testiranje znanja

Admixer Media – uradni zastopnik za medijski zakup Google Ads v Sloveniji
10. 03. 2025 00.15V hotelu Grand Plaza v Ljubljani se je 13. februarja 2025 odvil ekskluzivni dogodek, ki ga je ob udeležbi predstavnikov Googla organiziralo podjetje Admixer Media. Na dogodku, ki so se ga udeležili strokovnjaki, predstavniki podjetij in vodilni na področju digitalnega oglaševanja, je bil predstavljen za medijski zakup Google Ads v Sloveniji.

Študenti NTF UL skupaj z Iskro ISD v projektu CastQC odkrivajo možnosti za uporabo nove aluminijeve zlitine!
27. 12. 2024 00.15Med 4. in 18. decembrom je na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani potekal hackathon projekta CastQC.

To se danes dogaja z nekoč izrazito premogovniškim Zasavjem
26. 11. 2024 09.06V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj.

Ali bo evropska regulacija umetne inteligence delovala?
23. 11. 2024 07.00V nasprotju s splošnim prepričanjem je AI oziroma umetna inteligenca izjemno široko področje znanosti. Ste vedeli, da njene korenine segajo v petdeseta leta prejšnjega stoletja? Zakaj je trajalo skoraj 70 let, da smo dobili ChatGPT? In zakaj ga poskušamo regulirati šele zdaj?

ZD Ljubljana s presejalnim programom za zmanjšanje možnosti nastanka raka na želodcu
05. 03. 2024 13.26Ob slovenskem tednu boja proti raku je ZD Ljubljana pozval povabljene paciente, stare od 30 do 34 let, k udeležbi v presejalnem pilotnem programu za odkrivanje raka na želodcu. Zdravljenje v primeru okužbe s Helicobacter pylori lahko namreč v do 89 odstotkih zmanjša možnost nastanka raka.

Iz nekaj kapljic krvi do odkritja več kot 40 redkih bolezni
02. 03. 2024 09.59Zaživel je nov program neonatalnega presejalnega testiranja. Iz nekaj kapelj krvi, odvzetih iz pete ali drobne vene novorojenčka, po novem ne bodo odkrivali le 18 bolezni, ampak 41, med njimi spinalno mišično atrofijo, težke prirojene okvare imunosti, cistično fibrozo in kongenitalno adrenalno hiperplazijo. Če so te bolezni odkrite in jih začnemo zdraviti, še preden se pojavijo znaki, je velika verjetnost, da bo otrok lahko živel kvalitetno življenje.

Dobro počutje in čvrsta postava v menopavzi? Ja, je mogoče!
19. 12. 2023 00.15Končno se lahko čisto zares postavim v kožo naših gostov v srednjih letih, zlasti žensk v času menopavze, ki prihajajo v Terme Šmarješke Toplice na programe zdravega hujšanja ter za razbremenitev in imunsko ravnovesje.

Delovna mesta na dlani
03. 10. 2023 09.59Več kot 100 uglednih podjetij bo v živo iskalo nove zaposlene

Kriminalist se mora vživeti v glavo storilca
27. 06. 2023 08.00Nekaj manj kot 50.000 kaznivih dejanj je bilo na ozemlju naše države v preteklem letu. Kar pomeni, da je bilo po oceni na desettisoče tudi žrtev kaznivih dejanj. In kdor je bil žrtev, ne glede na težo kaznivega dejanja, zelo dobro ve, kako veliko mu je pomenil hiter odziv Policije, ki jo je nestrpno pričakoval na kraju kaznivega dejanja. Žal mnogi vedo tudi, kako dolge so minute, ko trepetajo pred storilcem, za katerega ne vedo, ali je zbežal stran ali je še kje v okolici in jih še vedno ogroža.

