testi na protitelesa

WHO začela preizkusno zdravljenje bolezni marburg s proticovidnim zdravilom
16. 10. 2024 12.26V Ruandi potekajo prvi klinični testi v sklopu preizkusnega zdravljenja bolezni, ki jo povzroča virus marburg, so sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije. V preizkusno zdravljenje so vključili zdravilo remdesivir, ki se uporablja tudi za zdravljenje covida-19.

V Italiji le še pogoj PC, v Avstriji na prostem FFP2 maske in krajša karatena
06. 01. 2022 11.35Za osebe, ki se odpravljajo v Veliko Britanijo, bodo od petka veljala manj stroga pravila. Polno cepljenim ter osebam, mlajšim od 18 let, ob prihodu ne bo treba več predložiti negativnega testa na covid-19. Prav tako se tem potnikom ob prihodu na Otok ne bo več treba samoizolirati ter opraviti PCR-test na drugi dan prihoda. Italijanska vlada je medtem v sredo zvečer poleg obveznega cepljenja za starejše od 50 let in predvideva denarne kazni do 1500 evrov za tiste, ki tega ne bodo spoštovali, sprejela še dodatne protikoronske ukrepe. V Avstriji bodo zaščitne maske FFP2 na prostem obvezne, če ni dvometrske osebne razdalje, karatena pa se bo skrajšala na pet dni. Na zemljevidu ECDC večina Evrope ostaja rdeča ali temno rdeča.

Italijani zaradi omikrona množično v karanteni, država v težavah
03. 01. 2022 11.03V Italiji število okužb s koronavirusno različico omikron skokovito narašča in bi lahko celo odločilno zaznamovalo prihajajoče volitve novega predsednika ali predsednice države. Že sedaj je ogroženo delovanje številnih javnih služb in gospodarstva, saj je v karanteni kar 2,5 milijona Italijanov. Medtem so s Cipra sporočili, da bodo morali potniki po novem opraviti dva testa PCR na okužbo z novim koronavirusom, enega pred in drugega takoj po prihodu v državo. Test, opravljen pred prihodom, ne bo smel biti starejši od 48 ur. Tisti, ki niso bili cepljeni s poživitvenim odmerkom, bodo morali poleg tega v 72 urah po vstopu v državo opraviti še hiter antigenski test. V Avstriji pa so prvič potrdili več primerov omikrona kot delte.

Potrdili 1116 okužb, po mnenju Ihana z vidika zaščite idealna 'hibridna imunost'
05. 12. 2021 09.54V soboto so pristojni opravili 2986 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1116 novih okužb na novi koronavirus. Delež pozitivnih testov je tako znašal 37,4 odstotka. Aktivnih primerov okužbe v državi je tako po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 29.311. V bolnišnicah se zdravi 1034 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 271. Umrlo je 13 oseb. Ob tem se nova različica omikron pojavlja v vse več državah, v fazi potrjevanja je tudi pri naših južnih sosedih. "Kako učinkovita so cepiva na novo različico še ni znano. Pfizer in Moderna se pripravljata na tri možne odzive," pravi imunolog Alojz Ihan.

Zapiranje družbe: kdaj konkretno in kaj nas čaka že konec jeseni
28. 10. 2021 06.00Epidemija se neizprosno zaostruje, število okužb strmo narašča, če bo šlo tako naprej, se nam lahko zgodi Bergamo, je bil neposreden zdravstveni minister Janez Poklukar. In kdaj nas čaka zapiranje družbe? Minister ga bo vladi predlagal v trenutku, ko bo zasedenih od 160 do 180 intenzivnih postelj – v sredo jih je bilo 133. Sledilo bo zapiranje lokalov ob 22. uri, v šolah pa, da bi ostale odprte, obvezno testiranje namesto prostovoljnega. Kaj nas čaka že konec jeseni?

Del stroke za veljavnost testov na protitelesa
26. 10. 2021 17.46"Nepravično je, da tisti, ki so zboleli za covidom, šli k zdravniku in imajo pozitivni PCR-test, veljajo za prebolevnike, mi, ki nismo obremenjevali zdravstvenega sistema in imamo morda celo več protiteles kot priznani prebolevniki, pa ne," so glasni tisti, ki imajo v rokah pozitivni test na protitelesa, a ne izpolnjujejo pogoja PCT. Bomo morda tudi mi šli po poti Avstrije in priznali ta test kot zadosten dokaz prebolevnosti in ga upoštevali v sistemu PCT? Kaj sicer pokaže testiranje na protitelesa? Ob kakšnem številu protiteles smo lahko prepričani, da smo zaščiteni? Več tednov po cepljenju se je testirala novinarka oddaje Preverjeno Brigita Potočnik. Glede tega, da bi ti testi veljali kot pogoj za PCT, tudi če nimaš potrdila od zdravnika, pa je pri nas stroka razdeljena.

