the economist

Edina možnost je JEK2, najslabša možnost je JEK2?

08. 12. 2024 08.21

Nekje med tema dvema skrajnostma se bodo kresala mnenja, ko se bomo v prihodnjih mesecih, morda letih, odločali o energetski prihodnosti Slovenije. Bo to nova jedrska elektrarna, če bo, kakšna bo in kdo jo bo gradil? Ali pa morda obnovljivi viri: veter, sonce, zeleni vodik?

Po volitvah: razmišljanje osuple opazovalke

06. 11. 2024 15.32

Zgodnji jutranji sprehod z našo starčico, malo pudljico, ki je že krepko zaplula čez 15 let, in na sprehodih zaradi starostnih težav bolj kontemplira kot hodi, v megli in rahlo pršeči vlagi v zraku najlepšega mesta, ki smrdi, kot bi sosedje kurili stare gume, čeprav smo v staromeščanskem predelu, ki je nekakšen 'hidden gem' oziroma skriti diamant ljubljanskega centra. Ker se premikava le počasi, lahko v glavi v miru premlevam o izidih volitev v ZDA. Ob tem srečujem starše in malčke, ki jo mahajo proti enemu bolj simpatičnih vrtcev v Ljubljani. In ko ujamem kakšen drobec pogovora, me vedno nekako preseneti: otroci, ki so se komaj naučili korakcati, se izražajo neverjetno pravilno in artikulirano, zvenijo kot kakšni majhni profesorji ali profesorice. Kakšen bo svet, ko bodo odrasli? Kljub napovedim, ki so sicer vseskozi previdno in sramežljivo pa vendarle naznanjale, da bi Trump lahko zmagal, sem se še kar borila z nejeverno osuplostjo.

Zanje je heroj, ki (spre)govori namesto njih

05. 11. 2024 08.53

Na eni strani osovražen, na drugi oboževan. Prepričan je bil, da je njegovo mesto v Beli hiši, enako mnenje je nazadnje delilo več kot 70 milijonov Američanov – toliko, da se vrača v Belo hišo. Okoli Donalda Trumpa se je ustvaril kult osebnosti, ki ga vneto skušajo razumeti in razložiti številni analitiki v ZDA in drugod.

Po 'grožnjah z Zahoda' Rusi ukrepajo: Začenjajo se vaje s taktičnim jedrskim orožjem

08. 05. 2024 07.44

Ruski predsednik Vladimir Putin je svojim silam ukazal, naj v okviru vojaških vaj, s katerimi naj bi se odzvale na "grožnje Zahoda", vadijo tudi uporabo taktičnega jedrskega orožja. Putin je sicer večkrat zagrozil, da bo uporabil jedrsko orožje, če bo to potrebno, a zdaj je prvič javno napovedal vaje.

Rusija se v bližini Ukrajine pripravlja na vaje z jedrskim orožjem

06. 05. 2024 10.20

Generalštab ruskih oboroženih sil je po ukazu predsednika Vladimirja Putina začel priprave na vaje s taktičnim jedrskim orožjem, ki bodo potekale v bližini meje z Ukrajino, je sporočilo rusko ministrstvo za obrambo. Cilj vaj je povečanje pripravljenosti na uporabo jedrskega orožja pri izvrševanju taktičnih nalog.

Se želi Zelenski znebiti priljubljenega generala Zalužnega?

31. 01. 2024 09.36

Po poročanju medijev naj bi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski načelnika generalštaba ukrajinske vojske pozval k odstopu, a ga je ta zavrnil. Napetosti med njima naj bi tlele že nekaj časa, tudi zaradi neuspešne ukrajinske poletne protiofenzive. Valerij Zalužni, ki uživa močno podporo javnosti, je novembra ocenil, da sta Ukrajina in Rusija dosegli "pat položaj" v vojni, ki ga je mogoče rešiti le z "velikim tehnološkim preskokom". Zelenski je takrat njegove besede zavrnil.

Huawei Sloveniji s pomočjo domačih lobistov 'vljudno predlaga' plačilo 170 milijonov

05. 12. 2023 16.02

Kitajski kolektiv Huawei je pred dvema tednoma Vladi republike Slovenije in v vednost petim ministrom poslal dopis. V njem zastopnik Zhang Zhenhua trdi, da bo odločitev Vlade in splošnega sklepa AKOSA o varnosti omrežja 5G Sloveniji povzročila škodo več milijard evrov, Huawei pa že terja neposredno povračilo v višini 170 milijonov evrov. Ponudili so tudi izračun škode, priložili pa mnenji ekonomista Jožeta P. Damjana in ustavnega pravnika Sama Bardutzkyja.

