tehnični zakon

Kakšna bo usoda uradnega lista?

11. 02. 2025 14.05

V uredništvo smo prejeli dopis, v katerem avtorji opozarjajo, da namerava vlada ukiniti Javno podjetje Uradni list Republike Slovenije. Ob tem izražajo skrb, da bi prenos funkcij, ki jih opravlja, na drug subjekt odprlo vrata resnim tveganjem, na primer političnim ali interesnim pritiskom. V službi vlade za zakonodajo zagotavljajo, da podjetja ne ukinjajo, ob tem pa pojasnjujejo, da so oni sami po zakonu iz leta 1996 izdajatelj uradnega lista, medtem ko je javno podjetje zgolj založnik.

Polovica dijaških domov brez alarmov, inšpektorat v izredni nadzor

30. 01. 2025 14.25

Stavba dijaškega doma na Poljanski nima ne alarma ne požarnih stopnic. In ni edina. 17 dijaških domov v Sloveniji, torej kar polovica od 34, nima alarmov oz. tehnične opreme, ki je po veljavni zakonodaji sicer ni nujno imeti. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je napovedal pobudo za spremembo zakonodaje na tem področju.

Nova shema kakovosti živil in strožje kazni za zavajanje potrošnikov

29. 01. 2025 19.25

Kmetijsko ministrstvo je v javno obravnavo poslalo več predlogov zakonov, katerih skupni imenovalec je varna hrana. Medtem ko predloga zakona o hrani in varni hrani prinašata večjo preglednost, prvi uvaja tudi ukrepe za zmanjšanje izgub hrane in novo shemo kakovosti, pa gre pri zakonu o zdravju živali predvsem za prenos evropske zakonodaje.

Javna agencija Spirit pri pomoči gospodarstvu v energetski krizi neučinkovita

26. 11. 2024 10.26

Javna agencija Spirit Slovenija pri tehnični vzpostavitvi in organizaciji posredovanja podatkov za izvedbo nadzorov nad višino prejetih pomoči gospodarstvu zaradi visokih cen energentov ni bila učinkovita, v reviziji ugotavlja računsko sodišče. Agenciji je podalo priporočila za izboljšanje poslovanja.

Jutro med kupi gum

15. 11. 2024 08.00

Hladen piš jutranjega novembrskega zraka je zavel izpod dvižnih vrat, skozi katera je v servisno delavnico iz skladišča s polnim vozičkom pnevmatik prišel Sašo. Ura je komajda odbila sedmo, srebrni peugeot pa je že na dvigalki. Je prvi izmed približno 80 avtomobilov, ki se bodo do večera zvrstili v visoko v zraku, da bi se lahko pravočasno preobuli in tako ujeli zakonski rok.

'Nesmiselno se nam je zdelo vztrajati pri referendumu, ki ga nismo predlagali'

22. 10. 2024 06.09

Popoln preobrat glede referenduma o gradnji Jek 2, 24. novembra ga ne bo. Iz Gibanja Svoboda so namreč sporočili, da podpirajo pobudo opozicijske SDS, da se referendum prekliče. Kot so dejali v največji opozicijski stranki, preklic predlagajo, ker bi v danih razmerah imelo odločanje na referendumu dolgoročne negativne posledice za državo in ljudi, povzročilo pa bi tudi veliko škodo. Menijo namreč, da sta politično delovanje v zvezi s tem projektom in verodostojnost pred začetkom uradne kampanje glede posvetovalnega referenduma močno omajana. Zakaj takšno mnenje v SDS, ki je sicer prva že januarja predlagala referendum? Ali umik pomeni, da referenduma o gradnji Jek 2 v mandatu Golobove vlade ne bo? Ga bomo sploh gradili?

'Nimamo čarobne paličice, a nikogar ne bomo pustili na cedilu'

30. 07. 2024 10.00

Odločitev o tem, kateri od 343 objektov s seznama za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti bodo na njem ostali, naj bi bila znana do konca meseca, je dejal vodja vladne službe za obnovo po poplavah Boštjan Šefic. Ljudi je pozval, naj jim ne bo nerodno poiskati pomoč. Nimamo čarobne paličice, a nikogar ne bomo pustili na cedilu, je dejal.

