tetanus

Usodne posledice necepljenja: bolezen ju je za vedno zaznamovala
19. 04. 2024 19.21Tri leta in pol je bila stara Kristina Ražman, ko je hudo zbolela za noricami. A šele čez pet let so ugotovili, da so ravno norice vzrok za njeno skoraj 70-odstotno okvaro sluha, ki jo spremlja že celo življenje. Številne bolezni, kot so davica, rdečke, tetanus in ošpice se danes v Sloveniji ne pojavljajo več ali pa posameznike redko prizadenejo. In kako smo to dosegli? Nič drugače kot s cepljenjem. Letos mineva 50 let, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija sprejela razširjeni program cepljenja.

'Cepimo se zato, da ostanemo zdravi. Ko enkrat zbolimo, je že prepozno'
19. 04. 2024 14.15Strokovnjaki so pred svetovnim in evropskim tednom cepljenja poudarili pomen vzdrževanja zdravja tudi s cepljenjem. Letos s tednom posebej obeležujejo 50. obletnico, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sprejela razširjeni program cepljenja.

Hrvaško je zajela epidemija oslovskega kašlja
30. 10. 2023 20.19Najhuje je v Splitu, kjer so minuli teden potrdili 125 okužb, nekaj primerov imajo tudi v Zagrebu. Zdravstvene delavce skrbi nizka precepljenost – če je za zaščito potrebnih 95 odstotkov, v največjem dalmatinskem mestu ne dosegajo niti 86 odstotkov.

Zaradi epidemije covida-19 se je znižala precepljenost otrok
24. 04. 2023 14.23Strokovnjaki so ob začetku svetovnega in evropskega tedna cepljenja na novinarski konferenci poudarili pomen precepljenosti otrok in odraslih. Izpostavili so predvsem pomen izboljšanja precepljenosti pri rutinskih cepljenjih, posebej tistih, pri katerih se je precepljenost med epidemijo covida-19 znižala.

Dijake jeseni cepili z napačnim cepivom, napako razkrili šele sedaj
06. 04. 2023 08.57V Zdravstvenem domu Slovenska Bistrica so prejšnji mesec ugotovili, da je lansko jesen prišlo do neželene napake, zaradi katere je skupina dijakov na sistematskem pregledu namesto aktivne zaščite s cepivom prejela le pasivno zaščito proti okužbi s tetanusom. Kot so ob tem zagotovili, napaka nima posledic za prejemnike cepiva, dogodek pa obžalujejo.

WHO: Ošpice neposredna grožnja po vsem svetu
24. 11. 2022 07.58Precepljenost otrok proti ošpicam od začetka pandemije covida-19 vztrajno upada. Skoraj 40 milijonov otrok po vsem svetu je lani izpustilo odmerek cepiva proti ošpicam, v najnovejšem poročilu ugotavlja Svetovna zdravstvena organizacije (WHO), ki ob tem opozarja, da so ošpice neposredna grožnja po vsem svetu.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?
07. 04. 2022 06.19Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Kuba razvila svoja cepiva, zaobšla blokado ZDA in precepila večino prebivalstva
04. 12. 2021 12.25Kljub desetletjem gospodarskih in političnih sankcij, je Kuba na pragu uspeha v boju proti covidu-19. Cepivo Soberana je po kliničih preizkušanjih pokazalo 92,4-odstotno učinkovitost. Na otoku, kjer so razvili že dve cepivi, je vsaj en odmerek prejelo 90 odstotkov prebivalstva, število okužb pa se je v zadnjih dveh mesecih drastično zmanjšalo. Cepljenje je sicer dobilo zalet šele po tem, ko so posamezniki in organizacije uspeli zaobiti ameriško blokado in Kubi donirati več kot osem milijonov injekcijskih igel. Vsa svetovna podjetja, ki jih proizvajajo, namreč s Kubo zaradi ameriških sankcij ne smejo poslovati.

Na infekcijski kliniki sprejeli tri osebe s sumom na tetanus
13. 08. 2020 16.25Na infekcijski kliniki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so v zadnjih dveh dneh sprejeli tri starejše osebe, ki so najverjetneje zbolele za tetanusom, je v izjavi za medije dejala Tatjana Mrvič s klinike. Takšna situacija je neobičajna, saj se je pojavnost tetanusa, ki je sicer smrtno nevarna bolezen, zaradi cepljenja močno znižala.

Preobrat – Facebook, Instagram nad lažne novice o cepljenju: Vernikov ne morete prepričati
07. 05. 2019 08.42Zadržanost, ko gre za cepiva, je postala globalen pojav. "Na srečo pa v zadnjih mesecih opažamo, da so se stvari začele obračati," pravi Thomas Breuer, ki je sprva več kot šest let v Nemčiji zdravil paciente, potem pa se je lotil študija epidemiologije v ZDA, danes je podpredsednik dela družbe GSK, ki se ukvarja s cepivi.

Cepljenje proti klopnemu meningitisu bo za nekatere financirano iz obveznega zavarovanja
29. 04. 2019 17.29Začel je veljati nov pravilnik o programu cepljenja in zaščite z zdravili, v katerem je nekaj novosti. Med drugim uvaja priporočljivo cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu za otroke, ki bodo letos dopolnili tri leta, in za odrasle, ki bodo dopolnili 49 let.

