temperatura tal

Letošnji februar tretji najtoplejši doslej
06. 03. 2025 08.20Letošnji februar je bil po podatkih službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus tretji najtoplejši februar doslej. Povprečna globalna temperatura zraka je dosegla 13,36 stopinje Celzija, kar je 0,63 stopinje nad februarskim povprečjem v obdobju 1991–2020. V Evropi je februar precej odstopal od najtoplejših mesecev.

Sneg je 'gnoj' postal
01. 02. 2025 18.10"Imel sem rad vso pomlad, zelene livade s teboj," se v misli prikradejo zvoki ponarodele uspešnice Ivana Hudnika, ko se odpre pogled na Kranjsko Goro. S tem, da ni pomlad, ampak januar, ki je najbolj zimski mesec. Melodijo v glavi prekinjajo le beli pasovi sredi zelenih livad, po katerih vijugajo najbolj vztrajni ljubitelji tega športa, ki jih je ta teden s proge enkrat že pregnalo močno deževje. A kranjskogorska smučarija mora letos spisati še eno tekmovalno poglavje. Po lanskoletni prisilni odpovedi Pokala Vitranc, organizatorji skupaj z žičničarji tokrat že od novembra vihajo rokave, da bi jim marčevski tekmi uspelo izpeljati. Čeprav so pred mesecem dni "posvojili" maribosko Zlato lisico, jim njena podlaga še ne omogoča mirnega spanca.

Dele Slovenije zajele padavine, Dars: Na pot se odpravite le, če je nujno
22. 12. 2024 07.22V nedeljo zvečer so padavine zajele večji del države, sneg pa se je marsikje oprijel cestišča. Tam, kjer so padavine močnejše, temperatura pa dovolj nizka, lahko tudi po nižinah zapade od 5 do 10 centimetrov snega, drugod bo snega zelo malo. Sneženje bo obilnejše na Notranjskem in Dolenjskem, kjer bi lahko nad 500 metrov nadmorske višine zapadlo od 10 do 20 centimetrov snega, še višje pa lahko tudi več kot četrt metra. Po dolgem času se tako na nekaterih delih Slovenije obeta bel božič. V torek in sredo bo zelo vetrovno, Arso je zato izdal več oranžnih vremenskih opozoril.

Mistična filmska kulisa in umetniški navdih: popotovanje po zahodni Srbiji skozi 7 zanimivosti
25. 10. 2024 00.15Kako je videti, ko na enem mestu najdeš neokrnjeno naravo, vrhunsko kulinariko iz lokalnih sestavin, prijazne gostitelje, ki komaj čakajo, da te sprejmejo odprtih rok in ti z njoki pripovedujejo zgodbo kraja, v katerem živijo, torej je vse to še vedno zavito v mistiko, ki je pritegnila številne umetnike in navdihnila svetovno znana dela?

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst
18. 10. 2024 08.58Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Na Mont Blancu našli trupla alpinistov: 'Objemali so se in se skušali ogreti'
10. 09. 2024 20.49Alpinisti, ki so se na Mont Blanc odpravili brez spremstva, so v soboto popoldne na pomoč poklicali reševalce. A vremenske razmere so reševalcem kar tri dni onemogočale iskanje četverice, ki je obtičala na 4700 metrih nadmorske višine. Temperatura se je v noči s sobote na nedeljo spustila na –15 stopinj Celzija, sunki vetra pa so dosegali tudi 150 kilometrov na uro. Tri dni kasneje so reševalci tik pod vrhom Mont Blanca našli trupla štirih alpinistov.

Čofotanja v Ljubljanici še nekaj časa ne bo
26. 07. 2024 09.27Čeprav je kemijsko stanje Ljubljanice dobro, pa rezultati mikrobioloških parametrov, ki jih izvajajo na ljubljanski mestni občini, kažejo, da kakovost vode v reki še vedno ne zadostuje kriterijem za pridobitev statusa kopalne vode. Kljub temu na občini vztrajajo pri načrtih za kopališče na ljubljanski Špici, kjer so se prebivalci pred desetletji že lahko kopali. Ljubljanica je sicer tudi poleti precej sveža, najvišja izmerjena temperatura nikoli ni presegla 20 stopinj.

V Stillesu smo zagnali prvo proizvodno linijo križno lepljenih panelov v Sloveniji
11. 06. 2024 00.15"PRIHODNOST GRADBENIŠTVA JE V LESU."

