temperaturni kontrast

Zaradi vetra in padavin Arso za del države izdal oranžno opozorilo
01. 12. 2023 06.26Prvi decembrski dan zaznamuje izjemno velik temperaturni kontrast med nižinami vzhodnega in severovzhodnega dela Slovenije ter preostalim delom države. Na Ribniškem je medtem močan veter s sunki do 100 kilometrov na uro odkrival strehe in ruval drevesa. Reke bodo naraščale, zlasti na Gorenjskem se lahko razlijejo iz struge. Arso je za del države izdal oranžno opozorilo. Ohladitev, ki bo tudi nižinam prinesla snežinke, nas bo po zadnjih izračunih dosegla jutri pozno popoldne in zvečer. A sneženje bo hitro oslabelo in ponehalo, zato bo po nižinah le tu in tam zapadlo nekaj centimetrov snega.

Neurje minuli teden sklestilo več kot 300.000 kubičnih metrov drevja
19. 07. 2023 16.38Vročinska neurja z vetrom še vedno pustošijo po državi. Kot poroča Zavod za gozdove Slovenije, je bilo v minulem tednu podrtega in poškodovanega več kot 300.000 kubičnih metrov drevja, visok odstotek škode pa je utrpel jugovzhodni del Slovenije. Poškodovani so tako listavci kot iglavci, največ poškodb pa je na smrekah, zato zavod priporoča čim prejšnjo sanacijo.

Med četrtkovimi neurji v Sloveniji zabeležili kar 95 tisoč strel
15. 07. 2023 10.42Po podatkih Elektroinštituta Milan Vidmar je bilo med četrtkovimi neurji znotraj meja Slovenije zabeleženih kar 95 tisoč strel, skupno v tem mesecu pa že več kot 131 tisoč. Glavni razlog za tako pogoste nevihte gre iskati v geografski legi naše države.

Kaj je povzročilo silovita neurja v preteklih dneh?
14. 07. 2023 09.56Nevihtna sistema, ki sta v sredo in četrtek zgodaj zjutraj prešla Slovenijo, sta nastala na vzhodu Francije, torej sta prepotovala skoraj tisoč kilometrov dolgo razdaljo, preden sta prišla do nas. Vzrok za tako burno vremensko dogajanje, ki smo mu bili priča v zadnjih dneh, je bil velik temperaturni kontrast med južnim delom Evrope, kamor že dalj časa doteka zelo vroč afriški zrak, ter severnim in zahodnim delom celine, ki je pod vplivom precej bolj svežega severnoatlantskega zraka.

Na vidiku prvi letošnji vroči dnevi
14. 06. 2023 10.05Krepko smo že zakorakali v meteorološko poletje, čez natanko en teden pa se začenja tudi koledarsko poletje. Za razliko od lani, ko nas je v tem delu leta že pestila vročina, letos beležimo precej bolj zmerne temperature, ki bodo nad nami vztrajale še do sobote. Nato pa se bo živo srebro začelo strmo dvigati. Tako se bodo že v nedeljo in ponedeljek temperature marsikje približale 30 stopinjam Celzija, v prihodnjem tednu pa bodo to mejo ponekod tudi presegle. Nas po ne preveč topli pomladi čaka še eno nadpovprečno vroče poletje?

Junij je pogosto zelo moker mesec, prinesel je tudi že sneg
11. 06. 2023 18.32Vreme v zadnjih tednih zares ne navdušuje. Zaradi nepredvidljivih ploh in neviht je namreč težko načrtovati aktivnosti na prostem za več ur naprej in tudi temperature se marsikomu ne zdijo še prav nič poletne. Vendar dolgoletne meritve kažejo, da takšno vreme v prvem mesecu meteorološkega poletja ni nič neobičajnega, saj je bil tudi v preteklosti junij pogosto zelo moker mesec, poleg tega pa smo v tem mesecu izmerili tudi že občutno nižje temperature kot letos. Še več, ravno junija smo v Sloveniji uradno zabeležili tudi najpoznejše sneženje v krajih pod 500 metrov nadmorske višine.

