tiskanja

Kakšna bo usoda uradnega lista?

11. 02. 2025 14.05

V uredništvo smo prejeli dopis, v katerem avtorji opozarjajo, da namerava vlada ukiniti Javno podjetje Uradni list Republike Slovenije. Ob tem izražajo skrb, da bi prenos funkcij, ki jih opravlja, na drug subjekt odprlo vrata resnim tveganjem, na primer političnim ali interesnim pritiskom. V službi vlade za zakonodajo zagotavljajo, da podjetja ne ukinjajo, ob tem pa pojasnjujejo, da so oni sami po zakonu iz leta 1996 izdajatelj uradnega lista, medtem ko je javno podjetje zgolj založnik.

Inženir računalništva iz premožne družine obtožen umora direktorja

10. 12. 2024 07.30

Po obsežni iskalni akciji je ameriška policija v Pensilvaniji aretirala 26-letnika, ki je obtožen umora izvršnega direktorja ene največjih zdravstvenih zavarovalnic v državi. Ob aretaciji so policisti v njegovem nahrbtniku našli orožje in ročno napisan dokument, ki priča o njegovem "motivu in razmišljanju". V besedilu je Luigi Mangione, inženir računalništva, ki prihaja iz ugledne in premožne družine, kritičen do ameriške zavarovalniške industrije.

Torbica, vidna le pod mikroskopom, prodana za slabih 59 tisoč evrov

30. 06. 2023 10.05

Na dražbi podjetja MSCHF, znanega po nenavadnih modnih kosih, je kupec za mikroskopsko torbico, vidno le pod mikroskopom, odštel 58.698,45 evra. Predmet, ki meri 657 x 222 x 700 mikrometrov, je dovolj majhen, da gre skozi uho igle. Torbica je opremljena z logotipom modne hiše Louis Vuitton, vendar z blagovno znamko ni povezana.

Izstrelitev prve 3D-rakete v zgodovini: po treh minutah začela izgubljati višino

23. 03. 2023 14.53

V sredo zvečer se je z Zemljinega površja proti vesolju podala prva raketa, sestavljena iz 3D natisnjenih delov. A še preden je moderni leteči predmet dosegel orbito, se je zalomilo. Po treh minutah v zraku je 11 milijonov evrov vredna raketa začela padati proti tlom.

Na ogled ohranjeni izvodi Shakespearovega Prvega folia

13. 03. 2023 19.52

Pred 400 leti se je skupinica prijateljev in igralskih kolegov angleškega dramatika Williama Shakespeara lotila zapletenega izziva, da bi v enem zvezku združila vsa njegova dela. T. i. Prvi folio je izšel 1623. Ob jubileju so med drugim vzpostavili posebno spletno stran, poleg tega bodo pripravili razstavo v Britanski knjižnici.

Nemški strokovnjaki s 3D-tiskalnikom ustvarili hišo prihodnosti

02. 02. 2023 08.38

Ob naraščajočih cenah nepremičnin je cenovno dostopnih stanovanj ali najemnin vedno manj. Nemški inženirji na Univerzi Maine so se zato odločili s pomočjo 3D-tiskalnika ustvariti prav posebno hišo, ki jo je mogoče v celoti reciklirati. To je izredno pomembna prelomnica za prihodnost trajnostne hiše, zagotavljajo strokovnjaki.

Kako izbrati kvalitetno kartušo za tiskalnik?

03. 08. 2022 15.48

Izbira kvalitetnega tiskalnika je resda pomembna za tisk, a tudi izbira prave kartuše ima veliko opraviti s končnim izdelkom.

Saint Hoax: vplivnež, ki s pomočjo popularne kulture kritizira politično dogajanje

19. 03. 2022 07.00

Kadar koli se v svetu dogaja kaj zanimivega, dramatičnega ali problematičnega, se lahko zanesete na to, da vam bo umetnik pod psevdonimom Saint Hoax na Instagramu ponudil šaljivo, a kritično interpretacijo odmevnega dogajanja. Gre namreč za umetnika, ki z uporabo ikoničnih trenutkov popularne kulture komentira še tako politično sporne tematike.

Zakaj ne dobim več računa?