Mehiški turistični dragulj ali nepopravljiva ekološka katastrofa?
07. 06. 2024 07.49Mehiška vlada gradi skoraj 1500 kilometrov dolgo železnico, kjer se bodo lahko turisti vozili po dvignjeni progi, a pri tem v tla vrtajo okoli dva metra široke stebre, ki uničujejo krhko jamsko življenje pod tlemi. Pod traso železnice leži na tisoče vodnih jam, ki predstavljajo glavni vodni vir za tamkajšnje prebivalce, delavci pa jih bodo prevrtali z na tisoče železnimi stebri. To ne pomeni samo uničenja jamskega življenja, tamkajšnji strokovnjaki opozarjajo tudi na to, da bi se lahko proga zaradi krhkega površja zrušila, poleg tega pa bi morebitno razlitje tovora lahko povzročilo nepopravljive posledice.

Klopov letos za polovico več, nadpovprečno so se namnožili v prestolnici
25. 04. 2024 10.36Število klopov, ki lahko prenašajo smrtonosne bolezni, je letos neobičajno veliko in visoko nad povprečjem, so še neuradne ugotovitve monitoringa klopov v Sloveniji. Še posebej so se namnožili na območju ljubljanskega Tivolija in Rožnika. Visoko je tudi število okuženih klopov.

Klopni meningoencefalitis: na leto zboli 110 ljudi, a možno ga je preprečiti
12. 04. 2024 07.48Vse več je sončnih in toplih dni, zato se tudi pogosteje odpravljamo na prosto. Zaradi razmeroma mile zime bi bila letos aktivnost klopov lahko večja, opozarjajo na NIJZ. Najbolj razširjeni bolezni, ki ju prenašajo klopi, sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot je invalidnost ali celo smrt, pa lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, poudarjajo na NIJZ.

Male 'pošasti' v naravi, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni
20. 03. 2024 10.25Toplejši dnevi že vabijo k aktivnostim na prostem in v naravi, kjer pa na nas čakajo tudi drobne živalice, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni. To sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot sta invalidnost ali celo smrt. In kako se lahko najbolje zaščitimo? Meningoencefalitis lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, ki je na voljo skozi vse leto, za nekatere skupine pa je celo brezplačno. Lymsko boreliozo se medtem zdravi z antibiotiki.

Zaradi vetra in padavin Arso za del države izdal oranžno opozorilo
01. 12. 2023 06.26Prvi decembrski dan zaznamuje izjemno velik temperaturni kontrast med nižinami vzhodnega in severovzhodnega dela Slovenije ter preostalim delom države. Na Ribniškem je medtem močan veter s sunki do 100 kilometrov na uro odkrival strehe in ruval drevesa. Reke bodo naraščale, zlasti na Gorenjskem se lahko razlijejo iz struge. Arso je za del države izdal oranžno opozorilo. Ohladitev, ki bo tudi nižinam prinesla snežinke, nas bo po zadnjih izračunih dosegla jutri pozno popoldne in zvečer. A sneženje bo hitro oslabelo in ponehalo, zato bo po nižinah le tu in tam zapadlo nekaj centimetrov snega.

Slovo poletja: rekordno namočeno, nevihtno in vroče
23. 09. 2023 07.25Letos se je prvič doslej zgodilo, da je bilo poletje hkrati nadpovprečno toplo in rekordno namočeno, je ob koncu letošnjega poletja povedal klimatolog Gregor Vertačnik. Izstopalo je tudi po velikem številu neurij v razmeroma kratkem času. V soboto se začenja koledarska jesen, ki po deževnem začetku še obeta lepše vreme.

'To je šele začetek': glavnina padavin tekom petka in v noči na soboto
03. 08. 2023 07.23Nad severno Slovenijo so se v četrtek zvečer začeli pojavljati močni nalivi. "To je šele začetek, glavnino padavin pričakujemo tekom petka in tudi v noči na soboto," je povedal hidrolog Janez Polajnar. Padavine, ki se bodo v ozkih pasovih širile od Primorske proti Štajerski in bodo ponekod kar dolgotrajne, bi znale povzročiti tudi poplave. Nalivi sicer po državi že povzročajo nevšečnosti, pristojne službe pa opozarjajo, naj na številko 112 pokličemo v le izrednih primerih.

V Sloveniji so najugodnejši pogoji za nastanek neviht
29. 07. 2023 11.17Narava je v zadnjih tednih pokazala vso svojo moč: silovit veter, padala je 12-centimetrska toča, na severu države pa je julija veliko uradnih merilnih postaj namerilo več kot 300 litrov dežja na kvadratni meter. V zadnjih dneh pa nižja temperatura, na Kredarici je denimo včeraj snežilo. Kaj je razlog za tako ekstremne vremenske pojave?

