terapije

Barack Obama: Po odhodu iz Bele hiše je bil odnos z Michelle na preizkušnji

05. 04. 2025 13.49

Partnerske zveze so polne preizkušenj – preizkušnja, pred katero sta bila zakonca Obama, pa je še posebej nepredstavljiva. Barack je v pogovoru z ameriškim sociologom Stevenom Tepperjem priznal, da je moral po odhodu iz Bele hiše v svojem življenju veliko stvari spremeniti. Odnos z Michelle je bil tedaj namreč, kot je povedal, na veliki preizkušnji. In kako sta rešila težave? Tako da sta počela zabavne stvari.

Novost za bolnike s kronično vnetno črevesno boleznijo

05. 04. 2025 13.12

Novost za bolnike s potrjeno kronično vnetno črevesno boleznijo. Če so morali doslej po vsaki menjavi zdravil prestati kontrolno kolonoskopijo, jim je ta precej neprijetna preiskava vsaj v teh primerih zdaj prihranjena. Gastroenterologi lahko namreč uspešnost zdravljenja in določene zaplete spremljajo z ultrazvokom črevesja, ki je povsem neinvaziven in neboleč. Z omenjeno metodo so prvi začeli v Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica, zdaj pa je na voljo tudi v nekaterih drugih. Bolnikov s Crohnovo boleznijo in ulceroznim kolitisom je v Sloveniji približno osem tisoč.

Požar v Severni Makedoniji vzel še 60. žrtev: umrl menedžer kluba

04. 04. 2025 11.56

Število žrtev požara v nočnem klubu Pulse v Kočanih je naraslo na 60, potem ko je na zdravljenju v Litvi za posledicami poškodb umrl menedžer kluba. Bil je tudi med 34 osumljenci za tragedijo, v kateri so 16. marca zaradi zadušitve umrli večinoma mladi. V Sloveniji se medtem zdravijo štirje pacienti iz Severne Makedonije. V Mariboru so enega pacienta že premestili na rehabilitacijo, drug ostaja v enoti intenzivne terapije.

Življenje po vojni: ketamin kot rešitev za travmatizirane ukrajinske vojake?

03. 04. 2025 19.25

Travmatizirani ukrajinski vojaki se soočajo z oteklimi možgani, hernijami, jecljanjem, eksplozivnim temperamentom in drugimi težavami, ki jih ovirajo pri vsakdanjem življenju. 23-letna Katja, ki se je marincem pridružila pri 19 letih, je na vsaki misiji utrpela pretres možganov. Zaradi fizičnih in psihičnih poškodb je postala zmedena, vzkipljiva in agresivna. Na kliniki je zdaj začela s poskusno ketaminsko terapijo, droga, ki jo jemlje pod nadzorom, pa ji, kot pravi, precej pomaga.

Našli rešitev za Matica, potrebuje le še 162.000 evrov

03. 04. 2025 12.34

Za 8-letnega Matica, ki se bori z Duchennovo mišično distrofijo, so v Društvu Viljem Julijan našli rešitev. Uredili so možnost za ugodnejše zdravljenje z genskim zdravilom. Ker je čas kritičnega pomena, gre na zdravljenje že konec tega meseca. Zbranih je že 1.840.000 evrov, za plačilo zdravljenja pa potrebuje le še 162.000 evrov.

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo

03. 04. 2025 07.00

Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Igralka z redko genetsko boleznijo tekmo zapustila na invalidskem vozičku

02. 04. 2025 13.37

Britansko teniško igralko Francesco Jones so med tekmo v Bogoti morali z igrišča odpeljati v invalidskem vozičku. Njena zgodba že leta navdihuje teniški svet, saj je Jones znana po svoji vztrajnosti in moči, kljub redki genetski bolezni, ki jo spremlja vse življenje.

Žena Dava Grohla po moževi nezvestobi dala zakonu drugo priložnost

28. 03. 2025 12.51

Pevec skupine Foo Fighters je septembra 2024 sporočil, da je postal oče nezakonskega otroka, in z novico šokiral javnost. Kljub govoricam, da je po novici konec zakona med Davom Grohlom in Jordyn Blum, pa je vir blizu rokerjeve žene razkril, da se je 48-letnica odločila, da bo možu dala drugo priložnost.

