telesna rast

BLOG: Aerobna in anaerobna vadba v zimskem času

02. 02. 2025 08.13

Hladno vreme je precej omejilo možnosti za gibanje na prostem. Kaj torej storiti, da ostanete aktivni kljub mrazu? Seveda lahko izberete hojo v hribe, a pozimi se tudi ta precej omeji, saj so razmere pogosto nepredvidljive in nevarne. Ostanejo še hitra hoja, smučanje in tek na smučeh, a če vas zebe že pri odpiranju vrat, potem ... No, potem ste obsojeni na kavč. Ah, saj veste, da se šalim! Za vaše zdravje bomo vedno našli rešitev, pa če se vam zdi še tako nemogoča.

BLOG: Kako izboljšati absorpcijo hranil?

21. 04. 2024 07.00

Absorpcija hranil je ključnega pomena za naše zdravje, saj omogoča, da telo dobi vsa potrebna hranila – vitamine, minerale in druge pomembne snovi za optimalno delovanje. V tem članku si lahko preberete, kako lahko izboljšamo proces absorpcije hranil, ki je temelj za naše dobro počutje in vsesplošno zdravje.

Namesto odvajal se raje odvadimo slabih navad

17. 12. 2023 07.00

Če je vaše stranišče postalo priljubljeno mesto za branje časopisa, medtem ko upate, da boste rešili zapleteno uganko, ali bo ali ne, potem je morda skrajni čas za malo odvajanja – a tokrat v smislu navad, ne zdravil.

'Otrok, ki je gibalno aktiven, je navajen, da kdaj pa kdaj tudi izgubi'

23. 09. 2023 08.00

Otroštva novih generacij se od otroštev prejšnjih generacij razlikujejo na veliko načinov, vendar je eden od najbolj očitnih kontrastov ta, da zdaj otroci veliko več časa preživijo v zaprtih prostorih s telefoni v rokah. Razlogov za to je veliko, med njimi tudi izrazito podaljšanje časa, ki ga preživimo v stiku z elektronskimi napravami, poudarek na načrtovanih dejavnostih in dosežkih, zaskrbljenost zaradi izpostavljenosti soncu in za mnoge družine pomanjkanje varnih zunanjih prostorov za igro. Ne gre le za otroke, tudi odrasli preživijo manj časa na prostem.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS

17. 09. 2023 16.38

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

40 odstotkov svetovnega prebivalstva si ne more privoščiti zdravega obroka

16. 10. 2022 07.00

Čeprav bi morala biti hrana temeljna pravica vsakega posameznika, ZN opozarjajo, da si skoraj 40 odstotkov svetovnega prebivalstva ne more privoščiti zdravega obroka. Cene hrane so zaradi vojne v Ukrajini občutno narasle, prehransko krizo dodatno poglabljajo ekstremne suše tako po Evropi kot v drugih delih sveta. Kljub milijonom ljudi, ki so lačni ali občutijo prehransko revščino, še vedno ogromno hrane pristane v smeteh. Lani jo je prebivalec Slovenije zavrgel v povprečju 68 kilogramov, kar je 10 kilogramov več kot leta 2013, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?

01. 10. 2022 14.23

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

'Ob vsakem padcu sladkorja smo na nitki življenja'

14. 11. 2021 07.00

Lana Matjašič Filipič. 32-letnica, polna življenja, sanj in načrtov za prihodnost, ki jo sladkorna bolezen spremlja že vse od njenega devetega leta. V pogovoru hudomušno doda, da je ta bolezen dodatna služba, ki traja 24 ur na dan sedem dni v tednu, toda odkar je spremenila odnos do nje in pogled na življenje z njo se je izboljšala tudi kakovost njenega življenja. Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni pa pravi, da se od oseb s sladkorno boleznijo naučimo lahko to, da se v življenju nikoli ne smemo predati in obupati.

'Bojim se, da nas čaka katastrofalna jesen s številnimi nepotrebnimi žrtvami'

03. 11. 2021 18.47

"Da o kolateralni škodi vseh nenujnih posegov, ki bi morali biti opravljeni, sploh ne izgubljam besed," je oster predstojnik mariborske urgence Gregor Prosen, ki trdi, da se pri njih sistem počasi, a vztrajno sesuva. Poleg covida se namreč naglo širijo tudi druga virusna obolenja: dvodnevne črevesne okužbe, še več je respiratornih okužb, zaradi katerih so pljučni oddelki že marsikje precej polni, pa se gripa sploh še začela ni. Kako danes pravzaprav prepoznati, ali nas je doletel zgolj navaden prehlad, respiratorni sincicijski virus ali covid? Simptomi so namreč zelo podobni, skoraj enaki.

Kako do boljšega počutja?

04. 10. 2021 00.15

BLOG: Anoreksija, resna telesna in čustvena bolezen

26. 09. 2021 21.45

Anoreksija je motnja hranjenja, za katero je značilno moteno zaznavanje podobe in teže svojega telesa (dismorfija). Spremlja jo pretiran strah pred pridobivanjem telesne mase, zato si oseba s to motnjo kljub izredno nizki telesni teži skrajno omejuje vnos hrane oz. sama sebe strada. Omejevanje količine zaužite hrane lahko pogosto spremljata tudi čezmerna telesna vadba in uporaba odvajal ali diuretikov.

