terapevtka

Življenje po vojni: ketamin kot rešitev za travmatizirane ukrajinske vojake?
03. 04. 2025 19.25Travmatizirani ukrajinski vojaki se soočajo z oteklimi možgani, hernijami, jecljanjem, eksplozivnim temperamentom in drugimi težavami, ki jih ovirajo pri vsakdanjem življenju. 23-letna Katja, ki se je marincem pridružila pri 19 letih, je na vsaki misiji utrpela pretres možganov. Zaradi fizičnih in psihičnih poškodb je postala zmedena, vzkipljiva in agresivna. Na kliniki je zdaj začela s poskusno ketaminsko terapijo, droga, ki jo jemlje pod nadzorom, pa ji, kot pravi, precej pomaga.

Glasbena terapija za starejše: pesem je univerzalni jezik
18. 03. 2025 16.26Kako se približati ljudem, ki živijo v svojem svetu? Denimo bolnikom z demenco. Ali pa tistim, ki jim tudi zdravila ne pomagajo več? Z glasbeno terapijo. Pesem je namreč univerzalni jezik, pravi nizozemska socialna delavka, ki prepeva po bolnišnicah in domovih za starejše. 26-letnica svoje nastope deli tudi na družbenih omrežjih, kjer je ganila že na milijone ljudi. Imate angelski glas, ki orosi oči, ji sporočajo sledilci. Glasbena terapevtka poudarja, da ve, kako nemočno se pogosto počutijo svojci bolnih starostnikov, ker se tudi njen oče spopada z mišično boleznijo.

Maja Grintal o sanjskih moških: Tam se zdi, da je to najlepši moški na svetu
14. 03. 2025 12.00V hrvaškem šovu Sanjski moški smo lahko spremljali štiri Slovenke, med drugim tudi Majo Grintal, ki jo poznamo še iz druge sezone slovenske različice. Maja se je v šovu najprej ogrela za postavnega Splitčana, Šimeta Eleza, nato pa je videla, da jo bolj vleče k Srbu Milošu Mičoviću. Povabili smo jo v POPkast in z njo poklepetali o celotni izkušnji ter njenih vtisih zdaj, ko si je šov lahko ogledala tudi na televizijskih zaslonih.

Maja Šimetu podarila svojo knjigo: To je edina različica v hrvaščini
04. 02. 2025 11.01V šovu Sanjski moški Hrvaške, kjer spremljamo tudi tri slovenske tekmovalke, je Šime na celodnevni zmenek povabil Majo Grintal, ki jo sicer poznamo iz druge sezone slovenske različice šova. Maja je sanjskemu moškemu na zmenku podarila svojo knjigo, ki sploh še ni izdana. Šime je dobil personalizirano različico, edino, ki je prevedena v hrvaščino.

Hipnoza – anestezija, sprostitev in terapija
15. 12. 2024 14.05Medicinska hipnoza v športu, pri porodu, za strahove, travme, samozavest, tudi operativne posege. Pri nas jo uporabljajo pri tako imenovanih budnih možganskih operacijah, da pacienta pomirijo, pripravijo na nujno sodelovanje. Tudi zobozdravniki pred pregledi in posegi. Gre za budno stanje, v katerem smo bolj dovzetni za sugestije in spremembe v razmišljanju in dojemanju.

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?
13. 12. 2024 06.00Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Pri 18 postal tetraplegik, danes slika z usti, razstavljal je tudi v Louvru
12. 11. 2024 17.24Prav gotovo vsi poznamo Ivano Kobilco in njena dela, ki jih je razstavljala med drugim tudi v Louvru. A med Slovenci, katerih slike so visele v znamenitem pariškem muzeju, je tudi Vojko Gašperut, ki slika z usti, saj je v nesreči leta 1966 postal tetraplegik. Tokrat se je pridružil udeležencem slikarske delavnice na URI Soča, ki jo je organiziralo Društvo paraplegikov ljubljanske pokrajine. Nekaterim od njih slikarstvo predstavlja hobi, medtem ko so drugi v njem našli svoje življenjsko poslanstvo in poklic, ki jih osrečuje. Prav vsem pa umetnost predstavlja dragocen izraz moči in volje.

