telesna zmogljivost

BLOG: Težave s spolno slo? Pomagajte si s pomočjo narave

07. 04. 2024 15.00

Obstaja veliko kultur in civilizacij, ki so skozi zgodovino uporabljale različna živila, zelišča in prakse za povečanje spolne želje oziroma libida. Na primer, antični Grki so verjeli, da lahko uživanje medu in oreščkov poveča spolno moč. Podobno so v starodavni kitajski kulturi ginseng, korenina rožiča in ingver veljali za afrodizijska živila. Afrodizijska živila so torej tista, za katera se verjame, da povečujejo spolno željo, vzburjenje ali izboljšujejo spolno zmogljivost. Ljudje so od nekdaj verjeli, da imajo ta živila sposobnost povečati spolno poželenje ali izboljšati spolno zmogljivost, zato so jih vključevali v svojo prehrano ali kot dodatke k prehrani in so bila del tradicionalnih zdravilnih praks.

Posledice protikoronskih ukrepov še niso izzvenele

11. 10. 2023 12.52

Javnozdravstvena kriza v času pandemije covida-19 je imela negativne učinke na telesno zmogljivost otrok, ki pa še vedno niso izzveneli. Med letoma 2020 in 2022 se je telesna zmogljivost sicer nekoliko izboljšala, a v primerjavi z letom 2019 oziroma pred epidemijo v večini skupin še naprej ostala precej nižja.

Bolečine v stopalu – odpravite jih!

05. 10. 2023 00.15

Se kdaj sprašujete, zakaj vas včasih obiščejo neprijetne bolečine v stopalu, ki močno vplivajo na vašo kakovost življenja in spodobnost gibanja? Ali se morda soočate s to težavo prav zdaj?

V katerih obdobjih življenja se počutimo najsrečnejše?

23. 09. 2023 07.00

Znanstveniki so se lotili iskanja odgovora na vprašanje, pri katerih letih smo najsrečnejši in ali je zadovoljstvo kakorkoli povezano z našo starostjo. In odkrili, da je. Med anketiranjem 460.000 oseb iz Evrope so namreč našli zanimive vzporednice. Katera leta so torej tista, ko nam je najlepše?

'Otrok, ki je gibalno aktiven, je navajen, da kdaj pa kdaj tudi izgubi'

23. 09. 2023 08.00

Otroštva novih generacij se od otroštev prejšnjih generacij razlikujejo na veliko načinov, vendar je eden od najbolj očitnih kontrastov ta, da zdaj otroci veliko več časa preživijo v zaprtih prostorih s telefoni v rokah. Razlogov za to je veliko, med njimi tudi izrazito podaljšanje časa, ki ga preživimo v stiku z elektronskimi napravami, poudarek na načrtovanih dejavnostih in dosežkih, zaskrbljenost zaradi izpostavljenosti soncu in za mnoge družine pomanjkanje varnih zunanjih prostorov za igro. Ne gre le za otroke, tudi odrasli preživijo manj časa na prostem.

BLOG: Ali 'fat burnerji' res delujejo?

04. 06. 2023 07.00

Pred kratkim sem v svojem fitnes centru začel s šesttedenskim Vital izzivom, na katerega se je prijavilo več kot 200 posameznikov in posameznic. Večina je prišla z željo po izgubi odvečne maščobe in glede na to, da sem trenutno v fazi pisanja jedilnikov in navodil za hujšanje, sem se odločil, da tudi z vami delim delček tega, kar svetujem svojim strankam. Veliko jih sprašuje, katere "fat burnerje" priporočam in ali ti sploh delujejo. Prepričan sem, da bi ta tema znala biti zanimiva tudi za vas.

Opazno močno poslabšanje telesne zmogljivosti otrok

10. 05. 2023 05.52

Ob svetovnem dnevu gibanja strokovnjaki opozarjajo, da je gibanje potrebno za zdravo življenje, je pojasnil profesor na ljubljanski fakulteti za šport Gregor Jurak. Kot zaskrbljujoče vidi močno poslabšanje rezultatov športnovzgojnih kartonov v zadnjih letih.

Ministrstvo bo sofinanciralo dodatne ure športne vadbe v osnovni šoli

21. 04. 2023 15.44

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je objavilo razpis za sofinanciranje oddelkov z dodatno športno ponudbo v šolskem letu 2023/24. Z razpisom v višini milijon evrov bodo sofinancirali stroške strokovnega dela v oddelkih za učence od 1. do 3. razreda osnovne šole, program pa mora obsegati najmanj eno uro dodatne športne vadbe na teden.

Nada Rotovnik Kozjek, maratonka, ki kljub osteoartrozi premaguje ovire

12. 09. 2022 08.55

Zdravnica, strokovnjakinja za klinično in športno prehrano ter rekreativna športnica - Nada Rotovnik Kozjek se že vrsto let zdravi zaradi osteoartroze. Gre za hudo obolenje sklepov, pri Rotovnik Kozjekovi pa je bolezen posledica izredno hude nesreče, ki jo je utrpela pred 31 leti, ko je med planinarjenjem padla v prepad. Od takrat dalje pravi, da je športnica iz nuje, saj mora redno vaditi, da sploh lahko funkcionira.