Stranski učinki po drugem odmerku cepiva so lahko izrazitejši, kar ni nujno slabost

12. 02. 2021 06.00

Neželeni učinki po cepljenju so po prejemu drugega odmerka lahko pogostejši in izrazitejši, poročajo osebe, ki so že prejele dva odmerka cepiva Comirnaty ali Moderne. A kot poudarjajo strokovnjaki, ti učinki niso razlog za skrb. Reakcija po drugem cepljenju je pričakovana, saj se imunski sistem burno odzove proti vsiljivcu (proteinu S) in sproži nastanek protiteles. NIJZ je do 7. februarja prejel skupno 1051 prijav neželenih učinkov, najpogosteje cepljeni poročajo o bolečini na mestu vboda.

Večina zaposlenih ne dela od doma, slabše finančno stanje gospodinjstev

20. 11. 2020 16.42

Raziskava, ki so jo opravili člani ekipe Covid-19 Sledilnika in Mladih zdravnikov Slovenije, skupaj s podjetjem Valicon, kaže, da bi kar četrtina tistih, ki so preteklih teden hodili v službo, lahko delala od doma. "S tem bi zmanjšali verjetnost za tvegane stike," opozarjajo raziskovalci. Anketa pa kaže tudi na porast deleža prebivalcev, ki poročajo o slabšem finančnem stanju in zmanjšanem obsegu potrošnje. Delež zaposlenih na čakanju je znova občutno višji - trenutno je delovno neaktiven vsak četrti zaposleni. Opazna je tudi rast deleža zaposlenih, ki so bolniško odsotni.

Zelenjava med mladostniki bolj priljubljena, pitje sladkih pijač močno upadlo

16. 07. 2020 10.50

Ugotovitve raziskave NIJZ med mladostniki kažejo, da se po letu 2010 nekoliko umirja trend naraščanja odstotka čezmerno hranjenih in debelih, vendar je ta v skupinah 13-letnih fantov in 15-letnih deklet še vedno neugoden. Skrb vzbujajoče je tudi, da je na različnih shujševalnih dietah kar dobra petina deklet, skoraj polovica 15-letnih fantov pa pije energijske pijače.

Mesec dni epidemije: na vidiku omilitve ukrepov, krajša karantena ob vstopu v državo

12. 04. 2020 07.48

V enem mesecu po razglasitvi epidemije covid-19 je pri nas število potrjenih primerov okužbe naraslo za več kot tisoč. V zadnjih dneh je trend naraščanja števila obolelih ugoden, zato se obetajo prve omilitve vladnih ukrepov. A pristojni poudarjajo, da razmere še niso stabilne in da socialni stiki še dolgo ne bodo takšni, kot smo jih vajeni. Medtem so karanteno za osebe, ki vstopajo v Slovenijo, s 14 skrajšali na sedem dni.

'V svobodo bomo morali stopati previdno.' Poletja v tujini letos najbrž ne bo

11. 04. 2020 09.23

Čeprav so velikonočni prazniki, še naprej veljajo vsi ukrepi, ki so bili sprejeti za zajezitev širjenja novega koronavirusa. V domu starejših v Ljutomeru so medtem potrdili okužbo z novim koronavirusom še pri enem oskrbovancu in treh zaposlenih. Vlada je odločila, da bodo osebe, ki bodo od nedelje prišle v Slovenijo, morale za sedem dni v karanteno na naslovu prebivanja ali nastanitve, nato se jih bo testiralo na novi koronavirus. Na NIJZ pa opozarjajo, kako pomembno je v tem času - kvalitetno spanje.

Sama si je povrnila zdravje, sedaj želi pomagati drugim

14. 03. 2020 12.23

Iza Logar si je, ko je naletela na zdravstvene težave, pomagala s spremembo prehrane in odpravljanjem negativnih učinkov stresa. Njena želja je svoje znanje in izkušnje deliti z drugimi, pri čemer poudarja, da v iskanju zdravega načina življenja premajhen pomen pripisujemo psihičnemu zdravju. In kako se bo spopadala s stresnimi situacijami v kuhinji MasterChef Slovenija?

WHO: Elektronska revolucija spodbudila mlade k temu, da več sedijo

22. 11. 2019 11.49

Štiri petine mladostnikov na svetu ni dovolj telesno dejavnih, kar gre v škodo njihovemu zdravju, je opozorila Svetovna zdravstvena organizacija. V prvem poročilu o globalnih trendih na področju telesne dejavnosti mladostnikov je še posebej opozorila na premajhno telesno dejavnost deklet.

BLOG: Katera živila so primerna za zdravje dojk?

27. 10. 2019 07.24

Oktober je mesec, ki je posvečen ozaveščanju o preventivi, kurativi ter psihološki podpori pri raku na dojkah. Skozi lastno izkušnjo sem doživel, da se je ljudem zelo težko začeti odrekati stvarem, ki sicer hranijo dušo, a kaj ko obenem lahko hranijo oziroma spodbujajo tudi razvoj bolezni.