Posodobitev zakona o letalstvu: s sodobnim pristopom do večje varnosti

13. 06. 2024 16.14

Vlada je potrdila predlog novega zakona o letalstvu, ki bo sedanjega predvidoma nadgradil tako, da bo civilno letalstvo prilagojeno sodobnim pristopom pri zagotavljanju letalske varnosti, tehnologiji, sistemom in postopkom v civilnem letalstvu. Hkrati bo vsebinsko širši, saj bo urejal tudi vojaško in policijsko letalstvo.

Zmanjšanje strahu pred bolečim umiranjem: le redki deležni paliativne oskrbe

24. 05. 2024 18.24

Referendumsko vprašanje o prostovoljnem končanju življenja daje parlamentu vnaprejšnje soglasje, da po politični presoji uredi zakon, javnosti pa odreka možnost, da bi odločala vsebinsko. Tako meni Komisija za medicinsko etiko, ki poudarja pomen dolgotrajne in paliativne oskrbe, ki bi zmanjšala strah bolnikov pred bolečim umiranjem in občutkom, da bodo v najtežjih trenutkih breme svojcem ali osamljeni. Gre namreč za celostno obravnavo neozdravljivo bolnih, ki poleg lajšanja bolečin skrbi še za njihovo socialno, psihološko in duhovno stisko, podporo nudi tudi najbližjim. A je zdravstveni kader o tem premalo izobražen, postelj za paliativno oskrbo je le za vzorec, specializirani paliativni timi so podhranjeni.

Se vse črnograditelje preganja enako?

15. 05. 2024 06.23

Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Oddajanje stanovanja prek Airbnb največ 30 dni na leto

13. 05. 2024 12.14

V skladu s predlogom novega zakona o gostinstvu bi lahko lastniki svoje nepremičnine na platformah, kot sta Booking in Airbnb, kratkoročno oddajali največ 30 dni na leto. Vlada ob tem občinam daje možnost, da te omejitve omilijo, če je to smiselno. V primeru, da se stanovanje s spremembo namembnosti spremeni v poslovni prostor, oddajanje časovno ni omejeno.

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?

03. 01. 2024 06.00

Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Odkrili obeležje izbrisanim kot opozorilo na nezakonit izbris

24. 10. 2023 06.31

Na dvorišču nekdanje tovarne Rog v Ljubljani, v Parku izbrisanih, so odkrili obeležje izbrisanim, ki bo opominjalo na trpljenje, ki so ga prestali. Obeležje naj bo v spomin in opomin na izbris, eno hujših in množičnih kršitev človekovih pravic v samostojni Sloveniji, ob tem pa naj preprečuje, da bi se kaj takega lahko ponovilo, so ob odprtju poudarili govorci.

Kaninska žičnica pozimi ne bo obratovala, sledi lahko tudi zaprtje smučišča

21. 10. 2023 09.18

Krožnokabinska žičnica Kanin v prihajajoči smučarski sezoni ne bo obratovala. Do takrat namreč ne more pridobiti uporabnega dovoljenja, so izvedeli navzoči na petkovi seji bovškega občinskega sveta. Zdaj bo občina preverila možnost obratovanja smučišča z dostopom preko italijanske strani, sicer lahko sledi le zaprtje celotnega Kanina.

Bratuškova dvomi o tem, da bi Kanin rešili s posebnim zakonom

17. 10. 2023 20.16

Preden bo padla kakršna koli odločitev o obstanku Kanina, mora upravljavec zagotoviti, da bo žičnica sploh obratovala, je v Novi Gorici povedala ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek. Ob tem je izrazila dvom, da bi smučišče lahko rešili s posebnim zakonom o Kaninu.

Žičnica na Kanin ostaja v mirovanju

13. 10. 2023 16.35

Žičnica na Kanin očitno ostaja v mirovanju. Zavod za gradbeništvo je izdal mnenje, da ne ustreza pogojem za obratovanje. Zavod je sicer tehnični pregled prekinil, saj za nadaljevanje potrebuje več dokumentov proizvajalca. Kanin naj ob tem ne bi mogel več računati na poseben zakon za prenovo.