Srečanje dveh malih borcev Urbana in Lore

26. 03. 2025 19.51

Prikupno srečanje dveh malih borcev s hudima redkima boleznima. V ljubljanskem Tivoliju sta se skupaj zabavala petletni Urban in dveletna Lora, ki Slovenijo združujeta v dobrodelnosti. Urban je skoraj na cilju, zdravilo zanj je že nared in ga bo verjetno kmalu dobil. Lorina pot pa se je šele dobro začela. Za razvoj zdravila potrebuje milijon evrov, družina pa je doslej zbrala slabo tretjino denarja, zato še naprej prosi za donacije.

V Mariboru zdravijo dva mlada fanta: 'Okvara pljuč nam povzroča največ skrbi'

19. 03. 2025 14.10

V UKC Maribor so v torek sprejeli še dva poškodovanca iz Severne Makedonije. Po besedah direktorja mariborskega kliničnega centra Vojka Flisa je pri obeh fantih, ki sta stara okoli 26 let, v ospredju okvara pljuč. "Ta nam povzroča kar precej skrbi," je dejal. Oba ostajata v enoti za intenzivno terapijo, po približno 10 dneh pa bodo zdravniki ponovno ocenili njuno zdravstveno stanje in pripravili nov načrt.

Trije od štirih Makedoncev, ki se zdravijo pri nas, v smrtni nevarnosti

18. 03. 2025 12.31

Po požaru v nočnem klubu v Severni Makedoniji so v Slovenijo z letalom Slovenske vojske nekaj po 15. uri pripeljali še dva poškodovanca, ki se bosta zdravila v UKC Maribor. Po besedah predstojnika tamkajšnjega urgentnega centra Gregorja Prosena je eden še v smrtni nevarnosti. V ponedeljek so prva dva poškodovanca že sprejeli v UKC Ljubljana, od koder so sporočili, da sta življenjsko ogrožena oba pacienta. "Delamo vse in se maksimalno trudimo, da bi ju ozdravili," je poudarila intenzivistka kliničnega centra Adela Stecher. Dolžina zdravljenja obeh bolnikov je nepredvidljiva.

'V delih novele se zdi, da je cilj zmanjšanje stroškov in ne dobrobit živali'

16. 03. 2025 15.50

V Zvezi nevladnih organizacij za zaščito živali Slovenije so temeljito preučili predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali. Ob zaključku javne obravnave so sporočili, da je v grobem njihovo mnenje o predlogu novele pozitivno, saj vključuje veliko potencialno dobrih sprememb, še posebej na področju rejnih živali. Podpirajo prepoved baterijske reje kokoši nesnic, boleče kastracije pujskov brez anestezije ter uvedbo obveznega označevanja mačk, odločno pa nasprotujejo zmanjšanju financiranja dolgotrajne oskrbe za zapuščene živali v zavetiščih in kaznovanju zavetišč zaradi pogojevanja oddaje.

Recept za gibanje: zdravniki ga bodo po novem lahko napisali

13. 03. 2025 15.06

Družinski zdravniki bodo po novem lahko svojim pacientom predpisali zeleni recept za gibanje, so pojasnili v sklopu projekta Gibanje na recept. Namen projekta je spodbuditi predvsem telesno neaktivne posameznike k rednemu gibanju. Vadba je namreč najbolj univerzalno, trajnostno in učinkovito zdravilo, ker regulira krvni tlak, krvni sladkor, maščobe in ugodno deluje na anksioznost, depresijo in stres.

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije

12. 03. 2025 18.42

Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

Nov delovni režim na onkologiji razburja bolnike

08. 03. 2025 18.57

Bolniki, ki so na Onkološkem inštitutu doslej opravili pregled in dobili terapijo v istem dnevu, morajo po novem dvakrat v Ljubljano. Na inštitutu so se za spremembo delovnega režima odločili, da bi skrajšali dnevno čakanje na hodnikih in ljudem zagotovili kakovostnejšo obravnavo. To pa je v stisko spravilo predvsem bolnike, ki se na zdravljenje vozijo z oddaljenih koncev Slovenije. Dvojna vožnja je naporna že za zdravega, kaj šele za bolnega človeka, opozarjajo v Društvu onkoloških bolnikov, nekateri so odvisni tudi od svojcev, prevozov z rešilci.