Študija: Že kratkotrajna vadba spodbudi delovanje možganov

07. 07. 2019 13.26

Ameriški znanstveniki so ugotovili, da že kratkotrajna telesna aktivnost spodbudi delovanje možganov. Pri miših so namreč našli gen, ki poveča povezave med nevroni v predelu možganov, povezanim z učenjem in spominom.

Kosmati januar je dobil nadgradnjo: mavrične dlake

15. 01. 2019 07.47

Če ste mislili, da je že kosmati januar dovolj velik udarec, ste se motili – zadeve gredo lahko še dlje. Očitno so si dekleta rekla, da če si bodo januarja že pustile rasti dlake, se bodo tega lotile na zabaven način. In rodil se je nov trend – dlake v barvah samoroga.

BLOG: Hrana za možgane

09. 12. 2018 07.00

Da so možgani lahko učinkoviti, potrebujejo veliko energije, saj so ukazno središče našega telesa in imajo več potrebe po hranilih kot drugi telesni deli. Poskrbite predvsem za vnos tistih hranil, ki jih telo ne more proizvajati samo, vendar so nujno potrebna za delovanje možganov. Med njimi so najpomembnejši vitamini, minerali, oligoelementi in maščobne kisline.

Vse več nosečnic s sladkorno, si zdravstvo tako le polni blagajno?

04. 12. 2018 06.00

V letu 2017 se je moralo v diabetološki ambulanti zglasiti 1700 nosečnic, obravnava ene stane 85 evrov na mesec. Naši zdravniki so leta 2011 med prvimi v Evropi smernice za sladkorno bolezen v nosečnosti znižali na 5,1 milimola na liter na tešče. Zakaj je mejna vrednost postavljena tako nizko? S tem želimo spodbuditi k bolj zdravemu načinu življenja tudi na dolgi rok, odgovarjajo strokovnjaki.

BLOG: Nosečnice, ni vam treba 'jesti za dva'

30. 09. 2018 07.00

Nedvomno je vaše telo med nosečnostjo v izrednem stanju in dela na polno. Takrat je zdravo prehranjevanje še toliko bolj pomembno, saj se med nosečnostjo vaš dojenček v celoti prehranjuje skozi popkovino in ves čas ga je treba oskrbovati z vitalnimi hranilnimi snovmi. Od zdrave prehrane bosta imela korist tako mama kot otrok.

V nosečnosti ni varne alkoholne pijače

09. 09. 2018 07.30

V Sloveniji že peto leto zapored obeležujemo mednarodni dan ozaveščanja o posledicah izpostavljenosti otroka alkoholu pred rojstvom. Datum fetalnega alkoholnega sindroma simbolizira devet mesecev nosečnosti, saj ves čas nosečnosti obstaja tveganje za dosmrtne posledice zaradi izpostavljenosti alkoholu še nerojenega otroka.

Prazničnim dobrotam se je težko odreči, lahko pa smo zmerni

30. 03. 2018 06.23

Prehrana med prazniki ne vpliva pomembneje na povečanje telesne teže in nima drugih dolgoročnih posledic za zdravje. Večjo pozornost pri prehrani pa je treba nameniti bolnikom, ki se morajo držati predpisanega načina prehranjevanja, so pred velikonočnimi prazniki opozorili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje in pozvali k zmernosti pri mizi.

Pri uživanju arašidov, oreščkov, pistacij, suhega sadja … bodite pozorni na plesen in aflatoksine, ki so rakotvorni

08. 01. 2018 10.24

Pri uživanju živil, kot so arašidi, indijski oreščki, pistacije, lešniki, suho sadje … bodite pozorni na pojav plesni in tvorbo aflatoksinov, ki so med drugim tudi rakotvorni. Z aflatoksini onesnažene lupine oreščkov vidimo kot sive ali črne pege znotraj lupine. Tveganja za zdravje so povečana tudi pri dotiku s kožo in vdihavanju onesnaženega zraka pri delu s plesnimi okuženo hrano in krmo.

Tamara Š. Kramer: "Ženskam pomagam do bolj srečnega in polnega življenja"

30. 11. 2017 06.30

Podjetnica in športna navdušenka. Njene izkušnje so jo navdihnile, da ženskam, ki se spopadajo s podobnimi težavami, ponudi temeljit program osebne preobrazbe nuMe.

To se dogaja v vašem telesu, ko pojeste velik, sočen, masten hamburger

07. 10. 2016 06.30

Povečana telesna teža je le najbolj vidna posledica pretiranega uživanja hitre hrane. Ta v telesu sproža še številne druge, zdravju škodljive procese. Sicer pa se je začela jesen. Hladni meseci večino "obdarijo" z nekaj kilogrami več. Kako se temu izogniti in kdo običajno kopiči "zimske zaloge"?

5 razlogov, zakaj izgubljate lase

31. 03. 2016 06.30

Nepojasnjeno izpadanje las je lahko zaskrbljujoče in strašljivo. Dobra novica je, da vedno obstaja način, kako ustaviti izgubo.