tkalec

Uporniki odkrili Asadovo skladišče, napolnjeno z drogami
13. 12. 2024 20.46Po padcu sirskega režima Bašarja al Asada, ki je pobegnil v Rusijo, so islamistični uporniki zavzeli tudi njegove vojaške baze in distribucijska središča, v katerih so odkrili ogromne količine droge kaptagon. Ta je bila prepakirana in skrita v elektronskih napravah ter pripravljena, da jo odpošljejo na trg.

Kadrovanje evroposlancev, s strankarsko izkaznico do službe v Bruslju?
28. 05. 2024 06.00Vsakemu evropskemu poslancu na mesec pripada 28.696 evrov za plače asistentov. Svoje ožje sodelavce poslanci izberejo sami, evropska pravila sicer prepovedujejo zaposlovanje bližnjih sorodnikov, prav tako se člani njihove ekipe ne smejo ukvarjati z dejavnostmi, ki bi lahko povzročile nasprotje interesov. Po pregledu imen sodelavcev, ki so tako ali drugače zaposleni v lokalni oziroma bruseljski pisarni osmih slovenskih evroposlancev, lahko sicer ugotovimo, da poslanci radi zaposlujejo člane ali vsaj simpatizerje svojih strank, pa tudi sorodnike vplivnih političnih veljakov. Kaj pa plača? Skrivnost za vse, številke razkriva le Joveva. Približno dvakrat več zaslužijo asistenti, ki živijo in delajo v Bruslju.

Čaka nas velika energetska prenova
20. 11. 2022 08.30Čeprav so natančna pravila na evropski ravni še nedorečena, se že kažejo obrisi načrtov, ki bodo Evropo in s tem tudi Slovenijo potisnili na pot velike energetske prenove s ciljem večje energetske učinkovitosti. Vse nove stavbe bodo od leta 2030 morale biti brezemisijske, vse javne že 3 leta prej. Slovenija bo morala spisati nacionalne načrte prenove stavb. Posodobiti energetsko izkaznico in energetske sisteme za hlajenje in ogrevanje. Prihajajo energetske skupnosti in energetsko pogodbeništvo ter izdatna evropska sredstva.

'Da ne bo tu mesto duhov'
11. 12. 2021 07.00Premogovnik Velenje bo treba zapreti, Termoelektrarno Šoštanj – zaradi preplačanega šestega bloka sinonim za korupcijo – ugasniti. Takšne so zaveze iz podnebnih sporazumov, evropskih zakonodajnih paketov, načrtov za razogljičenje gospodarstva, zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov. To je nenazadnje nujno za našo prihodnost. Toda kdaj to storiti? Bo to leta 2033? Kakšna bo cena zaprtja? Kaj čaka Šaleško dolino? Kje so alternative?

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne
03. 12. 2021 06.00Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Kadrovski pretresi v slovenski energetiki
02. 12. 2021 06.00V ključnem času, ko imamo rekordne rasti cen elektrike, plina in ogrevanja in ko so odprta vprašanja o oskrbi z energijo v prihodnosti – zaradi opustitve rabe premoga ter zaprtja rudnika, Teša in drugega bloka nuklearke – smo priča vrsti kadrovskih menjav v vrhu energetskih podjetij. Odleteli so nekateri vodilni: Andrej Ribič, Boris Sovič, Alan Perc, Robert Golob. Kako bo to vplivalo na stabilnost trga? Se bodo menjave nadaljevale?

