temperaturna razlika

Pomlad s poletnimi temperaturami: bodo presegle 30 stopinj Celzija?
05. 04. 2024 12.48Nad naše kraje se bo razširil sredozemski anticiklon in s seboj prinesel topel in suh zrak iznad severne Afrike. Najlepša dneva bosta sobota in nedelja, ko se bodo temperature gibale med 20 do 29 stopinj Celzija. V nedeljo so v višje ležečih krajih možni temperaturni rekordi, je dejal dežurni meteorolog Andrej Velkavrh. Naš hišni prognostik pa napoveduje, da v nižinah osrednjega in vzhodnega dela države ni izključena niti prva letošnja "tridesetica".

Arso napoveduje prvo izdatno sneženje to zimo, pred tem bo še deževalo
30. 11. 2023 07.21Ponekod po Sloveniji je sneg rahlo pobelil pokrajino. V prihodnjih dneh bo predvsem v višjih legah pihal močan jugozahodni veter, ki nam bo iznad morja prinašal zelo topel in z vlago nasičen zrak. Izrazita temperaturna ločnica med toplo sredozemsko in občutno hladnejšo polarno zračno maso bo vse do sobote valovila ravno v bližini naših krajev, zato bo marsikje padla večja količina dežja, zato so možna razlivanja Kolpe in Vipave ter drugih manjših rek na jugu države. Arso pa v soboto napoveduje sneg po nižinah in prvo izdatnejše sneženje v novi zimski sezoni.

Slovenijo prešla nevihta, hujših posledic ni bilo
23. 08. 2023 07.51Na Koroškem ob meji z Avstrijo je nastal močnejši nevihtni pas, ki se je pomaknil jugovzhodno pomaknil čez Slovenijo. Glavno nevarnost so predstavljali nalivi, ki bi lahko povzročili hiter porast manjših potokov in hudournikov, a po prvih podatkih Uprave za zaščito in reševanje ni prišlo do večjega razlivanja.

Vodna tromba v okolici Pulja
01. 07. 2023 14.31Začetek julija je na Hrvaškem v znamenju spremenljivega in nestabilnega vremena. Dopustnike na jugu Istre je tako dopoldne presenetila tromba, ki nastane prav v nestabilnem ozračju. Njen nastanek namreč pogojuje temperaturna razlika med hladnim zrakom in toplim morjem.

Pred natanko štirimi leti klestila najdebelejša toča pri nas
11. 06. 2023 11.04Minevajo natanko štiri leta od silovitega neurja z verjetno najdebelejšo točo pri nas, ki se je razbesnelo v Poljanski dolini ob Kolpi. Nekatera zrna toče so v Predgradu še tri ure po neurju v premeru merila 11 centimetrov. Verjetno ni treba posebej poudarjati, da je takšna toča za seboj pustila pravo razdejanje.

Nevihte na vzhodu in severu države, nekatere ceste pod vodo
04. 06. 2023 08.12Nevihte, ki so dopoldne začele nastajati nad zahodno Slovenijo, so zajele nekatere kraje na severu in vzhodu. Z uprave za zaščito in reševanje poročajo o prijavah dogodkov večjega obsega, aktivirali so prostovoljna gasilska društva. Voda je poplavila več cest in tudi kletnih prostorov objektov.

Bodo ledeni možje upravičili svoje ime? Kaj pa poscana Zofka?
09. 05. 2023 09.13Med 12. in 14. majem godujejo ledeni možje, ki jim bo dan kasneje sledila še poscana Zofka. Letos bodo ti štirje svetniki za razliko od lani, ko smo v tem delu leta že beležili temperature nad 30 stopinj Celzija, veliko bolje opravili svoje delo. Pred nami so namreč spet bolj oblačni, mokri in hladni dnevi. Gore bodo dobile novo snežno pošiljko. Meja sneženja se bo v četrtek v Julijskih Alpah spustila do nadmorske višine okoli 1600 metrov, ob močnejših padavinah pa morda nekaj snežink pripleše še nekoliko nižje. In kaj takšno vreme pomeni za prihajajoče poletje?

Poslovili se bomo od ledenih juter, čaka nas nadpovprečno toplo vreme
11. 02. 2023 13.28Današnje jutro je bilo še zadnje v nizu zelo hladnih juter. V Retjah v Loškem Potoku je termometer neuradno pokazal kar 22 stopinj pod ničlo, medtem ko je bilo po podatkih Arsa zjutraj najhladneje v Novi vasi na Blokah, kjer so izmerili –18 stopinj Celzija. V Zadlogu nad Idrijo je bilo –17, v Babnem Polju –16, na Jezerskem –15 in v Kočevju –14 stopinj Celzija.

