tehniški

Kakšno zgodbo bi zapisali v knjigo, če bi videli le njeno platnico?
21. 06. 2024 19.26In kako kreativno bi bilo vaše pokrivalo, če bi ga morali za glasbeni festival izdelati sami? V mednarodni raziskavi so ocenjevali raven ustvarjalnega mišljenja pri 15-letnikih. In rezultati? Naši mladostniki niso dosegli povprečja, temeljne ravni ne dosega dobra četrtina dijakov. Na vrhu lestvice slavi Singapur, med evropskimi državami pa Estonija, Finska in Danska. Pa je v našem učnem načrtu sploh prostor za pristop, ki spodbuja kreativno mišljenje? Seveda, pravita dva nagrajena učitelja – Nermin Bajramović s hrastniške osnovne šole in Uroš Ocepek, profesor na trboveljski srednji šoli. Drugačen pristop zahteva dodaten čas, a prižiga iskrice v očeh otrok, se strinjata pedagoga.

Digitalne spretnosti slovenskih mladostnikov pod evropskih povprečjem
18. 05. 2024 16.46Svetovni dan telekomunikacij in informacijske družbe je letos potekal v znamenju inovacij za trajnostni razvoj, kamor spada tudi digitalna pismenost in potreba po po pravočasni uvedbi obveznega predmeta digitalni jezik v šolski sistem. Raziskave kažejo, da mladi iz Slovenije po razvitosti digitalnih kompetenc zaostajajo za vrstniki iz drugih držav EU, ki so že uvedle tak obvezen predmet v osnovne in srednje šole.

Znamenita 'stoenka' svoj zadnji dom našla v Tehniškem muzeju
02. 03. 2024 20.07Gotovo se vsi spomnimo znamenitega avtomobila "stoenka"? V Tehniškem muzeju Slovenije, ki obeležuje sedemdesetletnico odprtja prve muzejske zbirke za javnost, je bilo moč videti Zastavo 101 GTL 55 iz leta 1986. Ta je trenutno registrirana kot starodobnik in je občasno še v uporabi, a je zdaj svoj zadnji dom našla prav v muzeju.

Učitelja, ki se je stepel z dijakom, ne bodo odpustili. Učenci dobili ukor
04. 01. 2024 11.34Učitelj, ki se je decembra na zagrebški poklicni šoli fizično znesel nad dijakom, ne bo odpuščen. Svet šole namreč ni podal soglasja k njegovi razrešitvi. Profesorja so sicer po objavi posnetka pridržali, a so ga pozneje izpustili. "Če so pridržali njega, bi morali pridržati tudi napadalca," meni odvetnik učitelja. Štirje učenci so medtem dobili ukor, dva celo ukor pred izključitvijo.

Učitelj na eni od hrvaških šol fizično napadel dijaka
21. 12. 2023 09.03Hrvaško pretresa škandal. Po družbenih omrežjih je zakrožil videoposnetek z ene izmed srednjih šol v Zagrebu, kjer sta se fizično spopadla učitelj in dijak. Primer dolgoletnega učitelja, ki se je znašel v težki življenjski situaciji in je napadel jezikavega dijaka, medtem ko je del razreda navijal in dogodek snemal z mobilnimi telefoni, je šokiral tudi najbolj izkušene pedagoge in odprl vrsto vprašanj.

V šolah je preveč učenja na pamet
25. 10. 2023 07.51Kako je s plačami učiteljev, zaradi katerih bo danes popoldne pred vlado protestni shod učiteljev, ali res zaslužijo tako slabo in koliko v resnici delajo? Kako je z nasiljem v šolah, zadnji primer se je zgodil na kranjski osnovni šoli, kjer naj bi učitelj s svinčnikom zbodel učenca, in še o marsičem drugem, tudi o učenju na pamet, smo se v Popkastu pogovarjali z učiteljem Urošem Ocepkom, kandidatom za najboljšega učitelja sveta.

Trboveljčan med finalisti: Počnem, kar si želim, da bi počeli moji profesorji
14. 10. 2023 09.49Uroš Ocepek se je uvrstil v ožji izbor tekmovanja za najboljšega učitelja na svetu. Zanimalo nas je, kako je sedeti v njegovi učilnici, zato smo se odpravili na Srednjo tehniško in poklicno šolo Trbovlje. In ni nas pustil ravnodušnih. Po pogovoru z nekaj dijaki in ravnateljico smo lahko hitro ugotovili, da je veliko več kot le učitelj. Zakaj so njegove ure tako zanimive, kako z dijaki odkrivajo virtualno resničnost in umetno inteligenco, kaj bi storil z milijonom dolarjev, ki ga bo dobil, če bo izbran za najboljšega učitelja na svetu in zakaj je k pouku prišel oblečen v Pikačuja?

