telesna vadba

Recept za gibanje: zdravniki ga bodo po novem lahko napisali
13. 03. 2025 15.06Družinski zdravniki bodo po novem lahko svojim pacientom predpisali zeleni recept za gibanje, so pojasnili v sklopu projekta Gibanje na recept. Namen projekta je spodbuditi predvsem telesno neaktivne posameznike k rednemu gibanju. Vadba je namreč najbolj univerzalno, trajnostno in učinkovito zdravilo, ker regulira krvni tlak, krvni sladkor, maščobe in ugodno deluje na anksioznost, depresijo in stres.

BLOG: Aerobna in anaerobna vadba v zimskem času
02. 02. 2025 08.13Hladno vreme je precej omejilo možnosti za gibanje na prostem. Kaj torej storiti, da ostanete aktivni kljub mrazu? Seveda lahko izberete hojo v hribe, a pozimi se tudi ta precej omeji, saj so razmere pogosto nepredvidljive in nevarne. Ostanejo še hitra hoja, smučanje in tek na smučeh, a če vas zebe že pri odpiranju vrat, potem ... No, potem ste obsojeni na kavč. Ah, saj veste, da se šalim! Za vaše zdravje bomo vedno našli rešitev, pa če se vam zdi še tako nemogoča.

Do sanjske postave v le 40 minutah na teden!
23. 10. 2024 09.05Zaslužite si najboljšo različico sebe v le 20 minutah, dvakrat tedensko!

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje
18. 08. 2024 07.00Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?
16. 06. 2024 12.45Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

BLOG: Težave s spolno slo? Pomagajte si s pomočjo narave
07. 04. 2024 15.00Obstaja veliko kultur in civilizacij, ki so skozi zgodovino uporabljale različna živila, zelišča in prakse za povečanje spolne želje oziroma libida. Na primer, antični Grki so verjeli, da lahko uživanje medu in oreščkov poveča spolno moč. Podobno so v starodavni kitajski kulturi ginseng, korenina rožiča in ingver veljali za afrodizijska živila. Afrodizijska živila so torej tista, za katera se verjame, da povečujejo spolno željo, vzburjenje ali izboljšujejo spolno zmogljivost. Ljudje so od nekdaj verjeli, da imajo ta živila sposobnost povečati spolno poželenje ali izboljšati spolno zmogljivost, zato so jih vključevali v svojo prehrano ali kot dodatke k prehrani in so bila del tradicionalnih zdravilnih praks.

18. dm tek za ženske tečemo 25. maja 2024!
23. 02. 2024 00.15dm tek za ženske v letu 2024 praznuje svojo polnoletnost. 18. dm tek za ženske bo v soboto, 25. maja 2024 v ljubljanskem parku Tivoli in bo potekal pod okriljem skrbi za žensko zdravje.

Nova raziskava: kar koli, tudi spanje, je boljše od sedenja
12. 11. 2023 12.08Objavili so novo raziskavo, ki potrjuje, da sedenje ni zdravo. Tokrat so pod drobnogled vzeli dejavnosti celotnega dneva in jih razvrstili od najbolj koristne do najbolj škodljive. Sedenje se je znašlo prav na dnu lestvice, največ pa lahko za svoje zdravje naredimo z zmerno ali intenzivno telesno aktivnostjo.

BLOG: Kako prepoznati, zdraviti in preprečiti trebušno vodenico?
08. 10. 2023 07.00Trebušna vodenica, medicinsko znana tudi kot ascites, je stanje, pri katerem pride do nenormalnega kopičenja tekočine v trebušni votlini. V tem članku bomo raziskali, kaj je ascites, kako se razvije, dejavnike tveganja, simptome, diagnozo, zdravljenje in preventivo.

Bolečine v stopalu – odpravite jih!
05. 10. 2023 00.15Se kdaj sprašujete, zakaj vas včasih obiščejo neprijetne bolečine v stopalu, ki močno vplivajo na vašo kakovost življenja in spodobnost gibanja? Ali se morda soočate s to težavo prav zdaj?

Manjše spremembe v vsakodnevnih navadah vodijo v izboljšanje življenjskega sloga
11. 09. 2023 11.15Pogosto razmišljamo, kako bi lahko izboljšali svoj življenjski slog. Težijo nas bolečine v hrbtu, pomanjkanje energije, temni kolobarji pod očmi in nepravilen spanec.

Kako ohraniti zdravo težo vaše mačke
05. 09. 2023 00.15Eden od ključnih dejavnikov za ohranjanje zdrave teže mačke je zagotavljanje uravnotežene in kakovostne prehrane.