Je usoda Termoelektrarne Šoštanj in rudnika zapečatena z letom 2033?
01. 12. 2021 06.00Tretjino slovenske elektrike z uporabo premoga proizvede Termoelektrarna Šoštanj oziroma Teš. Tisti Teš, ki je postal sinonim za korupcijo zaradi netransparentne gradnje šestega bloka, prežete s hišnimi preiskavami. Za šesti blok smo plačali 1,4 milijarde evrov, pet let kasneje pa se dogovarjamo o opustitvi rabe premoga zaradi podnebnih zavez, zaprtja rudnika in posledično tudi termoelektrarne. Ogroženih pa je 1.400 delovnih mest.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?
23. 11. 2021 06.00Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Zaradi izdaje energetskega soglasja za JEK 2 tožba zoper ministrstvo
08. 10. 2021 10.11Tri okoljevarstvene orgaizacije so vložile tožbo proti Ministrstvu za infrastrukturo zaradi izdaje energetskega dovoljenja za jedrsko elektrarno Krško 2 (JEK 2). Zaradi odločitev o načrtovanju dolgoročne rabe jedrske energije v Resoluciji o Dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 je tožena stranka tudi Ministrstvo za okolje in prostor.

Nova jedrska elektrarna – novi TEŠ 6?
05. 09. 2021 07.00Prva zelena luč za novo jedrsko elektrarno v Sloveniji je prižgana. Dan, ko se bo, če se bo, dejansko začela gradnja, je sicer še daleč, a energetsko dovoljenje, ki ga je državni Gen energiji za projekt JEK-2 podelilo infrastrukturno ministrstvo, je prvi konkretnejši korak na dolgi in še vedno precej negotovi poti do nove nuklearke. Pa je to, kot trdi ta vlada in je tudi že prejšnja, res najboljša možnost? O tem v rubriki24UR Fokus.

Debevec, Markoja in Kandare do brona na ekipni tekmi EP
04. 06. 2021 15.51Slovenski strelci Rajmond Debevec, Robi Markoja in Erik Kandare so na današnji ekipni tekmi evropskega prvenstva v Osijeku osvojili bronasto odličje v disciplini velikokalibrska puška trojni položaj na 300 metrov. Slovenija je v dvoboju za tretje mesto po točkah premagala Finsko z 52:38.

Debevec za v staro šaro? Nikakor ne
02. 06. 2021 13.37Najboljši slovenski strelec vseh časov Rajmond Debevec je uprizoril novo mojstrovino na mednarodni sceni. Oseminpetdesetletni strelec iz Ljubljane je na evropskem prvenstvu z zračnim, malokalibrskim in velikokalibrskim orožjem ter puško šibrenico v Osijeku v disciplini velikokalibrska puška leže na 300 metrov osvojil odličje bronastega leska.

Slovenske strelke srebrne na EP v Osijeku
25. 05. 2021 17.18Slovenske strelke Urška Kuharič, Živa Dvoršak in Klavdija Jerovšek so na ekipni tekmi z zračno puško na evropskem prvenstvu z zračnim, malokalibrskim in velikokalibrskim orožjem ter puško šibrenico v Osijeku osvojile srebrno kolajno. Slovenke so v tekmi za zlato kolajno proti Rusinjam po točkah izgubile z 2:16.

'Če Teš zapremo do 2033, bi se lahko izognili 290 prezgodnjim smrtim'
17. 04. 2021 11.13146-letnemu izkopavanju premoga v velenjskem premogovniku in delovanju Termoelektrarne Šoštanj se očitno bliža konec, predvidoma leta 2033. Društvo za trajnostni razvoj Focus medtem opozarja, da se trenutna razprava o opuščanju rabe premoga v Sloveniji vrti okoli vprašanja, katerega leta bomo zaprli TEŠ, medtem ko je v celoti izzvenel negativni vpliv kurjenja premoga na zdravje ljudi. Velenjska občina pa je opozorila, da moramo imeti pred ukinitvijo tako pomembnega energetskega vira v Sloveniji, kot je Teš, ki zagotavlja 30 odstotkov elektrike, jasno opredeljene nadomestne opcije energetskega vira.

Energetska revščina zaradi epidemije koronavirusa vse večja
16. 02. 2021 12.42Zadnji podatki Sursa kažejo, da je bila raba električne energije v gospodinjstvih v prvi polovici lanskega leta večja kot leto prej, kar je neposredna posledica epidemije. Hkrati pa se je število materialno ogroženih gospodinjstev v letu 2020 povečalo za 8000.