Slovenija razvija nov dron, daljinsko voden protizračni top in mitraljez
07. 06. 2023 13.11Letos bodo na ministrstvu za obrambo za področje raziskav in razvoja namenili 12,5 milijona evrov, naslednje leto pa 23. Tako so podpisali dve pogodbi, cilj pa je modernizacija Slovenske vojske in spodbuda slovenske obrambne industrije ter domačih raziskovalcev. Ministrstvo si tako do avgusta 2024 obeta komplet sistema brezpilotnega letalnika z usposobljenimi piloti in operaterji, v roku dveh let pa še daljinsko voden sistem zračne obrambe, ki bo lahko na taktično vozilo integriran v kupoli. Poimenovali so ga Mangart 25.

Ko znanje jezika za tujce ni le zaželeno, ampak tudi obvezno
28. 05. 2023 07.00Diskriminacija in socialna izključenost, predsodki, pomanjkanje podpore pri iskanju nastanitve, zdravstvenih storitev, izobraževanja ... To je le nekaj težav, s katerimi se po selitvi v novo okolje srečajo delovni migranti. Znanje jezika, kot osrednji steber integracije, ima pri tem osrednjo vlogo, a države se do tega pogoja različno opredeljujejo. Preverili smo, kako se tega izziva lotevajo v Sloveniji, Avstriji in Nemčiji.

Na Obali pripravili testiranje znanja in sposobnosti motoristov
15. 04. 2023 20.49Motoristična sezona je pri nas že skoraj v polnem teku. Preden toplo vreme motoriste zvabi na daljša potepanja, so na Obali pripravili testiranje njihovega znanja in sposobnosti. Z motoristi so znanje delili policisti in inštruktorji, udeleženci pa so poleg testne vožnje po poligonu lahko obnovili tudi znanje prve pomoči. Motoristov je na cestah vse več, vse več pa je žal tudi prometnih nesreč.

Kadrovanje v IT sektorju
04. 04. 2023 11.33IT sektor je kratica za sektor informacijske tehnologije, ki se ukvarja z razvojem, upravljanjem in uporabo informacijskih sistemov ter tehnologij za obdelavo, shranjevanje in prenos podatkov.

Učenje angleščine na klasičen način postaja stvar preteklosti
30. 03. 2023 12.37Učenje angleščine je možno izvajati na več različnih načinov.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa
06. 03. 2023 10.15V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Center za genske in celične terapije: 'To je velika zmaga za Slovenijo'
23. 12. 2022 09.04V Sloveniji bo zrasel Center za tehnologije genske in celične terapije (CTGCT), načrti Kemijskega inštituta za ustanovitev CTGCT so namreč dobili evropsko zeleno luč. Glavni namen centra je razvoj novih, naprednih in personaliziranih načinov zdravljenja.

Tudi užitne gobe so lahko strupene, če jih uživamo prepogosto
24. 09. 2022 11.33Nastopila je jesen in z njo radosti, ki jih prinaša ta letni čas. Po družbenih omrežjih krožijo slike, na katerih ljudje ponosno razkazujejo, koliko gob so te dni nabrali. Vtis je, da je to sezono gob v izobilju. Poznavalec gob Bojan Arzenšek je potrdil, da je več jesenskih gobanov v višje ležečih predelih, v nižinah je bilo do zdaj slabše. A pred vrati je vsaj še en mesec sezone. Ker se tudi v užitnih gobah kopičijo težke kovine ali tvorijo nestabilni strupi, se tudi z njimi lahko zastrupimo, zato jih ne uživajmo prepogosto, je svetoval Arzenšek. Preveč gob se ne splača niti zato, ker nas bo, če jih bomo nabrali več kot dva kilograma in nas bo dobil inšpektor, doletela kazen od 200 do 300 evrov.