V Avstraliji v enem dnevu izmerili 50 stopinj temperaturne razlike
16. 11. 2022 11.49Avstralija znova dokazuje, da je dežela ekstremov, saj so tamkajšnji meteorologi v manj kot 24 urah izmerili 50 stopinj temperaturne razlike med najtoplejšim in najbolj hladnim krajem v državi. Medtem ko visoke temperature na zahodu države niso bile tako nenavadne, pa je meteorologe mraz na vzhodu presenetil.

Po rekordno visokih temperaturah občutna ohladitev, a snega še ni na vidiku
02. 11. 2022 08.21Čeprav nas le še en mesec loči do začetka meteorološke zime, je v preteklih dneh marsikdo dobil občutek, da se bližamo poletju. Temperature so namreč ponekod kar štiri dni zapored presegle 25 stopinj Celzija, kar se tako pozno v letu ni zgodilo še nikoli v zgodovini meritev. V prihodnjih dneh bo k nam postopno dotekal hladnejši zrak. Gore bo v petek obiskala zima, medtem ko snega in mraza po nižinah še ni na vidiku.

Na zahodu države bo večinoma suho, drugod občasne padavine
22. 08. 2022 09.18Na vzhodu, nad osrednjo in jugovzhodno državo bo občasno deževalo, na zahodu bo medtem ostalo večinoma suho. V krajih s padavinami se marsikje ne bo ogrelo niti do 20 stopinj Celzija. Povsem drugače bo na Primorskem, kjer se bo ob šibki burji živo srebro približalo 30 stopinjam Celzija. Druga polovica tedna bo bolj sončna, a s popoldanskimi krajevnimi nevihtami.

Če se usedete v razbeljen avto, bo vročina na vas delovala zelo obremenilno
20. 07. 2022 09.30Vročinskih obremenitev med vožnjo ne podcenjujte, še posebej, če je pot daljša, opozarja Agencija za varnost prometa. Zagotovite si dovolj vode, preverite delovanje klimatske naprave in načrtujte več krajših postankov. Preverite razmere na cestah, saj stanje v zastojih lahko povzroča dodaten stres in vodi v jezne reakcije, ki ogrožajo prometno varnost. V Obalni sindikalni organizaciji – KS 90 medtem opozarjajo, da je zaradi vročine izrazito ogrožena vsaj polovica vseh delovno aktivnih prebivalcev Slovenije.

Usesti se v močno ohlajeno ali razgreto vozilo je poleti zelo nevarno
27. 06. 2022 16.56Visoke temperature in vročino še bolj kot zunaj občutimo v avtomobilih. Ti se namreč lahko izjemno zagrejejo že v jutranjih urah. Zato je treba avto, preden sedete vanj, prezračiti. Predvsem pa nikoli nikogar ne puščajmo v zaprtem avtomobilu, ker je že nekaj minut lahko usodnih zanj. Kako hitro se avtomobil segreje in zakaj je sesti v močno ohlajeno vozilo, potem ko smo razgreti, izjemno nespametno, celo nevarno?

Nevihte v gorah: Kako zmanjšati možnosti, da v nas udari strela?
19. 06. 2022 07.00Gore poleti v svoje naročje prikličejo več obiskovalcev, saj je v tem času manj objektivnih nevarnosti kot pozimi, ko je hkrati treba obvladati tudi tehnike gibanja v zimskih razmerah. So pa stalnica poletnega obdobja plohe in nevihte. Lep, sončen dan se v gorah lahko spremeni v manj kot uri. Zaščite pred udarom strele sicer ni, lahko pa sami zmanjšamo možnosti, da se soočimo z njo. To pomeni, da se v gore odpravimo dovolj zgodaj in smo popoldne, ko so poletne nevihte najpogostejše, že na varnem v dolini ali planinski koči. Kako ravnati, če nas kljub vsemu doletita blisk in grom ter zakaj v gorah tako hitro pride do vremenskega preobrata?

Zakaj letos neurja nastajajo predvsem na severu in vzhodu Slovenije?
03. 06. 2022 09.14Za nami je po obsegu in škodi najsilovitejše neurje v letošnjem letu. Neurja letos nastajajo predvsem na severu in vzhodu Slovenije. V zadnjih tednih je namreč k nam od juga pogosto dotekal zelo topel zrak, občasno pa se je čez nižje predele vzhodnih Alp spustil tudi nekoliko hladnejši zrak, ki je ob kombinaciji z močnim soncem povzročil nastanek nevihtnih oblakov.

ANIMACIJA: V soboto prehod izrazite fronte z nevihtami in nizko mejo sneženja
08. 04. 2022 08.03Pred nami je vremensko pestra sobota, ki jo bo krojil dotok občutno hladnejšega zraka s severa celine. Ker bo menjava zračne mase hitra, bo ozračje nestabilno, zato se bodo razvile tudi nevihte s krajevnimi nalivi, močnejšimi sunki severnega vetra in sodro. Ob tem se bo meja sneženja za krajši čas lahko spustila do nižin.

