temperaturni obrat

Ne glede na jutranjo meglo, Ljubljana v zadnjem mesecu nadpovprečno sončna

17. 12. 2024 06.00

Zdi se, da v Ljubljani ne mine jutro, ko bi se prebivalci prebudili v sončno vreme. Dan se velikokrat začne z gosto meglo, ki pa se včasih ne razkadi do popoldneva. Marsikdo pa se ob tem vpraša kakšna je kakovost zraka v prestolnici? Na Arsu pravijo, da megla onesnaženost lahko celo zmanjša.

Po nižinah bo deloma deževalo, deloma snežilo, rumeno opozorilo zaradi poledice

13. 12. 2024 13.42

Ponoči se bo pooblačilo, proti jutru pa se bodo od juga začele pojavljati rahle padavine. Po nižinah bo deloma deževalo, deloma snežilo, v osrednji in južni Sloveniji pa bo možna tudi poledica. Agencija za okolje je za južno polovico države zaradi poledice izdala tudi rumeno opozorilo. V nedeljo in ponedeljek bo delno jasno, krepil se bo temperaturni obrat.

November še vsaj teden dni ostaja suh, v zatišnih legah verjetna slana

04. 11. 2024 10.00

Prihajajoči teden ne prinaša večjih vremenskih sprememb in obeta se nam suha prva polovica novembra. Po nadpovprečno toplem zadnjem tednu oktobra je ponekod po Sloveniji danes zjutraj prvič v letošnji jeseni temperatura padla pod ledišče, sporoča agencija za okolje (Arso). Najnižjo temperaturo so izmerili v mraziščih Notranjske. V Babnem polju se je ohladilo do minus 5,1 stopinje Celzija, v Novi vasi na Blokah pa do minus 4,4 stopinje.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?

24. 09. 2024 09.38

Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Razlog, da že nekaj dni dihamo izjemno onesnažen zrak, je temperaturni obrat

01. 02. 2024 19.55

V Sloveniji že nekaj dni dihamo onesnažen zrak, mejne vrednosti delcev PM10 so marsikje presežene. V Prekmurju in Beli krajini je kakovost zraka celo izredno slaba. Vzrok za tako stanje je predvsem temperaturni obrat, ki zadržuje onesnažen zrak v v nižinah, pa tudi mala kurišča in promet. Dihanje delcev PM10 je, kot opozarjajo zdravniki, škodljivo za vse, posebej pa za kronične bolnike in otroke.

Mraz, megla in brezvetrje: pri Trstu zabeležili izredno redek pojav

01. 02. 2024 08.54

Te dni je na tisoč metrih nadmorske višine topleje kot pri tleh. Temu pravimo temperaturni obrat, ki je precej izrazit in ki je kriv tudi za to, da dihamo s trdnimi delci bolj onesnažen zrak. Tako ni nič neobičajnega, da vsako jutro strgamo led s svojih jeklenih konjičkov in opazujemo ledene kristale na pomrznjenih zelenicah, na snežni odeji pa se lesketa srež. Ni pa običajno, da je te dni zamrznila gladina Jadranskega morja, o čemer poročajo iz sosednje Italije.

Ognjeno razdejanje v Škofji Loki: posnetki pogorišča iz zraka

27. 01. 2024 16.00

Posnetki iz zraka, ki nam jih je posredoval naš bralec Izak Šavli, prikazujejo pogorišče dan po divjanju ognjenih zubljev v Škofji Loki. Požar je gasilcem uspelo omejiti.

Kakovost zraka v nekaterih krajih zelo slaba

24. 01. 2024 11.15

V nekaterih krajih celinske Slovenije danes pričakujejo zelo visoke ravni delcev PM10, opozarja Agencija RS za okolje (Arso). Kakovost zraka je zelo slaba na območjih Ljubljane, Zagorja, Murske Sobote in Črne na Koroškem.

Snežni kontrolor bo v sredo preveril stanje proge za Zlato lisico

26. 12. 2023 13.22

Organizatorji Zlate lisice v Kranjski Gori bijejo bitko s časom in vremenom za pripravo tekmovalne proge, na kateri se bodo najboljše slalomistke in veleslalomistke 6. in 7. januarja merile za točke svetovnega pokala alpskih smučark. Snežni kontrolor Mednarodne smučarske zveze (Fis) Jani Hladnik bo po napovedih stanje proge preveril v sredo.

Povečani izpusti in temperaturni obrat: Arso opozarja na onesnažen zrak

19. 12. 2023 12.48

V večjem delu Slovenije bo povišana dnevna meja vrednosti PM10, so sporočili iz Agencije za okolje. Kot pojasnjujejo, so visoke ravni posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki onesnažen zrak zadržuje v nižinah. Na NIJZ zlasti otrokom, starejšim in ranljivim skupinam priporočajo, da se v času povišanih vrednosti delcev v zraku izogibajo fizičnim aktivnostim na prostem.

