temeljni dohodek

Minilo je pet let: prvi okužbi sledil plaz
04. 03. 2025 08.44Bilo je 4. marca 2020, že v večernih urah, ko je odhajajoči predsednik vlade Marjan Šarec na družbenem omrežju na kratko sporočil: "Odkrili prvo okužbo s koronavirusom tudi pri nas." Potrdili so jo pri moškem, ki se je par dni prej s skupino potnikov prek Italije vrnil iz Maroka. In prav Italija je bila največje žarišče zunaj Kitajske. Ko so v Sloveniji potrdili prvi primer, je pri naših zahodnih sosedih število smrtnih žrtev že doseglo sto, v več delih države je bilo javno življenje ustavljeno, Bergamo je bil na kolenih.

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'
05. 10. 2024 09.15Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Zdus opozarja na nejasne opredelitve v predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi
30. 06. 2023 14.36Komisija za zdravstvene in socialne zadeve Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) je na izredni seji obravnavala nov predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. V marsičem je novi zakon bolj dodelan od sedaj veljavnega, nekatere opredelitve pa so še vedno nejasne, celo sporne, menijo na Zdusu. Opozorili so predvsem na sistem financiranja.

'Duh je ušel iz steklenice'
01. 04. 2023 08.15"Izgubljeni so," pravi Marko Grobelnik, član strokovnih skupin za raziskovanje umetne inteligence pri Evropski komisiji, NATU, OECD, UNESCU, ob vprašanju, kako se spopadajo s pojavom ChatGPT-ja. Prepričan je, da je pred človeštvom obdobje, ko bo prisiljeno sprejeti novo družbeno pogodbo, hkrati pa se sprijazniti, da se bo življenje zelo spremenilo.

Referendumski trojček: kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?
25. 11. 2022 07.00V nedeljo se bodo volivke in volivci še tretjič zapored odpravili na volišča. Tokrat bodo na treh zakonodajnih referendumih odločali o noveli Zakona o Vladi RS, noveli Zakona o dolgotrajni oskrbi in noveli Zakona o Radioteleviziji Slovenija. Kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?

Irska vlada umetnikom namenja temeljni dohodek
14. 09. 2022 06.52Irska vlada bo naključno izbranim umetnikom namenila temeljni tedenski dohodek v višini 325 evrov. Prejemalo naj bi ga 2000 umetnikov, med drugim več kot 700 likovnih umetnikov, skoraj 600 glasbenikov, več kot 400 filmskih in gledaliških ustvarjalcev in skoraj 200 pisateljev. Projekt bo Irsko stal okoli 25 milijonov evrov.

Ministrstvo razkrilo, koliko sredstev so med epidemijo prejeli verski uslužbenci
03. 07. 2022 15.32Verski uslužbenci Katoliške cerkve in Srbske pravoslavne cerkve Metropolija zagrebško-ljubljanska so v letu 2020 prejeli skupno dobrih 1,2 milijona evrov izredne pomoči v obliki mesečnega temeljnega dohodka, v letu 2021 pa skupaj dobrih 4,1 milijona evrov, izhaja iz predloga odgovora ministrstva za kulturo zagovorniku načela enakosti.

Zaradi premalo osebja bodo v Italiji zaprli dele Gardalanda
20. 06. 2022 18.33Tik pred glavno turistično sezono se v praktično vseh evropskih državah soočajo s hudim pomanjkanjem delavcev v gostinstvu in turizmu. Zaradi premalo osebja bodo v Italiji zaprli dele priljubljenega zabaviščnega parka Gardaland. V Grčiji bi nujno potrebovali okoli 55.000 natakarjev, kuharjev in sobaric ter drugih turističnih delavcev. Na Hrvaškem okoli 35.000. Pri južnih sosedih pomanjkanje sezonskih delavcev poskušajo reševati z zaposlovanjem ukrajinskih beguncev, študentov in delavcev iz Azije.

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?
12. 04. 2022 06.00Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

ANALIZA DRUGI DEL: Po boljših cestah bi vozili levi in desni
28. 03. 2022 12.56Objavljamo drugi del poglobljene analize volilnih programov. Kakšne ukrepe pripravljajo politične stranke, da bodo slovenske ceste bolj pretočne in varne? Se bo delovna doba podaljšala in kakšne pokojnine bodo v naslednjem sklicu prejemali upokojenci?

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?
28. 03. 2022 06.00Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Umrl Götz Werner, ustanovitelj dm in borec za univerzalni temeljni dohodek
08. 02. 2022 19.26V starosti 78 let je umrl ustanovitelj nemške verige dm Götz Werner. Prvo samopostrežno drogerijo Drogeriemarkt je odprl leta 1973 v Karlsruheju, danes ima veriga skoraj 4000 poslovalnic, tudi v Sloveniji, letno ustvari preko 12 milijard evrov prihodkov. Werner je bil tudi zelo socialno usmerjen in borec za univerzalni temeljni dohodek.