Zdravstveni inšpektorat spornih potrdil o prebolevnosti ne bo preiskoval
15. 10. 2021 15.03Zdravnica iz Pomurja na osnovi dokazila o prisotnosti protiteles za 50 evrov izdaja potrdila o prebolevnosti, ki jih lahko naročniki nato uporabljajo za izpolnjevanje pogoja PCT. Zdravniška zbornica je potrdila, da je dobila prijavo in jo bo strokovno obravnavala, zdravstveni inšpektorat pa je sporočil, da potrdil in kršitve ne bo preverjal.

Beovićeva: Izdajanje potrdil za 50 evrov bo obravnavala zdravniška zbornica
14. 10. 2021 17.56Primer zdravnice, ki je na osnovi dokazila o prisotnosti protiteles za 50 evrov izdajala potrdila o prebolevnosti covida-19, bo obravnaval Odbor za strokovno-medicinska vprašanja pri Zdravniški zbornici Slovenije, je pojasnila njena predsednica Bojana Beović. Kot je ob tem izpostavila, protitelesa za zdaj ne veljajo kot dokaz za zaščito po preboleli bolezni.

Zdravnica na podlagi protiteles neupravičeno izdaja potrdila o prebolevnosti
13. 10. 2021 15.21Zdravnica iz Pomurja na osnovi dokazila o prisotnosti protiteles za 50 evrov izdaja potrdila o prebolevnosti, ki jih lahko naročniki nato uporabljajo za izpolnjevanje pogoja PCT. Potrdila o prebolelem covidu-19 se izdaja ne glede na to, koliko časa je preteklo od okužbe, ali PCR-test, kot veleva odlok. Zdravniška zbornica pa je potrdila, da je dobila prijavo.

Infektolog Tomažič: Cepivo bolje ščiti pred prenosom okužbe kot prebolevnost
21. 09. 2021 18.30Infektolog Janez Tomažič z Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je v izjavi za medije pojasnil, da cepivo bolje ščiti pred prenosom okužbe novega koronavirusa kot prebolel covid-19. Prebolevnost pa bolje ščiti pred ponovnim hudim potekom bolezni.

Predstavniki delodajalcev: Breme testiranja mora prevzeti vsak posameznik
13. 09. 2021 17.34V Gospodarski zbornici Slovenije pozdravljajo odločitev vlade, da kljub slabšanju epidemioloških razmer ne zapira gospodarstva in da lahko to ob izpolnjevanju pogoja PCT posluje v čim večjem obsegu. So pa kritični do odločitve, da se strošek testiranja zaposlenih prenese na delodajalce. Enako menijo tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Predsednica Trgovinske zbornice Slovenije Mariča Lah pa ocenjuje, da je širitev obveznosti pogoja PCT za delavce in uporabnike storitev posledica slabe precepljenosti, račun pa je izstavljen gospodarstvu.

Potrdili 877 novih okužb
07. 09. 2021 09.36V Sloveniji so potrdili 877 novih okužb s koronavirusom. Opravili so 3943 PCR-testiranj in 37331 HAT-testiranj. Delež pozitivnih testov je tako narasel na 22,2 odstotka. Umrla sta dva covidna bolnika. V Sloveniji različica delta predstavlja 99,5 odstotka sekvenciranih vzorcev.

Na zabavi v Zrćah se je okužilo več Avstrijcev
28. 07. 2021 17.44Hrvaška je v letošnji poletni sezoni postala ena izmed najbolj priljubljenih počitniških destinacij. A to bi se lahko že kmalu spremenilo, če bo število okužb na jadranski obali še naprej naraščalo. Na zabavi v Zrćah naj bi se namreč okužilo več Avstrijcev, že pred tem pa je do prenosa okužbe prišlo tudi na zabavi X-Jam. V Avstriji so medtem v zadnjih 24 urah potrdili 522 novih okužb z novim koronavirusom.

Protitelesa naj bi v telesu ostala še vsaj devet mesecev po okužbi
19. 07. 2021 13.23Italijanski raziskovalci so v majhnem mestu Vo testirali skoraj vse prebivalce. Ugotovili so, da raven protiteles pri ljudeh, ki so preboleli covid-19, ostaja visoka tudi devet mesecev po okužbi.