Kanin še vedno z začasno prepovedjo obratovanja, usoda prenove še ni znana

06. 10. 2023 16.59

Začasna prepoved obratovanja kaninske krožno-kabinske žičnice, ki jo je prejšnji petek izdal inšpektor, še velja, od ponedeljka do srede bo Zavod za gradbeništvo izvedel tehnični pregled. V desetih dneh naj bi medtem padla odločitev, ali bodo Kanin obnavljali na podlagi posebnega zakona ali iskali druge zakonske podlage za obnovo.

Inšpektor začasno zaprl žičnico na Kanin

02. 10. 2023 17.17

Inšpektor z Inšpektorata za infrastrukturo je v petek začasno prepovedal obratovanje krožno-kabinske žičnice na smučišču Kanin. Pri upravljalcu smučišča so ocenili, da bi lahko žičnica znova obratovala že prihodnji konec tedna.

Daleč najdražji projekt v zgodovini Slovenije

19. 06. 2023 23.23

Ni jasno, kdaj bo začetek gradnje, ni jasno, koliko bo stal, niti kakšna bo kapaciteta. Ni časovnice, ni jasnih zavez. Drugi blok Jedrske elektrarne Krško ostaja le skupek ugibanj. Za zdaj. Znano je le to, da ga potrebujemo, še preden leta 2043 dokončno ustavijo NEK. K sreči Sloveniji letos zagnan finski jedrski blok lahko služi za vzor, kako se tak projekt ne pelje. Olkiluoto 3, reaktor podobnih kapacitet, kot ga omenjajo v naših energetskih krogih, je Finsko stal 12 milijard evrov namesto štiri, gradnja pa se je podaljšala za 13 let.

Začetek DeSantisove predsedniške kampanje na Twitterju zaznamovale tehnične težave

25. 05. 2023 07.40

Republikanski guverner Floride Ron DeSantis je v predsedniško tekmo poskušal vstopiti samozavestno, a se mu je maščevala nenavadna odločitev, da svojo kampanjo najavi v spletnem pogovoru z lastnikom Twitterja Elonom Muskom. Zvočni prenos se je namreč večkrat sesul, zaradi česar večina uporabnikov ni mogla slišati novega predsedniškega kandidata republikancev. Spletni pogovor so tako morali prestaviti za pol ure in ga znova zagnati, zaradi česar pa so izgubili polovico poslušalcev.

Odveslali iz zime v poletje

22. 05. 2023 07.00

Smučarska sezona v Sloveniji je uradno končana. Ta konec tedna se je zaprlo še zadnje slovensko smučišče, najvišje ležeče. 2200 metrov visok Kanin, ki mu zaradi (pre)stare gondole grozi zaprtje, smo na zadnji smučarski dan obiskali tudi mi. Dominik je smučal zgoraj brez in namesto palic uporabljal veslo, Josef je obul 35 let stare smučarske čevlje, Nik in Neja pa sta stiskala pesti, da se bosta v naslednji sezoni spet lahko vrnila tja.

Ministrstvu za zdravje po predlogu rebalansa okoli 23 milijonov evrov manj

11. 05. 2023 12.51

Odbor DZ za zdravje se je seznanil s predlogom rebalansa proračuna za leto 2023, ki ministrstvu za zdravje namenja skoraj 904 milijone evrov. To je okoli 23 milijonov manj, kot je bilo prvotno načrtovano, predvsem na račun prenosa sredstva za dolgotrajno oskrbo, nad katero po reorganizaciji vlade bdi ministrstvo za solidarno prihodnost.

Varnost traktoristov: Slovenija po številu traktorjev prava velesila

31. 03. 2023 11.51

Ker ima kar polovica kmetij vsaj en traktor, njihovo število pa v Sloveniji še narašča, je v prostorih izpitnega centra v Mariboru potekal dogodek za večjo varnost voznikov traktorjev s predavanji in praktičnimi prikazi na vadbeni površini. V petih letih je bilo v Sloveniji zabeleženih 757 prometnih nesreč s traktorjem, v katerih je umrlo devet voznikov traktorjev.

Vlada spreminja ureditev odvoza pokvarjenih vozil z avtocest in hitrih cest

15. 12. 2022 15.53

Vlada je na seji sprejela predlog novele Zakona o cestah, s katerim se, kot so dejali, odpravlja anomalija, do katere je prišlo s sprejetjem amandmaja, ki je posebno ureditev odvoza poškodovanih ali pokvarjenih vozil na avtocestah in hitrih cestah razširil s tovornih vozil tudi na osebna vozila. Predlog v obravnavo v državni zbor pošilja po skrajšanem postopku.