Pestro vremensko dogajanje: najprej poledica in žled, v noči na soboto še sneg

15. 12. 2022 08.23

Pred nami je pestro vremensko dogajanje, ki bo lahko povzročalo tudi težave. Zvečer ali v prvem delu noči nas bodo namreč od zahoda zajele padavine, ki bodo zaradi občutne otoplitve v višinah v večjem delu Slovenije v obliki dežja. Ker pa se bo v krajih pod 500 metri nadmorske višine marsikje še zadrževala plast zraka z negativnimi temperaturami, bo do petkovega dopoldneva predvsem na severovzhodu Slovenije velika nevarnost poledice in žleda. Padavine lahko pričakujemo tudi v noči na soboto, ko se bo meja sneženja marsikje spustila do nižin.

Po rekordno visokih temperaturah občutna ohladitev, a snega še ni na vidiku

02. 11. 2022 08.21

Čeprav nas le še en mesec loči do začetka meteorološke zime, je v preteklih dneh marsikdo dobil občutek, da se bližamo poletju. Temperature so namreč ponekod kar štiri dni zapored presegle 25 stopinj Celzija, kar se tako pozno v letu ni zgodilo še nikoli v zgodovini meritev. V prihodnjih dneh bo k nam postopno dotekal hladnejši zrak. Gore bo v petek obiskala zima, medtem ko snega in mraza po nižinah še ni na vidiku.

Zadnji dnevi oktobra s skoraj poletnimi temperaturami

27. 10. 2022 08.16

Že od začetka oktobra nas spremlja nadpovprečno toplo vreme, ki se še ne bo tako kmalu poslovilo. Ravno nasprotno, v prihodnjih dneh bo k nam dotekal še toplejši zrak. Podaljšan konec tedna bo še posebej topel na Primorskem in v višjih legah, kjer bodo popoldanske temperature presegale dolgoletno povprečje za več kot deset stopinj Celzija, s čimer se bomo močno približali temperaturnim rekordom za ta del leta. V najtoplejših krajih se bo lahko živo srebro dvignilo tudi malo nad 25 stopinj Celzija.

Pred kurilno sezono: že en neozaveščen kurjač lahko zadimi celotno naselje

27. 09. 2022 12.46

Mnogi, ki so se pred kurilno sezono spraševali, kako se bodo ogrevali na mrzle zimske dni v času, ko vlada huda energetska negotovost, so sprejeli odločitev, da se preusmerijo na trdo gorivo. To pa pomeni, da bi se to zimo lahko še poslabšala kakovost zraka. Zaskrbljujoča je predvsem koncentracija trdnih delcev. Da bi se izognili onesnaženju, je treba redno čistiti kurilne naprave in pravilno kuriti.

V Kopru že 26. dan vročinskega vala, v Dubrovniku temperaturni obrat

08. 08. 2022 18.29

Če je vročina v večjem delu Slovenije popustila, pa še vedno vztraja na Primorskem. Padel je celo nov rekord, v Kopru je namreč že 26. dan vročinskega vala, s tem pa je presežen rekord iz najbolj vročega poletja 2003, ko so imeli v Črnomlju 22 vročih dni. Temperaturni rekordi padajo tudi na hrvaški obali. V Dubrovniku so to noč zabeležili zanimiv temperaturni obrat. Tam je namreč temperatura ponoči naraščala in celo presegla dnevne temperature. Če so čez dan zabeležili približno 30 stopinj oziroma kakšno stopinjo manj, so bile nočne temperature kar 34 stopinj Celzija.

Jugozahod Slovenije za prihodnje dni obarvan rdeče

19. 07. 2022 10.24

Vročina bo po napovedih vrhunec predvidoma dosegla v drugi polovici tedna, ko bodo lahko padali tudi temperaturni rekordi. V torek je se na Obali temperatura na 28 stopinj Celzija povzpela že ob 7. uri zjutraj, živo srebro pa se je čez dan najvišje, na 35,7 stopinje, dvignilo v Biljah pri Novi Gorici. Bo pa vsaj noč prinesla nekoliko olajšanja. Zrak po Sloveniji je zelo suh, zato se bo ponoči ob jasnem vremenu in šibkem vetru prijetno ohladilo, obljubljajo na Agenciji za okolje. Bo pa od srede naprej po nižinah v večjem delu Slovenije sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev. Za jugozahod so razglasili rdečo stopnjo ogroženosti zaradi nevarnosti požarov, gori tudi opozorilo za (pre)visoke temperature. Na Inšpektoratu za delo ponovno poudarjajo, da so delodajalci dolžni delavcem zagotavljati varne in zdrave delovne pogoje ter izvajati ukrepe, s katerimi jih zagotovijo.