Ledeni možje se bodo izneverili tradiciji, kaj to pomeni za prihajajoče poletje?
09. 05. 2022 07.51Ledeni možje, ki godujejo med 12. in 14. majem, letos ne bodo upravičili svojega slovesa. Po daljšem obdobju spremenljivega in razmeroma svežega vremena se bomo namreč v prihodnjih dneh počasi vzpenjali po temperaturni lestvici. Že v sredo bodo temperature marsikje presegle 25 stopinj Celzija, četrtek pa bo najtoplejšim krajem na vzhodu Slovenije že lahko prinesel prvo letošnjo tridesetico. In kaj nam obetajo dolgoročne napovedi? Kot vse kaže, boste tudi v prihodnjih mesecih na svoj račun prišli vsi ljubitelji sonca in visokih temperatur. Po napovedi evropskega meteorološkega centra ECMWF naj bi bilo namreč letošnje poletje dolgo, vroče in zelo suho.

ANIMACIJA: Začenja se daljše obdobje nestanovitnega vremena
01. 11. 2021 07.00Jesen je bila v dosedanjem poteku nekoliko hladnejša od povprečja in precej suha, njeno nadaljevanje pa bo bolj mokro. Tako nas bosta že v prvi polovici tedna prešla dva izrazitejša padavinska pasova, še enega pa pričakujemo ob koncu tedna. Ker se bo hladna zračna masa večji del padavinskega dogodka zadrževala na severni strani Alp, bo meja sneženja visoko, večinoma nad 2000 metri nadmorske višine, le občasno se bo lahko na območju Julijskih Alp in Karavank spustila nekoliko nižje. Struge rek se bodo v prihodnjih dneh močno napolnile, a do večjih razlivanj zaradi trenutnih sušnih razmer ne bo prišlo.

So nas ekstremni vremenski dogodki v zadnjih tednih pripeljali do točke brez vrnitve?
02. 08. 2021 07.30V letošnjem letu ekstremnega vremenskega dogajanja po svetu zares ne manjka. Medtem ko se v zahodni in srednji Evropi že več tednov soočajo s hudimi neurji in poplavami, na Češkem je ob koncu junija pustošil celo tornado, se le kakšnih 1000 kilometrov južneje, v Turčiji in na Siciliji spopadajo z obsežnimi požari, ki so posledica hude suše in vročine na tem območju. Še v mnogo večjem obsegu požari divjajo v Sibiriji, medtem ko se je na Grenlandiji po nekaterih podatkih v preteklem tednu stalila rekordna količina snega. Taki dogodki so zelo zaskrbljujoči, saj lahko pripeljejo do t. i. pozitivne povratne zanke ali učinka domin, ki podnebne spremembe le še pospeši.

Močne nevihte z nalivi posledica stika dveh temperaturno različnih zračnih mas
16. 07. 2021 06.00Katastrofalne poplave na zahodu Nemčije in v Belgiji so zahtevale več deset žrtev, mnoge prebivalce še vedno pogrešajo. Vreme se še ne bo povsem umirilo, meteorologi pa za petek ponovno napovedujejo obilnejše padavine. Za tako močne nevihte z nalivi, ki so jim v zadnjih dneh in tednih priča nad srednjo Evropo, je sicer značilno, da nastajajo v močno nestabilnem ozračju, ki ga povzroči stik dveh temperaturno zelo različnih zračnih mas, zelo pomemben dejavnik pa je tudi veter, ki z višino spreminja smer in hitrost.

Rekordno sončnemu in suhemu juniju bo sledila osvežitev s plohami in nevihtami
30. 06. 2021 07.30Zadnji dan junija je hkrati tudi zadnji dan prvega letošnjega vročinskega vala, ki je v osrednji Sloveniji trajal rekordnih 14 dni. Najbolj vroč zrak se zdaj počasi umika iznad Slovenije, postopno ga bo nadomestil precej hladnejši zrak, ki se nad Evropo širi iznad severnega Atlantika. To pomeni, da bo zvečer, ponoči in tudi v prihodnjih dneh ozračje pri nas zelo nestabilno. Nastajale bodo krajevne plohe in nevihte, predvsem na severu in zahodu Slovenije se bo lahko razvilo tudi kakšno neurje.

