tekstilna

Podjetje IKEA predstavlja novo izdajo ikonične STOCKHOLM kolekcije

08. 04. 2025 00.15

Ob praznovanju 40. obletnice svoje ikonične kolekcije podjetje IKEA predstavlja novo izdajo – STOCKHOLM 2025. Ta najnovejša in hkrati največja izdaja doslej prinaša 96 skrbno oblikovanih kosov, ki poudarjajo vrhunske materiale in izjemno skandinavsko obrtniško dovršenost. Med izstopajočimi kosi so prostorne zofe, elegantno leseno pohištvo, ročno tkane volnene preproge, čudoviti lestenci in ročno pihane steklene vaze – vse z jasno izraženo oblikovalsko filozofijo znamke.

'Še preden razumem jezik, v njem pojem'

14. 03. 2025 07.00

Razumete natakarja na hrvaški obali? Znate v Londonu vprašati za pot od podzemne železnice do hotela? Kako pa bi se na indonezijskem podeželju pozanimali, kdaj pripelje naslednji avtobus? Ali pa na ulicah Ria de Janeira vprašali, koliko je ura? Ramona Irgolič iz okolice Maribora je jezikovno suverena v vseh naštetih državah – in še mnogo več. Prepotovala je 80 držav, živela v desetih in je hiperpoliglotka.

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!

08. 03. 2025 17.09

Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

Tovarna leta je sevniško podjetje Siliko: Nagrada je spodbuda in obveza

11. 10. 2024 20.08

Podjetje Siliko s sedežem na Vrhniki je za svoj obrat v Sevnici prejelo naziv tovarna leta. Izdelujejo več kot dva tisoč različnih izdelkov za 25 kupcev, med katerimi so tudi avtomobilske korporacije BMW, Volkswagen in Mercedes. "Res je, da je v avtomobilski industriji kriza vse večja, a krize je treba obrniti v nove priložnosti," pravijo v podjetju z več kot 900 zaposlenimi.

V Alpini do konca leta brez službe 60 delavcev

24. 05. 2024 17.27

Da razmere v Alpini niso rožnate, kažejo načrti vodstva. Del proizvodnje bodo namreč preselili v Bosno in Hercegovino, v Žireh pa bi tako brez službe ostalo okoli 60 delavcev. Razlogi pa: slabi rezultati poslovanja, nizko število naročil in vse višji stroški.

Francoski poslanci soglasno nad hitro modo, pr(a)va tarča pa kitajski Shein

17. 03. 2024 11.56

Francoski poslanci so brez glasu proti potrdili zakon, ki bo proizvajalcem hitre mode naložil kazni za povzročeno okoljsko škodo, podobno, kot jih že poznajo v avtomobilski industriji. Z njim bodo tudi prepovedali oglaševanje, spodbujali pa bodo popravilo oblačil in njihovo ponovno uporabo. "Zelo hitra moda je ekološka katastrofa: gre za slabo narejena oblačila, ki jih množično kupujemo, redko nosimo in hitro zavržemo," je bil ob tem jasen francoski minister za ekološki prehod Christophe Béchu.

Slovenec, ki reklamacije zavrača kot po tekočem traku

28. 07. 2023 06.00

Bi bili jezni, če bi vam nekdo v uradnem pismu sporočil, da ne znate pravilno nositi čevljev ali da si ne znate pravilno zavezati vezalk? Marsikdo, ki bi želel reklamacijo, dobil pa takšen odgovor, bi bil verjetno precej razburjen. Hrvaški mediji tako poročajo o Slovencu, ki je "nočna mora" za njihove potrošnike. Zadevo smo preverili in ugotovili, da je tekstilni cenilec Jože Urankar dobro poznan tudi Slovencem, tako potrošnikom kot tudi Zvezi potrošnikov Slovenije, zanj pa je že slišal tudi inšpektorat. V stik smo stopili tudi z Vido Cankar, ki je poleg Urankarja edina sodna izvedenka za področje tekstila v državi.

Najnižja brezposelnost od osamosvojitve in največje zaposlovanje tujcev

27. 04. 2023 06.58

Slovenija se lahko pohvali z zgodovinsko najnižjo brezposelnostjo od osamosvojitve dalje. Konec marca je bilo brezposelnih samo 50.000 oseb. Zgodovinski pa so tudi premiki v strukturi zaposlovanja. Zaradi šibke demografske slike se pri zaposlovanju krepi pomen tujcev. Zvišala se je tudi povprečna plača, kar ekonomist Matej Lahovnik po eni strani ocenjuje kot dobro, po drugi pa pravi, da imajo nekatere dejavnosti tudi težave. "Ključno je, da se delavci prekvalificirajo v poklice, po katerih je največje povpraševanje," pravi in dodaja, da je vzpodbudno, da se tudi mladi odločajo za študij v takšnih poklicih.

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?

