teden ozaveščanja

Policisti in redarji bodo ta teden preverjali hitrost

07. 04. 2025 07.00

Agencija za varnost prometa skupaj s policisti in občinskimi redarji začenja nacionalno preventivno akcijo Hitrost, v okviru katere bodo policisti in občinski redarji vse do nedelje preverjali hitrost voznikov. V sredo bo v vseh državah EU potekal tudi Roadpolov maraton merjenja hitrosti.

'Bolezen povzroča veliko gospodarsko škodo'

27. 03. 2025 12.45

V Sloveniji bolezen slinavke in parkljevke, ki povzroča veliko gospodarsko škodo, še ni prisotna. Na upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin si želijo, da bi pri tem tudi ostalo, zato rejce pozivajo k doslednemu izvajanju splošnih biovarnostnih ukrepov. Za rejce so v ta namen pripravili informativno zloženko.

Zaradi opitih voznikov letos umrlo 13 ljudi

02. 11. 2024 13.32

Alkohol je eden od glavnih dejavnikov tveganja za udeležbo v prometnih nesrečah. Letos so do 15. oktobra opiti vozniki povzročili 1190 nesreč oziroma en odstotek več kot v enakem obdobju lani. Umrlo je 13 udeležencev, kar je dva manj kot v enakem obdobju lani, a hkrati tudi za polovico manj kot v 2020, kažejo podatki Agencije za varnost prometa.

Klaviaturist skupine The Cure zbolel za redko obliko agresivnega raka

02. 09. 2024 14.55

Klaviaturist skupine The Cure, Roger O'Donnell, je javnosti razkril, da je zbolel za redko in zelo agresivno obliko raka. 68-letni glasbenik je novico objavil na družbenem omrežju, kjer je delil več objav, v katerih se je navezal tudi mesec ozaveščanja o krvnem raku, ki ga v Združenem kraljestvu obeležujejo septembra. Opisal je tudi pot od diagnoze in dozdajšnje zdravljenje.

Zaskrbljujoče: četrtina vprašanih voznikov drogo jemlje vsaj enkrat na teden

18. 06. 2024 14.19

Na Agenciji za varnost prometa so na novinarski konferenci opozorili na pogosto in ogrožajočo vožnjo pod vplivom drog. Anketa agencije kaže, da je večina vprašanih, to je 61 odstotkov, po zaužitju droge v zadnjem letu sedla za volan. To je zaskrbljujoče tudi zato, ker vozniki pod vplivom drog in alkohola ogrožajo vse v cestnem prometu.

Slovenija bo 'dvignila roko' za članstvo Palestine v Združenih narodih

11. 04. 2024 13.39

V Varnostnem svetu Združenih narodov (ZN) bo prihodnji teden glasovanje o resoluciji o članstvu Palestine v ZN, Slovenija pa jo bo skupaj s Francijo in Malto podprla, je po seji vlade napovedal državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Vojko Volk.

'Nasilje se pogosto ne konča z razpadom zveze, včasih le spremeni obliko'

25. 11. 2023 18.29

"Ime mi je bilo Mateja, stara sem bila 33 let, mama osemmesečnega Maksa, ko se je moj Marko odločil, da me ubije." Tako pravi zgodba žrtve nasilja, ki jo je lani ob prvi Nacionalni konferenci o preprečevanju in odzivanju na nasilje nad ženskami v Sloveniji predstavilo društvo SOS telefon za ženske in otroke. In če so lani poudarjali ničelno toleranco do nasilja ter to, da mora krivdo nositi storilec, so letos poudarek namenili starševstvu in stikom v primerih nasilja v družini. Ti se namreč pogosto nadaljujejo tudi po razpadu zveze, govorniki pa so v petek pozvali k zagotavljanju varnosti žrtve tudi po tem.

'Sovražni govor na spletu je vidni vrh ledene gore nestrpnosti in etnocentrizma'

12. 11. 2023 15.48

Eden od dejavnikov, ki negativno vplivajo na duševno zdravje – predvsem mladih, je sovražni govor. Da se ta v družbi pojavlja vse pogosteje, kaže tudi veliko zanimanje zaposlenih v šolstvu za izobraževanje na tem področju. Strokovnjaki poudarjajo, da je pomembno, da se na sovražni govor senzibilizira celotna družba. Ta se namreč pojavlja na spletu, v družbenih medijih, politiki, pa tudi na naših ulicah in v grafitih. V ta namen so nevladne organizacije že pred časom ustvarile spletno stran in aplikacijo DekontRaminacija, preko katere lahko vsakdo opozori na sovražne grafite.