Daljšega obdobja stabilnega in zelo toplega vremena še ni na vidiku
24. 05. 2021 07.30Vreme se bo v tem tednu hitro spreminjalo. Današnji ponedeljek bo večinoma oblačen s pogostimi padavinami, veliko oblakov in nekaj dežja nam bo prinesel tudi torek, v sredo pa kaže na sončno in prijetno toplo vreme z najvišjimi temperaturami okoli 23 stopinj Celzija. A kot je v letošnji pomladi že stalnica, takšno vreme ne bo trajalo prav dolgo, saj nas bo že v četrtek od severa spet prešla vremenska motnja, ki nam bo poleg oblakov in padavin prinesla tudi novo ohladitev.

Ponekod na Gorenjskem zapadel sneg, a že vikend bo topel in sončen
06. 05. 2021 09.34Ponekod na Gorenjskem je zapadel sneg celo do nižin, bela odeja je, denimo, pokrila Bled. Padavine bodo popoldne sicer povsod ponehale, meja sneženja pa se bo dvigovala. V petek bo vreme še precej nestabilno, možne so nevihte z nalivi in sodro, tudi pihalo bo. Konec tedna nas čaka toplejše vreme, temperature naj bi dosegle celo do 25 stopinj Celzija.

Alpske doline je ponoči pobelil sneg, kaj sledi?
03. 05. 2021 07.00Po nekaj zelo toplih dneh se je v višje lege vrnila zima. Sneg je pobelil Rateče in Kranjsko Goro, snežilo je tudi v Bohinju. Tako pozno sneženje je v zadnjih 20 letih zelo redek pojav, medtem ko pred letom 2000 ni bilo nič izjemnega. V prihodnjih dneh bo vreme še spremenljivo, vendar najverjetneje brez večje količine padavin, ob koncu tedna pa bo sončno in zelo toplo s temperaturami tudi nad 25 stopinj Celzija.

Morje bo v prihodnjih dneh poplavljalo nižje dele obale
02. 10. 2020 06.15Vstopamo v daljše obdobje nestanovitnega vremena, ki ga bosta zaznamovala okrepljen južni veter in predvsem na zahodu pogoste padavine. Največ dežja lahko pričakujemo v soboto, ko bo močno povišana tudi gladina morja. Takrat lahko morje zlasti ob dopoldanski plimi med 9. in 12. uro poplavi nižje dele obale v višini okoli 30 centimetrov.

Na jugu Balkana že nad 35 stopinj, na severu Skandinavije pa še meter snega
17. 05. 2020 07.00V tem tednu se je nad staro celino ustvaril velik temperaturni kontrast med zelo toplim jugom in občutno hladnejšim severom. Medtem ko nad Balkan doteka suh in zelo vroč afriški zrak s temperaturami celo nad 35 stopinj Celzija, imajo marsikje v Skandinaviji še zimo. Na severu Norveške, Švedske in Finske tudi nižine prekriva več kot pol metra visoka snežna odeja, nekaj snega pa je v tem tednu padlo tudi v nekaterih srednjeevropskih državah. Ker meja med obema zračnima masama poteka ravno v bližini naših krajev, je vreme pri nas zelo spremenljivo. Tako bo ostalo še do srede.

ANIMACIJA: Zaradi 'sredozemske kuhinje' bo teden siv in moker, v alpskih dolinah bo snežilo
11. 11. 2019 07.00Tudi v tem tednu se bodo vrstili oblačni in mokri dnevi. Največ padavin pričakujemo v torek in sredo, ko bo snežilo do višjeležečih alpskih dolin. Na območju Kranjske Gore in Rateč lahko zapade od 10 do 25 centimetrov snega. Pogostih padavin bomo deležni vse do konca tedna. V visokogorju Julijskih Alp nad nadmorsko višino okoli 2000 metrov se bo snežna odeja odebelila še za več kot meter. Nevarnost snežnih plazov se bo ob tem močno povečala, zato obisk visokogorja v prihodnjih dneh odsvetujemo.

Pester prehod fronte: nevihte, nalivi s točo in sneg
09. 11. 2019 07.01Ponoči nas je prešla že druga fronta v tem tednu, ki je predvsem hribovitemu svetu zahodne Slovenije prinesla novo izdatnejšo pošiljko padavin. V alpskih dolinah je snežilo, na Goriškem pa je klestila drobna toča. V visokogorju nad nadmorsko višino okoli 2000 metrov je medtem zapadlo še pol metra snega in tako skupna snežna odeja ponekod že presega meter. Kaj pa nas čaka v prihodnjih dneh?