tienanmen

WikiLeaks: Pokola na Trgu nebeškega miru ni bilo
06. 06. 2011 14.10Diplomatske depeše ameriškega veleposlaništva v Pekingu razkrivajo, da se pokol med študentskimi demonstracijami leta 1989 ni zgodil na Trgu nebeškega miru, pač pa zunaj središča kitajske prestolnice, kjer je vojska zatrla demonstracije.

Obletnica pokola v Pekingu
04. 06. 2004 00.00Kitajske oblasti so ob 15. obletnici pokola na Trgu nebeškega miru v Pekingu aretirale najmanj trinajst ljudi, ki so mirno protestirali.

Boj proti žvečilkam na ulici
23. 02. 2003 00.00Kitajska vlada je pozvala osem raziskovalnih ustanov, naj predložijo nove načine za boj proti problemu odvrženih žvečilnih gumijev. V natečaju z naslovom Program 863 naj bi tako poiskali način za zmanjšanje stroškov odstranjevanja te lepljive snovi z mestnih ulic po vsej Kitajski.

Devet let po Trgu nebeškega miru
03. 06. 1998 11.51Letos - 4. junija - mineva devet let, odkar je bila na Trgu nebeškega miru (Tienanmen) nasilno, z uporabo kitajske vojske in njenih tankov, zatrta t.i. pekingška pomlad. Še danes je v zaporih približno 3000 ljudi, kakorkoli povezanih z gibanjem leta 1989. Kot vselej so tudi tokrat kitajske oblasti naredile vse, da omenjene obletnice javno ne bo mogoče obeležiti. Uradnih podatkov sicer ni, po navedbah prič in oporečnikov pa naj bi v pokolu umrlo več sto ljudi. Neka profesorica filozofije na univerzi v Pekingu, ki si že devet let - sicer iz policijsko nadzorovanega hišnega pripora - prizadeva, da bi sestavila seznam žrtev pokola 4. junija 1989 na Trgu nebeškega miru, v katerem je umrl tudi njen sin, napoveduje, da bodo tako kot Indonezijo po Suhartovem odstopu spremembe postopno dosegle tudi druge azijske države, med njimi Kitajsko, Severno Korejo in Burmo, v katerih je oblast po njenih besedah za zdaj še vedno v rokah "starih diktatur".

Poplava obiskovalcev ob ponovnem odprtju Maovega mavzoleja
07. 01. 1998 08.51Na pekinškem trgu Tienanmen so v torek ponovno odprli mavzolej, v katerem hranijo sarkofag s posmrtnimi ostanki Mao Zedonga. Že zgodaj zjutraj so bile pred mavzolejem dolge vrste. Vstop v spet odprti mavzolej je bil prvi dan prost. V eni sami uri po odprtju je šlo mimo sarkofaga, prekritega z zastavo komunistične partije, več kot 4.500 ljudi.