Z otrokom v avtu pijan povzročil prometno nesrečo
08. 11. 2024 06.00Letos so alkoholizirani vozniki povzročili 1190 prometnih nesreč. Zaradi njih je 13 ljudi izgubilo življenje. Pod vplivom alkohola sta vsak deseti povzročitelj nesreče in vsak tretji, ki povzroči smrtno nesrečo. Svojci, ki so nekoga izgubili zaradi vinjenega voznika, to težko sprejmejo.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi
07. 11. 2024 06.00Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

Psihoterapevti bodo v okviru nove kampanje nudili tudi brezplačne terapije
11. 10. 2024 11.47Psihoterapevtske in druge organizacije so pohvalile prizadevanja vlade za nov psihoterapevtski zakon in opozorile na pomembnost dostopne strokovne psihoterapevtske pomoči, predvsem za najranljivejše skupine, in na nujnost deinstitucionalizacije na področju duševnega zdravja. Med drugim zato začenjajo kampanjo "Psihoterapevti skrajšujemo čakalne vrste", s katero javno pozivajo vse psihoterapevte, da se pridružijo pobudi in ponudijo vsaj en cikel brezplačne terapije.

'Gros, Mavsar, Varagić in Pandžić so mi dejale, da so v Parizu odigrale zadnjo reprezentančno tekmo'
16. 09. 2024 18.43Prvič po premiernem nastopu na olimpijskih igrah se bo v prihodnjem tednu zbrala ženska članska rokometna reprezentanca. Po poletnem vrhuncu bo izbrana vrsta doživela korenite spremembe. Selektor Dragan Adžić je predstavil seznam igralk. Na njem manjkajo praktično vse nosilke slovenske igre. "Ana Gros, Tamara Mavsar, Alja Varagić in Amra Pandžić so mi v pogovoru dejale, da so na olimpijskih igrah v Parizu odigrale zadnjo reprezentančno tekmo."

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji
11. 09. 2024 14.17Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

Gozdarji so štirje, kdo je skrivnostni tekmovalec?
03. 09. 2024 16.05Tekmovalci ne vedo, da bodo v gozdu ob posestvu Kmetije prebivali gozdarji. Trije so že znani, kdo pa se jim bo pridružil kot četrti in kakšna bo pravzaprav njihova naloga, ki jo bodo morali opraviti za vstop v bitko za glavno nagrado?

To so trije gozdarji, ki bodo mešali štrene tekmovalcem
03. 09. 2024 08.57Poleg 16 tekmovalcev, ki so v ponedeljek vstopili v Kmetijo, bodo štrene mešali še trije izkušeni lanskoletni tekmovalci, gozdarji! Morali se bodo skrivati v gozdu, tam opravljati tedenske naloge in za vstop v bitko za glavno nagrado uspešno opraviti zahteven izziv. Kdo pa so ti gozdarji?

'Pot oseb z duševnimi težavami je pogosto pot zdravil in ta pot ne zadošča'
29. 08. 2024 12.32Na okrogli mizi je več predstavnikov različnih organizacij pojasnilo svoje pomisleke glede trenutnega predloga zakona o psihoterapiji, ki bi po njihovem mnenju stanje z izključitvijo nekliničnih strokovnjakov še poslabšal. O pomenu psihoterapije je spregovoril Aljoša Bagola, ki je opozoril, da družba iskanje pomoči še vedno tabuizira, Tilen Recek iz društva Altra je poudaril, da je pot njihovih uporabnikov pogosto pot zdravil in ta pot preprosto ni primerna, saj ne zadošča. "Osnutek zakona omejuje delo psihoterapevtov pri ljudeh, ki imajo diagnosticirane duševne motnje," pa je med drugim opozorila Alenka Mavec iz društva Dam. Kaj so povedali ostali strokovnjaki?

Predsednica: Redki se dotaknejo tolikšnega števila src, kot se jih je Anita
16. 07. 2024 12.03Po novici, da se je poslovila humanitarka in prostovoljka Anita Ogulin, so se ji številni poklonili z lepimi zapisi in spomini. Odzvale so se tako organizacije kot posamezniki. Predsednica države Nataša Pirc Musar je izpostavila, da se le redki dotaknejo takšnega števila src, kot se jih je Anita. Da mu je v veliko čast, da jo je poznal, je zapisal tudi premier Robert Golob.

