tigrasti komarji

Strupene ribe že v Jadranu, ali prihajajo tudi nevarne mravlje in papige?

27. 10. 2024 10.24

Na Hrvaškem je vse pogosteje opaziti nekatere nevarne živalske vrste, ki sicer ne izvirajo iz tega okolja. Zaradi podnebnih sprememb in segrevanja ozračja v Jadransko morje prodirata flora in favna iz sicer toplejših morij, nekatere avtohtone vrste pa zaradi spreminjanja razmer zapuščajo svoje naravne habitate in osvajajo druga območja. "Narava nam je napovedala vojno in če se ne bomo spametovali, bo iz nje izšla kot zmagovalka," opozarja hrvaški biolog Aljoša Duplić z Inštituta za okolje in prostor.

NIJZ: Posamezni primeri okužb še ne opravičujejo rabe biocidov v okolju

04. 09. 2024 13.06

Kljub pojavu treh primerov okužb z virusom Zahodnega Nila ter povečanemu številu komarjev na NIJZ pojasnjujejo, da to še ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom zmanjšanja števila komarjev. To bi bilo smiselno le ob pojavu izbruha nalezljive bolezni, do česar pa zdaj še ni prišlo, navajajo na spletni strani.

Tigrasti komar je v Evropi že domačin, zdaj se širi še ščitar

12. 06. 2024 10.11

V Evropi se ob podnebnih spremembah in toplejših temperaturah veča število primerov denge in drugih bolezni, ki jih širijo komarji, je posvaril Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Invazivna vrsta tigrastega komarja, ki širi več virusov, se je medtem udomačila že v mnogih državah EU, tudi v Sloveniji.

Obalne občine s skupno akcijo zoper tigraste komarje

21. 05. 2024 11.35

Obalne občine so tudi letos sklenile dogovor s komunalnimi podjetji in zunanjimi izvajalci o zatiranju ličink tigrastih komarjev. Da bi zmanjšali možnosti razmnoževanja te invazivne vrste, bodo na javnih površinah v dneh brez padavin nanašali sredstvo Aquatain. To bo brezplačno na voljo tudi prebivalcem, ki jih pozivajo k preventivnim ukrepom.

ZDA odobrile prvo cepivo proti virusu čikungunje

10. 11. 2023 13.40

V ZDA so odobrili prvo cepivo na svetu proti čikungunji, virusni vročinski bolezni tropskega pasu, ki jo prenaša tigrasti komar. Ameriška uprava za hrano in zdravila, ki je odobrila cepivo, je virus označila za "nastajajočo globalno grožnjo zdravju".

Zakaj nas globoko v oktobru še kar nadlegujejo komarji?

11. 10. 2023 18.40

Letošnja jesen je nadpovprečno topla, poleti je bilo veliko padavin, tudi poplave, in vse to so idealni pogoji za komarje, ki jih je to jesen res veliko. Čeprav smo že globoko v oktobru, so še vedno zelo aktivni, moteči in tudi agresivni. Njihovi piki načeloma niso nevarni, so pa v Trstu zabeležili prvi primer okužbe s čikungunjo, tropsko boleznijo, ki jo prenašajo tigrasti komarji. Pri nas avtohtonih okužb strokovnjaki niso zaznali, v preteklih letih pa so obravnavali nekaj primerov te vročinske bolezni pri potnikih, ki so se vrnili iz tropskih krajev.

V Trstu odkrili prvi primer okužbe s čikungunjo

10. 10. 2023 10.21

V Trstu so zabeležili prvi primer okužbe s čikungunjo, virusno vročinsko boleznijo tropskega pasu, ki jo prenaša tigrasti komar. Zaradi tega so tržaške oblasti prejšnji petek izvedle dezinfekcijo v širši okolici športnih stadionov Grezar in Rocco.

Je komarjev res več kot prejšnja leta?

23. 08. 2023 17.16

V letošnjem precej namočenem poletju mnogi tožijo o veliki populaciji komarjev. Trditev, da je letos komarjev več kot prejšnja leta, pa Nataša Knap Gašper z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ni mogla potrditi, saj monitoringa po celotni Sloveniji letos ne bodo izvajali, analiza posameznih vzorčenj pa še ni zaključena.

Komarji, najbolj smrtonosna žival na svetu

23. 07. 2023 12.30

Grenijo nam življenje, povzročajo nevšečnosti. Komarji nas zavohajo že na 30 metrov. Najbolj jih privabljamo z izdihanim zrakom. Zadnje raziskave pa kažejo, da ima veliko vlogo pri tem, ali vas bo komar pičil, tudi kožna flora. Sestava bakterij na naši koži komarjem različno diši. Prav tako so dovzetni na premikanje, kontraste z okolico, temnejše in žive barve, znoj na koži in toploto telesa.

V boj proti tigrastim komarjem z več kot milijonom sterilnih samcev

12. 06. 2023 10.34

V boju proti tigrastim komarjem bodo na jugu hrvaške Istre letos v naravo spustili 1,2 milijona sterilnih samcev. Na ta način želijo zmanjšati populacijo te invazivne vrste komarjev in uporabo insekticidov na območju, enako metodo pa nameravajo uporabiti tudi drugod na Hrvaškem.

