a z zamudo, zato mu je komisija izrekla opozorilo. Ob tem pa nanj letijo tudi očitki o političnem kadrovanju v energetiki – na vrh Gen energije se je namreč zavihtel njegov nekdanji sodelavec in zaveznik Dejan Paravan.