So zdravniki obračunavali več storitev, kot so jih dejansko opravili?
12. 07. 2024 07.00Govorili smo z več pacienti, ki so ugotovili, da so njihovi zdravniki ZZZS-ju obračunali več ali pa celo druge storitve, kot so jih dejansko opravili. Mama dveh otrok pravi, da so strokovnjaki opravili 4 ure terapije, zabeležili pa 30 ur, psihiater je za sedemminutne obravnave 25-letnika obračunal vedenjske psihoterapije in druge tehnike, čeprav te v tako kratkem času niti niso mogle biti izvedene, tretjo sogovornico pa je osebje prosilo, če lahko termin na svojo kartico odstopi drugemu pacientu. Zveza pacientov poroča, da poznajo še več podobnih primerov. Čeprav tega seveda ne počnejo vsi zdravniki, bi bilo treba nadzor okrepiti, pravijo na ZZZS. Kaj pa pravita ministrstvo in Zdravniška zbornica?

'Prvi korak je, da si sploh priznamo, da se nam je zataknilo'
08. 07. 2024 07.27V tokratnem Popkastu je naša gostja certificirana učiteljica joge in terapevtka Integralne telesne psihoterapije Sneža Vidovič, s katero smo spregovorili o pomenu osebne rasti, ki je ključna, če si želimo boljšega zdravja, pa tudi bolj kakovostnega življenja. Posamezniku namreč omogoča, da lahko doseže svoj polni potencial, pa naj si bo to na katerem koli področju. "S pomočjo dela na sebi je moje življenje postalo lahkotnejše. Nekako imam občutek, da imam več izbire, več svobode," nam je zaupala sogovornica, ki je tudi sama avtorica različnih programov za osebno rast.

Lindsay Lohan in Jamie Lee Curtis ponovno združili moči
27. 06. 2024 07.50Ameriška igralka Lindsay Lohan in oskarjevka Jamie Lee Curtis bosta ponovno združili moči. Po letih govoric in spodbud s strani oboževalcev se je namreč pričela produkcija za nadaljevanje filma Odštekani petek, v katerem sta zvezdnici leta 2003 kot mati in hči zamenjali telesi. Režijo je prevzela Kanadčanka Nisha Ganatra, vsebina filma pa zaenkrat ostaja skrivnost.

Cedevita je predstavila dva nova okusa vitaminske vode - Body&mind in Focus
31. 05. 2024 00.15Cedevita vitaminska voda je na voljo v petih različnih okusih, vsak okus pa ima svoje IME, KI POVE VSE: Energising (limona in ananas), Feel Good (pomaranča in papaja), Relaxing (limona in granatno jabolko), Body&mind (limona in robida) in Focus (limeta in limonska trava).

'Sodelavec me je spraševal, če sem dobro, a mu nisem mogel odgovoriti'
14. 05. 2024 20.16Študije kažejo, da delež mlajših odraslih z možgansko kapjo narašča, so opozorili v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije. Po navedbah društva je možganska kap drugi najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji in tretji najpogostejši vzrok invalidnosti. Hitro ukrepanje ob prvih znakih kapi pa lahko osebi reši življenje. Jih znate prepoznati?

Je Nikola Jokić v resnici Gru, šef Minionov?
22. 04. 2024 11.10Srbski košarkar, ki v ligi NBA igra za Denver Nuggetse, je na sobotno tekmo z Los Angeles Lakersi prišel oblečen kot šef Minionov, Gru. Nadel si je črtast sivo-črn šal in se tako pošalil na svoj račun ter ob tem naredil dobro promocijo četrtemu animiranemu filmu o simpatičnih rumenih minionih.

Pogovor z otroki: bodimo iskreni, ne minimalizirajmo in ne prikrivajmo informacij
09. 04. 2024 08.51V življenju se bomo večkrat srečali s strahovi, stresom in neželenimi situacijami. Svoja čustva moramo znati prepoznati in jih tudi regulirati – učiti pa se začnemo že, ko smo še čisto majhni. Prav zato je zelo pomembno, da se tudi z otroki pogovorimo o njihovih strahovih, pravi magistrica zakonskih družinskih študij Monika Erjavec Bizjak. Ključno je, da smo iskreni, da zadeve ne minimaliziramo in da pred otroki informacij ne skrivamo. "Če jim bomo informacije prikrivali in jih bodo dobili drugje, nam ne bodo zaupali," pravi terapevtka.