Tina Marinšek: Moje trenutne pesmi niso nujno za dvig razpoloženja ali veselico

07. 03. 2025 12.48

Tina Marinšek je že z albumom Potovalka napovedala samostojno glasbeno kariero, sedaj pa kot Riba plava predstavlja pesem But Roses (Bullshit song), ki je glasbeno-vizualni izdelek, prijeten za oči in ušesa, nevsiljiv in lep triminutni odsev časa dveh duš, ki trenutno bivata na tem planetu.

Trkala pri sosedih, pomoč iskala na ulici: hčere ni mogla spraviti iz kadi

10. 03. 2025 06.00

Vse se je začelo s klicem šolske svetovalne delavke, ki bi zelo rada pomagala družini učenke, a ne ve več, kam naj jih usmeri. V lokalnem okolju so jo vsi le pošiljali od vrat do vrat. Svetovalna delavka nas prosi, če bi lahko poskusili vsaj malo razbremeniti gospo s tremi otroki, med katerimi je tudi deklica s težko invalidnostjo.

Umrl mož z 'zlato roko': njegova kri rešila 2,4 milijona otrok

03. 03. 2025 09.39

V Avstraliji je umrl eden največjih darovalcev krvi, v javnosti znan kot mož z 'zlato roko'. James Harrison je do svojega 81. leta starosti več kot 1000-krat daroval krvno plazmo, ki je vsebovala redko in dragoceno protitelo, antigen D. Po ocenah avstralskega Rdečega križa je z darovanjem pomagal rešiti življenje 2,4 milijona otrok.

'Imamo gensko zdravilo, ki pomaga, vendar pa otroci do njega ne morejo'

28. 02. 2025 15.33

Otroci z redkimi boleznimi in njihovi starši se vse bolj pogosto soočajo s problematiko dostopnosti do najnovejših genskih zdravil, so ob svetovnem dnevu redkih bolezni izpostavili v Društvu Viljem Julijan. Državo pozivajo, naj čim prej zagotovi mehanizem, ki bo lahko stanje na tem področju popravil. "Na eni strani imamo gensko zdravilo, ki pomaga, na drugi pa otroke, ki do teh zdravil ne morejo," so poudarili.

Specialistična fizioterapija za vaše težave

28. 02. 2025 00.15

Ste se nedavno poškodovali in vaše bolečine kar nočejo izginit? Ali se na področju vaših sklepov že dalj časa pojavljajo simptomi, ki omejujejo vaš vsakdan? V kolikor je odgovor pritrdilen je smiselno razmisliti o obisku specialista fizioterapevta.

Stanje papeža še naprej kritično: odkrili začetno, blago odpoved ledvic

23. 02. 2025 08.30

Zdravstveno stanje papeža Frančiška ostaja kritično, vendar pa od soboto zvečer ni doživel nove dihalne stiske, so sporočili iz Vatikana. So pa med krvnimi preiskavami pri papežu odkrili "začetno, blago odpoved ledvic, ki pa je trenutno pod nadzorom".

Žena igralca Brennana Elliota se bori z rakom: Premagala ga bom!

21. 02. 2025 19.01

V začetku leta je na svetovni dan boja proti raku za javnost spregovorila Camilla Row, žena hollywoodskega igralca Brennana Elliota. Upa, da bo novo zdravljenje pomagalo in optimistično dodaja, da bo raka premagala ter da boja ne bo prepustila bolezni.

Bi papež Frančišek lahko odstopil? 'Vse je mogoče'

21. 02. 2025 13.23

Zaradi obojestranske pljučnice je papež Frančišek v bolnišnici že teden dni. Vatikan sicer sporoča, da se je klinično stanje 88-letnika nekoliko izboljšalo. Kako se odziva na novo terapijo, naj bi bilo sicer znano do sobote. Pa bi lahko zaradi zdravstvenih težav sledil poti nekdanjega papeža Benedikta XVI.? "Vse je mogoče," pravi kardinal Jean-Marc Aveline.

