teden cepljenja

Pet let po razglasitvi pandemije covida-19 WHO svari pred novimi
11. 03. 2025 08.56Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pred petimi leti razglasila pandemijo covida-19, ki je ohromila zdravstvene sisteme, gospodarstva in javno življenje. Covid-19 je doslej po uradnih podatkih WHO terjal skoraj 7,1 milijona življenj, znanstveniki pa opozarjajo svet, naj se pripravi na morebitno novo pandemijo.

V Nemčiji potrdili prvi primer okužbe z novo različico opičjih koz
22. 10. 2024 15.13V Nemčiji so potrdili prvi primer okužbe z novo različico virusa mpox 1b, je sporočil Inštitut Roberta Kocha za zdravstveni nadzor (RKI). Ob tem na inštitutu niso razkrili več podrobnosti o primeru, vendar ocenjujejo, da tveganje za zdravje prebivalstva v državi ostaja nizko.

Zdravnik priznal poskus umora maminega partnerja z lažnim 'cepivom'
07. 10. 2024 18.12Britanski zdravnik, ki se je preoblekel v medicinskega brata in pod pretvezo, da gre za cepivo proti covidu-19, partnerju svoje mame vbrizgal strup, je na sodišču priznal krivdo. Grozi mu "znatna" zaporna kazen.

Prvo zasedanje VS ZN pod slovenskim predsedstvom
05. 09. 2024 06.23Prvo septembrsko zasedanje Varnostnega sveta ZN pod slovenskim predsedstvom je bilo v sredo posvečeno razmeram v Gazi, govorniki, na čelu s predsedujočim Samuelom Žbogarjem, pa so ponavljali pozive za izpustitev talcev in prekinitev ognja. Tudi to zasedanje se je končalo brez sklepov.

Ošpice na pohodu: Leta 2022 941 primerov, letos v treh mesecih že 56.634
28. 05. 2024 16.08Število primerov ošpic v Evropi narašča že drugo leto zapored in bi lahko že kmalu preseglo skupno število lani zabeleženih primerov, sta opozorila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Unicef. Države sta pozvala k hitremu ukrepanju in okrepitvi cepljenja.

Bo Slovenija podpisala nov sporazum glede pandemije, ki ga akademiki kritizirajo?
23. 05. 2024 09.58Generalna skupščina Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) bi na zasedanju, ki se bo začelo prihodnji teden, lahko odločala tudi o novem sporazumu glede preprečevanja pandemij in spremembah mednarodnega zdravstvenega pravilnika. Na ministrstvu za zdravje ob tem poudarjajo, da dokumenta ne bosta posegla v suverenost držav članic.

Klopni meningoencefalitis: na leto zboli 110 ljudi, a možno ga je preprečiti
12. 04. 2024 07.48Vse več je sončnih in toplih dni, zato se tudi pogosteje odpravljamo na prosto. Zaradi razmeroma mile zime bi bila letos aktivnost klopov lahko večja, opozarjajo na NIJZ. Najbolj razširjeni bolezni, ki ju prenašajo klopi, sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot je invalidnost ali celo smrt, pa lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, poudarjajo na NIJZ.

Male 'pošasti' v naravi, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni
20. 03. 2024 10.25Toplejši dnevi že vabijo k aktivnostim na prostem in v naravi, kjer pa na nas čakajo tudi drobne živalice, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni. To sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot sta invalidnost ali celo smrt. In kako se lahko najbolje zaščitimo? Meningoencefalitis lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, ki je na voljo skozi vse leto, za nekatere skupine pa je celo brezplačno. Lymsko boreliozo se medtem zdravi z antibiotiki.

Od začetka oktobra do danes se je proti gripi cepilo 100.090 ljudi
06. 12. 2023 12.30Od začetka sezonskega cepljenja proti gripi 1. oktobra do danes se je v pri nas cepilo 100.090 ljudi. Za primerjavo, v lanski sezoni se je proti gripi cepilo 129.148 ljudi. Cepiva je trenutno na voljo v zadostnih količinah, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Največ cepljenih je starejših od 65 let.