'Če ne boš moja, ne boš od nikogar'
27. 02. 2024 15.08Želela ga je zapustiti, ker jo je varal, ker jo je ves čas nadziral, venomer klical, ker partnerstvo ni bilo več takšno, da bi bilo smiselno in vredno v njem vztrajati. To je želela izpeljati mirno in želela je zaščititi svoja dva otroka, od katerih je bila mlajša, 3-letna hči, njegova, zato je svojo mamo prosila, naj ju odpelje na igrišče.

Sharon Stone na spletnih zmenkih spoznala zločinca in odvisnika
29. 01. 2024 06.00Sharon Stone je priznala, da je tudi sama uporabnica spletnih aplikacij za zmenke. Na nekaj zmenkih je spoznala tudi moške, ki si jih ni nikoli želela spoznati. Nekoč je bila na zmenku z obsojenim zločincem, spet drugič se je družila z odvisnikom od heroina. Zaradi takšnih srečanj ima zvezdnica o tovrstnih aplikacijah precej mešane občutke, čeprav je priznala, da je bilo nekaj tudi pozitivnih.

(Ne)šolanje doma: ko starši poskušajo otroke popolnoma izločiti iz sistema
19. 01. 2024 20.04Lani se je na domu šolalo 862 učencev, a okoli 40 primerov je takšnih, s katerimi starši kršijo zakonodajo in poskušajo otroke popolnoma izločiti iz sistema. Nekateri otroci tako ostajajo popolnoma izolirani, osnovne šole ne zaključijo. Kar pa po mnenju strokovnjakov lahko na otroku in kasneje odrasli osebi pusti dolgotrajne posledice. Kakšne? In kako lahko zakonodaja takšne primere prepreči?

Ko se zabava sprevrže v nočno moro: Ljubljančanki v pijačo podtaknili drogo
16. 01. 2024 17.42Moral bi biti zabaven večer s prijatelji, a se je sprevrgel v nočno moro. Tako pripoveduje Ljubljančanka, ki sumi, da ji je v enem od ljubljanskih klubov nekdo v pijačo podtaknil drogo. Policija zadevo še preiskuje, neuradno pa naj bi se tistega večera v klubu zgodil še en podoben primer. Da bi mlade posvarila pred nevarnostjo, je o travmatični izkušnji spregovorila pred našo kamero.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'
09. 01. 2024 06.0046 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Kako uresničiti novoletne zaobljube
07. 01. 2024 17.03Boste letos bolj zdravo jedli, boste pili manj kave, boste opustili alkohol ali cigarete, boste poiskali boljšo službo ali boste bolj uspešni na svojem delovnem mestu? Znano in raziskano je, da novoletnih zaobljub ne zmoremo izpolniti. A za veliko večino oziroma 80 odstotkov ambicioznih posameznikov, željnih sprememb in napredka, se vse konča še pred prvim februarjem. Ste morda preleni, nesposobni? Nič od tega, pravijo psihologi, le postavljanje pravih ciljev nam gre nekoliko slabše.

Družina, ki ji je voda vzela vse, se vrača domov: 'Brez dobrih ljudi ne bi bilo nič'
30. 12. 2023 11.40Tričlanski družini iz Trzina je voda vzela vse. V njihovo pritlično stanovanje se je steklo toliko vode, da je segala kar 1,35 metra visoko. Ne le pohištvo, tudi vsi aparati – računalniki, hladilnik, pečica, pomivalni stroj, pa dokumenti in kar je še huje, fotografije in drugi spominki s sentimentalno vrednostjo, so popolnoma uničeni. S pomočjo družine, prijateljev, znancev in sosedov pa tudi humanitarnih organizacij pa se po štirih mesecih prav te dni vračajo v prenovljen dom. "Brez dobih ljudi ne bi bilo nič," pravi naša sogovornica, ki na državo apelira, naj čim prej uredi čiščenje strug in gozdov, da se takšna grozota nikomur več ne ponovi.