Zaradi cepljenja v Sloveniji ni več bolezni, kot sta davica in otroška paraliza
23. 04. 2018 06.40Cepljenje je eden največjih uspehov sodobne medicine, je ob začetku evropskega in svetovnega tedna cepljenja poudarila Tatjana Mrvič z UKC Ljubljana. Prav zaradi cepljenja se v Sloveniji nekatere hude bolezni, kot sta davica in otroška paraliza, ne pojavljajo več.

'Prebolel sem cel seznam otroških bolezni. Z menoj je vse v redu. Z mnogimi pa ni. Res želite igrati rusko ruleto?'
06. 01. 2018 07.00"Mislim, da mnenja ljudi, ki so že del anticepilnega lobija, enostavno ni mogoče spremeniti. Moramo pa ogromno narediti za to, da ljudje, ki iščejo informacije o cepivih, pridejo do strokovnih in resničnih podatkov, ne pa, da na njihovo mnenje vplivajo lažne informacije," pravi epidemiolog Thomas Breuer.

VIDEO: Od nasprotnice do zagovornice cepiv: Verjela sem, da vlada laže, farmacevti pa so pripravljeni ubijati za denar
05. 01. 2018 08.26Danes nekoč smrtonosne (otroške) bolezni večinoma predstavljajo abstraktni pojem, o katerem se debatira le z vidika varnosti cepiv. V praksi namreč teh bolezni že dolgo nismo videli, "kar ustvarja lažni vtis, da več ne obstajajo", pravi Mark Doherty iz družbe GSK, ki nam je odprla vrata svojega obrata v belgijskem Wavru, kjer izdelujejo več vrst cepiv.

Pozitivnih učinkov je veliko, negativnih malo. A kljub temu so dvomljivci vse glasnejši
21. 04. 2017 10.08Cepljenje vsako leto reši od dva do tri milijone življenj. Ker smo skorajda izkoreninili otroško paralizo, danes hodi več kot osem milijon ljudi, ki sicer ne bi. Obenem zaradi nalezljivih bolezni, ki bi jih lahko preprečili, še vedno umre veliko otrok. Morebitni stranski učinki cepljenja pa so v primerjavi s posledicami bolezni naravnost zanemarljivi.

In kam greste vi na dopust?
07. 03. 2017 06.37Dopust. Beseda, ob kateri zlahka zaplavamo in pričnemo z odkrivanjem krajev ter načrtovanjem podvigov v prihodnosti. Beseda in občutek hkrati, ki nagovarjata zaslužen počitek in preusmerita skrb iz obveznosti, časovnic in konstantne preobremenjenosti na posameznike, ki napolnijo naše življenje z zgodbami, energijo in dušo.

Tomaž Humar na poti okoli sveta za las ušel zaporu
04. 01. 2017 10.56Tomaž Humar je vtise, kako je pri manj kot 20 letih postal Guinnessov rekorder, strnil v knjigi Svet ni meja. Z nami je delil nekaj najbolj zanimivih izsekov iz potopisa, ki je, kot pravi, tudi osebna izpoved. Med drugim je razkril, kako na poti ni hotel odpreti pisem, ki so mu jih napisali domači, saj se je bal, da ga bodo psihično zlomila.

Življenje je lepo! Kaj pa trenutek, ko gre nekaj narobe?
21. 11. 2016 07.27Predstavljamo izbrano ponudbo nezgodnega zavarovanja.

V Sloveniji za tetanusom zbolel otrok, ki ni bil cepljen
14. 10. 2016 15.17V Sloveniji so prvič po 20 letih zaznali tetanus pri otroku. Zbolel je otrok, ki proti tej bolezni ni bil cepljen, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Po neuradnih podatkih oddaje 24UR naj bi bili starši proti cepljenju, zato otroka do petega leta niso cepili.

Najbolj smrtonosne bakterije na svetu
02. 01. 2011 06.00Kako izgledajo največji morilci na Zemlji? Spoznajte bakterije, ki so bile v preteklosti, nekatere pa so še danes, odgovorne za smrt milijonov ljudi.

Zaradi gensko spremenjene hrane bo več neplodnosti
10. 06. 2010 06.00V 21. stoletju večina parov ne bo mogla imeti otrok. Tisti, ki jim bo uspelo, pa bodo imeli duševno zaostalega otroka. To je črn scenarij bližnje prihodnosti.

Anja Tomažin skupaj s Salmo Hayek
14. 10. 2008 06.42Unicefova in Pampersova kampanja za boj proti tetanusu se je začela tudi pri nas. Svetovna predstavnica akcije je Salma Hayek, slovenska pa Anja Tomažin.

Nevarni piercingi
18. 10. 2006 10.01Zdravniki so odkrili, da lahko piercing v jeziku na obrazu povzroči neznosne bolečine.

Boj za zdravje
29. 04. 2005 00.00Evropska federacija imunoloških združenj, organizacija, ki združuje 28 organizacij z več kot 17.000 člani, je 29. april, razglasila za Dan imunologije.

Spremljanje nalezljivih bolezni v Sloveniji
31. 10. 2001 00.00V Sloveniji poteka sistematično spremljanje, preprečevanje in obvladovanje nalezljivih bolezni skladno z zakonom o nalezljivih boleznih in podzakonskimi akti.

Fundacija Billa Gatesa v boju proti tetanusu
22. 11. 1999 12.57Fundacija Billa Gatesa in njegove žene Melinde je Unicefu podarila 26 milijonov dolarjev za program boja proti tetanusu, za katerim je samo lansko leto umrlo 215.000 otrok držav v razvoju.