'Normalno je, če ste prestrašeni, jezni, zbegani, zaskrbljeni ...'
08. 08. 2023 15.35Popolnoma normalno je, če ste ob teh poplavah prestrašeni, jezni, zbegani, vas skrbi za druge, saj gre za naravno nesrečo. Ob naravnih nesrečah strah ali tesnoba lahko trajata nekaj dni, lahko pa tudi dalj časa. Najbolje se te občutke da obvladovati, če boste deležni prijaznosti in razumevanja staršev, drugih odraslih ter svojih vrstnikov, mladostnikom sporočajo iz Tom telefona. Pripravili so nekaj nasvetov, kako izraziti svoja čustva in kako se obrniti po pomoč. Pripravili so tudi par smernic za starše, ki se trudijo olajšati to težko obdobje svojim otrokom.

Doseži svoje cilje s Fit Akademijo, ki je že več kot 50.000 osebam izboljšala življenje
25. 05. 2023 00.15PRAZNOVANJE JUBILEJNE FIT AKADEMIJE 10 SE ZAČNE ... Z DOSEGO TVOJEGA CILJA!

Genska mutacija, ki veča tveganje za raka, povezana z Orkneyjskimi otoki
17. 03. 2023 07.38Pri osebah z "orkneyjsko" zapuščino so škotski raziskovalci ugotovili gensko različico, za katero je znano, da povečuje tveganje za raka dojke in jajčnikov. Nova študija namreč kaže, da ima kar eden od 100 oseb, katerih stari starši prihajajo iz Orkneyjskih otokov, specifično mutacijo gena BRCA1.

19-letnik najmlajši pacient z Alzheimerjevo boleznijo
14. 02. 2023 10.45Kitajski znanstveniki trdijo, da je 19-letnik najmlajši bolnik z Alzheimerjevo boleznijo. Šlo naj bi za edinstven primer, saj pri njem niso odkrili nobene znane genetske mutacije. "To je najmlajši primer, o katerem so poročali, da izpolnjuje diagnostična merila za verjetno Alzheimerjevo bolezen brez priznanih genetskih mutacij," so povedali avtorji študije.

Kako preprečiti najpogostejše športne poškodbe?
24. 01. 2023 00.15Kaj naredijo ljudje za takojšnje boljše počutje, dobro delovanje srca, večjo predihanost pljuč in vzdrževanje pravilne mišične moči?

BLOG: Ali mi bo uspelo shujšati do poletja?
29. 01. 2023 11.20Shujšati je lahko zahtevno, vendar obstajajo načini, ki lahko pomagajo pri doseganju tega cilja. Ena od najučinkovitejših metod oziroma učinkovitih kombinacij za hujšanje je vadba in zdrava prehrana. Za začetek je pomembno, da si zastavite cilj hujšanja in se držite tega cilja. To lahko storite tako, da si zapišete cilj in ga postavite na vidno mesto, da se ga spomnite vsak dan.

Nove smernice o debelosti pri otrocih v ZDA požele mnogo kritik
29. 01. 2023 10.37Po novih smernicah Ameriške akademije za pediatrijo o obravnavanju debelosti pri otrocih je javnost kar precej ogorčena. Smernice namreč predlagajo intenzivno zdravljenje za otroke, stare šest let, zdravila za hujšanje in operacije.

Težav z vidom bo vedno več – kako poskrbeti za svoje oči?
14. 11. 2022 00.15Strokovnjaki so glede pogostosti okvar vida v prihodnosti precej črnogledi, a dobra novica je, da lahko za zdravje oči in dober vid veliko naredite sami.

Lastno zdravje ostaja prioriteta, ne glede na občasne nezdrave navade
11. 11. 2022 08.09Delež ljudi, ki zase menijo, da so zdravi, se je v letu 2021 glede na leto prej na globalni ravni nekoliko znižal, v Sloveniji pa se je splošno dojemanje zdravja v omenjenem obdobju izboljšalo, kaže raziskava o zdravju in navadah, povezanih z zdravjem, ki sta jo opravila združenje za tržne in javnomnenjske raziskave WIN International in Mediana.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Nada Rotovnik Kozjek, maratonka, ki kljub osteoartrozi premaguje ovire
12. 09. 2022 08.55Zdravnica, strokovnjakinja za klinično in športno prehrano ter rekreativna športnica - Nada Rotovnik Kozjek se že vrsto let zdravi zaradi osteoartroze. Gre za hudo obolenje sklepov, pri Rotovnik Kozjekovi pa je bolezen posledica izredno hude nesreče, ki jo je utrpela pred 31 leti, ko je med planinarjenjem padla v prepad. Od takrat dalje pravi, da je športnica iz nuje, saj mora redno vaditi, da sploh lahko funkcionira.

