temperaturni

Polarni zrak temperature znižal za 15 stopinj in prinesel celo sneg

06. 04. 2025 07.28

Slovenijo je ponoči zajel polarni zrak in temperature znižal za 10 do 15 stopinj. Zjutraj je ponekod na severovzhodu države tudi močneje snežilo. A sneženje je bilo kratkotrajno, količina padavin zelo majhna. Najhladnejši bosta ponedeljkovo in torkovo jutro, ko se bodo temperature v večjem delu države spustile do –4 stopinje, v izpostavljenih legah bo še kakšna stopinja manj, zato obstaja nevarnost pozebe. V zgolj štirih letih smo sicer aprila zabeležili kar dva temperaturna rekorda.

Leto zaskrbljujočih rekordov: prebili neslavno mejo, pri nas za kar pol stopinje topleje

18. 01. 2025 06.00

Že deseto leto zapored lahko znova ponovimo, da je za nami najtoplejše zabeleženo leto. Za nami je globalno leto vremenskih presežkov, rekordov tako na regionalni kot na globalni ravni, leto 2024 opisujejo klimatologi. Prvič smo prebili neslavno mejo 1,5 stopinje Celzija nad predindustrijsko dobo in s takšnim tempom se bomo do leta 2050 že približali naslednjemu mejniku dveh stopinj Celzija, svarijo klimatologi. Povprečna temperatura zraka je na ravni države znašala okoli 11,3 stopinje, kar je pol stopinje več kot leto prej. Za lažjo predstavo, kaj to pomeni, pa ponazoritev: kraji na 500 metrih so imeli letos podobne temperaturne razmere kot lansko leto kraji na 400 metrih nadmorske višine.

Ugodnejši pogoji nakupa: ste za skupinski nakup toplotne črpalke?

14. 01. 2025 14.08

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) danes začenja kampanjo za skupinski nakup toplotnih črpalk za ogrevanje, v kateri lahko sodelujejo vsi zainteresirani potrošniki. Sodelovanje je brezplačno, oddana ponudba pa nezavezujoča. V okviru kampanje si bodo na ZPS prizadevali doseči ugodne pogoje nakupa, vključno s ceno in strokovno montažo naprav.

Lani globalna temperatura prvič za več kot 1,5 stopinje presegla predindustrijsko raven

10. 01. 2025 07.06

Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov. Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob tem povedal direktor EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.

December 2024 je bil toplejši in bolj sončen kot običajno

09. 01. 2025 14.49

Po delnih in še ne povsem preverjenih podatkih je bil lanski december toplejši od povprečja, podpovprečno namočen in bolj osončen kot običajno, poroča Agencija za okolje. Od leta 1950 se sicer uvršča na 20 mesto najtoplejših decembrov.

Ne glede na jutranjo meglo, Ljubljana v zadnjem mesecu nadpovprečno sončna

17. 12. 2024 06.00

Zdi se, da v Ljubljani ne mine jutro, ko bi se prebivalci prebudili v sončno vreme. Dan se velikokrat začne z gosto meglo, ki pa se včasih ne razkadi do popoldneva. Marsikdo pa se ob tem vpraša kakšna je kakovost zraka v prestolnici? Na Arsu pravijo, da megla onesnaženost lahko celo zmanjša.

Po nižinah bo deloma deževalo, deloma snežilo, rumeno opozorilo zaradi poledice

13. 12. 2024 13.42

Ponoči se bo pooblačilo, proti jutru pa se bodo od juga začele pojavljati rahle padavine. Po nižinah bo deloma deževalo, deloma snežilo, v osrednji in južni Sloveniji pa bo možna tudi poledica. Agencija za okolje je za južno polovico države zaradi poledice izdala tudi rumeno opozorilo. V nedeljo in ponedeljek bo delno jasno, krepil se bo temperaturni obrat.

Letošnja jesen 10. najtoplejša po letu 1950, dežja je nad povprečjem

04. 12. 2024 15.22

Letošnja jesen je bila na državni ravni toplejša, bolj mokra in malce manj osončena od dolgoletnega povprečja, so po za zdaj sicer delnih in ne povsem preverjenih podatkih sporočili z Agencije za okolje (Arso). Letošnja jesen se po njihovih podatkih uvršča na deseto mesto najtoplejših jeseni vse od leta 1950.