Vstopili smo v koledarsko pomlad, na Primorskem se bo ogrelo do 23 stopinj Celzija
20. 03. 2022 08.09Z enakonočjem, ki je nastopilo ob 16.33, se je na severni polobli začela koledarska pomlad. Letos bo vreme dobro sledilo koledarju, saj so pred nami sončni in toplejši dnevi. Sredi tedna bodo temperature v večjem delu Slovenije prvič letos dosegle in ponekod tudi že presegle 20 stopinj Celzija. Ker pa bodo jutra ostala razmeroma hladna, nam bo v prihodnjih dneh ob aktivnostih v naravi prav prišlo t. i. čebulno oblačenje.

V razmaku osmih dni več kot 40 stopinj Celzija razlike
09. 01. 2022 07.00Začetek leta 2022 si bomo zapomnili po rekordno visokih temperaturah, ki smo jih beležili v prvih dneh januarja kot tudi po kasnejši izraziti ohladitvi. Razlika med uradno najnižjo in najvišjo izmerjeno temperaturo v Sloveniji je v prvih osmih dneh januarja znašala 40,5 stopinje Celzija, kar se zgodi zelo redko. Samo v Novi vasi na Blokah je bilo več kot 37 stopinj razlike.

Vstopili smo v daljše obdobje hladnejšega in bolj spremenljivega vremena
17. 09. 2021 06.30Po tem, ko so nas zadnji tedni razveseljevali s soncem, marsikje smo v prvi polovici septembra beležili celo rekordno število sončnih ur, nas je ponoči dosegla občutna sprememba vremena. V večjem delu države smo se tako po dolgem času zbudili v deževno jutro, oblaki in občasne padavine pa nas bodo spremljali tudi ob koncu tega in v začetku prihodnjega tedna, ko bo k nam postopno dotekal še nekoliko hladnejši zrak. Najvišje vrhove gora bo ob tem lahko pobelil tudi sneg. Prav tako je povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov v zahodni, južni in osrednji Sloveniji.

Po tornadu na kopnem v hrvaški Istri trombe zaplesale še nad morjem
02. 08. 2021 14.47Dopustnike na jugu Istre so tudi danes dopoldne presenetile trombe, čeprav nas je vremenska fronta prešla že ponoči. "To ni nič nenavadnega, ozračje ostaja nestabilno in zato gre za povsem običajen pojav," pojasnjuje naš hišni meteorolog Rok Nosan. Njihov nastanek namreč pogojuje prav temperaturna razlika med hladnim zrakom in toplim morjem.

So nas ekstremni vremenski dogodki v zadnjih tednih pripeljali do točke brez vrnitve?
02. 08. 2021 07.30V letošnjem letu ekstremnega vremenskega dogajanja po svetu zares ne manjka. Medtem ko se v zahodni in srednji Evropi že več tednov soočajo s hudimi neurji in poplavami, na Češkem je ob koncu junija pustošil celo tornado, se le kakšnih 1000 kilometrov južneje, v Turčiji in na Siciliji spopadajo z obsežnimi požari, ki so posledica hude suše in vročine na tem območju. Še v mnogo večjem obsegu požari divjajo v Sibiriji, medtem ko se je na Grenlandiji po nekaterih podatkih v preteklem tednu stalila rekordna količina snega. Taki dogodki so zelo zaskrbljujoči, saj lahko pripeljejo do t. i. pozitivne povratne zanke ali učinka domin, ki podnebne spremembe le še pospeši.

ANIMACIJA: Prihodnji dnevi bodo nevihtno pestri, vročina bo popustila
30. 07. 2021 07.30Zadnje dneve zaznamuje vroče poletno vreme. Temperature so sicer še daleč od rekordov, a prenašanje vročine zaradi tega ni nič lažje, saj je v zraku veliko vlage. Konec tedna bo še vroč, nato pa nas bo v noči na ponedeljek prešla hladna fronta in od hujše vročine se bomo vsaj za kakšen teden poslovili. Še pred fronto bodo ozračje ob popoldnevih in večerih predvsem v severni polovici Slovenije osvežile krajevne plohe in nevihte. Nekatere med njimi bodo lahko prerasle v lokalna neurja z močnim vetrom in točo.

Rekordno sončnemu in suhemu juniju bo sledila osvežitev s plohami in nevihtami
30. 06. 2021 07.30Zadnji dan junija je hkrati tudi zadnji dan prvega letošnjega vročinskega vala, ki je v osrednji Sloveniji trajal rekordnih 14 dni. Najbolj vroč zrak se zdaj počasi umika iznad Slovenije, postopno ga bo nadomestil precej hladnejši zrak, ki se nad Evropo širi iznad severnega Atlantika. To pomeni, da bo zvečer, ponoči in tudi v prihodnjih dneh ozračje pri nas zelo nestabilno. Nastajale bodo krajevne plohe in nevihte, predvsem na severu in zahodu Slovenije se bo lahko razvilo tudi kakšno neurje.