23. 01. 2022 00.15

Že veste, da ni nujno, da boste v trgovini, pri frizerju ali v gostilni prejeli tiskan račun? Zaradi spremembe zakona so namreč v veljavo stopili digitalni računi, ki bodo na glavo obrnili marsikatero navado potrošnikov. Kaj to pomeni?

Konec obveznega tiskanja računov: izdaja le še na zahtevo posameznika

21. 01. 2022 19.17

Če nas je finančna uprava nekaj let z nagradno igro spodbujala, naj vselej vzamemo račun in prijavimo ponudnike blaga in storitev, ki nam ga ne izdajo, se zdaj pravila obračajo. Od sobote namreč trgovcem, gostincem, obrtnikom in drugim računa sploh ne bo več treba tiskati, dobili ga boste le, če ga boste izrecno zahtevali. Na finančnem ministrstvu poudarjajo, da je poglaviten razlog za to odločitev digitalizacija države, na Fursu izpostavljajo okoljski vidik, na Zvezi potrošnikov pa opozarjajo potrošnike k previdnosti.

Prvo izdajo stripa o Hulku prodali za več kot 400 tisoč evrov

06. 01. 2022 15.32

Na dražbenem portalu Comic Connect so za približno 432 tisoč evrov prodali izvod prve zgodbe o stripovskem superjunaku Hulku, ki sta jo leta 1962 izdala pisec Stan Lee in risar Jack Kirby. Lik je v njej upodobljen v izvirni sivi, in ne v značilni zeleni barvi. Po podatkih dražbenega portala je izvod prve zgodbe o Hulku dosegel najvišjo ceno doslej.

Evolucija T-Shirt majice: Od kosa spodnjega perila do statusnega simbola

23. 12. 2021 00.15

Zakaj bi prav vsak ljubitelj glasbe moral imeti majico s priljubljenim izvajalcem?

'Branje omogoča osvobajanje duše'

21. 11. 2021 08.00

V Združenih arabskih emiratih v mestu Šardža smo obiskali enega največjih knjižnih sejmov na svetu. Njegova velikost, odprtost do sveta in različnih kultur ter predvsem spoštovanje do tiskane besede prevzema vsakega obiskovalca. Organizator sejma navdušuje z ljubeznijo do knjig, ki jo je bilo moč začutiti v besedah, iskrica v očeh pa je potrdila, da je ljubezen iskrena.

10 let Trainstation SubArta: Stičišče subkultur, lokalno in širše

07. 07. 2021 08.00

Trainstation Subart, prej poznan kot Trainstation Squat, je nastal na pogorišču Izbruhovega kulturnega bazena. S soborci ga vodi Darči Kruševac, nedavno pa so obeležili desetletnico obstoja. Pripravili so poseben program dogodkov, zato je prav, da si njihovo zgodbo ogledamo nekoliko pobliže.

Poklukar: Torek bo zadnji dan epidemije, a boja s koronavirusom še zdaleč ni konec

10. 06. 2021 22.27

Glede na priporočila stroke in številke, ki jih dnevno spremljamo, epidemije v torek ne bomo podaljšali, je napovedal zdravstveni minister Poklukar. V veljavi pa bodo še vedno ostali ukrepi, le da bodo milejši. "V gostinstvu bodo za isto mizo lahko sedele več kot štiri osebe, na prostem se bodo lahko organizirale prireditve brez mask ..." je naštel. Cepiva imamo trenutno dovolj, da bodo vsa cepilna mesta lahko imela dneve odprtih vrat, je zagotovil.

Epson v sodelovanju z National Geographicom spodbuja podjetja, naj nehajo prispevati k segrevanju in se borijo proti podnebnim spremembam

09. 06. 2021 08.14

Epson je združil moči z National Geographicom, da bi v okviru nove kampanje »Brez segrevanja« skupaj spodbujala zavest o zaščiti svetovnega permafrosta – zamrznjenih tal pod polarnimi območji na zemlji.