05. 07. 2022 06.00

Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

Šrilanka zaradi hudega pomanjkanja ustavila prodajo bencina in dizla

28. 06. 2022 16.36

Šrilanka, ki se je znašla sredi najhujše gospodarske krize v zadnjih desetletjih, je ustavila prodajo bencina in dizelskega goriva za zasebna vozila. Gorivo bo na voljo le za nujne storitve, ukrep pa bo veljal dva tedna. Šole v urbanih območjih so zaprle svoja vrata, oblasti pa so prebivalcem naročile, naj delajo od doma.

Adijo zalivalka

23. 05. 2022 06.00

Vrtne cevi priskočijo na pomoč

Svetovna prvaka na naravoslovnem tekmovanju

17. 05. 2022 11.29

Za oddajo Preverjeno sta govorila dijaka Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer, Tamara Kolerič in Domen Bogdan, ki sta za odmevno raziskovalno nalogo prejela zlato medaljo in dosegla prvo mesto na mednarodnem naravoslovnem tekmovanju.

Pogoja PCT nočejo več niti frizerji, čevljarji, cvetličarji

16. 02. 2022 15.24

Obrtna zbornica Slovenije zahteva odpravo pogoja PCT "za vse storitvene dejavnosti, in sicer kozmetične, frizerske in podobne storitve, gostinsko dejavnost, čevljarsko, tekstilno, fotografsko dejavnost, kemične čistilnice, pralnice, avtopralnice, fotokopirnice, rokodelsko dejavnost, zlatarje, steklarje, cvetličarje, prometno dejavnost, še posebej prevoz potnikov, avtoserviserje, slikopleskarje, gradbince, inštalaterje, kleparje, krovce in ostale". Pri tokratnem sproščanju ukrepov so jih namreč zaobšli.

Kako dolgo bo Kitajska še vir poceni izdelkov?

07. 10. 2021 19.52

Da bi privarčevali v vašem družinskem proračunu, številni naročate izdelke iz Kitajske, ki so praviloma cenejši. Tudi božično-novoletna darila in okraski so med priljubljenimi naročili, a če jih naročate zdaj, je velika verjetnost, da jih ne boste prejeli pravočasno. Ladijski zabojniki so prezasedeni in če so podjetja prej dobila svoje blago v mesecu ali dveh, zdaj čakajo tudi več kot pol leta. Nekaterim podjetjem nevšečnosti povzročajo izpadi elektrike, ki so posledica zelene zaveze Kitajske v boju proti podnebnim spremembam. Ali bomo na Kitajsko tudi v prihodnosti lahko računali kot na vir poceni izdelkov in delovne sile?

Prekvalifikacija iz človeka

04. 07. 2021 07.16

Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

'Zbogom, ti samotna velika hiša, mrtvašnica živih, zavetišče umirajočih'

05. 04. 2021 19.45

Nekdanja tovarna sladkorja oziroma "Cukrarna" v Ljubljani bo kmalu zaživela svoje novo poglavje. Po desetletjih propadanja se bodo namreč dela na 200 let starem objektu predvidoma zaključila že v začetku maja. Če ne bo zapletov s pandemijo, pa nameravajo prve dogodke v novi Galeriji Cukrarna organizirati že konec septembra.

'Kriza je zdravstvena in ekonomska, pri ukrepih so nujni kompromisi'

10. 11. 2020 14.21

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je povedal, da je ta kriza zdravstvena in ekonomska. Zato je pri sprejemanju ukrepov po njegovem mnenju nujno iskanje kompromisov. Državne pomoči so za zdaj sicer ubranile delovna mesta, a številna podjetja so na robu, opozarja. Medtem so v Obrtno-podjetniški zbornici vlado pozvali, naj omogoči ponovno odprtje nekaterih dejavnosti, ter opozorili na stiske obrtnikov in opravljanje dejavnosti na črno.

Moda na tnalu epidemije: lahko koronavirus ogrozi tudi za planet škodljivo hitro modo?

19. 05. 2020 18.53

Ste v času zaprtja trgovskih centrov kupili kakšno res nujno potrebno oblačilo preko spleta? Najbolj popularni tokrat seveda niso bili modni kosi, ampak udobna trenirka za na kavč in domači copati. Ta dva artikla sta se v času korona krize najbolj prodajala. A hud udarec je ob epidemiji doživela tudi tekstilna industrija. Tovarne v Aziji in Južni oziroma Srednji Ameriki, od koder prihajajo poceni oblačila v Evropo, so zaprle svoja vrata. Naročil seveda ni bilo, saj so bile v Evropi trgovine večinoma zaprte.

Maske: kirurške, iz blaga, pralne, doma narejene. Koliko zaščite sploh nudijo?

24. 03. 2020 10.20

Ustrezne zaščitne opreme - predvsem mask - po večini še vedno primanjkuje. Pred dnevi so jih tako že začele same izdelovati šivilje naše največje bolnišnice, celjski Prevent Deloza in nedavno Boxmark iz Kidričevega. Pa tudi številni posamezniki. A strokovnjaki opozarjajo: doma zašite maske niso učinkovite. Tudi Mladi zdravniki Slovenije se s tem strinjajo, a dodajajo: maska iz blaga je še vedno boljša kot odsotnost vsake zaščite.