Aprila na voljo brezplačni testi za odkrivanje demence. Število mest omejeno
19. 03. 2022 11.36Vas je strah starosti? Se bojite finančnega bremena, osamljenosti ali morda demence? Tveganje za demenco s staranjem eksponentno narašča in se po 60. letu podvoji vsakih pet let. Medtem ko se o demenci še vedno premalo govori, pa strokovnjaki opozarjajo, da je prav zgodnje odkrivanje demence ključno za uspešen boju zoper to bolezen. Aprila bodo v okviru projekta POMNI starejšim od 60 let v več slovenskih krajih omogočil brezplačne presejalne teste za zgodnje odkrivanje demence.

Moškega sta iz zaledenelega ribnika pri Kranju rešila pogumna občana
04. 02. 2022 09.48Moškemu, ki je hodil po zaledenelem ribniku v okolici Kranja in skozi led padel vanj, sta še pred prihodom gasilcev pomagala mimoidoča občana. Pomagala sta si z daljšo palico, proti njemu pa sta odvrgla tudi nahrbtnik, za katerega se je držal. Policisti so ju pohvalili za pogumno dejanje in opozorili na odgovorno zadrževanje ob ledenih površinah.

Težave zaradi karanten tudi med študenti: 'Izvajanje izpitov je treba prilagoditi'
17. 01. 2022 08.36Število okužb in karanten narašča tudi med študentsko populacijo. Študentska organizacija Slovenije je zato na višje in visokošolske zavode naslovila poziv k bolj fleksibilnemu opravljanju izpitnih obveznosti v prihajajočem izpitnem obdobju. Na ljubljanski univerzi odgovarjajo, da bodo glede na število karanten ali izolacij možni spletna izvedba, dodatni izpitni roki in prestavitev izpitnih rokov.

Poskrbite, da bo uživanje na zaledenelih jezerih varno
15. 01. 2022 15.22Izredno mrzle temperature, ki so čez teden vztrajale ponekod tudi krepko pod lediščem, so številna jezera spremenila v ledene zaplate. Mnogi zaledenela jezera izkoristijo za priljubljene športne aktivnosti, kot so drsanje ali pa hokej na ledu. A zimske radosti se lahko kaj kmalu spremenijo tudi v usodne nesreče, zato je še toliko bolj pomembno, da smo na zaledenelih površinah izredno previdni.

WHO: Države naj se pripravijo na nov val okužb, v Avstraliji prvi primer prenosa omikrona
03. 12. 2021 10.35Svetovna zdravstvena organizacija je ob porastu primerov okužbe z novo različico koronavirusa izdala opozorilo, naj se vse države pripravijo na morebiten porast okužb. V Avstraliji so do sedaj potrdili devet primerov okužbe z omikronom, med katerimi je tudi prvi primer prenosa okužbe znotraj države. Gre za študenta iz Sydneyja, ki ni potoval v tujino. Toda oblasti ob tem sporočajo, da ne bodo zaostrovale ukrepov. Medtem so v ZDA zaostrili potovalne ukrepe. Vsi potniki morajo 24 ur pred vstopom v ZDA opraviti testiranje na covid-19, ne glede na cepilni status. Prav tako so do sredine marca podaljšali obveznost nošenja mask v javnem potniškem prometu.

Od srede samotestiranje v šolah: 'Otroci so ključen dejavnik pri širjenju pandemije'
16. 11. 2021 11.44Obvezno samotestiranje na novi koronavirus bodo v šolah začeli izvajati v sredo. Tistim učencem in dijakom, ki se ne bodo samotestirali, bodo začasno prepovedali zbiranje v šoli in odredili izobraževanje na daljavo. Ukrepom nasprotujejo nekateri starši, ravnatelji pa so izpostavljeni njihovim pritiskom. A podatki kažejo, da so prav otroci ključen dejavnik pri širjenju pandemije, opozarja podatkovni znanstvenik Aleks Jakulin, član ekipe Covid-19 Sledilnika. Podobno je povedal tudi pediater Denis Baš, ki hkrati poudarja, da je samotestiranje enostavno, neboleče in ne pušča posledic.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov
27. 09. 2021 06.00Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Kakšen tip učenca je vaš otrok?
10. 09. 2021 00.15Svet doživljamo na različne načine, enako raznoliki so tudi naši pristopi do učenja. Kar nekomu ustreza, bo za nekoga drugega popolnoma neučinkovito. Razumevanje različnih učnih tehnik lahko pozitivno vpliva na način poučevanja otrok in njihov napredek. Spoznajte, kakšen tip učenca je vaš otrok, in prilagodite učenje njegovim specifičnim potrebam. V založbi Rokus Klett so poskrbeli za interaktivna gradiva IzziRokus, ki se prilagodijo specifičnim potrebam vsakega učenca posebej. Tako omogočajo boljše razumevanje šolske snovi, lažje in hitrejše učenje, učiteljem pa lajšajo spremljanje napredka posameznega učenca ter tudi razumevanje njegovega učnega procesa.