Sežigalnica odpadkov tudi v neprevetreni Ljubljani?

27. 05. 2022 06.00

Janševa vlada je tik pred koncem mandata z uredbo omogočila podeljevanje 30-letnih koncesij za sežigalnice in sosežigalnice odpadkov in to kar brez predhodne presoje njihovega vpliva na okolje. Ne le dolgoročne okoljske posledice, zapostavljen je tudi neposredni zdravstveni vpliv sežigalnic na zdravje ljudi, so ostri na zdravniški zbornici. Naraste lahko število rakavih obolenj in prezgodnjih smrti. Strokovnjaki opozarjajo tudi na možnost, da se v sežigalnicah kot surovina ne bi uporabljali samo slovenski odpadki, ampak bi jih uvažali tudi iz tujine.

Najhladnejše jutro te zime, sledi občutna otoplitev

13. 01. 2022 07.15

Ponoči se je veter marsikje povsem polegel, kar pomeni, da se je najhujši mraz iz hribov in gora preselil v nižine. Nastal je temperaturni obrat, ki je večjemu delu Slovenije prinesel najnižje temperature v letošnji zimi. Na Kočevskem se je ohladilo do –15 stopinj Celzija. V prihodnjih dneh bo temperaturni obrat še izrazitejši, saj bo višine preplavil občutno toplejši zrak, po nižinah pa se bo ob odsotnosti močnejših vetrov začela pojavljati megla, ki bo lahko predvsem v Ljubljanski kotlini vztrajala večino dneva. Tam, kjer megle ne bo, pa bo za ta čas zelo toplo. V petek, ko se bo nad nami zadrževal najtoplejši zrak, bodo lahko temperature lokalno presegle 15 stopinj Celzija.

V razmaku osmih dni več kot 40 stopinj Celzija razlike

09. 01. 2022 07.00

Začetek leta 2022 si bomo zapomnili po rekordno visokih temperaturah, ki smo jih beležili v prvih dneh januarja kot tudi po kasnejši izraziti ohladitvi. Razlika med uradno najnižjo in najvišjo izmerjeno temperaturo v Sloveniji je v prvih osmih dneh januarja znašala 40,5 stopinje Celzija, kar se zgodi zelo redko. Samo v Novi vasi na Blokah je bilo več kot 37 stopinj razlike.

Slabe novice za ljubitelje snega: kaže, da bo po nižinah zelen božič

18. 12. 2021 07.00

Če ste med tistimi, ki si želite belega božiča, imamo za vas slabe novice. Zadnje napovedi namreč kažejo, da nas bo ravno med božičnimi prazniki dosegla otoplitev z jugozahodnikom, ki bo mejo sneženja dvignil visoko, zelo verjetno nad 1000 metrov nadmorske višine. Če se v prihodnjih dneh ne bo še kaj občutneje spremenilo, bomo praznike po nižinah začeli brez snežne odeje, kar pa pravzaprav ni nič nenavadnega, saj smo zadnji bel božič v večjem delu Slovenije imeli leta 2007.

V višjih legah bodo razmere v prihodnjih dneh povsem zimske

22. 11. 2021 07.30

Vreme pri nas bo v tem tednu krojil dotok občutno hladnejšega zraka s severa celine. Ponedeljek bo tako oblačen z rahlimi padavinami. Meja sneženja se bo popoldne spustila do nadmorske višine okoli 700 metrov. Sledila bosta dva sončna, a zelo hladna dneva, nato pa vstopamo v daljše obdobje nestanovitnega vremena, ki bo višjim legam prineslo pravo zimsko idilo. Najhladnejši zrak se bo v drugi polovici tedna zadrževal na severu Slovenije, kjer se bo lahko meja sneženja občasno spustila do alpskih dolin.

Še nekaj dni turobne novembrske sivine, nato bo zadišalo po zimi

15. 11. 2021 07.15

Turobno novembrsko vreme, ki smo mu priča v zadnjih dneh, se bo nadaljevalo do vključno četrtka. Ponekod bo rahlo deževalo, a le v simboličnih količinah. Petek in sobota nam bosta prinesla več sonca, nato pa se bo vreme spremenilo, saj se bo iznad polarnih predelov proti našim krajem spustila obsežna zaloga hladnega zraka, ki bo na začetku prihodnjega tedna lahko prinesla snežinke tudi v nekatere nižine.