Uporabniki Placa: Dokler tožbe ne bodo umaknjene, dialog ni mogoč

07. 12. 2022 11.41

Slaba banka je proti 46 posameznikom Participativne ljubljanske avtonomne cone vložila tožbe za motenje posesti. "DUTB je postopke za pripravo vloge tožbe začela že v času, ko so s Placom vodila (navidezni) dialog, usmerjen v uporabo prostorov in dogovarjanje o možnostih obstoja Placa v objektu na Linhartovi 43. S tem je ogrozila obstoj Placa in pripravlja teren za nasilno evikcijo," pravijo slednji. Razočarani so nad vlado in od nje pričakujejo uporabo vseh razpoložljivih sredstev, da prepreči izvajanje pritiskov na Plac. DUTB je k odstopu od pregona uporabnikov Plac javno pozval tudi minister Mesec.

Reševanje podnebne krize: 'Skupaj bomo obstali ali propadli'

07. 11. 2022 06.13

V egiptovskem Šarm el Šejku se je v okviru podnebne konference COP27 začel dvodnevni vrh voditeljev, osrednji politični dogodek konference. V imenu Slovenije se je vrha udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi nagovoril svetovne voditelje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres jih je pozval: "Izberite sodelovanje ali pa skupinski samomor." Kot je poudaril, se človeštvo katastrofi izogne le s sodelovanjem v boju proti podnebni krizi. "Skupaj bomo obstali ali propadli," je poudaril tudi Pahor.

'Ob nastopu vlade je bila proračunska rezerva prazna. Rebalans je nujen'

02. 09. 2022 11.51

Vlada je avgusta sprejela izhodišča za pripravo predloga rebalansa letošnjega državnega proračuna in določila nov razrez odhodkov. Minister za finance Klemen Boštjančič je v izjavi dejal, da je bila proračunska rezerva ob začetku delovanja te vlade prazna, zaradi česar "nimamo druge možnosti, kot da gremo v rebalans". Predlog rebalansa bo tako vlada obravnavala prihodnji teden.

'Pomembno je tudi vsako vaško smučišče, ki ima vlečnico'

09. 05. 2022 06.06

12 let je minilo, odkar je bila v Sloveniji zgrajena zadnja večja žičniška naprava. Ko je lani na starega leta dan gospodarsko ministrstvo sporočilo, da bodo razvezali 33-milijonski mošnjiček za sofinanciranje novih, so si mnogi pomeli roke. Toda nekaj mesecev pozneje so upravljavci smučišč še vedno v negotovosti. Prijavilo se jih je 12, priglasili pa so za 80 milijonov evrov investicij. Še vedno ni jasno, kdo bo denar dobil, če sploh. Medtem pa iz ozadja mahajo tudi tisti hribčki, na katerih so prve zavoje delale cele generacije bodočih ljubiteljev belih strmin.

Komisija državnega zbora predlagala revizijo koncesije za srednjo Savo

10. 12. 2021 20.25

Komisija državnega zbora za nadzor javnih financ je na predlog stranke Levica računskemu sodišču sklenila predlagati, da opravi revizijo sklepanja in vsebine koncesijske pogodbe za rabo vode za proizvodnjo električne energije na delih Save od Ježice do Suhadola. Revizija naj se osredotoči na zakonitost, pravilnost in smotrnost sklepanja pogodbe in njene vsebine. Komisija je predlog potrdila s šestimi glasovi za in nobenim proti.

Prvi korak za gradnjo JEK 2: ministrstvo izdalo energetsko dovoljenje

19. 07. 2021 08.32

Ministrstvo za infrastrukturo je investitorju Gen energija iz Krškega izdalo energetsko dovoljenje za drugi blok jedrske elektrarne Krško. A minister Vrtovec je opozoril, da še ne gre za dokončno odločitev o tej investiciji, pač pa za prvi korak, da se postopki lahko začnejo. Generalni direktor družbe Gen pravi, da so pripravljeni tako kadrovsko kot vsebinsko, poleg tega so dovolj izkušeni, da lahko ta projekt vodijo na gospodaren in transparenten način.