Zelenski s povabilom Trumpu: Naj pride v Ukrajino, miru ne more prinesti

07. 11. 2023 11.50

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa povabil na obisk v Ukrajino. Trump je namreč že večkrat izjavil, da bi lahko, če bo prihodnje leto ponovno izvoljen, vojno v Ukrajini končal v zgolj 24 urah. A Zelenski je dejal: "Če pride sem, bom potreboval zgolj 24 minut, da Trumpu razložim, da ne more voditi te vojne. Da miru ne more prinesti zaradi Putina."

Po dveh mesecih brez preboja: '80 let se nihče ni soočil s takšno obrambo'

02. 08. 2023 19.42

Minevata dva meseca od začetka dolgo napovedovane ukrajinske (proti)ofenzive. Kijev je na bojno polje postavil več brigad, sestavljenih iz pripadnikov, ki so se usposabljali v državah Nata, in opremljenih z orožjem zahodne izdelave. Na drugi strani jih je pričakal sistem močno utrjenih obrambnih linij in konsolidirane ruske enote. Harkovski scenarij se ni ponovil. Ukrajinsko napredovanje se tokrat meri v metrih in do temeljev porušenih vaseh na območju pred prvo glavno rusko obrambno linijo. Toda velike bitke za Azovsko morje še zdaleč ni konec ...

Nazaj v prihodnost: strojnice 19. stoletja, puške iz '1. vojne', muzejski tank

11. 03. 2023 07.00

V Ukrajini se vse pogosteje pojavljajo 60 let stari predelani oklepniki iz sovjetskih časov, havbice iz druge svetovne vojne, strojnice in puške iz 19. stoletja, tanki, odstranjeni s spomeniških podestov, dostavna vozila z nameščenimi strojnicami, "zvarjeni" kosi odpadnega orožja ... Le redkokateri strokovnjak, še manj pa laična javnost, je pred rusko invazijo pričakoval, da bodo na bojišču grmela 'predpotopna' orožja iz nekih drugih, pozabljenih časov. Meja med zgodovino in sedanjostjo je včasih zabrisana.

Računica ruskih tankov: na 150 uničenih proizvedejo 20 novih

28. 02. 2023 16.22

Med drugo svetovno vojno, leta 1940, je Sovjetska zveza v enem samem mesecu proizvedla približno 1000 tankov. Danes lahko Rusija v istem časovnem obdobju skupaj sestavi 20 tankov. V več kot 17.000.000 kvadratnih kilometrov veliki državi namreč obratuje le ena tovarna za njihovo proizvodnjo, kaže poročilo The Economista.

Katero je najdražje mesto za življenje na svetu? Ne, ni Pariz ali New York

04. 09. 2022 10.38

Če bi vas vprašali, katero je najdražje mesto na svetu, bi verjetno najprej pomislili na Pariz, New York, Hongkong ali Singapur. Toda, trenutno najdražje mesto za življenje na svetu, kjer štruca kruha stane kar devet dolarjev, leži na Bližnjem vzhodu, v Izraelu.

Med junaštvom in korupcijo: služabnik ljudstva?

09. 08. 2022 09.27

Ob začetku ruske invazije na Ukrajino je Volodimir Zelenski okrog sebe združil celoten narod in postal eden najbolj prepoznavnih in karizmatičnih obrazov Evrope. K njemu so poleg svetovnih politikov romali tudi številni zvezdniki, skupaj z ženo sta pozirala za Vogue in naletela na nezadovoljstvo dela javnosti. Ta je bila aktualnemu predsedniku pred začetkom vojne izrazito nenaklonjena. Razlog pa so sumi o vpletenosti v neskončni krog korupcije, ki Ukrajino pesti še iz časov razkroja sovjetske države in burne tranzicije, ki je rodila nedotakljive oligarhe. Eden od teh je tesno povezan z aktualnim predsednikom.

Kdo bo zdržal dlje? Putin ali Zelenski (in Zahod)?