Carla Bruni razkrila, da je pred štirimi leti prejela diagnozo raka na dojki

06. 10. 2023 07.55

Italijansko-francoska manekenka in pevka Carla Bruni se je odločila deliti svojo diagnozo z javnostjo v objavi na Instagramu, saj želi ob mesecu ozaveščanja o raku dojk izpostaviti, kako pomembno je pravočasno zdravljenje te zahrbtne bolezni, kar pa se lahko zgodi le, če se ženske udeležijo mamografije.

Ko študent na rajžo gre, malo švica in več ve

15. 04. 2023 15.11

Ta teden je v Ljubljani potekal tradicionalni Tek od faksa do faksa, dogodek, ki povezuje študente ter zaposlene. Gre za rekreativno prireditev, na kateri so tekači lahko tekli tri različno dolge kroge, in sicer 5, 10 ter 15 kilometrov, vse tri tekaške proge pa so bile speljane tako, da so udeleženci spoznali čim več različnih fakultet in akademij Univerze v Ljubljani. Da je prireditev med študenti zelo priljubljena, priča podatek, da so v zgolj petih dneh od začetka prijav zapolnili vseh 600 mest. Da so bili tekači nad organizacijo zadovoljni, pa pričajo njihovi veseli obrazi, ki jih je v objektiv ujel naš fotograf.

'Imela sem štiri spontane splave. 'Saj bo' ne pomaga'

25. 03. 2023 12.34

Po Slovarju slovenskega knjižnega jezika je mama ženska, ki ima otroka. A nimajo vse mame otrok. Približno četrtina brez njega ostane že v času nosečnosti. "Misel na to, da nisem bila sposobna donositi otroka, je bila grozna," občutke po dveh spontanih splavih opisuje Katja. A poleg žalosti so prišli tudi sram, strah in dvom. "Sem še mama? Kako se reče mami, ki izgubi otroka? Lahko tudi jaz praznujem materinski dan?"

Kmetijska ministrica: politika mora ozaveščati o ohranjanju biotskih vrst

21. 01. 2023 14.45

Ministrica za kmetijstvo Irena Šinko se je v Berlinu udeležila globalnega foruma za hrano in kmetijstvo, ki je v okviru sejma Zeleni teden potekal pod naslovom Preobrazba prehranskih sistemov: svetovni odziv na številne krize. Poudarila je nujnost ozaveščanja o pomenu ohranjanja biotske raznovrstnosti.

Rutte se je uradno opravičil za sužnjelastniško preteklost Nizozemske

19. 12. 2022 17.43

Nizozemski premier se je uradno opravičil za 250-letno vpletenost Nizozemske v trgovanje s sužnji, kar je označil za zločin proti človeštvu. "V imenu vlade se opravičujem za pretekla dejanja nizozemske države," je dejal v odzivu na poročilo, ki ga je naročila vlada.

Dobrodelni roza kruh

14. 10. 2022 08.50

V oktobru, ki je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, Žito in Lidl Slovenija že tretje leto zapored podpirata Europo Donno Slovenija – slovensko združenje za boj proti raku dojk. Od prodaje kruha z imenom Kruh roza oktober, ki je nastal v Žitovih pekarnah in se bo v oktobru prodajal izključno v 63 Lidlovih trgovinah, bodo od vsakega hlebca donirali 0,5 EUR Europi Donni za podporo programu ROZA. Ta ponuja psihosocialno pomoč bolnicam, otrokom in svojcem, ki se soočajo z diagnozo raka dojk ali raka rodil.

Države se pripravljajo tudi na (časovno omejene) redukcije elektrike

09. 10. 2022 17.37

Čeprav so po zatrjevanju oblastnikov te malo verjetne, se britanska vlada vseeno pripravlja na morebitne redukcije elektrike. Britanski upravljavec električnega omrežja ESO je sporočil, da bodo morda potrebni načrtovani triurni izpadi dobave električne energije za britanska gospodinjstva in podjetja. S tem bi zagotovili, da omrežje ne bi klecnilo. To so sicer opisali kot "malo verjeten" scenarij, ki bi se odvil, če elektrarne ne bi dobile dovolj plina za delovanje. O morebitnih redukcijah razmišljajo tudi v drugih evropskih državah, vključno s Francijo in Nemčijo.

Podiranje drevja pri Šoštanju je bilo usodno

26. 05. 2022 18.35

V gozdu ob naselju Bele Vode v občini Šoštanj se je danes okoli 9. ure zgodila smrtna delovna nesreča pri podiranju drevja. Oseba je zaradi poškodb umrla na kraju nesreče.