Tiskanje oddaljeno desetletja. Alternativa: živi darovalci, odvzem po srčni smrti

23. 09. 2020 06.00

Čeprav je covid-19 ohromil slovensko zdravstvo, obstajajo njegovi deli, ki so med prvim valom dobro delovali. Med njimi je program transplantacij, kjer pravijo, da so zaradi zaprtja nekaj tujih centrov za transplantacije lahko slovenskim bolnikom v tem času ponudili celo boljše organe, prav tako se ni uresničilo tisto, česar so se najbolj bali – da bi morali ustaviti program transplantacij. A hkrati pravijo – takrat je šlo, ker so se ljudje držali ukrepov. Ob drugem valu pa je lahko slika povsem drugačna. Poleg tega program tare še nekaj drugih izzivov – finančna in kadrovska podhranjenost pa tudi pomanjkanje darovalcev, zaradi česar se stroka zavzema za ureditev, kjer bi bili darovalci vsi, ki tega ne bi izrecno odklonili.

Dobra zgodba iz epidemije: moč tehnologije in povezovanja

05. 07. 2020 07.00

Čas koronavirusa je ob vsem slabem, kar je prinesel, tudi čas nekaterih dobrih zgodb, zgodb, ki so združile ljudi.  V najhujših tednih prvega vala epidemije so se tako recimo združili, povezali tisti, ki se ukvarjajo s 3D tiskanjem. S 3D tiskalniki so printali maske, nekateri tudi držala za maske, ki pridejo prav, da ne trpijo ušesa. 3D tehnologija, ki se marsikomu zdi kot znanstvena fantastika, že nekaj časa osvaja svet - uporabljajo jo že na zelo različnih področjih - od gradbeništva do kulinarike, od medicine do mode.

Ljubljančan svoj 3D model mask delil na spletu, zdaj jih tiskajo v bolnišnicah v ZDA

11. 04. 2020 07.00

Zgodba slovenskih 3D natisnjenih zaščitnih mask, ki so navdušile ameriške zdravnike, je zgodba o moči čezmejnega sodelovanja in nesebičnega deljenja znanja in idej. Mladi Ljubljančan je za potrebe lastne družine izdelal model maske za 3D tiskalnike, nato pa svoj načrt delil s svetom. V ZDA jih zdaj po njegovi predlogi na pobudo mladega ameriškega zdravnika množično izdelujejo kar bolnišnice same.

Sprejemanje tri milijarde evrov vrednega paketa ukrepov se zapleta, potrjevali naj bi ga šele v četrtek

31. 03. 2020 06.31

DZ v sredo še ne bo potrjeval tri milijarde evrov vrednega paketa ukrepov za omilitev posledic epidemije novega koronavirusa. Samo koalicija naj bi namreč pripravila več kot 100 dopolnil, svoje predloge pa imajo tudi v opoziciji. "Finančno gledano je to najobsežnejši zakon, ki ga je DZ kadarkoli sprejemal," opozarjajo. Strinjajo se, da se mudi, a moramo biti odgovorni, pravijo.

Šola na daljavo: manjka osebni stik z učiteljem, velika obremenitev otrok

23. 03. 2020 11.18

Prvi teden izobraževanja na daljavo je mimo, mnogi učenci pa po začetnem navdušenju, da gre za počitnice, ugotavljajo, da je samostojnega dela res veliko. Z njimi se strinja tudi marsikateri starš, ki nadomešča vlogo učitelja, ko se prebija skozi snov. A dejstvo je, da otroci potrebujejo osebni stik z učiteljem. Je pa res, da so eni učitelji zelo angažirani in za to poskrbijo, spet drugi pa zgolj pošiljajo sporočila z obveznostmi.

Upravno sodišče preklicalo imenovanje direktorice Tehniškega muzeja Slovenije

11. 02. 2020 15.49

Zapletlo se je pri imenovanju nove direktorice Tehniškega muzeja Slovenije. Potem ko je dosedanji direktorici Nataliji Polenec potekel mandat, je ministrstvo za kulturo na to mesto imenovalo prevajalko Barbaro Juršič, ki pa nima znanja z muzejskega in tehniškega področja, kar je zahteval razpis. Polenčeva je zato sprožila upravni spor in bo do pravnomočne odločitve sodišča še naprej opravljala naloge direktorice.