Kam naprej? Izobraževalne ustanove pripravljene na virtualne informativne dneve
11. 02. 2021 14.40Srednje šole in fakultete so se že dodobra pripravile na informativne dneve, ki bodo jutri in v soboto. Ti bodo letos prvič potekali samo preko virtualnih orodij. Izobraževalne ustanove se zavedajo, da osebnega stika v popolnosti ni mogoče nadomestiti, toda zagotavljajo, da bodo bodoči dijaki in študenti o želenem nadaljevanju šolanja pridobili prav vse informacije, kot bi jih, če bi ti dnevi potekali v živo.

TEŠ bo zaustavil aktivnosti za vzpostavitev sosežiga odpadkov
28. 01. 2021 08.26Svetniki Občine Šoštanj so se opredelili proti sosežigu odpadkov v TEŠ, vodstvo TEŠ pa je obljubilo, da bo spoštovalo odločitev lokalnih prebivalcev in ustavilo aktivnosti za vzpostavitev sosežiga odpadkov v TEŠ 6. A kot kaže, obljuba ni bila tako trdna, kot se je sprva zdelo, saj je v javnost prišla izjava, da bo TEŠ od projekta odstopil le, če se bosta proti sosežigu odločili tudi Občina Šmartno ob Paki in Mestna občina Velenje. V Šaleškem EKO gibanju tako od članov uprav in nadzornih svetov Slovenskega državnega holdinga, Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) in TEŠ zahtevajo uradno izjavo o odstopu od projekta sosežiga odpadkov.

Nova jedrska elektrarna
06. 10. 2020 16.42V svetu obratuje 440 jedrskih elektrarn in Nuklearka Krško se uvršča med 60 najučinkovitejših. Njena življenjska doba se izteče leta 2023, vendar lahko obratovanje podaljšajo še za naslednjih 20 let, torej do leta 2043. V oddaji Preverjeno tokrat raziskujemo vse bolj prisotno idejo o gradnji novega jedrskega reaktorja.

Ogrozila lastno življenje, da sta pomagala talcem
16. 12. 2019 13.48Najin cilj je bil, da osumljenca čim prej umakneva od potnikov in voznika avtobusa, sta ob podelitvi medalje za hrabrost povedala prejemnika, policistka in policist s PU Ljubljana, ki sta ukrepala ob ugrabitvi avtobusa v Ljubljani, in dodala, da bi, če bi bilo treba, vse ponovila brez težav.

Slovenci v okviru Davisovega pokala gostujejo v Egiptu
03. 09. 2019 15.22Slovenska moška teniška reprezentanca bo v petek in soboto, 13. in 14. septembra, igrala z Egiptom v 2. evroafriški skupini Davisovega pokala. Nosilca Slovenije bosta Aljaž Bedene in Blaž Rola, prvič pa bo reprezentanco nastopil Tomas Lipovšek Puches, ki je maja uradno zamenjal argentinsko državljanstvo za slovensko. Teniški obračuni bodo na peščenih igriščih športnega centra El Gezira Sporting Club, največjega športnega kompleksa v Egiptu.

Protestniki proti odstrelu zveri: Lov je vedno oblika vojne
31. 08. 2019 12.34Na Trgu republike je potekal protest proti odstrelu medvedov in volkov, ki so ga priredile slovenske nevladne organizacije s področja zaščite živali in okolja. Zbralo se je nekaj deset protestnikov, ki so sporočili, da je zakon treba prilagoditi naravi, ne pa narave kmetom.

Aktivisti proti odstrelu zveri in za opuščanje živinoreje
07. 05. 2019 16.54Aktivisti za pravice živali so pred ministrstvom za okolje in prostor v Ljubljani pripravili shod proti odstrelu zveri. Zahtevali so postopno prenehanje odstrela medveda in volka, saj se z njima da sobivati. Ministrstvo odgovarja, da je omejeno in strokovno poseganje v populacijo potrebno.