Hrvaško je zajela epidemija oslovskega kašlja
30. 10. 2023 20.19Najhuje je v Splitu, kjer so minuli teden potrdili 125 okužb, nekaj primerov imajo tudi v Zagrebu. Zdravstvene delavce skrbi nizka precepljenost – če je za zaščito potrebnih 95 odstotkov, v največjem dalmatinskem mestu ne dosegajo niti 86 odstotkov.

Ministrstvo za zdravje poziva k vzpostavitvi cepilnih centrov
02. 10. 2023 14.10Ministrstvo za zdravje je prejšnji teden zdravstvene domove na podlagi priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) z dopisom pozvalo, naj znova vzpostavijo cepilne centre za cepljenje proti covidu-19. Cepivo, ki je prilagojeno podrazličici koronavirusne različice omikron XBB.1.5, bodo v cepilne centre prvič dostavili v četrtek.

Đoković po zmagi nad Alcarazom: To je noro! To je bil eden najbolj razburljivih dvobojev v karieri
21. 08. 2023 07.40Novak Đoković je v napetem finalu premagal prvega igralca sveta Carlosa Alcaraza in osvojil teniški masters ATP v Cincinnatiju z nagradnim skladom 6,6 milijona dolarjev. Teden dni pred začetkom odprtega prvenstva ZDA je Srb po 3:49 ure igre premagal Španca v treh nizih.

Maske in razdalja le še bled spomin: WHO preklical izredne razmere zaradi covida-19
05. 05. 2023 16.00Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus je sporočil, da covid-19 ne predstavlja več izrednega stanja na področju javnega zdravja mednarodnega pomena. Adhanom Ghebreyesus je ob tem ocenil, da je zaradi pandemije covida-19 umrlo najmanj 20 milijonov ljudi, kar je skoraj trikrat več od uradnih ocen.

Zaradi epidemije covida-19 se je znižala precepljenost otrok
24. 04. 2023 14.23Strokovnjaki so ob začetku svetovnega in evropskega tedna cepljenja na novinarski konferenci poudarili pomen precepljenosti otrok in odraslih. Izpostavili so predvsem pomen izboljšanja precepljenosti pri rutinskih cepljenjih, posebej tistih, pri katerih se je precepljenost med epidemijo covida-19 znižala.

Poletni leti na grške otoke tudi do 100 odstotkov dražji
05. 03. 2023 07.10So vas ob iskanju destinacij za poletne počitnice presenetile visoke cene letalskih vozovnic? Povpraševanje po potovanjih po koncu pandemije covida-19 je še vedno v porastu, posledično pa raste tudi strošek letalskega prevoza. Še toliko bolj izrazite so sezonske podražitve – leti na grške otoke v času prihajajočega poletja so tudi do 100 odstotkov dražji. Kako poiskati ugodne vozovnice? Bodo agencije ob potovanjih s čarterji tudi letos računale dodatek za gorivo?

Ošpice se še naprej širijo, pristojni pozivajo k cepljenju
24. 02. 2023 18.32V Avstriji se je ponovno povečalo število primerov ošpic. Od začetka leta so tako zabeležili že 30 primerov, večina naj bi bila povezana z izbruhom na avstrijskem Štajerskem. Oblasti zdaj ljudi pozivajo k cepljenju.

Satelitski posnetki kažejo gnečo pred pogrebnimi zavodi na Kitajskem
12. 01. 2023 11.22Satelitski posnetki številnih kitajskih mest so ujeli gnečo v krematorijih in pogrebnih zavodih, medtem ko država, po odpravi strogih omejitev zaradi pandemije, nadaljuje boj z valom okužb s koronavirusom.

Rajski oddih na Zanzibarju – po izjemni ceni!
19. 12. 2022 08.45Počitnice na morju niso rezervirane samo za poletje. Obstajajo kotički, kjer je toplo skozi vse leto. Na Zanzibarju, si lahko privoščite rajske počitnice po izjemno ugodnih cenah.