Rekordi, ki jih poganjajo podnebne spremembe
25. 07. 2023 19.00Ekstremne temperature so zajele velike dele severne poloble. Čeprav so tovrstni pojavi za poleti običajni, je neobičajna njihova trdoživost. Nad Južno Evropo, ZDA in Kitajsko vztrajajo tako imenovane toplotne kupole, suha in vroča območja visokega zračnega tlaka. Temperaturne rekorde v Sredozemlju pa spremljajo tudi nevarni vremenski ekstremi, ki so najbolj izraziti ravno na območju Severne Italije, Avstrije in Slovenije.

Jug Evrope v zobeh 'peklenskega psa', temperature krepko čez 40 stopinj
14. 07. 2023 08.21Medtem ko se v Sloveniji spopadamo s posledicami uničujočih neurij, jug in jugovzhod Evrope ostajata v primežu vročinskega vala, ki bo trajal še vse do konca naslednjega tedna. Termometri bodo kazali blizu 40 stopinj, marsikje tudi krepko čez, padel bi lahko tudi evropski rekord iz predlanskega poletja – 48,8 stopinje Celzija. Najbolj vroče bo na Siciliji in Sardiniji, pa tudi v Španiji, Grčiji, na Hrvaškem ...

Nevarnost proženja plazov ostaja, nekaj družin začasno namestili v kontejnerje
18. 05. 2023 07.34Medtem ko na Štajerskem poteka odprava posledic ujme, ponekod še vedno drsijo tla. Več družin se zaradi nevarnosti plazov še vedno ne sme vrniti v hiše. Na območju Šentilja so gasilci, civilna zaščita in Slovenska vojska namestili pet bivalnih kontejnerjev za začasne namestitve ogroženih občanov, plazišča pa ogrožajo še šest družin.

Veliko zanimanje za cepljenje proti KME, v ZD Ljubljana tudi novi termini zasedeni
07. 04. 2023 08.52Zaradi velikega zanimanja za cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu (KME) za odrasle in otroke od šestega leta dalje po znižani ceni 22 evrov za odmerek so v ZD Ljubljana povečali število terminov za cepljenje. Dodatne termine so razpisali še za 21. april, 5. maj in 19. maj, vendar so bili tudi ti v eni uri že zapolnjeni.

Koncept Škoda Afriq: dirkalni brat modela Škoda Kamiq
27. 03. 2023 00.15Učenci Akademije Škoda so predstavili svoj osmi študentski projekt – Škoda Afriq.

Ko našega prognostika ustavijo policisti, tudi oni z njim pokramljajo o vremenu
23. 03. 2023 18.15Že vrsto let sta tista, ki vam povesta, kdaj lahko oblečete kratke rokave in kdaj morate vzeti dežnik. Ob svetovnem dnevu meteorologije smo se pogovarjali z našima hišnima prognostikoma. Aleš Satler je odraščal na deželi in pravi, da je vreme tam verjetno še bolj pomembno kot pa v mestu. Rok Nosan tudi sam upravlja z vremenskimi postajami, pomirja ga sneg, ki mu škriplje pod nogami, nevihtni oblaki pa so tisti, ki mu jemljejo dih. Zaradi njegovega dela pa ga prepoznavajo tudi možje postave.

Vbod, ki ne boli, a lahko pusti trajne posledice na zdravju
19. 03. 2023 15.51Ob toplejšem vremenu ljudje več časa preživljajo na prostem, ob spomladanskem prebujanju narave pa se povečuje tudi možnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Možnost za to je v Sloveniji precejšnja, zato se pred odhodom v naravo velja ustrezno zaščititi. Letos so na NIJZ že prejeli prve primere prijav okužb s klopnimi boleznimi.

Najhujše zime 20. stoletja
12. 02. 2023 10.05Končuje se najhladnejši teden te zime. Pretekli dnevi so bili še posebej mrzli v krajih z debelejšo snežno odejo, kjer so se temperature spustile tudi pod –15 stopinj Celzija. Čeprav je druga polovica meteorološke zime občutno hladnejša in tudi bolj zasnežena od prve polovice, se letošnja zima ne more primerjati z zimami, ki smo jih imeli nekoč, ko smo tudi v nižje ležečih krajih beležili več kot 70 dni s snežno odejo, temperature pa so se v večjem delu Slovenije, ne le v mraziščih, spuščale pod –15 stopinj in tudi čez dan vztrajale globoko pod ničlo.