Slovenski turisti 'talci' nenehnega spreminjanja ukrepov in pogojev za prehod meje
04. 07. 2021 11.13Čeprav je bilo z uvedbo evropskega covidnega potrdila slišati napovedi o lažjem prehajanju meja, so potovanja v praksi vse prej kot brezskrbna. Vlada pogoje vstopa v državo nenehno spreminja in jih zaostruje. Tako je v soboto pričel veljati nov odlok, po katerem morajo vsi potniki iz temnordečih držav v obvezno karanteno. Vzrok pa: bolj nalezljiva delta različica koronavirusa. To velja tudi za cepljene in prebolevnike, četudi je Evropska agencija za zdravila pretekli teden sporočila, da vsa odobrena cepiva v EU ščitijo pred omenjenim sevom. Zaostrovanje pogojev ne pomeni nič dobrega za promocijo cepljenja, še posebej ob dejstvu, da smo od želene 60-odstotne precepljenosti še precej oddaljeni.

Ema: Vsa štiri cepiva ščitijo pred različico delta
01. 07. 2021 14.09Številne različice novega koronavirusa se zelo hitro širijo po vsem svetu, določene med njimi so po oceni NIJZ skrb vzbujajoče in zahtevajo takojšen odziv ter ustrezno ukrepanje. Ob tem izpostavljajo različico delta, za katero je velika verjetnost, da se bo širila predvsem med mladimi in tistimi, ki še niso bili cepljeni. V Sloveniji so doslej potrdili 65 primerov te koronavirusne različice. Ema medtem sporoča, da dva odmerka cepiva proti covidu-19 nudita zaščito pred okužbo z različico delta.

Nov način testiranja prepozna koronavirusne različice
16. 06. 2021 11.39Znanstveniki so odkrili nov način testiranja na protitelesa, ki lahko zazna tudi, ali so bili bolniki izpostavljeni novim različicam novega koronavirusa. Test lahko zazna protitelesa na SARS-CoV-2 z več kot 98-odstotno točnostjo in 100-odstotno specifičnostjo.

Testi na protitelesa za covid-19 za domačo uporabo zaznajo tudi prisotnost protiteles po cepljenju
03. 05. 2021 00.15Pred časom so se v naših lekarnah pojavili testi na protitelesa za covid-19 za domačo uporabo uglednega švicarskega podjetja LOMINA. Z njimi smo lahko preverili ali smo bili do sedaj že v stiku z virusom in ali se je naše telo nanj odzvalo s tvorbo protiteles. Po novem pa lahko z novo serijo testov, preverimo tudi ali je naše telo začelo tvoriti protitelesa po cepljenju.

Razburjenost zaradi testov na protitelesa
27. 04. 2021 12.50Odpiranje meje, gostinskih lokalov, restavracij, hotelov ... Počasi se vendarle vračamo v normalno življenje, za katero pa so v določenih primerih potrebna potrdila, kot je potrdilo o cepljenju ali o preboleli okužbi. Med dokazili, ki omogočajo ugodnosti, pa ni pozitivnega testa na protitelesa.

Člani iniciative 'Odprite nam meje': Smo v neenakopravnem položaju
22. 04. 2021 09.49Člani civilne iniciative Lastniki nepremičnin na Hrvaškem – odprite nam meje so vladi poslali nov protest in nestrinjanje z včerajšnjo odločitvijo glede prehoda meje za lastnike oziroma uporabnike nepremičnin na Hrvaškem. Vladi RS so predlagali tudi nekaj kompromisnih rešitev. Med drugim zahtevajo, da se jim vračanje v Slovenijo omogoči v petih dneh brez karantene pod pogojem, da HAG- ali PCR- testa nista starejša od 7 dni, kar bi njihov položaj izenačilo z delovnimi migranti.

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'
16. 03. 2021 06.00Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

Zanimanje za teste na protitelesa veliko. A kako smiselni so?
11. 03. 2021 06.00Teste na protitelesa izvajajo bolnišnice, zdravstveni domovi in laboratoriji – javni in zasebni, ki imajo zanje licenco. Skupne statistike o izvedenih testih na novi koronavirus ne vodi nihče, saj potrdilo o prisotnosti protiteles ni dovolj relevanten podatek. Zagotovo ni zamenljiv s potrdilom o cepljenju ali PCR-testom. "Ti testi bi morali biti veliko bolj standardizirani, da bi lahko imeli kakršnokoli veljavo," je povedala vodja skupine za covid-19 Mateja Logar. Čeprav testi vzbujajo veliko zanimanja, je torej na mestu vprašanje, kako zanesljivi so njihovi rezultati?