Dalić se zgleduje po Zidanu: Življenje me je naučilo, da je najlepše oditi, ko si na vrhu
21. 07. 2018 12.59Potem ko je hrvaški selektor Zlatko Dalić svoje varovance popeljal do zgodovinskega uspeha, si je v domovini prislužil junaški status. Vendar pa kljub temu obstaja peščica ljudi, ki mu, po njegovem mnenju, pod noge mečejo polena. Prav zato razmišlja o odhodu, ta je bil v načrtu že pred meseci, vendar pa bi lahko veličasten sprejem, ki so mu ga priredili v Zagrebu in Varaždinu, spremenil njegovo mnenje.

Dve slovenski podjetji dobitnici mednarodne nagrade 'Naj delodajalec 2018'
12. 02. 2018 15.38Preverili smo, kaj pomeni biti najboljši delodajalec. Kaj je tisto, kar ponuja svojim zaposlenim, da jim zjutraj ni težko vstati in oditi na delo, da se počutijo dobro?

Se vlada zaveda prednosti obnovljivih virov energije? Zakaj vztrajno išče način subvencioniranja TEŠ?
07. 03. 2017 13.02Veliko prahu sta minule dni dvignila novela energetskega zakona in iskanje načina subvencioniranja Termoelektrarne Šoštanj. Nevladne organizacije od vlade zahtevajo, da s fosilnih goriv preusmeri pozornost v obnovljive vire energije. ''V Sloveniji od 2013 ni bilo postavljene niti ene nove vetrnice, sončnih elektrarn pa je bilo postavljenih zanemarljivo malo,'' so opozorili.

FOTO in VIDEO: Černobil po 30 letih: tamkajšnji prebivalci umirajo mlajši, zmanjšala se je rodnost, več je rakavih obolenj
26. 04. 2016 05.4126. aprila 1986 ob 1.23 se je v četrtem reaktorju jedrske elektrarne Černobil med poskusom zgodila katastrofalna nesreča, katere posledice čutimo še po 30 letih. Pristojni so se sprva sprenevedali, da ni hujšega. Prebivalce v bližnjem Pripjatu so evakuirali šele 36 ur po nesreči. Sarkofag je v 30 letih počasi propadal, zdaj nad njim in uničenim reaktorjem gradijo novo kupolo.

Mariborsko višje sodišče oprostilo sedmerico že obsojenih vstajnikov
01. 10. 2014 09.50Gre za prekršek in ne kaznivo dejanje, pravi mariborsko višje sodišče, ki je oprostilo sedmerico vstajnikov, ki so bili lani obsojeni na sedem mesecev zapora, ker so bili v skupini, ki je na protestih decembra 2012 v policiste metala granitne kocke in se ni želela raziti.

Protestnik mora opraviti sedem mesecev družbenokoristnega dela
19. 09. 2014 12.2220-letnemu Nathanu Tkalcu, ki je priznal, da je na tretji mariborski vstaji vrgel granitni kocki v policiste, je sodnica prisodila sedem mesecev zapora, ki jih lahko odsluži z delom v splošno družbeno korist.

20-letni dijak priznal, da je v policiste metal granitne kocke
18. 09. 2014 12.2920-letni dijak, ki je eden od aretiranih na tretji Mariborski vstaji decembra 2012, je pred sodnico priznal, da je na protestu metal granitne kocke na policiste. Tožilstvo predlaga, da lahko zaporno kazen odsluži z delom v splošno družbeno korist.

Živa Dvoršak bronasta na EP v strelstvu
02. 03. 2013 14.35Slovenska strelka Živa Dvoršak je na evropskem prvenstvu z zračnim orožjem v danskem Odenseju osvojila bronasto odličje z zračno puško. Zmagala je Avstrijka Lisa Ungerank, druga pa je bila Italijanka Martina Pica.