Hvaležna starša: Valentino živi samo zato, ker je bila operacija v Sloveniji

21. 02. 2025 09.47

Zdravniki v UKC Ljubljana so dosegli nov mejnik v medicinski stroki in uspešno presadili srce komaj šestmesečnemu dojenčku. Malemu Valentinu je zaradi genske bolezni srčne mišice odpovedalo srce. Za postopkom transplantacije stoji ekipa izjemnih strokovnjakov, ki so bili sposobni dobro sodelovati in premorejo tudi veliko empatije. Na novinarski konferenci so povedali, da je njihov uspeh grenka sreča, saj to pomeni, da je nekomu drugemu nekje umrl otrok. Spregovorila sta tudi starša malega pacienta in povedala, da se počuti dobro. "Valentino je danes desetmesečnik, pri katerem nihče ne bi opazil, da je prestal takšno operacijo. Plazi se, skoraj že hodi, se ves čas smeji in odlično sprejema zdravila!"

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?

21. 02. 2025 06.00

Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.

'Fizioterapevti' celo v kozmetičnih salonih

20. 02. 2025 06.00

Dvakrat več denarja in 507 fizioterapevtov več je danes v javnem zdravstvenem sistemu kot pred petimi leti, čakalne dobe pa kljub temu katastrofalno dolge, kar dvakrat daljše kot pred petimi leti. Ni čudno, da posel zasebnikom cveti. Ob tem še en pereč problem. Ministrstvo za zdravje ni v zadnjih petih letih izvedlo niti enega strokovnega nadzora. Samooklicani fizioterapevti izvajajo dejavnost celo v kozmetičnih salonih, kot fizioterapevti delajo pri zasebnikih tudi študenti.

'Podarimo Karolini najlepše darilo – možnost, da premaga to kruto bolezen'

17. 02. 2025 06.00

Skoraj šestletno Karolino do končnega cilja dveh milijonov loči le še 65 tisoč evrov. Toliko ji še manjka za razvoj genskega zdravljenja, ki je za življenje male borke z redko boleznijo hitrega staranja ključno. "Smo tik pred ciljem. Hvala vam do zvezd in nazaj,"pravita njena starša. Še zadnji del pa bodo za Karolino skušali zbrati na dobrodelnem koncertu. "Želiva, da za svoj 6. rojstni dan prejme najlepše darilo, da bo lahko premagala to kruto bolezen," še dodajata.

Za Karolino bodo z zaključnim velikim dobrodelnim koncertom zbirali še zadnjih 65.000€

17. 02. 2025 00.15

Deklica Karolina, ki ima smrtonosno redko bolezen, bo konec februarja praznovala svoj rojstni dan in ob tem v Društvu Viljem Julijan 20.3. zanjo organizirajo zaključni veliki dobrodelni koncert, s katerim bodo zbirali še zadnjih 65.000€, ki so potrebna za razvoj genskega zdravljenja, ključnega za njeno življenje.

Porast respiratornih okužb med otroki, bolnišnice omejujejo obiske

11. 02. 2025 11.04

Na infekcijski in na pediatrični kliniki UKC Ljubljana beležijo porast števila otrok, ki zaradi okužb z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) ali virusi gripe potrebujejo bolnišnično zdravljenje. Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn staršem novorojenčkov svetuje, naj starejše sorojence nekaj tednov ne vodijo v vrtec. Splošna bolnišnica Celje je medtem zaradi porasta virusov gripe, okužb s covidom-19, respiratornih sincicijskih virusov ter drugih respiratornih obolenj omejila obiske, prav tako so obiski omejeni v Porodnišnici Ljubljana, v SB Nova Gorica pa prepovedani.

Kako resna je poškodba Luke Dončića?

08. 02. 2025 15.08

Nenaden, odmeven prestop košarkarskega superzvezdnika Luke Dončića od Mavericksov k Lakersom je sprožal ugibanja, kako hitro bo zaigral v zlato-vijoličastem dresu in hkrati obudil zanimanje za poškodbo mečne mišice, s katero se je soočal zadnje tedne. Kako huda je lahko in kako dolgo športniki okrevajo po njej, smo vprašali travmatologa in dolgoletnega zdravnika slovenske košarkarske reprezentance, Marka Macuro.