NIJZ: Nezadostna telesna aktivnost škodi zdravju

10. 05. 2022 06.42

Ob svetovnem dnevu gibanja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) še posebej poudarja pomen zadostne telesne aktivnosti za ohranjanje in krepitev zdravja. Nezadostna telesna aktivnost namreč škodljivo vpliva na zdravje in je eden od vodilnih dejavnikov tveganja za umrljivost zaradi nenalezljivih bolezni, so opozorili na NIJZ.

Nebo nad Slovenijo se prazni, Wizz Air prekinja še povezavo z Londonom

17. 01. 2022 18.45

Čeprav so na ljubljanskem letališču lani našteli skoraj za polovico več potnikov kot leta 2020, vpliv pandemije na letalski promet še vedno ne pojenja. Wizz Air je že drugi prevoznik, ki prekinja polete z ljubljanskega letališča. Potem ko je ustavil povezavo z belgijskim Charleroijem, se je madžarski nizkocenovnik zdaj odločil, da s 4. februarjem začasno prekine tudi odhode na londonski Luton. Slovenija je ta mesec že ostala tudi brez Brussels Airlinesa, število poletov zmanjšujejo tudi drugi prevozniki. Vozni redi naj bi se sicer z začetkom poletne sezone spet okrepili, nizkocenovniki pa medtem opozarjajo, da evropskih pravil glede slotov ne bi smeli spreminjati za zaščito velikih uveljavljenih letalskih družb.

Slovenija v stiski

16. 06. 2021 06.00

Kdaj smo si nazadnje priznali, da nismo dobro? Kdaj smo si nazadnje vzeli čas zase in se pozdravili? Ne zlomljene noge, ne bolečin v križu, meniskusa, tetive. Kdaj smo si nazadnje vzeli čas za poškodovano dušo? Koliko mora biti dovolj, da priznamo, da sami ne zmoremo več naprej? Da so nas vzorci vedenja iz otroštva ali pa denimo podedovana bolezen pripeljali v slepo ulico in da se jama, v katero smo se zakopali, ne bo uredila sama od sebe? Kako globoko moramo pasti s svojo psiho, da je treba začeti vse znova? Kaj pa, če ozdravitev pomeni uporabo antidepresivov in drugih zdravil, ki nam jih predpiše psihiater? Kako bomo pa sedaj zarezali v platno? Kaj pa, če gre za našega otroka? Otroka, ki sliši glasove in grozi, da bo skočil s strehe? Ali pa se izstradal do smrti? Kaj pa zdaj? Kako po pomoč?

Cepilni center ZD Ljubljana: Naslednji teden se ne spreminja nič

07. 05. 2021 15.40

V slovenskih zdravstvenih domovih se pripravljajo na spremenjeno strategijo cepljenja proti covidu-19, ki bo od ponedeljka omogočeno tudi za splošno odraslo populacijo, hkrati pa tudi na prehod na nacionalno aplikacijo za prijavo na cepljenje. V ZD Ljubljana so povedali, da imajo največji cepilni center v državi, zato je z organizacijskega in logističnega vidika nemogoče čez noč prestopiti na nacionalni sistem. Uvedbo slednjega sicer pozdravljajo, a se glede organizacije naročanja pacientov za zdaj ne spreminja nič, pravijo. Še vedno imajo prednost starejši.

Ob opravljenih manj testih 20,3 odstotka pozitivnih, okužbe v treh domovih za starejše

20. 04. 2021 10.19

Znani so epidemiološki podatki za ponedeljek. Opravili so 3537 PCR-testov, pozitivnih je bilo 718 – delež je bil torej 20,3-odstoten. Pristojni so v Sloveniji včeraj testirali tudi 39.436 oseb s hitrimi antigenskimi testi, kjer pa pozitivne nato še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi. V ponedeljek je umrlo pet covidnih bolnikov. V državi imamo trenutno 12.331 aktivnih primerov okužbe. Regija z najvišjo 14-dnevno in 7-dnevno incidenco ostaja primorsko-notranjska, z najnižjo pa obalno-kraška. Nove primere medtem beležijo v treh domovih za starejše – poleg trboveljskega še v domžalskem in fužinskem.

Junaki 3. nadstropja z veliko začetnico: pripnite si zlato pentljo

15. 02. 2021 08.31

V Sloveniji vsako leto za rakom zboli 70 do 80 otrok. Ti otroci se pogumno spopadajo z vsemi težavami, ki jih prineseta bolezen in zahtevno zdravljenje, zato so to Junaki 3. nadstropja z veliko začetnico. Simbol boja proti otroškemu raku je zlata pentlja, zato bodo nekatera mesta v znak podpore pomembne zgradbe osvetlila z zlato barvo.