Novega zakona o elektronskih komunikacijah ne bo
04. 02. 2022 19.13DZ je s 45 glasovi proti 40 sklenil, da predlog novega zakona o elektronskih komunikacijah, katerega cilj bi bil med drugim okrepiti varnost javnih komunikacijskih omrežij in storitev, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. S tem je zakonodajni postopek končan.

Poziv umetnikov: 'Vsa kultura je v krču. Plesalci, glasbeniki in igralci životarijo'
20. 01. 2022 11.52V javnem pismu, naslovljenem na predsednika Pahorja in premierja Janšo ter ministra za kulturo Simonitija, so znani slovenski umetniki izpostavili težave mladih samozaposlenih v kulturi in z njimi izrazili solidarnost.

Stroka po besedah Hojsa predlagala strožji nadzor na mejah
21. 12. 2021 13.21Bo vlada prepovedala silvestrovanja in zaostrila pogoje za vstop v Slovenijo? Tudi o tem so danes razpravljali ministri in strokovna skupina za covid-19. Medtem ko minister za zdravje opozarja pred odlašanjem z zaostrovanjem ukrepov, je minister za gospodarstvo prepričan, da so razmere dovolj dobre za opuščanje omejitev. Tako minister Počivalšek kot obrtniki in podjetniki soglasno nasprotujejo zapiranju ali omejevanju gospodarstva, strinjajo pa se, da je treba spoštovati pogoj PCT, najbolj prizadetim panogam pa zagotoviti ukrepe pomoči.

'V industriji sejmov in srečanj smo bili več kot 14 mesecev brez prihodkov'
01. 12. 2021 10.06V Zbornici industrije sejmov in srečanj pri GZS opozarjajo, da so podjetja iz njihove panoge med najbolj prizadetimi v tej pandemiji. Da od sredine marca 2020 do maja 2021 sploh niso smeli poslovati, tudi po koncu uradne prepovedi pa je njihovo delo še vedno zelo omejeno, izpostavljajo. Obljubljene državne pomoči pa ni od nikoder, so ogorčeni. Kot je na novinarski konferenci dejal predstavnik koncertnih organizatorjev Mitja Prezelj, je bilo zaradi epidemije odpovedanih že okoli 1250 glasbenih dogodkov, kar pomeni gospodarsko škodo v višini 110 milijonov evrov.

OZS predlaga dodatne ukrepe, ki bi morali biti vključeni v PKP 10
23. 11. 2021 15.52Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je na državni zbor naslovila predloge dodatnih ukrepov, ki bi jih bilo treba vključiti v novi paket pomoči PKP 10. Med ključnimi ukrepi so subvencioniranje čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, temeljni osebni dohodek za samozaposlene, znižanje stopnje DDV-ja za gostinstvo in turizem, povračilo škode zaradi odpisa blaga ter kritje fiksnih stroškov in upada prometa. V Sindikatu upokojencev Slovenije medtem predlagajo tudi dopolnitev člena, ki določa višino solidarnostnega dodatka za upokojence.

Proračunska luknja kljub okrevanju gospodarstva večja kot v enakem obdobju lani
07. 09. 2021 10.06Primanjkljaj državnega proračuna je po začasnih podatkih v prvih osmih mesecih leta 2021 znašal 2,4 milijarde evrov, je sporočil fiskalni svet. Razlog za tako veliko proračunsko luknjo pa so protikoronski ukrepi. Brez neposrednega učinka protikoronskih ukrepov bi primanjkljaj znašal 402 milijona evrov. V državnem proračunu je sicer za celotno leto predviden primanjkljaj v višini 2,75 milijarde evrov.

Državni proračun v prvem polletju z 1,9 milijarde evrov primanjkljaja
30. 07. 2021 09.18V prvi polovici letošnjega leta se je v državni proračun nateklo približno 5,4 milijarde evrov prihodkov, kar je za 25,3 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Večji so odhodki iz državnega proračuna, ki so znašali 7,3 milijarde evrov, kar je za 18 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Primanjkljaj državnega proračuna je znašal 1,9 milijarde evrov.

Delodajalci želijo podaljšanje ukrepov za zaščito delovnih mest
30. 06. 2021 16.13Reprezentativne delodajalske organizacije si želijo, da bi DZ v novi interventni zakon za pomoč gospodarstvu vključil še nekatere ukrepe, ki jih vlada ni predvidela. Med drugim si želijo podaljšanja ukrepov za zaščito delovnih mest in mesečnega temeljnega dohodka za samozaposlene, najbolj prizadetim pa bi izplačali enkratni dodatek.

Izteka se vrsta ukrepov: mesečni temeljni dohodek, nadomestilo čakanja na delo ...
30. 06. 2021 07.25Izteka se vrsta ukrepov za pomoč gospodarstvu in zaščiti delovnih mest v okviru dosedanje protikoronske zakonodaje. Med drugim se iztekata ukrepa povračila nadomestila plače zaradi začasnega čakanja na delo ter subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Slednjemu se sicer obeta podaljšanje.