'Storiti moramo vse, kar je mogoče, da bo pouk v šolah varno potekal celo šolsko leto'
31. 08. 2021 15.40Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je v poslanici ob začetku novega šolskega leta šolarje pozvala, naj ne pozabijo na vrline in pravila varnosti. "Zanimivo, znanja polno in zdravo novo šolsko leto vam želim, bodite odgovorni ter spoštljivi do sebe in do drugih," je zapisala. Poslanico pa je za učence pripravil tudi Borut Pahor, ki je dejal, da je strateškega pomena, da bo pouk v šolah varno potekal celo šolsko leto.

Koordinacija zdravniških organizacij za izboljšanje precepljenosti zaposlenih v zdravstvu
23. 07. 2021 16.37Koordinacija zdravniških organizacij je na ministrstvo za zdravje naslovila predlog za izboljšanje precepljenosti zaposlenih v zdravstvu in ohranjanje delujočega zdravstva v četrtem valu epidemije covida-19. Ministrstvu so tako predlagali, da vse zaposlene v zdravstvu pozove k čimprejšnjemu cepljenju proti covidu-19, so sporočili.

Po 'uspešnem' začetku mature bo Sviz zbiral podpise za odstop Kustečeve
04. 05. 2021 16.13Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je ob obisku Gimnazije Franceta Prešerna v Kranju ocenila, da se je izvedba letošnje splošne mature začela uspešno. Glede na prve informacije ministrice večjih težav pri začetku spomladanskega roka ni bilo. Ji bo pa težavo morda povzročil sindikat Sviz, ki bo v sredo med zaposlenimi v vzgoji in izobraževanju začel zbirati podpise pod poziv za odstop Kustečeve. S tem želijo predvsem jasno sporočiti, kako ocenjujejo vodenje šolskega resorja v zadnjem letu.

Delež okuženih 14,6-odstoten, Logarjeva: To je tudi učinek zaprtja
19. 04. 2021 09.43Zadnji epidemiološki podatki kažejo na izboljšanje: ob 1605 opravljenih PCR-testih so včeraj potrdili 234 novih okužb z novim koronavirusom. Delež okužb je tako padel na 14,6 odstotka. Pristojni so opravili tudi 6576 hitrih antigenskih testov, ki pa jih še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi. Umrlo je osem covidnih bolnikov. V državi imamo trenutno 11.883 aktivnih primerov okužbe. Za spodbudne trende je po besedah vodje svetovalne skupine pri Ministrstvu za zdravje Mateje Logar zaslužno tudi 11-dnevno zaprtje države, ob hkratnem cepljenju.

Spet se odpirajo smučišča, za voznike v javnem prevozu obvezno testiranje vsak teden
10. 04. 2021 13.19Vlada je na petkovi dopisni seji izdala odlok o omejitvah in načinu izvajanja javnega prevoza potnikov. Ta znova dopušča obratovanje žičniških naprav in smučarskih prog, če bodo uporabniki predložili negativni rezultat test na novi koronavirus. V javnem potniškem prometu se bodo morali vozniki še naprej tedensko testirati.