Kratka ohladitev, morda kakšna snežinka, potem bo spet (pre)toplo

12. 11. 2024 19.06

Ob rekordno topli lanski zimi je snega primanjkovalo. Za letos sicer kaže, da se bo do konca tedna še ohladilo. Bi lahko ponekod prvič to sezono tudi snežilo? So pa izdane že tudi sezonske napovedi za zimo. Meteorološka se začenja čez slabe tri tedne. Kakšna bo torej? Bolj ostra ali spet nadpovprečno topla?

Slaloma v Leviju z zeleno lučjo, nespodbudne razmere v Gurglu

07. 11. 2024 16.24

Po veleslalomski uverturi 59. sezone svetovnega pokala v alpskem smučanju se je tekmovalna karavana iz Söldna preselila na skrajni sever Evrope na območje polarnega kroga na finskem Laponskem. Snežna kontrola Mednarodne smučarske zveze Fis je danes prižgala zeleno luč za slaloma, moški in ženski, ki bosta v Leviju 16. in 17. novembra.

November še vsaj teden dni ostaja suh, v zatišnih legah verjetna slana

04. 11. 2024 10.00

Prihajajoči teden ne prinaša večjih vremenskih sprememb in obeta se nam suha prva polovica novembra. Po nadpovprečno toplem zadnjem tednu oktobra je ponekod po Sloveniji danes zjutraj prvič v letošnji jeseni temperatura padla pod ledišče, sporoča agencija za okolje (Arso). Najnižjo temperaturo so izmerili v mraziščih Notranjske. V Babnem polju se je ohladilo do minus 5,1 stopinje Celzija, v Novi vasi na Blokah pa do minus 4,4 stopinje.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?

24. 09. 2024 09.38

Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Poletje še ni reklo zadnje besede: naslednji teden vse do 35 stopinj

27. 08. 2024 10.01

Nad jugovzhodno Slovenijo so v torek dopoldne nastale krajevne nevihte, ki so jih spremljali tudi nalivi. Na postaji Kočevske Poljane je dopoldne v pol ure padlo 24 milimetrov dežja. Zadnji počitniški dnevi bodo spet bolj vroči, z zelo visokimi temperaturami pa se bo začela tudi meteorološka jesen.

Torek še bolj vroč kot ponedeljek, v Novi Gorici izmerili 38,8 stopinj

13. 08. 2024 15.19

Poročali smo, da bi bil ponedeljek lahko najbolj vroč dan v tem letu, a so termometri danes ponekod pokazali še več stopinj. Agencija RS za okolje je v ponedeljek v Osilnici izmerila kar 37,8, v torek pa v Novi Gorici kar 38,8 stopinje Celzija. Vročinski val bo vztrajal vse do nedelje, so navedli na Arsu, kjer so do vključno petka razglasili oranžni alarm za vso državo. Nato lahko pričakujemo nevihtno dogajanje in ohladitev.

Začenja se avgustovski vročinski val, ki naj bi trajal vsaj teden dni

11. 08. 2024 10.04

Vročina se iznad jugozahoda Evrope širi proti severu in vzhodu. Po napovedih vremenoslovcev bo vročinski val, ki se je začel, zajel celotno Francijo, jug Britanskega otočja, države Beneluksa, pa tudi območje Alp, severnega Sredozemlja in Balkana. Pri nas najbolj izrazito vročino pričakujemo na Primorskem, kjer bo najvišja dnevna temperatura od 34 do 38 stopinj Celzija. Tam je velika požarna ogroženost naravnega okolja.

Na Primorskem do 38 stopinj Celzija, prižgali oranžno opozorilo

09. 08. 2024 18.00

Pred vrati je nov vročinski val, ki bi lahko tudi podrl avgustovski temperaturni rekord. Na agenciji za okolje sicer najvišje temperature napovedujejo za Primorsko, in sicer od 34 do 38 stopinj Celzija, drugod po Sloveniji pa od 31 do 35 stopinj Celzija. V pesti vročine bo velik del Evrope.