OZS: Pomoč malemu gospodarstvu se bo vrnila skozi davke in prispevke
29. 06. 2021 16.51Interventni zakon mora vključevati ukrepe pomoči za vse prizadete panoge, ki so bile z odlokom zaprte ali omejene, pravijo pri upravnem odboru Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, kjer so razpravljali o interventnem zakonu za pomoč turizmu in gospodarstvu. Tega je sprejela vlada in čaka na potrjevanje v državnem zboru. Če v interventnem zakonu ne bo nekaterih rešitev, pozivajo k sprejemu novega širšega protikoronskega paketa PKP 9.

Po enoletnem premoru napovedana Punk Rock Camp in reggae festival
22. 06. 2021 17.53Ob obetih za poroštveno shemo, ki jo za koncertne organizatorje predvideva predlog interventnega zakona za gostinstvo in turizem, lahko v Tolminu po enoletnem premoru pričakujejo nekoliko krajšo festivalsko sezono. Napovedana sta Punk Rock Camp in reggae festival Overjam, ni pa še jasno, ali bo mogoče koristiti tudi bone.

Tudi turistični vodniki pozivajo k dopolnitvam interventnega zakona
18. 06. 2021 16.12Civilna iniciativa turističnih vodnikov Slovenije je še ena v vrsti organizacij, ki poziva k dopolnitvi interventnega zakona za pomoč turizmu. "Verjamemo, da se vlada po svojih najboljših močeh trudi pomagati gospodarstvu. Žal nas interventni zakon za pomoč turizmu ne naslavlja," so zapisali. Gospodarskega ministra Zdravka Počivalška pa so očitki nekaterih deležnikov iz turizma na predlog interventnega zakona razočarali. "Razočaran sem nad nezadovoljstvom, ki ga širijo nekateri v panogi. Vem, da je večina branže zadovoljna," se je odzval.

Zajc: Nove bone bo mogoče koristiti od sredine julija naprej
18. 06. 2021 06.00100 evrov za polnoletne, za mlajše pa 50 evrov. Toliko bo vsak izmed nas na račun države v obliki bonov lahko unovčil na področju turizma, športa in kulture, boni pa bodo veljali do konca tega leta. Vlada je namreč sprejela 240 milijonov evrov vreden interventni zakon, ki je namenjen izboljšanju gospodarskega položaja gostinstva, turizma, športa in kulture. V zakonu razen bonov ni ničesar, kar bi rešilo turistično panogo in turizmu ne pomaga, imel bo katastrofalne posledice, morali bomo odpuščati, vladni strani odgovarjajo turistični delavci.

Namesto državne pomoči nož v hrbet
17. 06. 2021 09.28Skoraj 7100 zavezancev mora državi vrniti pomoč, ki so jo prejeli v obliki mesečnega temeljnega dohodka. Sredstva, ki so bila namenjena za plače zaposlenih na čakanju. Denar, ki ga zavezanci nimajo. Eno takšnih je podjetje Lečnik z več kot stoletno tradicijo, ki mora vrniti kar 35.000 evrov pomoči, čeprav je bila zaradi vladne prepovedi obratovanja gostilna zaprta več kot pol leta, deset zaposlenih pa je lastnik poslal na čakanje. Ker gre za mešano podjetje, ki ima poleg gostilne še mesnice, skupaj pa zaposluje 32 oseb, njihov skupni upad ni presegel 20 odstotkov, kar je meja za pomoč. "To se mi ne zdi pošteno. Slabše smo poslovali, zdaj pa smo kaznovani," pravi Andraž Lečnik. Rešitev bi bila individualna obravnava, a posluha zanjo med pristojnimi ni.

Konec epidemije, konec koronskih dodatkov v javnem sektorju
15. 06. 2021 18.50Samo letos do maja smo za dodatke, ki so jih prejemali javni uslužbenci, iz javne blagajne potrošili več kot 600 milijonov evrov. Še naprej jih bodo prejemali le tisti, ki bodo v neposrednem stiku z okuženimi, ostali ne več. Kar je bilo med epidemijo nerazumljivo, je prav to, da so visoke dodatke nekateri dobivali, čeprav so delali v pisarnah in covidnih bolnikov sploh niso videli.

Maja zaposlenim izplačanih največ dodatkov od začetka epidemije
04. 06. 2021 11.12Primanjkljaj državnega proračuna je po začasnih podatkih v prvih petih mesecih letošnjega leta znašal 1,35 milijarde evrov, brez neposrednega učinka ukrepov, povezanih z epidemijo covida-19, pa bi bil proračun približno izravnan, ugotavlja fiskalni svet.

Napovedi gospodarske rasti v EU, tudi za Slovenijo, občutno boljše
12. 05. 2021 10.45Evropska komisija je občutno izboljšala napoved gospodarske rasti območja evra in celotne EU. Rast pospešujeta vse večja precepljenost prebivalstva in ukinjanje omejitvenih ukrepov. Stopnje rasti se bodo razlikovale od države do države, vendar naj bi se gospodarstva vseh članic do konca leta 2022 vrnila na predkrizne ravni. Napoved letošnje gospodarske rasti je EK izbojšala tudi za Slovenijo.