Posledice koronaomejitev na otroke

14. 06. 2022 13.45

Tako slabih rezultatov ne pomnimo že skoraj 40 let, odkar merimo telesno zmogljivost otrok, pravijo strokovnjaki, ki spremljajo vpliv zaprtja šol zaradi korone. Kar nekaj otrok ima težave že z osnovnimi vajami, kot je na primer preval ali stoja. Vendar težava ni samo v tem, da so otroci sedaj bolj nerodni, temveč da bodo veliko težje dosegali učne uspehe, saj je gibalna zmogljivost neposredno povezana z delovanjem naših možganov.

Redna telesna vadba: dolgoročna naložba v duševno in telesno zdravje

10. 10. 2021 12.48

Vztrajati pri športnih aktivnostih je izračun, ki se obrestuje v vseh pogledih. Redna telesna dejavnost preprečuje številne bolezni, zmanjšuje stres in izboljšuje počutje. To je zdaj, med koronakrizo, še pomembnejše, saj športno udejstvovanje zmanjšuje tveganje za virusno okužbo in pomaga premagovati psihične stiske, ki postavljajo ljudi v tem obdobju v težavne situacije. Tega se dobro zavedajo člani centra CrossFit Ljubljana, ki so kljub vsem omejitvam ostali povezani in niso opustili treningov. Kako vadba za moč, kakršna je CrossFit, vpliva na duševno zdravje in celostno dobro počutje?

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

BLOG: Rastlinski izvleček za zdravje možganov

20. 06. 2021 07.00

Ginko biloba, znan tudi kot dvokrpi ginko, je starodavni rastlinski izvleček, ki se na Kitajskem že tisočletja uporablja pri različnih zdravstvenih težavah. Pravzaprav gre za eno najpogosteje zaužitih zelišč, ki naj bi podpiralo zdravje možganov. Gre za drevo, ki na Zemlji raste že več kot 300 milijonov let, pravijo pa mu tudi živi fosil, saj je danes njegova zgradba skoraj enaka zgradbi fosilnih ostankov te rastline.

Konec zmede: dobili smo prva nacionalna priporočila za sladkorne bolnike

05. 09. 2020 13.00

Po strokovnih ocenah je v Sloveniji okoli 200.000 bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2 in število iz leta v leto narašča. Za zagotavljanje dobre kakovosti življenja in boljšega poteka bolezni lahko bolniki največ naredijo sami, če upoštevajo priporočila svojih zdravnikov. A kaj, ko so ta priporočila pogosto različna in nasprotujoča. Strokovnjaki s tega področja so zato stopili skupaj in pripravili prva nacionalna priporočila o prehrani in telesni dejavnosti ob sladkorni bolezni tipa 2.

Se kljub vročini nočete odpovedati teku? Poslušajte svoje telo, posledice so lahko hude

06. 07. 2017 06.30

Tek pri visokih temperaturah ni redek pojav, najboljše tekače na svetu najdemo v Afriki, v hudi vročini, celo v puščavi potekajo ultramaratoni. Pa vendar je športna aktivnost v vročini lahko izjemno nevarna. Poslušajte svoje telo, tecite zjutraj ali zvečer, če se le da po senci. Oblecite lahka, zračna oblačila in ne pozabite na hidracijo.

'Tako kot heroin ali kokain, nikotin spremeni delovanje možganov tako, da želijo vedno več in več nikotina'

24. 07. 2016 10.32

Odvisnost od nikotina je primerljiva z odvisnostjo od trdih drog. Kajenje pomirja? Občutek sprostitve med kajenjem je le potešitev znakov pomanjkanja nikotina. Kadilci namreč za "normalno počutje" potrebujejo stalno dozo nikotina. Tako kot odvisniki od heroina. Zato se je treba projekta prenehanja kajenja lotiti z vso resnostjo.

Redna vadba ni dobra le za telesno zdravje, pomaga tudi pri depresiji in stresu

17. 07. 2016 09.40

Nezadostna telesna dejavnost zaseda četrto mesto med dejavniki tveganja za splošno umrljivost v svetu. A gibanje ne vpliva pozitivno le na telesno zdravje, pač pa nekatere študije kažejo, da ljudje ob redni vadbi za 25 odstotkov zmanjšajo tudi možnost razvoja depresije ali tesnobe.

Kajenje vsak dan ubije 10 Slovencev

31. 01. 2014 07.59

Podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje kažejo, da v Sloveniji vsako leto zaradi kajenja umre okoli 3.600 ljudi. "Dan brez cigarete je kot nalašč za resen razmislek o opustitvi kajenja," pravijo.

Že zdaj me vse boli, kaj šele bo?

25. 11. 2013 06.13

Z gibanjem ohranjamo telo prožno, vitalno in močno. V takem telesu se tudi dobro počutimo, saj vemo, da bo kos našim vsakdanjim zahtevam.

Vojska izigrala rezerviste?

04. 02. 2010 06.29

Rezervisti so šli na tritedensko urjenje v Nemčijo in na mesečno v Celje. Nato so odpadli zaradi negativnih zdravniških spričeval, zaradi katerih ne smejo na misijo na Kosovo. Zdaj se počutijo izigrane, razmišljajo celo o odškodnini. V vojski zavračajo očitke.

Zdravljenje z umetnim srcem

23. 11. 2006 19.07

V Kliničnem centru v Ljubljani bodo prihodnje leto začeli uvajati novo metodo zdravljenja z umetnim srcem.