Podatki ministrstva: vpis bo omejen na 70 srednjih šolah
23. 05. 2023 10.22Znane so informacije o stanju prijav v srednje šole za šolsko leto 2023/2024. Kot kaže, se tudi letos omejitvam vpisa ni bilo mogoče izogniti. Vpis bo omejen na 70 šolah, lansko leto je bil omejen na 51 šolah. "Kljub daljšemu seznamu šol z omejitvami, pa večina nima posebnih presežkov prijavljenih," pojasnjujejo na ministrstvu za šolstvo in dodajajo, da je na večino šol in programov prijavljenih med dve in pet oseb preveč.

Učitelj, oblečen v Pikačuja
20. 12. 2022 11.41Nekoč je zaradi stave prišel v šolo kot Pikaču, v znak solidarnosti so se njegovi dijaki oblekli v rumeno. Vrata njegovega kabineta so odprta vsem, je zaupnik tudi v ljubezenskih težavah dijakov. A kot profesor računalništva na Srednji tehniški in poklicni šoli Trbovlje slovi tudi kot zelo zahteven. Njegovi dijaki pobirajo nagrade za inovacije na področju umetne inteligence. Uroš Ocepek, kandidat za najboljšega učitelja na svetu, vsekakor izstopa.

'Neredi so delo Amerike, sionističnega režima in njihovih plačancev'
04. 10. 2022 18.34Iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamanej je v svojem prvem javnem komentarju o nemirih dejal, da so nemire povzročili ZDA, Izrael in njihovi agenti. Protesti so največji izziv za njegovo vladavino v zadnjem desetletju, varnostne sile pa je pozval, naj bodo pripravljene na nove proteste. Vrhovni voditelj je izjave podal dan po tem, ko so varnostne sile nasilno zatrle protest študentov na prestižni iranski univerzi. Študenti so ob tem napovedali, da se ne bodo vrnili k pouku, dokler njihovi sošolci ne bodo izpuščeni, univerza pa je pouk prenesla na splet. ZDA so ob tem izjavile, da so zgrožene nad nasilnim odzivom na proteste.

Protestniki na kampusu v Teheranu bežijo pred streli varnostnih sil
03. 10. 2022 08.01V Iranu se nadaljujejo protesti, ki so izbruhnili po smrti 22-letne Mahse Amini. Po najnovejših podatkih so doslej terjali že 92 življenj, po nedeljskih spopadih med študenti in policijo pa so prekinili predavanja v živo na največji iranski univerzi. Po poročilih naj bi bilo veliko število študentov univerze Šarif v Teheranu ujetih na parkirišču kampusa. Na družbenih medijih lahko vidimo tudi posnetke, na katerih študenti bežijo pred pripadniki varnostnih sil, ob čemer je prišlo tudi do streljanja. Iranski vrhovni voditelj Ali Hamenej je za proteste obtožil ZDA in Izrael.

Zakaj je na Dunaju neprofitno stanovanje v soseskah s šolami, jezeri, bazeni dostopno večini?
27. 08. 2022 07.00Moderne, urejene in zelene soseske, novi in/ali energetsko varčni stanovanjski objekti, plavalni bazeni na strehah, teniška igrišča, v bližini vsa potrebna infrastruktura, povprečna najemnina stanovanja pa od 8 do 9 evrov na kvadratni meter na mesec. Za petdeset kvadratnih metrov veliko stanovanje torej manj kot 500 evrov na mesec. Skupaj s stroški. In to v mestu, kjer ljudje v povprečju na mesec zaslužijo okrog 2.500 evrov – neto. Vam je že jasno, da ne govorimo o Ljubljani, kajne?

Na šoli v Trbovljah ugotavljajo škodo na strehi, ki jo je poškodoval veter
18. 02. 2022 09.29Na Srednji tehniški in poklicni šoli Trbovlje, na kateri je močan veter v četrtek razkril streho, ugotavljajo nastalo škodo. Kot so povedali na šoli, so tudi v fazi ugotavljanja varnosti. Naslednji teden so šolske počitnice, ob ponovnem začetku pouka naj bi bila poškodovana streha že sanirana.