Zaradi temperaturne inverzije na Kredarici topleje kot po nižinah

10. 11. 2021 07.15

Po ohladitvi z začetka tedna je gore dosegla občutna otoplitev, po nižinah pa smo najnižje temperature izmerili ravno v današnjem jutru. Tudi v prihodnjih dneh nas čaka umirjeno jesensko vreme. V višje lege bo še naprej dotekal za ta del leta zelo topel in suh zrak, po nižinah pa bo zrak bistveno bolj vlažen, zato bo predvsem nad vzhodno in osrednjo Slovenijo veliko nizke oblačnosti, posledično pa bodo tukaj tudi temperature občutno nižje kot na Primorskem in v krajih nad meglenim pokrovom. Manjša sprememba vremena nas bo dosegla ob koncu tedna, ko se bo čez naše kraje pomikala oslabljena hladna fronta.

Ponedeljek v znamenju padavin, Kranjsko Goro narahlo pobelil sneg

08. 11. 2021 08.36

Ponedeljek se je začel s padavinami, ki bodo predvidoma do popoldneva ponehale. Na gorenjskih prelazih je že zapadlo okoli 10 centimetrov snega, sneg pa je rahlo pobelil tudi Rateče in Kranjsko Goro.

Prihodnji dnevi bodo v znamenju temperaturnega obrata

27. 10. 2021 07.30

Pred nami je še nekaj dni umirjenega jesenskega vremena. Ker bo v višine dotekal zelo topel in suh zrak, po nižinah pa se bo zadrževal vlažen zrak, se bo ob jasnih nočeh brez vetra krepil temperaturni obrat, kar pomeni, da bo megla v prihodnjih dneh kar trdovratna in se bo po nekaterih nižinah lahko zadrževala tudi večji del dneva. Vremensko spremembo lahko pričakujemo ob koncu tedna, ko bo zapihal jugozahodni veter in razkrojil jezera hladnega zraka. V nedeljo bo še večinoma suho, na praznični ponedeljek pa vstopamo v večdnevno obdobje nestanovitnega vremena s pogostimi padavinami.

Zakaj so jeseni na vzhodu bolj sončne in toplejše kot v preostalem delu države?

22. 10. 2021 07.00

Jugozahodni veter je v preteklih dneh dodobra prepihal Slovenijo in nam prinesel zelo visoke temperature za ta čas. Najtopleje, tudi nad 20 stopinj Celzija, je bilo po nižinah vzhodne Slovenije, kjer so najmočnejši sunki vetra presegali hitrost 70 kilometrov na uro, še precej bolj pa je pihalo v višjih legah, lokalno tudi nad 100 kilometrov na uro. Ker je jugozahodni veter jeseni pogost, so jesenski meseci na vzhodu Slovenije običajno bolj sončni in toplejši kot v zahodni in osrednji Sloveniji. Ste se že kdaj vprašali, zakaj je tako?

Pozeba je tu, kaj storiti?

06. 04. 2021 11.21

Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih vse pogostejše in povzročajo vedno večjo gospodarsko škodo, predvsem v sadjarstvu. Večji del Slovenije bo tudi tokrat – že petič v zadnjih šestih letih – prizadela pozeba, saj bodo jutra v naslednjih dneh mrzla s temperaturami tudi pod –5 stopinj Celzija. Kako se je mogoče zaščititi pred pozebo?

Do božiča bo vztrajal temperaturni obrat, nato morda prihaja sneg

16. 12. 2020 07.00

Vstopili smo v drugo polovico decembra in na vrata že trkajo prazniki, čeprav tudi zaradi odsotnosti snežne odeje marsikdo nima tega občutka. Pod oblačnim pokrovom temperature po nižinah sicer ne odstopajo bistveno od dolgoletnega povprečja za ta čas, povsem drugače pa je v hribih, kjer piha topel jugozahodni veter. Podobne razmere bodo vztrajale še vse do božiča, nato pa bo morda prišlo do večje spremembe vremena.

Meteorna voda zalila več stanovanj, sprožili so se tudi plazovi

06. 12. 2020 09.08

Zahodni del države je zajelo močno deževje, ponekod je poplavljalo cestišča, meteorna voda je ogrožala objekte, na slovenski obali je zalila več stanovanjskih objektov v občinah Koper in Izola. V Kranju se je sprožil zemeljski plaz in popolnoma zaprl cesto Kropa–Jamnik. Reke Dragonja, Gradaščica in Reka so poplavljale na izpostavljenih območjih.

Nekatere kraje pobelil industrijski sneg

26. 11. 2020 11.09

Del Ribnice in tudi nekaterih drugih mest je v jutranjih urah pobelil sneg. A ni šlo za pravo sneženje, ki bi bilo posledica fronte, ampak za t. i. industrijski sneg, ki običajno zajame le manjša območja in je še posebej značilen za dneve z močno temperaturno inverzijo. Zaradi slednje so temperature po nižinah v teh dneh blizu povprečja za ta čas, povsem drugače pa je v višjih legah, kjer razmere bolj spominjajo na začetek septembra kot pa na konec novembra. To se bo spremenilo ob koncu tedna, ko se bo nad naše kraje spustila mrzla zračna masa iznad severa Evrope.