Odpadna hrana: povprečno gospodinjstvo v koš na leto 'odvrže' 336 evrov

29. 09. 2020 06.00

Na globalni ravni zavržemo okoli 1,3 milijarde ton hrane, po drugi strani pa je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva, vsak Slovenec je leta 2018 namreč v povprečju zavrgel kar 24 kilogramov še užitne hrane. Več hrane pomeni tudi več toplogrednih plinov in s tem veliko obremenitev okolja. Kaj lahko ukrenemo sami? Zbrali smo nekaj nasvetov. Na mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane, ki ga obeležujemo prvič, imate tako edinstveno priložnost, da spremenite svoje navade in prispevate k bolj trajnostni družbi.

Varnost pacientov v krizi, na zdravstvene delavce pa izjemni pritiski

17. 09. 2020 08.40

Danes obeležujemo svetovni dan varnosti pacientov, ki poteka v znamenju sporočil "Varni zdravstveni delavci, varni pacienti" in "Govorite o varnosti zdravstvenih delavcev". Letošnja slogana se osredotočata na medsebojno povezanost med varnostjo zdravstvenih delavcev in pacientov, je zapisano na spletni strani ljubljanskega kliničnega centra.

Triletna Lili premagala raka, zdaj njen oče pomaga drugim

04. 09. 2020 12.52

Definicija pravi: "Junak je nekdo, ki prenaša, opravlja stvari, za katere je potreben velik napor, požrtvovalnost. Izredno pogumen, neustrašen človek." Otroci, ki se zdravijo na hemato-onkološkem oddelku Pediatrične klinike, so nedvomno veliki junaki. Čeprav nekateri še shodili niso, jim je življenje že naprtilo izjemno težko preizkušnjo. Skozi zahtevna zdravljenja jim pomagajo njihovi starši, zato so junaki tudi oni. In prav ti so se povezali med seboj in ustanovili društvo Junaki 3. nadstropja, da pomagajo otrokom in njihovim staršem skozi zahtevno preizkušnjo.

Sporazum o skupnem boju proti prevaram podpisalo 18 partnerjev

12. 06. 2020 09.43

Že drugo leto zapored je bila na računskem sodišču slovesnost v okviru sodelovanja za skupen boj proti korupciji, prevaram in finančnemu kriminalu. Sporazum je letos podpisalo 18 partnerjev in tako javno izrazilo podporo iniciativi 'Mednarodni teden ozaveščanja o prevarah 2020'.

'Imeti moramo ničelno toleranco do finančnih 'lumparij', ki uničujejo gospodarstvo'

19. 11. 2019 17.56

Finančni kriminal, kibernetske prevare, korupcija, davčne utaje, netransparentnost državnih poslov, razpisi … prevare, ki eni strani prinašajo ogromne dobičke, drugi izgube. Samo stroški korupcije v Sloveniji znašajo 3,5 milijarde evrov. Prevare so globalni problem, do katerih je treba imeti ničelno toleranco in jih je treba razkrivati. To je glavna misel, ki so jo izpostavili udeleženi strokovnjaki otvoritvene slovesnosti Mednarodnega tedna ozaveščanja o prevarah.

Znani moški, ki so se soočili z rakom

10. 11. 2019 07.59

Movember: sinonim za mesec ozaveščanja o raku in drugih boleznih med pripadniki moškega spola. Po svetu za rakom letno zboli več kot 12 milijonov ljudi, pri čemer je najpogosteje diagnosticirana oblika raka pri moških rak prostate. Z njim so se soočili tudi številni igralci, glasbeniki in politiki.

V 12 dneh okoli Slovenije: 'Tekli bomo z nasmeškom in solzami'

31. 08. 2019 07.00

Ultramaratonec Bogomir Dolenc bo naslednjih 12 dni tekel okrog Slovenije. Sto kilometrov na dan, od osem do deset ur vsak dan, z namenom ozaveščanja ljudi o hudi bolezni – raku. Letošnji dobrodelni projekt, s katerim zbira sredstva za Male viteze, je posvečen 11-letnemu Anžetu, ki je bitko z rakom pred kratkim izgubil.

'Zakaj država, ki pobira visoke davke, ponuja vprašljive javne storitve? Kam gre denar?'

13. 06. 2019 14.36

"Finančne prevare hromijo našo družbo, ki bi lahko mnogo bolje delovala, če bi jih bolje obvladovali," tako predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel ob podpisu Skupne izjave partnerjev o sodelovanju v pobudi Mednarodnega tedna ozaveščanja o prevarah 2019. O prevarah moramo spregovoriti, ko gre za toleranco do tovrstnega početja pa moramo spremeniti mentaliteto, so opozorili govorniki.