11. 07. 2022 12.11

Vojna v Ukrajini se vleče veliko dlje, kot je večina pričakovala. Ukrajina se še naprej zanaša na svoje zahodne zaveznike, Vladimir Putin pa upa, da bo strl ukrajinski pogum in podporo Zahoda. Kdo bo po trenutnih ocenah analitikov zdržal dlje?

Dunaj na vrhu lestvice najboljših mest za bivanje

23. 06. 2022 12.49

Dunaj je znova prejel naziv najboljšega mesta za bivanje po izboru londonskega tednika The Economist. Avstrijska prestolnica je tako še tretjič v petih letih osvojila največ točk po indeksu, ki ga razvija Economist Inteligence Unit (EIU).

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'

27. 02. 2022 07.00

Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.

Janša nasprotuje predlogu novele ZNB: Je v nasprotju z ustavo in predlogi WHO

31. 01. 2022 14.19

Glede predloga novele zakona o nalezljivih boleznih, ki so ga vložili nepovezani poslanci, je predsednik vlade Janez Janša v DZ dejal, da je predlog v nasprotju z ustavo in načelom delitve oblasti ter tudi predlogi Svetovne zdravstvene organizacije. Da pozicija in opozicija različno ocenjujeta določeno situacijo, je po njegovi oceni normalno, a pri temeljnih postulatih bi morali vsi govoriti isti jezik. Razočaran je, da nekatere dobri gospodarski rezultati žalostijo. Opoziciji pred volitvami predlaga tekmovanje v tem, kdo je boljši, ne pa, da dvomi o nespornih dejstvih. V Pravni mreži za varstvo demokracije pa se medtem z Janšo ne strinjajo.

Slovenija pri spopadanju z gospodarskimi vidiki pandemije na drugem mestu

05. 01. 2022 16.47

Slovenija se je na lestvici o uspešnosti spopadanja z gospodarskimi vidiki pandemične krize, ki so jo pripravili pri britanskem tedniku The Economist, uvrstila na drugo mesto med 23 izbranimi članicami Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD). Pred njo so pri Economistu po petih uporabljenih merilih uvrstili Dansko. V SD so medtem pripravili svojo analizo. Pravijo, da Slovenija v bitki s pandemijo še zdaleč ni uspešna.

Neznosna lahkost ameriške smrti

24. 07. 2021 14.58

Tudi ko so Združene države najbolj mirne, so izjemno nasilna skupnost. Leta 2014 so imeli najnižjo raven umorov v moderni zgodovini, a je imel Američan v povprečju vsaj trikrat večje možnosti, da ga ubijejo, kot Evropejec. Sedaj število umorov v ZDA skokovito narašča, pri čemer (še) nihče ne zna zares pojasniti, zakaj.

Britanski Economist: Populisti ogrožajo evropske neodvisne javne radiotelevizije

07. 04. 2021 15.42

Britanski The Economist se je razpisal o napadih evropskih populistov na javne radiotelevizije. Pri tem izpostavlja prav Slovenijo, v kateri je javna RTV leta 1991 dobila "nalogo za neodvisno poročanje, v nasprotju z državno propagando v času komunizma". "A RTV Slovenija se je izkazala za preveč neodvisno za slovenskega premierja Janeza Janšo. Že več kot leto dni na družbenih omrežjih ustrahuje njene novinarje," piše Economist. Janševa vlada želi sedaj sprejeti nov medijski zakon, s katerim bi javno radiotelevizijo lažje nadzorovali.

Predsednik bi moral dajati zgled, tudi glede odnosa do žensk

17. 10. 2020 07.00

Republikanci in demokrati pogosto stojijo na nasprotnih bregovih, med Trumpovim mandatom pa je to postalo še toliko bolj opazno. Ameriško družbo je najprej povezalo, nato pa močno razdvojilo gibanje proti spolnim zlorabam "Me too". Med obtoženimi je tudi Trump, ki obsodbe zanika in pravi, da je šlo gibanje predaleč. Republikanci mu v prepričanju sledijo, saj verjamejo, da so lažne obtožbe o spolnem nasilju pogoste. Vprašanje je, ali so svoj hrbet gibanju obrnili tudi demokrati, s tem ko so podprli kandidaturo Bidna, ki je prav tako obtožen spolnega nadlegovanja.