Boj proti komarjem: da bo akcija uspešna, je ključno sodelovanje javnosti

21. 05. 2023 14.54

Občine slovenske Istre v sodelovanju s komunalnimi podjetji in zunanjimi izvajalci organizirajo preventivno akcijo zatiranja ličink tigrastih komarjev, ki je namenjena predvsem zmanjševanju možnosti za razmnoževanje komarja. Samice se hranijo s krvjo ljudi in toplokrvnih živali, zato lahko prenašajo tudi različne virusne bolezni. Med majem in oktobrom bodo občine s preventivno akcijo ozaveščale o preprečevanju razmnoževanja, same pa bodo v dneh brez padavin uporabile sredstvo Aquatain.

Roji komarjev v hrvaški Baranji, prebivalci obupani: 'Nevzdržno je'

18. 05. 2023 19.23

Nadpovprečno deževen maj in posledično visoki vodostaji rek so spodbudili razmnoževanje komarjev, ki v zadnjih tednih povzročajo težave prebivalcem hrvaške Baranje. Kot pravijo, je življenje zaradi nadležnih komarjev popolnoma nevzdržno.

Vedno več tigrastih komarjev

13. 07. 2022 18.59

Ko nastopi poletje, nam navadno največje preglavice povzročajo komarji. Ste vedeli, da če vas ugrizne komar, je to najverjetneje kar tigrasti? Teh je namreč vedno več, iz ličink pa se razvijajo tik pred našim nosom. Na Hrvaškem imajo s tigrastimi komarji že več let ogromne težave, zato jih bodo letos kar sterilizirali. Kako hitro se tigrasti komarji razmnožujejo pri nas in kakšne težave lahko povzročajo?

Obalne občine v boj s tigrastimi komarji

22. 04. 2022 13.05

Občine slovenske Istre so se letos znova povezale v preventivni akciji zatiranja ličink tigrastih komarjev, s katero želijo zmanjšati razmnoževanje te tujerodne vrste. Izbrani izvajalec bo zato v naslednjih dneh začel vlivati preparat Aquatain, občani pa si ga bodo lahko priskrbeli tudi za uporabo doma.

Na Obali napovedali boj proti tigrastim komarjem

17. 04. 2022 08.51

V letošnjem letu bodo občine slovenske Istre v sodelovanju s komunalnimi podjetji znova organizirale preventivno akcijo zatiranja ličink tigrastih komarjev. Ukrepi bodo namenjeni predvsem zmanjševanju možnosti za razmnoževanje komarja, trajali pa bodo od aprila do oktobra, so sporočili z Mestne občine Koper.

Ne le več miši, letos tudi več komarjev

14. 07. 2021 11.05

Če se vam zdi, da vas letos obletava več komarjev, se ne motite. Biologi so to potrdili. Več je predvsem celinskega poplavnega komarja, ki je naša domorodna vrsta. Ugodnejše pogoje za njegovo razmnoževanje je omogočila mokra pomlad. V nasprotju s prepričanjem mnogih letos klopov ni nič več kot običajno.

Prelomna raziskava: primere mrzlice denga zmanjšali za 77 odstotkov

10. 06. 2021 19.22

Število primerov mrzlice denga se je zmanjšalo za kar 77 odstotkov, število hospitalizacij pa za 86 odstotkov, so pokazali rezultati prelomne študije, v okviru katere so komarje okužili z bakterijo Wolbachia, s tem pa močno zmanjšali širjenje virusa.

Komarjev spet ogromno, v Sloveniji brez zatiranja

09. 06. 2021 13.32

Komarji niso le nadležni, njihovi ugrizi na koži pustijo tudi rdečino, ki največkrat neznosno srbi. In vsako poletje so tu, enkrat v večjem, drugič v manjšem številu. A že samo en komar nam krajša nočni spanec in zato se številni sprašujejo, zakaj jih v Sloveniji ne uničujemo, kajti v drugih državah jih. Na NIJZ pravijo, da prisotnost in povečano število komarjev ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom, da se zmanjša njihovo število.

Tigrasti komarji imena niso dobili zaradi svojih barv

05. 07. 2019 06.00

Je letos res več komarjev kot običajno? Se komarji zadnja leta res vedejo drugače, pičijo drugače, njihov pik bolj boli? Ne, odgovarjajo strokovnjaki, to ne drži, komarji se niso spremenili, se je pa spremenilo to, katere vrste komarjev so tu in nas pičijo. Tigrasti komarji, ki jih v preteklosti na tem območju ni bilo, so zdaj praktično stalnica. Svojega imena "tigrasti" pa - kot pojasnjuje dr. Tomi Trilar, entomolog iz Prirodoslovnega muzeja - niso dobili, ker so pisani kot tigri, ampak ker njihov pik boli.