Bliža se avgustovski vročinski val, pred tem še pestro nevihtno dogajanje

06. 08. 2024 11.05

Po krajši osvežitvi, katere so bili nekateri deli države deležni med vikendom, vročina tudi v avgustu, kot kaže, ne bo popustila. Po najbolj vročem juliju v zgodovini meritev, se nam obeta tudi prvi avgustovski vročinski val, napovedujejo na Agenciji za okolje (ARSO). Pred tem nas v sredo čaka še pestro nevihtno dogajanje, največ težav bi zopet lahko povzročali močnejši sunki vetra in nalivi.

Dva dni, dva rekorda: 22. julij nov najbolj vroč dan v zgodovini

24. 07. 2024 14.32

Po podatkih službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus je 22. julij nov najbolj vroč dan v zgodovini, potem ko so klimatologi izmerili, da je bilo svetovno povprečje temperature zraka v ponedeljek 17,15 stopinje Celzija, oziroma 0,06 stopinje Celzija več kot 21. julija, ki je pred tem veljal za rekordnega.

V Dubrovniku padel nov rekord temperature morja

16. 07. 2024 10.03

Tudi v morju se tokrat ne moremo ohladiti. Vročina pritiska z vseh strani, tudi voda ni nič kaj hladnejša. Prav nasprotno, voda se je tako segrela, da so v Dubrovniku izmerili najvišjo temperaturo morja. Ob 17. uri je imelo morje kar 29,7 stopinj Celzija. S tem pa je padel tudi temperaturni rekord morja.

Vročina vztraja, močnejša nevihtna celica prešla jugovzhod države

11. 07. 2024 10.39

Po sončnem in pretežno jasnem dopoldnevu je popoldne nastalo nekaj krajevnih ploh in neviht. Močnejša nevihtna celica je popoldne prešla čez ribniško in kočevsko območje. Velika verjetnost za razvoj močnih neviht zvečer in čez noč pa je predvsem v severni in severovzhodni Sloveniji. Vroče bo, temperature se bodo povzpele vse do 36 stopinj Celzija. Vročinski val se bo sicer nadaljeval še globoko v naslednji teden. Hitro se je ogrelo tudi morje, ki ima v Kopru že 29,2 stopinje Celzija. Arso ocenjuje, da bi lahko padel nov temperaturni rekord.

Peklenski vročinski val v ZDA, temperature še naraščajo

07. 07. 2024 12.38

ZDA so v kripljih morda zgodovinskega vročinskega vala, ki ogroža več kot 130 milijonov ljudi po državi. Temperature bi lahko v mnogih regijah dosegle do 38 stopinj Celzija. Padli so številni temperaturni rekordi, zanetilo se je tudi na desetine gozdnih požarov.

Kakšne nevarnosti poleti prežijo na brezskrbne dopustnike?

25. 06. 2024 07.00

Koprski policisti opozarjajo na nevarnosti, ki poleti pretijo na brezskrbne dopustnike. Da bi torej poletje in dopust preživeli čim bolj varno, so v sklopu preventivne akcije "Varno poletje", pripravili nekaj nasvetov. In na kaj vse morate paziti?

Čez 50 stopinj Celzija? Nič več počitnic v Grčiji in na Hrvaškem?

24. 06. 2024 07.44

Sredozemlje je ena najbolj priljubljenih destinacij za nepozabne poletne počitnice. A strokovnjaki pravijo, da bo do konca tega stoletja priljubljenost Sredozemlja kot destinacije za poletne počitnice drastično upadla – zaradi neznosne vročine.

Izmerili rekordnih 49,9 stopinje Celzija, grozi tudi pomanjkanje vode

29. 05. 2024 08.33

Temperature v indijski prestolnici New Delhi so se v torek povzpele na rekordnih 49,9 stopinje Celzija. Vremenoslovci visoke temperature napovedujejo še naprej, saj so v mestu razglasili rdeče opozorilo zaradi vročine. Oblasti medtem opozarjajo na pomanjkanje vode v velemestu s 33,8 milijona prebivalcev.