Kitajska se pripravlja na življenje z virusom
07. 12. 2022 08.41Kitajska je sporočila, da bo po novem večina ljudi, okuženih s covidom-19, lahko karanteno preživela doma in jim ne bo treba več v državne ustanove. Ljudje z blagimi simptomi ali brez njih lahko tako zdaj ostanejo doma in sami poročajo o rezultatih.

Proti profilom na Twitterju, ki delijo napačne informacije o covidu, ne bo več ukrepov
30. 11. 2022 07.59Twitter je prenehal uvajati sankcije zoper tvite, ki navajajo napačne informacije o koronavirusu. Pred tem so sicer poročali o ukinitvi več kot 11.000 računov zaradi zavajajočih informacij o virusu, vendar proti profilom, ki enkrat tvitnejo dezinformacijo, zdaj ne bodo več ukrepali. Večkratne kršitelje pa bi lahko suspendirali za nekaj ur, dni ali celo za nedoločen čas, če bi ti prejeli pet opominov glede kršenja pravil.

Ničelna toleranca do covida-19: Kitajska ujeta v past, ki jo je ustvarila sama
02. 11. 2022 11.06Stroge omejitve, kot so zapore meja, dolge karantene, množično testiranje in prepovedi gibanja, na Kitajskem povzročajo kaos in bedo po vsej državi ter močno obremenjujejo gospodarstvo. Potrpežljivost javnosti je vse manjša, frustracije naraščajo. "Oblasti so demonizirale covid, pretiravale z njegovo resnostjo, številni se še vedno zelo bojijo virusa, preboleli pa trpijo zaradi hude diskriminacije in stigmatizacije," opozarja virolog z univerze v Hongkongu, ki je prepričan, da takšni drakonski ukrepi niso več primerni. "Ves svet je opustil ta pristop, saj preprosto ne deluje," je dejal. A nič ne kaže na to, da bi se v tej državi v prihodnosti obetala sprememba strategije, pred vrati pa je zima, ki lahko prinese nov val okužb.

Italija bo odpravila obvezno cepljenje proti covidu-19 za zdravstvene delavce
31. 10. 2022 16.15Italijanska vlada je sklenila, da se obveznost cepljenja proti covidu-19 za zdravstvene delavce, ki je prvotno veljala do konca letošnjega leta, odpravi že z novembrom. V veljavi pa ostaja obvezna uporaba mask v bolnišnicah in domovih za ostarele.

Se bo na Kitajskem končala stroga ničelna politika proti covidu-19?
22. 10. 2022 10.08Na Kitajskem se je zaključil 20. kongres komunistične partije, na katerem so utrdili osrednjo vlogo svojega vodje Ši Džinpinga in imenovali nov centralni komite. A državljane bolj kot imenovanje novega vodstva zanima, ali se je partija pogovarjala tudi o politiki ničelne tolerance do covida-19, ki je sicer ni bilo na dnevnem redu. Pristop, ki so ga uvedli leta 2019, je namreč močno vplival na gospodarstvo. Kitajska pa z obveznimi večkrat tedenskimi testiranji in množičnimi zaprtji v luči odpiranja drugih držav ostaja med redkimi s tako strogim režimom.

Soočenje štirih kandidatov: koga bi podprli v drugem krogu, če sami izpadejo?
14. 10. 2022 19.30Štirje kandidati za predsednika oziroma predsednico Republike Slovenije so v oddaji 24UR ZVEČER soočili mnenja. O njivi in nezaposlitvi delavcev Mihe Kordiša: bo zaradi kršitve akta o ustanovitvi podjetja odstopil od kandidature? Zakaj Sabina Senčar v svoji ordinaciji ne nosi maske, zakaj želi Vladimir Prebilič v državno politiko ter ali Janez Cigler Kralj s tem, ko ne priznava istospolnih družin, širi nestrpnost?