ZAKAJ (SLABO) SPIMO?
21. 07. 2022 17.27Spanje je fiziološka funkcija, ki razbremeni telo in um, tako da se zjutraj lahko zbudimo osveženi in pozorni. Zdrav spanec telesu pomaga pri ohranjanju zdravja in preprečevanju bolezni. Ob pomanjkanju spanca možgani ne morejo pravilno delovati, čemur lahko sledi poslabšanje sposobnosti koncentracije, jasnega razmišljanja in obdelave spominov.

Policistični jajčniki: 'Diete niso pomagale, lasje so mi izpadali v šopih'
02. 07. 2022 10.56Sindrom policističnih ovarijev je najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. "PCOS bolnic se drži stigma, da smo lene in debele, nihče pa ne vidi, da smo hude bolnice," pojasnjuje 43-letnica, ki je z umetno oploditvijo vendarle dvakrat rodila, v dveh letih pa izgubila tudi 90 kilogramov. Bolnice poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne prejmejo ustrezne obravnave. "Iz ambulante sem odšla razočarana, brez odgovorov," pripoveduje 27-letnica, ki je s pomočjo nove ginekologinje po devetih mesecih končno spet dobila menstruacijo.

Vrt je vaš osebni trener
25. 04. 2022 00.15Ohranjanje vitalnosti

BLOG: Visceralna maščoba in tveganja za zdravje
24. 04. 2022 17.28Večina ljudi gleda na telesno maščobo kot na relativno neškodljivo in na nekaj, kar želimo odstraniti, da bi bili videti in se počutili bolje. Žal pa debelost oziroma odvečna telesna maščoba predstavlja tudi veliko nevarnost za naše zdravje. Ste vedeli, da maščoba, ki je shranjena okoli vaših organov, prispeva tudi k boleznim srca, raku, demenci, depresiji in številnim drugim boleznim?

Zakaj nekateri po covidu-19 izgubijo voh, okus ali jim izpadajo lasje? 'Samo brez panike'
01. 02. 2022 11.30Vse več ljudi se po prebolelem covidu-19 sooča tudi z okvarami voha in okusa, številni tožijo o izgubi las. Kako virus povzroči te težave in kako si lahko pomagate? Čudežnega zdravila ni, potrebna je potrpežljivost, saj pri večini simptomi izzvenijo sami. Če vam po bolezni izpadajo lasje, bodo ti najverjetneje zrasli nazaj, proces je namreč povraten. Kot poudarja infektolog dr. Tomažič, ki se srečuje s številnimi bolniki, ki jim je dolgi covid poslabšal kakovost življenja tudi na drugih področjih, pogoste so namreč tudi težave s spominom in koncentracijo, je najpomembnejše zaupanje, da bodo te sčasoma izzvenele. Najprej pa je treba izločiti možnost drugih bolezni, ki bi lahko povzročale te simptome. Za vas smo zbrali nekaj nasvetov, kako si lahko pomagate, če vas pestijo težave po preboleli okužbi.

BLOG: Addisonova bolezen
30. 01. 2022 07.04V tokratnem prispevku se bom razpisal o Addisonovi bolezni, pri kateri gre za neko vrsto endokrine motnje, ki prizadene približno enega od 100.000 ljudi. Simptomi so običajno izraziti in vključujejo izgubo teže, mišično oslabelost, utrujenost, nizek krvni pritisk in prebavne težave. Včasih lahko pride tudi do hipoglikemije in nastajanja temnih lis na koži.

Telesna neaktivnost je eden glavnih dejavnikov bolezni 21. stoletja
14. 01. 2022 19.50Gibanje je naše zdravilo, ki je dosegljivo vsakomur in deluje proti srčno-žilnim boleznim, sladkorni, osteoporozi, depresiji in stresu. Po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije odrasli potrebujejo vsaj 150 minut zmerne ali 75 minut visoko intenzivne aerobne vadbe na teden. Poleg tega pa še vsaj dvakrat tedensko vaje za mišično moč in vzdržljivost. Telesna neaktivnost je namreč eden glavnih dejavnikov bolezni 20. in 21. stoletja.