Invazija komarjev na Hrvaškem: prebivalci po ulicah v zaščitni opremi

19. 06. 2019 10.29

Letošnje poletje prebivalcem hrvaškega Osijeka ne prizanaša s komarji. Ne le ponoči, tudi podnevi nadležni krvosesi domačine ves čas obletavajo in jim pijejo kri, lokalne oblasti pa zaradi pomanjkanja denarja ne naredijo dovolj, da bi komarje omejile. Ker repelenti niso učinkoviti, so se nekateri prebivalci na ulice podali v zaščitni opremi.

Znanstveniki opozarjajo na možne izbruhe tropskih bolezni po Evropi

15. 04. 2019 07.00

Znanstveniki so na Evropskem kongresu klinične mikrobiologije in nalezljivih bolezni opozorili na nevarnost vročice in drugih tropskih bolezni, ki jih prenašajo insekti, tudi v severnejših zemljepisnih širinah. Za to obstaja več razlogov, med drugim podnebne spremembe, globalizacija in silovit socialnoekonomski razvoj.

V Ljubljani pri sivi vrani potrdili virus Zahodnega Nila

19. 09. 2018 11.43

Virus Zahodnega Nila prenašajo komarji rodu Culex, med najdovzetnejše za okužbo z virusom pa sodijo ptice iz reda pevk, med njimi najbolj vrani. In prav pri sivi vrani so v četrtek v Ljubljani potrdili omenjeni virus. Sicer pa lahko poleg ptic za virusom zbolijo tudi konji.

Komarjev ogromno, a škropljenje ni upravičeno

19. 09. 2018 10.24

Letošnje poletje nam ne prizanaša s komarji. Ne le ponoči, tudi podnevi nas ti nadležni krvosesi obletavajo in nam pijejo kri. Zdi se, kot da mazanje s kremami in uporaba repelentov ne pomagata, za škropljenje z biocidnimi sredstvi pa ni pravega razloga, pojasnjujejo pristojni.

Uživajte poletje brez nadležnih komarjev

14. 06. 2018 00.01

Le kaj je lepšega, kot se zvečer usesti na teraso in uživati v miru, dobri hrani ali v družbi prijateljev? Očitno so enakih misli tudi komarjeve mame, ki pridejo na slastno večerjo na moje telo, da bodo nahranile svoje potomce. Če že ni tigrasti komar, ki je dejaven čez cel dan, pa mi živce in kri pije "klasična udomačena" sorta, ki prileti, ko se malce ohladi in zmrači. Domača terasa je zaradi tega samevala skoraj 4 poletja. Čas za ukrepanje!

Invazija tigrastih komarjev

19. 10. 2017 19.41

Po vsej Sloveniji te dni opažamo nenavaden fenomen: pravo invazijo tigrastih komarjev. Toplo in vlažno jesensko vreme je zanje očitno idealno: dobro se razmnožujejo, pikajo pa lahko ves dan. Še sreča, da ne prenašajo nevarnih bolezni, čeprav so njihovi piki kar nadležni. 

Odstranite lončnice s stoječo vodo in očistite vrtove. Začenja se obdobje tigrastih komarjev

17. 05. 2017 13.54

V okviru projekta Rokavice gor! so Ljubljančane pozvali, naj odstranijo lončnice s stoječo vodo ter očistijo vrtove in tako omejijo širjenje tigrastih komarjev, ki se že pojavljajo. V ta namen so meščanom podarili tudi kompost in dišavnice, ki odganjajo omenjene živali.

Po piku komarja mesto vboda hladimo

30. 07. 2016 15.00

Najprej navadni, nato so nam začeli poletne dni greniti še tigrasti komarji, zdaj številni trepetajo, da bodo pot v naše kraje našli tudi nadležni gostje, ki prenašajo virus Zika. Kako naj se ubranimo?

Hrvatica se je v Braziliji okužila z virusom zika

27. 05. 2016 08.43

Hrvaški epidemiolog je potrdil, da so obravnavali primer ženske, ki se je v Braziliji okužila z virusom zika. Tam je bila dva meseca, s simptomi bolezni je nato dopustovala v zahodni Evropi, ob vrnitvi na Hrvaško pa ni bila več kužna, zato tudi ni strahu, da bi se virus razširil.

Virus zika še nevarnejši?

02. 05. 2016 11.51

Virus zika bi lahko bil odgovoren za številne nevrološke okvare, ki vplivajo na otroke pri približno petini nosečnic. Rast števila novih okužb z virusom se je v nekaterih delih Brazilije medtem sicer upočasnila, saj so ljudje bolje ozaveščeni o ukrepih za preprečevanje bolezni.

Ali se bo tudi pri nas naselila vrsta komarja, ki prenaša virus zika?

08. 03. 2016 21.00

Tigrasti komarji, ki so k nam prišli pred nekaj leti, prenašajo vsaj 22 človeku bolj ali manj nevarnih virusov. Ali lahko že v kratkem pričakujemo, da se bo pri nas naselila tudi vrsta komarja, ki prenaša virus zika? Obstaja pa zelo preprost način, kako se lahko komarjev obranimo.