'Vstopamo v jesensko-zimski val okužb. Izrednih razmer ni'
30. 09. 2022 08.45Kakšna jesen in zima nas čakata? Na novinarski konferenci glede epidemije covida-19 v Sloveniji so sodelovali številni sogovorniki, tudi minister za zdravje Bešič Loredan, ki je poudaril, da izrednih razmer ni in da ostajamo odprta družba. Vodja posvetovalne skupine pri Nijz Mario Fafangel je dejal, da pričakovano vstopamo v jesensko-zimski val ter da bo število okužb naraščalo, a da imamo na voljo številna orodja - predvsem cepljenje in zdravila.

Bezenšek in Senčarjeva o protestih, RTV prispevku in cepljenju
29. 09. 2022 22.46Oba s podporo volivcev, ena tudi s podporo stranke. V zadnjem soočenju ta teden smo soočili mnenja kandidatke stranke Resni.ca in ginekologinje Sabine Senčar ter glasbenika Gregorja Bezenška. O zdravstvu, covidu-19 in cepljenju, pa tudi o protestih in medijskem poročanju. Ali podpirata obvezen RTV prispevek? Kakšno pa je njuno mnenje o odstranjevanju žice na naši južni meji? Oba pravita, da bi bila predsednika vseh ljudi in ne le določene skupine.

Dopolnilno zavarovanje že leta kamen spotike politike
20. 09. 2022 06.00Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kamen spotike politike vse od njegove uvedbe. Več ministrov za zdravje - Keber, Marušič, Gantar in ministrica Trop Skaza - ga je poskušalo ukiniti, a neuspešno. Zakaj? Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber in prvi, ki ga je skušal ukiniti, pravi, da gre za vpliv lobijev na politiko. Ga bo ukinila sedanja vlada, kot je napovedala v koalicijski pogodbi? Je dopolnilno res nepravično?

Fafangel: Ne čakajte na novo cepivo, cepite se zdaj
15. 09. 2022 12.22Kakšna jesen in zima nas čakata? Za nami sta že dva tedna novega šolskega leta, pouk poteka v živo. Okužb je glede na podatke zdravstvenega ministrstva vse več. V sredo so pristojni zabeležili 2402 novi okužbi, v torek 2528, dan pred tem pa celo 3483. Vodja posvetovalne skupine za spremljanje gibanja novega koronavirusa pri NIJZ Mario Fafangel zato znova poziva, naj se držimo priporočil. Omenil je dvoje: maske v zaprtih javnih prostorih in cepljenje najbolj ranljivih, torej tistih nad 60 let.

Prvih 4900 odmerkov za omikron prilagojenega cepiva že na voljo
13. 09. 2022 08.25Ta teden se začenja cepljenje s prvimi odmerki z omikronu prilagojenim cepivom. Na voljo je okoli 4900 odmerkov. Toliko so jih namreč zaenkrat naročili različni izvajalci cepljenja. Gre za poživitvene odmerke, ki so na voljo tistim, ki so opravili osnovno cepljenje.

V Slovenijo prihajata dve novi cepivi, registrirani za poživitvene odmerke
09. 09. 2022 09.16Nacionalna koordinatorica cepljenja Marta Grgič Vitek je podala izjavo o aktualnih informacijah glede cepljenja proti covidu-19. Kot je povedala, pričakujejo, da bodo cepiva v Slovenijo prišla naslednji teden, ko bi tudi že lahko začeli s cepljenjem. Novi cepivi sta registrirani za cepljenje s poživitvenim odmerkom, pokrivata pa tako originalno različico kot novejšo različico omicrona, ki letos prevladuje. Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so sicer ta teden sporočili, da bo Slovenija dobila dobrih 370.000 odmerkov cepiv, ki so prilagojena prvotni različici novega koronavirusa in različici omikron BA.1, ki v Sloveniji sicer ni več prevladujoča. Slovenija lahko v septembru skupaj računa na od 500.000 do 700.000 odmerkov prilagojenih cepiv.