Zakaj nastane nevihta in kdaj se bo iz nevihte razvilo neurje?
12. 06. 2021 06.45Krepko smo že zakorakali v meteorološko poletje, ki je za marsikoga najlepši del leta, toda z vremenskega vidika pogosto tudi zelo nepredvidljiv. Tako v tem letnem času ni nič nenavadnega, če trenutno še sije sonce, le eno uro kasneje pa divja uničujoče neurje. Tudi v preteklih dneh brez neviht ni šlo. Te so bile lokalno kar močne, a zaradi šibkih višinskih vetrov niso prepotovale večjih razdalj.

Še dva nevihtna dneva, nato več sonca in temperature tudi nad 30 stopinj
10. 06. 2021 07.15V preteklih dneh so prevladovali severni vetrovi, s katerimi je k nam v višinah dotekal razmeroma hladen in vlažen zrak, ki je ob kombinaciji z močnim junijskim soncem povzročal nastanek krajevnih ploh in neviht. Podobno bo ostalo še do konca tedna, v prihodnjem tednu pa z obratom vetra v jugozahodno smer pričakujemo stopnjevanje vročine. Sredi tedna bodo temperature v večjem delu države prvič letos presegle 30 stopinj Celzija.

V prihodnjih dneh bo vreme spet bolj spremenljivo, najbolj nevihtna bo nedelja
04. 06. 2021 07.00Po daljšem obdobju nestanovitnega in hladnega vremena smo v večjem delu Slovenije vendarle dočakali nekaj suhih in toplejših dni, ki so jih številni kmetje izkoristili za prvo letošnjo košnjo. Žal v prihodnjih dneh zagotovila za suho vreme ne bo več. Že v četrtek je po Sloveniji nastalo nekaj ploh in neviht, še več pa jih pričakujemo ob koncu tedna, ko bodo možne tudi nevihte z nalivi in točo. Na vreme pri nas bo namreč vplival višinski ciklon, ki je tudi sicer pogost vzrok za spremenljivo vreme v tem delu leta.

Na Kredarici toliko snega 20. maja ni bilo že 42 let
20. 05. 2021 07.00Po obilnem sneženju v preteklih dneh na naši najvišji meteorološki postaji na Kredarici beležijo kar 480 centimetrov snega, kar je največ v letošnji zimski sezoni in hkrati tudi največ na katerikoli 20. maj po letu 1979. Ob koncu tedna bo spet snežilo in najverjetneje bo dosežena nova rekordna višina snežne odeje za ta del leta. Medtem pa na severovzhodu celine beležijo vročinski val, celo v krajih v bližini arktičnega kroga se je ogrelo do 33 stopinj Celzija. Kakšna je razlaga za takšno nevsakdanjo razporeditev temperatur?

Brusilnik nožev, za katerim norijo profesionalni kuharji
23. 04. 2021 00.15Za dosego vrhunskih kuharskih rezultatov je potrebno mnogo let dela in vajeništva. Toda na koncu trik pravih kuharjev tiči v orodjih, ki jih uporabljajo pri svojem delu. Najpomembnejše izmed njih je set ostro nabrušenih jeklenih nožev, saj je oster rob na nožu eden izmed glavnih faktorjev pri pripravi hrane.

ANIMACIJA: Prihajata kar dve fronti z obilnimi padavinami in nizko mejo sneženja
11. 03. 2021 07.00Po dolgem obdobju večinoma suhega vremena, v večjem delu Slovenije smo v zadnjih štirih tednih imeli le en dan s padavinami, nas bosta ob koncu tega tedna prešli kar dve fronti, ki nam bosta poleg kar obilnih padavin prinesli tudi nizko mejo sneženja. Prvo fronto pričakujemo v noči na soboto, druga pa nas bo prešla v nedeljo čez dan. Po njunem prehodu bomo v prvi polovici prihodnjega tedna imeli večinoma suho, a hladno vreme.

Zakaj so ob koncu zime in na začetku pomladi temperaturna nihanja tako velika?
26. 02. 2021 07.00Februar v povprečju velja za najbolj bel mesec v letu, a letos ga bolj kot sneg zaznamujejo temperature. Tako po ohladitvi, ki smo jo imeli pred dvema tednoma, ko so tudi popoldanske temperature marsikje vztrajale globoko pod ničlo, v teh dneh merimo že povsem majske, ponekod celo junijske temperature. Zaradi zelo toplega vremena se je prej kot običajno začela prebujati tudi narava, še več kot cvetnega prahu pa je v teh dneh v zraku puščavskega peska, ki se je k nam razširil iznad največje puščave na svetu Sahare.