Brici in Kraševci združili češnje in šparglje ter podaljšali sezono

26. 04. 2024 19.55

Hitri temperaturni preobrati povzročajo kar nekaj skrbi sadjarjem v Goriških brdih. V prihodnjem tednu bi lahko tam že dozorele prve češnje, vendar jih zaradi nizkih temperatur še ne bo, po nižjih legah jih je namreč približno desetino uničila pozeba, kljub temu pa si obetajo dobro letino. Nanjo računajo tudi gostinci in turistični delavci iz Brd in s Krasa, ki bodo češnje letos prvič združili s kraškimi šparglji.

Pretresi na Bližnjem vzhodu, zgodovinske poplave, požari in aprilski sneg

20. 04. 2024 18.04

Pretekli teden so zaznamovali pretresi na Bližnjem vzhodu in ekstremni vremenski preobrati. Iran je prvič v zgodovini napadel Izrael, ki se je s pomočjo zaveznikov uspešno branil. Avstralci so se po dveh nasilnih dogodkih zavili v žalost, Danci pa so nemočno opazovali požar v znameniti nekdanji borzi. Združene arabske emirate je zajelo najmočnejše deževje v zgodovini, v Sloveniji pa smo se po nekaj rekordno vročih aprilskih dnevih za kratek čas vrnili v zimo.

Rekordna ohladitev: temperatura v enem dnevu padla za 26 stopinj Celzija

16. 04. 2024 08.27

Na severovzhodu se je začelo s sodro, nato se je meja sneženja začela naglo spuščati. Več krajev se je odelo v pravo zimsko pravljico. O snegu poročajo z višjih in nižjih predelov Slovenije, Kranjske Gore, Štajerske, Koroške. Sneženje je zajelo tudi slovensko prestolnico, hladna fronta pa se je od tam pomaknila proti Primorski. Padel je tudi nov temperaturni rekord - v Podčetrtku so izmerili največjo temperaturno razliko v dveh zaporednih dneh, in sicer 26,2 stopinje Celzija.

Po temperaturnih rekordih nas čaka preobrat, ponekod bi lahko zapadel sneg

14. 04. 2024 18.23

Za nami je še en, za ta letni čas, izjemno topel dan, znova so padali rekordi. V številnih krajih so se temperature znova povzpele do 30 stopinj, ponekod na vzhodnem delu države celo do 32. V Beli krajini, v Metliki, je bil dosedanji aprilski rekord presežen za več kot stopinjo. Ker pa velja april za muhast mesec, nas v torek čaka popoln preobrat: ohladitev, močne padavine, ponekod celo sneg. In kako smo preživeli te nenavadno visoke temperature v tem letnem času? Nekateri s sladoledom v roki, drugi pa na morju ali ob jezerih.

Oči, uprte v nebo, zaklenjene šole, vrnitev Melanie in poletna vročina

13. 04. 2024 07.00

Temperature, kot bi bili sredi poletja, dan, ki se spremeni v noč, šole z zaklenjenimi vrati. Zdi se, da je minuli teden vse stvari nekoliko postavil na glavo. Temperaturni rekordi, ki smo jih zabeležili pred dnevi, kažejo, kako pomembno je skrbeti za naše okolje, pa tudi za našo prihodnost in prihodnost tistih, ki pridejo za nami. Ta bi morala biti varna ne le pred podnebnimi spremembami, temveč tudi pred nami samimi. Poleg okolja je namreč ta teden zagotovo zaznamovala tudi beseda "varnost".

Rekordno topli nedelji bo sledila izrazita ohladitev, morda celo sneg

13. 04. 2024 13.36

Po sončni in zelo topli soboti je pred nami še toplejša nedelja s temperaturami, ki bodo zelo verjetno presegle temperaturne rekorde izpred enega tedna, le dobrih 48 ur pozneje pa bo nekatere kraje pobelil sneg. Meja sneženja se bo v torek pozno popoldne in zvečer spustila do nadmorske višine okoli 800 metrov, ob močnejših padavinah pa lahko snežinke zanese vse do nižin. Pod vplivom hladnih severnih vetrov bomo ostali tudi v nadaljevanju tedna, ko lahko na mrazu izpostavljenih legah udari pozeba.