40 odstotkov oblačil, ki jih kupimo, oblečemo le enkrat ali nobenkrat
16. 10. 2021 10.28Ob tem podatku nas tudi ne preseneča, da vsak Slovenec v povprečju na leto odvrže kar 12,3 kilograma oblačil. To so najbolj vidne posledice hitre mode, ki se spreminja tedensko z novo kolekcijo, kar je past predvsem za mlade, ki želijo biti v trendu, da so sprejeti med vrstniki. A kulisa tega blišča je temačna. Podplačani delavci, ki šivajo in bivajo v nečloveških razmerah, umirajo na poljih zaradi bolezni, ki jih povzročajo pesticidi. Tu je še katastrofalen vpliv na okolje. Ne le gore oblačil, ki jih komunalna podjetja nimajo več kam odlagati, tudi izredno strupena pridelava in obdelava bombaža – neobdelan bombaž se razkraja šest mesecev, obdelan pa kar 500 let. Je rešitev v trajnostni modi?

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?
10. 05. 2021 07.05Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Kako tehnika z najbolj vsakdanjimi izumi spreminja svet?
15. 04. 2021 19.05Tehniški muzej v Bistri prihodnost pomaga graditi že 70 let. Toliko časa že navdušuje mlade nad tehniko in kaže, kakšen napredek lahko družba doseže, če da prostor inovacijam. Prav vsak eksponat v njem pripoveduje zgodbo o tem.

V Murski Soboti prijeli moškega, ki je osumljen treh požigov
13. 04. 2021 12.56V bližini murskosoboške mestne tržnice je prišlo do manjšega požara, ki se je nato razširil tudi na večnamensko stavbo. Policisti so nato nedaleč stran prijeli 32-letnika, za katerega sumijo, da je v podhodu stavbe na mestni tržnici naklepno zakuril smeti. Z nadaljnjim zbiranjem informacij pa so policisti ugotovili, da bi lahko bil osumljenec kriv za še dva druga požara.

Je v Murski Soboti na delu požigalec? Zabeležili že pet požarov
24. 03. 2021 19.58Varnostne kamere, nameščene ob Srednji poklicni in tehniški šoli, so ga ujele, kako se je s kolesom pripeljal na parkirišče šole. Najprej se je razgledal, nato pa kanister z vnetljivo snovjo odvrgel v keson. Ta je zagorel, čez dva dni je to ponovil, v drugo je škoda precejšnja. Zabojniki so bili postavljeni tik ob elektro omarici, ogenj se je tako razširil nanjo. Polovica šole je zato ostala brez elektrike. Uničena je napeljava, dijaki bodo posledično še lep čas, dokler vsega ne sanirajo, brez praktičnega pouka.

Na Alma Mater Europaea z evropsko komisarko Mariyo Gabriel do rešitev izzivov šolanja na daljavo
09. 03. 2021 12.33Na dogodku, kjer bo sodelovalo več kot 500 udeležencev iz 30 držav, bodo nastopili številni svetovno znani akademiki in strokovnjaki, med njimi tudi evropska komisarka za izobraževanje, kulturo, mladino in šport Mariya Gabriel in svetovno znani ekonomist Jeffrey Sachs.

Junaki 3. nadstropja z veliko začetnico: pripnite si zlato pentljo
15. 02. 2021 08.31V Sloveniji vsako leto za rakom zboli 70 do 80 otrok. Ti otroci se pogumno spopadajo z vsemi težavami, ki jih prineseta bolezen in zahtevno zdravljenje, zato so to Junaki 3. nadstropja z veliko začetnico. Simbol boja proti otroškemu raku je zlata pentlja, zato bodo nekatera mesta v znak podpore pomembne zgradbe osvetlila z zlato barvo.

110 let od tragične smrti slovenskega pionirja letalstva
09. 01. 2021 14.419. januarja 1911 se je mlad 25-letni Edvard Rusjan med drznim letu ponesrečil v Beogradu. Njegova bogata zapuščina je navdušila številne letalce, spominjamo pa se ga še več kot stoletje po njegovi smrti. Da gre za res velikega pionirja letenja, pove to, da je bilo v času prvih poletov le nekaj ljudi, ki so z letalom poleteli v zrak, Edvard Rusjan pa je bil eden izmed njih.

Inženirka leta postala razvijalka opreme za protonsko terapijo, ki uspešno zdravi raka
07. 01. 2021 19.01"Postala sem zgolj predsednica razreda imenitnih žensk, še nikoli nisem bila v tako dobri družbi, kot sem med letošnjimi nominirankami," je ob prejemu nagrade povedala nova inženirka leta 2020, Jasna Hengović. Med 53 inženirkami, ki med drugim varijo pivo, ustvarjajo e-mobilnost in spravljajo zločince za zapahe, je nova prejemnica laskavega naziva postala razvijalka programske opreme za protonsko terapijo, ki pomaga pri zdravljenju raka. Nova inženirka leta ob tem izjemnem dosežku vsem dekletom, ki se odločajo za tehniški poklic, svetuje: ne bojte se in sledite svojim sanjam, ker se bo obrestovalo.