ZDA uvedle nove sankcije proti Iranu: 'Iranski režim bomo prikrajšali za več milijard'

10. 01. 2020 17.43

ZDA so uvedle nove sankcije proti Iranu. Sankcije bodo usmerjene proti visokim iranskim vladnim uradnikom in proti ključnim sektorjem iranskega gospodarstva.

Trgovina brez plastične embalaže, izdelki brez testiranja na živalih, brez usnja in GSO

27. 11. 2019 17.03

Ljubljana je bogatejša za trgovino Natura, ki deluje pod blagovno znamko Kupujem odgovorno. Trgovina je nastala na pobudo Združenja socialna ekonomija Slovenije in je okolju prijazna. "Ne dajemo vrečk, ne ustvarjamo odpadkov, hkrati pa nagovarjamo ljudi, da počnejo enako," je dejal Miro Mihec iz združenja.

Kje končajo vaša oblačila?

16. 11. 2019 07.00

Za izdelavo ene majice je potrebnih približno 2200 litrov vode. Tekstilna industrija je druga največja onesnaževalka na svetu, takoj za naftno industrijo. Odgovorna je za 20 odstotkov odpadnih voda in 10 odstotkov izpustov toplogrednih plinov, opozarjajo okoljevarstveniki.

'Tako se je 94-letna zgodba o Muri zaključila'

30. 07. 2019 15.29

Nekaj manj kot 200 zaposlenih v družbi Arum, ki je nastala na pogorišču nekoč tekstilnega velikana Mure in je ta mesec pristala v stečaju, je po opravljenih zadnjih delih opoldne še zadnjič zapustilo svoja delovna mesta. Stečajni upravitelj in sindikalistka menita, da je s tem konec tekstilne industrije na tej lokaciji.

Delavci Aruma prejeli odpovedi: 'Žal se moramo posloviti od te firme'

15. 07. 2019 15.43

Stečajni upravitelj Igor Bončina je danes 243 delavcem družbe Arum izročil odpovedi iz poslovnega razloga. Do konca odpovednega roka, ki se izteče konec meseca, bodo delavci, ki so bili na čakanju, opravili preostale naloge.

Izkoriščanje delavcev, ki so izdelovali 'dobrodelne majice'

03. 03. 2019 10.57

Dobrodelne majice z napisom "moč ženskam", ki so jih prodajali v Veliki Britaniji, so izdelovali v tovarni v Bangladešu, kjer so odpustili več kot 100 delavcev, ko so ti protestirali proti mizernim plačam. Celotno afero zdaj preiskuje fundacija za pravično ravnanje v tekstilni industriji.

Prevladujeta tekstilna industrija in razvoj malega gospodarstva

26. 11. 2018 18.27

Mengeš leži v podalpski ravnini Kamniških Alp. V preteklosti se je ponašal s slamnikarsko industrijo in industrijo glasbil, trenutno pa napredujeta tekstilna industrija in razvoj malega gospodarstva. Polovico naselja prekriva hribovje, drugi del pa ravnina. Občina je nastala v bližini stare rimske ceste Emona–Celeia. Poseljena je že od prazgodovine, na kar kažejo številne najdbe iz časa Rimljanov.

5. decembra bodo na shodu zahtevali višje plače

21. 11. 2018 13.15

ZSSS in Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam 5. decembra v Ljubljani organizirata protestni shod za višje plače. Kot je pojasnila predsednica ZSSS Lidija Jerkič, med svojim članstvom že nekaj časa opažajo nezadovoljstvo s plačami. V Združenju delodajalcev Slovenije pa odgovarjajo, da so plače v gospodarstvu vsa leta rasle, tudi v času najhujše krize.

Nekoč znana po tekstilni industriji, sedaj po hmeljarstvu in čebelarstvu

08. 10. 2018 17.28

Občina Prebold se lokalno imenuje tudi Šempável. Ta beseda se je razvila iz Šent Pavel. Občina je bila nekoč znana po močni tekstilni industriji, danes pa predvsem po hmeljarstvu in čebelarstvu. Po površini kar dve tretjini občine pripadata hribovitemu svetu, kjer se je ohranila nedotaknjena narava. Eden najbolj znanih Preboldčanov je Anton Schwab, zdravnik, skladatelj in šahist.

'Gospodarski oskarji' v roke devetim gospodarstvenikom

26. 03. 2018 18.06

V Cankarjevem domu v Ljubljani so slovesno podelili nagrade Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke. Letos jih je prejelo devet gospodarstvenikov iz šestih slovenskih regij in osmih gospodarskih panog. "Gre za resnično uspešna podjetja, ki odstopajo od slovenskega povprečja," je dejal predsednik Komisije za nagrade GZS Janez Škrabec.

Ministrica in socialni partnerji brez soglasja glede minimalne plače

19. 01. 2018 06.45

Socialni partnerji na seji ESS niso našli soglasja o predlogu za 4,7-odstotno zvišanje minimalne plače, ki ga je pripravila ministrica za delo Anja Kopač Mrak. So pa sprejeli sklep, da bodo do torka skušali oblikovati skupni dogovor o višini dviga. Ministrica je napovedala, da bo morebiten predlog spoštovala.