Osemletni deček umrl, potem ko je moral prespati na mrzlih tleh garaže
21. 10. 2022 06.00Osemletni Thomas Valva je pred skoraj tremi leti umrl zaradi podhladitve, potem ko je januarsko noč preživel na mrzlih tleh garaže, kamor ga je zaprl njegov oče. Očetu, nekdanjemu newyorškemu policistu Michaelu Valvi, trenutno sodijo zaradi sinovega umora. Thomasova mati se je sicer že dve leti pred tem močno borila proti temu, da bi dečkov oče dobil skrbništvo. Vedela je namreč, da skupaj z nekdanjo zaročenko otroke zlorabljata, a ji nihče od pristojnih organov ni prisluhnil.

Bo letošnje poletje najbolj vroče do zdaj?
28. 07. 2022 11.27Letošnje poletje nam je prineslo že številne rekorde. Po juniju, ki se je na ravni Slovenije uvrstil med tri najtoplejše do zdaj, se bo julij marsikje v zahodni in osrednji Slovenije zavihtel na sam vrh in s tem postal najtoplejši mesec v zgodovini meteoroloških meritev. Ker se bo vročina v prihodnjem tednu spet stopnjevala in ker meteorološki izračuni tudi za naslednjih 14 dni ne kažejo na kakšno drastično ohladitev, obstaja velika verjetnost, da bomo ob koncu avgusta govorili o novem najbolj vročem poletju do zdaj.

V noči na soboto nas bo prešla hladna fronta
28. 07. 2022 07.17Torkove in sredine nevihte večjemu delu Slovenije niso prinesle obilnejšega dežja, zato je pozornost že usmerjena na hladno fronto, ki nas bo prešla v noči na soboto. Sredini izračuni meteoroloških modelov kažejo, da bodo nevihte ponovno začele nastajati v petek popoldne. Agencija za okolje pa je v Kopru v juliju zabeležila že 19 tropskih noči in najtoplejšo noč, ko se je temperatura spustila le do 26,3 stopinje Celzija.

Jugozahod Slovenije za prihodnje dni obarvan rdeče
19. 07. 2022 10.24Vročina bo po napovedih vrhunec predvidoma dosegla v drugi polovici tedna, ko bodo lahko padali tudi temperaturni rekordi. V torek je se na Obali temperatura na 28 stopinj Celzija povzpela že ob 7. uri zjutraj, živo srebro pa se je čez dan najvišje, na 35,7 stopinje, dvignilo v Biljah pri Novi Gorici. Bo pa vsaj noč prinesla nekoliko olajšanja. Zrak po Sloveniji je zelo suh, zato se bo ponoči ob jasnem vremenu in šibkem vetru prijetno ohladilo, obljubljajo na Agenciji za okolje. Bo pa od srede naprej po nižinah v večjem delu Slovenije sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev. Za jugozahod so razglasili rdečo stopnjo ogroženosti zaradi nevarnosti požarov, gori tudi opozorilo za (pre)visoke temperature. Na Inšpektoratu za delo ponovno poudarjajo, da so delodajalci dolžni delavcem zagotavljati varne in zdrave delovne pogoje ter izvajati ukrepe, s katerimi jih zagotovijo.

Sušne razmere se zaostrujejo, pozivi k odgovornemu ravnanju s pitno vodo
24. 06. 2022 10.37Ob visokih temperaturah se je po državi stanje vodne bilance površinskega sloja tal kot tudi hidrološke suše poslabšalo. V večjem delu zahodne, osrednje in jugozahodne Slovenije je tako že prisotna izrazita suša, ki lahko ob vročinskem valu preide tudi na mejo izjemne suše, svari Arso, ki poziva k odgovornemu ravnanju s pitno vodo.

Tri stvari, ki jih lahko vsak od nas stori za Zemljo
22. 04. 2022 10.59Ob svetovnem dnevu Zemlje smo okoljske organizacije prosili, naj nam naštejejo tri stvari, s katerimi lahko vsak od nas pripomore k bolj zdravemu okolju. Jejte lokalno in ekološko pridelano hrano, če lahko greste peš ali s kolesom, pustite avto doma, uporabljajte energetsko učinkovitejše naprave – to je le nekaj nasvetov, ki smo jih dobili. "Prihodnost na vzdržen, trajnostni način je naša edina prihodnost," ob tem dodajajo na Zavodu RS za varstvo narave.