Umrl je izumitelj Peter Florjančič
14. 11. 2020 14.42V 102. letu starosti je danes ponoči umrl slovenski izumitelj Peter Florjančič. Florjančič je patentiral približno 400 izumov, do faze proizvodnje jih je prišlo 43. Med njimi so okvirčki za diapozitive, razpršilec za parfum in stroj za brizganje plastike.

Upravno sodišče preklicalo imenovanje direktorice Tehniškega muzeja Slovenije
11. 02. 2020 15.49Zapletlo se je pri imenovanju nove direktorice Tehniškega muzeja Slovenije. Potem ko je dosedanji direktorici Nataliji Polenec potekel mandat, je ministrstvo za kulturo na to mesto imenovalo prevajalko Barbaro Juršič, ki pa nima znanja z muzejskega in tehniškega področja, kar je zahteval razpis. Polenčeva je zato sprožila upravni spor in bo do pravnomočne odločitve sodišča še naprej opravljala naloge direktorice.

Osnovnošolci navdušeni nad obrtnimi poklici
17. 01. 2020 18.46Na največji mariborski osnovni šoli so otroci zidali, kuhali, izdelovali so celo radiatorje za kopalnico. Zanje so pripravili Tehniški dan, na katerem so jim predstavili različne poklice, še posebej tiste, za katere je med otroci manj zanimanja, so pa na trgu zelo iskani. Sodeč po navdušenju učencev, se za prihodnost teh poklicev ni bati.

Na Biotehniški fakulteti vre, sestanek o mobingu, izkoriščanju bo 8. novembra
23. 10. 2019 04.24Mobing, posmeh, prikrivanje, odhajanje zaposlenih, dogovorjene zaposlitve, izkoriščanje, izplačevanje neupravičenih dodatkov, to so ključni očitki vodstvu Biotehniške fakultete. Plaz obtožb se je vsul po včerajšnjem članku in izpovedi nekdanjega zaposlenega o mobingu in izkoriščanju na fakulteti. Dekan prof. dr. Emil Erjavec: "Sem globoko pretresen, ker kolegi in kolegice niso izkoristili drugih možnost in si za način obveščanja izbrali komunikacijo prek medijev."

Korak, ki je spremenil zgodovino človeštva
20. 07. 2019 07.00Pred natančno 50 leti so po vsem svetu zadonele besede Neila Armstronga: "To je majhen korak za človeka, a velik skok za človeštvo." Osem let po napovedih ameriškega predsednika Kennedyja je kot prvi človek stopil na Luno. S profesorico astronomije smo se pogovarjali, kaj je podvig pomenil za tisti čas, kaj pomeni danes. Tehniški muzej Slovenije, ki je ob obletnici pripravil razstavo, pa se ga loteva predvsem z domačega zornega kota.

Pred 135 leti je prva zasijala v Mariboru
04. 04. 2018 10.45Prva električna luč v Sloveniji je pred 135 leti zagorela v Mariboru, in to le štiri leta zatem, ko je T. A. Edison izdelal prvo električno žarnico na ogleno nitko. Mesec za tem smo v Sloveniji dobili prvo hidroelektrarno v zdravilišču v Laškem, naslednje leto pa je stalna napeljava razsvetlila Postojnsko jamo.

Ko Primož Trubar postane slovenski Superman
02. 03. 2018 17.59V Tehniškem muzeju Slovenije so odprli razstavo Znanje brez meja, na kateri so v ospredju slovenski super junaki, ki so s svojim znanjem in izumi spreminjali svet. Primož Trubar, Herman Potočnik Noordung, Sunita Williams in France Rode se tako lahko postavijo ob bok Spidermanu, Supermanu in Batmanu.

Vučić nam hoče vzeti Titove avtomobile in njegovo nekdanjo rezidenco
28. 10. 2016 18.30Srbski premier bi Sloveniji vzel BMW-je, Cadillace, Rolls Royse ... Skupaj kar 17 luksuznih vozil, ki so nekoč pripadala Josipu Brozu Titu. Čeprav je bil sporazum o vprašanjih nasledstva podpisan že pred 15 leti, tega nikoli nismo dokončno rešili. Starodobniki pa že 30 let privabljajo obiskovalce v Tehniški muzej Bistra.