Mumija spregovorila: znanstveniki 3000 let po smrti poustvarili glas svečenika

26. 01. 2020 20.09

Glas svečenika starega Egipta je znova zazvenel 3000 let po njegovi smrti. Britanski znanstveniki namreč so s pomočjo tehnologije 3D-tiskanja poustvarili njegov vokalni trakt in posledično njegov glas. Naslednji korak znanstvenikov je poustvariti celotne besede in stavke.

Inšpektor: po sestanku z Rotnikom sem opazil, da manjka osma stran dokumenta

28. 06. 2019 13.29

Davčni inšpektor Andrej Palovšnik, ki je bil v sojenju nekdanjemu direktorju Teša Urošu Rotniku zaslišan zaradi obtožb o tatvini dokumenta o prijavi premoženja, je predstavil okoliščine njunega sestanka, med katerim naj bi dokument izginil. Inšpektor je namreč dvakrat zapustil pisarno, ko je Rotnik odšel, pa opazil, da ena stran dokumenta manjka. Rotnik sicer vztraja, da Fursu ni ukradel dokumenta.

Orjaški tiskarski škrat: v obtoku več kot 480 milijonov bankovcev z napako

20. 06. 2019 10.29

Že skoraj dve leti je v obtoku kar 480 milijonov bankovcev za 50 avstralskih dolarjev s tipkarsko napako. Na bankovcu s podobo in citatom avstralske borke za pravice žensk in otrok Edith Cowan je namreč iz besede responsibility (odgovornost) izginil tretji -i, a tega dolgo nihče ni opazil.

Izdelava orožja s 3D-tiskalnikom: začasno ustavili objavo načrtov

01. 08. 2018 08.39

Ameriško javnost je močno razburila objava načrtov in navodil za izdelavo plastičnega orožja s 3D-tiskalnikom. Ameriški zvezni sodnik iz Seattla je začasno blokiral to namero, ki so jo nekatere druge zvezne države označile za nezaslišano. Sodnik Robert Lasnik je odločitev pospremil z razlago, da bi lahko to povzročilo nepopravljivo škodo javnosti.

Bo Slovenija dobila prvo dvonadstropno 3D natisnjeno hišo?

27. 04. 2018 11.11

Medtem ko si Danci pišejo slavospev, da so s pomočjo tiskalnika natisnili prvo 3D hišo v Evropi, imajo slovenski strokovnjaki zaslugo, da so tiskalniki česa takega sploh zmožni. Jože Abram iz Krškega je oče tiskalnikov BetAbram in eden izmed prvih na svetu, ki je začel graditi zgodbo tiskanih hiš. In prav ti Danci, ki so postavili prvo tiskano hišo, so se o tej izjemni tehnologiji zanimali tudi pri njem.

Brošura z napako. Distribucijo ustavili, stroške ponovne izdelave bo plačal krivec za napako

22. 08. 2017 06.30

Slovenci smo zelo občutljivi, če nas kdaj zamenjajo s Slovaki, še posebej na kakšni od športnih prireditev. Žal pa se dogaja, da se glede državnih simbolov zmotimo tudi sami. Tokrat je zunanji izvajalec, ki je oblikoval brošure uprave za varno hrano o prašičji kugi, naredil napako in na glavo obrnil slovensko zastavo. K sreči je uprava napako hitro opazila.

Nova Zelandija postala 11. vesoljska država na svetu: izstrelili so raketo iz karbonskih vlaken

25. 05. 2017 10.54

Nova Zelandija je v vesolje poslala raketo iz karbonskih vlaken in tako postala 11. vesoljska država. Izstrelitev so pred tem kar trikrat preložili, zgodovinski trenutek za Novo Zelandijo se je zgodil s polotoka Mahia, kjer je prvi zasebni izstrelitveni center. 17-metrska črna raketa electron naj bi v prvih dveh minutah in pol dosegla hitrost več kot 27.000 kilometrov na uro.

Indijski najstnik izdelal najlažji satelit na svetu in navdušil Naso

17. 05. 2017 08.06

Nasa bo junija izstrelila najlažji satelit na svetu, ki ga je izdelal komaj 18-letni Indijec Rifath Shaarook. Le 64 gramov težka kocka iz karbonskih vlaken bo odletela na štiriurno misijo do roba vesolja, z njo pa je najstnik požel svetovno slavo.