Na videz usahlo gibanje spreminja ZDA

24. 07. 2020 10.12

Ameriški poslanci so sklenili, da je treba iz ameriškega kongresa odstraniti ducat kipov zgodovinskih osebnosti, povezanih s konfederacijo in rasizmom. Vprašanje je, ali bo ta odziv na proteste zaradi sistemskega rasizma potrdil tudi senat, v katerem imajo večino pri popravljanju krivic obotavljivi republikanci. A je že sam predlog znak sprememb, ki zajemajo ZDA.

Macron o Bosni kot tempirani bombi, v Sarajevu besni

08. 11. 2019 21.12

Predsedujoči predsedstvu BiH Željko Komšić je zaradi izjave francoskega predsednika Emmanuela Macrona, da je BiH zaradi vračanja džihadistov "tempirana bomba", na pogovor poklical francoskega veleposlanika v Sarajevu Guillaumea Roussona.

Macron: Nato je možgansko mrtev, Evropa se ne more več zanašati na ZDA

07. 11. 2019 14.16

Nato je možgansko mrtev, je v pogovoru za The Economist dejal francoski predsednik Emmanuel Macron in opozoril, da Evropa stoji na robu prepada. Evropa mora začeti strateško razmišljati o sebi kot o geopolitični sili, saj v nasprotnem primeru "ne bomo več obvladovali svoje usode", je dejal.

Konec ere Castro: 30 evrov plače, 10 študentskih obrokov na mesec in (propadli) ideali revolucije

18. 04. 2018 10.43

Na Kubi se končuje era bratov Castro, oblast pa naj bi po dvodnevnem zasedanju prevzel Miguel Diaz-Canel, ki so ga poslanci že izbrali kot edinega uradnega predsedniškega kandidata. Kaj ga čaka na čelu države, katere današnja podoba je zrasla na temeljih revolucije, s katero so se znebili "tirana in skorumpiranega predsednika", dobili pa komunistični režim, ki je vladal s trdo roko?

Tehnološki giganti analizirajo podatke, ki jih puščate za seboj: umetna inteligenca bo skrbela za vaše zdravje in za to, kako vidite svet

18. 05. 2017 11.38

Količina shranjenih podatkov, ki jih za seboj puščamo ljudje, je vse večja in večja. Do leta 2020 naj bi se v primerjavi z letom 2013 povečala za 10-krat in dosegela 44 bilijonov gigabajtov. Vsi ti podatki pa so dragocen vir informacij.

Tudi onesnažen zrak ima vlogo pri srčno-žilnih boleznih

05. 05. 2017 15.38

Škotski znanstvenik je odkril povezavo med srčno-žilnimi boleznimi in onesnaženim zrakom. Prostovoljci so vdihavali zlate drobce, ki so ostali v telesu še več kot tri mesece po poizkusu. Raziskovalec trdi, da je enako (ali celo še huje) z delci ogljika.

Nemški tednik razburja s karikaturo, na kateri Trump obglavlja Kip svobode

05. 02. 2017 08.45

Vplivni nemški tednik Der Spiegel je tarča kritik in zgražanja zaradi najnovejše naslovnice. Na njej je namreč karikatura, ki prikazuje ameriškega predsednika Donalda Trumpa, kako v rokah drži krvav nož in glavo Kipa svobode. To je razvrednotenje novinarstva, pravijo kritiki.

Morebitno zmago Trumpa uvrstili med največje grožnje za svet

17. 03. 2016 08.54

Ena od največjih groženj za svetovni mir in gospodarstvo bi bila zmaga Donalda Trumpa na ameriških volitvah, ocenjujejo britanski strokovnjaki. Primerja se lahko s tveganjem, ki ga povzročajo teroristične grožnje džihadističnih skupin ali oborožen spopad na Južnokitajskem morju.

Dva napada, dva odziva: od 'vsi smo Charlie' do 'zaprimo meje'. In - ali odzivi politikov islamu res delajo škodo?

15. 11. 2015 17.52

Le okoli 10 mesecev loči napada na Charlie Hebdo in zadnje napade v Parizu, priča pa smo precej različnim odzivom na oba dogodka. Tokrat je poskus politikov, da izkoristijo napade v svoj prid veliko bolj očiten. Medtem pa se pojavlja tudi mnenje, da rešitev ne bo, dokler ne bomo iskreno spregovorili o islamu.