Zakaj pozitiven test na protitelesa ne šteje kot dokazilo o prebolelosti?
19. 02. 2021 14.53Trenutno veljavna dokazila o prebolelosti sta le pozitivni PCR-test ali hitri test, ki je starejši od 21 dni in mlajši od pol leta, ter potrdilo zdravnika o prebolelem covidu. Pri nas obstaja tudi možnost testiranja na prisotnost protiteles na Sars-CoV-2, a kljub veliki zanesljivosti tega testa to ne šteje kot uradni dokaz, da smo okužbo preboleli.

Ekipa WHO v Vuhanu ugotovila, da je bil izbruh že decembra 2019 velik
14. 02. 2021 16.02Raziskovalci ekipe Svetovne zdravstvene organizacije, ki se je odpravila v Vuhan, da bi raziskali izvor novega koronavirusa, so ugotovili, da je bil izbruh decembra 2019 precej večji, kot so mislili pred tem. Ugotovili so, da je že takrat krožilo 13 sevov virusa. Od mesta tako prosijo dostop še do več sto vzorcev krvi, ki jih od zdaj še niso preiskali.

Potrdilo o prebolelosti bi lahko bilo plačljivo, kako pa je zdaj s hitrimi testi?
12. 02. 2021 17.12S ponedeljkom prihaja novost – vsem, ki so covid-19 že preboleli ali so že bili cepljeni z dvema odmerkoma, hitrih testov ne bo treba opravljati. Dovolj bo potrdilo o cepljenju ali pa potrdilo o pozitivnem rezultatu testiranja oziroma o prebolelem covidu-19. To vam lahko izda vaš osebni zdravnik, a ti navodil, kako sploh izdajati potrdila o prebolelosti, še vedno nimajo. Potrdilo je sicer plačljivo, saj ga osnovno zdravstveno zavarovanje ne krije. Cena naj bi bila okoli 20 evrov, kot kaže, pa ga vsi le ne bodo zaračunavali. Kako pa je s hitrimi antigenskimi testi – kje so plačljivi in kje ne ter kakšne bodo cene za tiste, ki se bodo odločili za samoplačniško testiranje?

Pozitivne hitre teste bomo po novem preverjali še s PCR-testi
12. 02. 2021 12.29Od sobote bomo v Sloveniji pozitivne hitre teste preverjali še z zanesljivejšimi PCR-testi, je na vladni novinarski konferenci napovedala državna sekretarka na Ministrstvu za zdravje Marija Magajne. V statistiki bo okužba zabeležena, šele ko bo potrjena tudi s PCR metodo testiranja. Testiranje šolnikov enkrat tedensko ostaja obvezno. Za osebe, ki so že bile cepljene z dvema odmerkoma cepiva proti covidu-19 ali so covid-19 prebolele v zadnjih šestih mesecih, pa testiranje ne bo več potrebno.

Perth po zaprtju zaradi ene potrjene okužbe znova zaživel
06. 02. 2021 10.54Četrto največje avstralsko mesto Perth je znova zaživelo, potem ko so oblasti zaradi ene same potrjene okužbe za pet dni ustavile javno življenje. Na Novi Zelandiji pa so zabeležili peti primer okužbe, povezan s hotelom, v katerem potniki po prihodu iz tujine preživljajo 14-dnevno obvezno karanteno.

Predhodna okužba pomeni 83 odstotkov manjše tveganje za ponovno okužbo
14. 01. 2021 12.10Večina ljudi, ki je prebolela novo koronavirusno bolezen, je pred boleznijo imuna najmanj pet mesecev, kažejo nove raziskave, a vendar se lahko nekateri še vedno spet okužijo z novim koronavirusom in ga širijo naprej.

Kje je letos gripa? Kako lahko necepljeni ogroža cepljenega? Je cepivo varno?
11. 01. 2021 16.52Cepivo proti covidu-19 je manjkajoči del, ki nas bo s pomočjo znanosti vrnil v staro življenje. A vprašanj, pa tudi zablod in neresnic, ki se v zvezi s tem širijo (predvsem po družbenih omrežjih), je veliko. Vrhunski slovenski strokovnjaki Alojz Ihan, Roman Jerala in Mario Fafangel so na okrogli mizi pomagali rešiti dileme, vsaj nekoliko pa tudi razjasniti dvome in razbliniti strahove, ki se mnogim ob tem porajajo.

UKC Ljubljana in Geneplanet sklenila dogovor o nabavi hitrih testov
24. 12. 2020 16.37Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana je s podjetjem Geneplanet sklenil pogodbo za nabavo hitrih antigenskih testov. V dveh mesecih po podjetje dobavilo največ 10.000 testov po ceni 2,85 evra oz. 3,13 evra z DDV. Postopna dobava se bo začela v začetku januarja, po dveh mesecih pa bodo preverili njihovo uporabnost.