tadej battelino

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje

29. 01. 2025 12.43

500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.

Iz nekaj kapljic krvi do odkritja več kot 40 redkih bolezni

02. 03. 2024 09.59

Zaživel je nov program neonatalnega presejalnega testiranja. Iz nekaj kapelj krvi, odvzetih iz pete ali drobne vene novorojenčka, po novem ne bodo odkrivali le 18 bolezni, ampak 41, med njimi spinalno mišično atrofijo, težke prirojene okvare imunosti, cistično fibrozo in kongenitalno adrenalno hiperplazijo. Če so te bolezni odkrite in jih začnemo zdraviti, še preden se pojavijo znaki, je velika verjetnost, da bo otrok lahko živel kvalitetno življenje.

Slovenija dobiva 'največji nacionalni presejalni program v EU ta hip'

12. 02. 2024 15.41

Konec meseca naj bi v Sloveniji zaživel nov program neonatalnega presejalnega testiranja. Iz nekaj kapelj krvi po novem ne bodo odkrivali le 20, temveč več kot 45 bolezni, med njimi tudi spinalno mišično atrofijo, težke prirojene okvare imunosti in cistično fibrozo. Novo presejanje naj bi steklo, "če bo vse po sreči, ravno na dan redkih bolezni, to je 29. februarja", je napovedal predstojnik Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana Tadej Battelino.

Debelost – občutek drugačnosti, ki hromi

29. 10. 2022 13.02

Petra Salihovič je 24-letna mama dveh otrok, polna energije in zadovoljna sama s seboj. Le štiri leta nazaj pa je tehtala tudi več kot 140 kilogramov. "Ko sem začela opažati, da sem drugačna kot ostali, da me je več skupaj, da imam več kilogramov, pride nesamozavest, sram te je."

'Ne obupajte nad svojimi sanjami, s trdim delom lahko dosežete cilje'

23. 07. 2022 08.55

Kolesarska dirka Velika nagrada Kranja – Memorial Filipa Majcna, ki poteka ta konec tedna, je v gorenjsko prestolnico privabila tudi profesionalno kolesarsko ekipo iz ZDA. Team Novo Nordisk je edinstven zato, ker ne poganja pedal zgolj zaradi tekmovalnih in športnih vzgibov, ampak si prizadeva dokazati, kaj je mogoče doseči s sladkorno boleznijo. Vsi člani ekipe imajo namreč sladkorno bolezen tipa 1. S svojimi dosežki skušajo navdihniti osebe z diabetesom, da sledijo svojim sanjam. "Trdo delo je ključno, talent sam po sebi ni nikoli dovolj," je spodbudil kolesarski zvezdnik ekipe Andrea Peron, ki je z nami delil svojo kolesarsko zgodbo, povezano s to boleznijo.

Ko se začne puberteta ...

14. 05. 2022 07.00

Vsaka družina gre skozi puberteto na svoj način, za vsako družino je ta čas zahteven. A pomembno je, da otroci in starši veste, da niste sami, da se s podobnimi težavami srečujejo mnogi. Da ta vihar enkrat mine. Da starši sprejmete, da so generacije vaših otrok drugačne, da je njihov najstniški svet tudi zaradi pojava množičnih medijev drugačen, kot je bil vaš. Kljub temu je prav, da svojemu otroku poveste, kaj si mislite o njegovih pogledih, odločitvah in da ga opozorite na morebitne negativne posledice. Ter da ob vsem tem upate, da vas bo otrok slišal, da bodo vaše besede kot popotnica za življenje odmevale nekje zadaj.

Poziv vsem zdravim Slovencem brez redke genetske bolezni

21. 03. 2022 17.22

Redke bolezni prizadenejo vsakega 2000. prebivalca Slovenije, bolniki pa imajo poleg bolezenskih še vrsto težav z dolgotrajno potjo do pravilne klinične diagnoze. Pri bolnikih z redkimi boleznimi od prvih simptomov do končne diagnoze pogosto poteče več kot osem let. V tem času bolniki pogosto prejmejo napačne diagnoze in posledično napačno zdravljenje. To pot bi lahko občutno skrajšal projekt Slovenski genom, ki bo olajšal genomsko diagnostiko v Sloveniji, saj bo v bazo združil podatke o genetski variabilnosti prebivalcev Slovenije.

Lani največ primerov sladkorne bolezni pri slovenskih otrocih

02. 02. 2022 10.02

V lanskem letu so v Sloveniji pri mladoletnikih odkrili največ primerov sladkorne bolezni tipa ena doslej. Potrdili so jo pri 84 otrocih in mladostnikih, kar je po opozorilih otroškega diabetologa z UKC Ljubljana Tadeja Battelina deset več primerov kot kadar koli prej v enem letu. Ob tem so zasledili veliko več diabetičnih ketoacidoz ob začetku bolezni – to je hudo stanje, ki lahko brez zdravljenja vodi tudi v smrt. Starši namreč zaradi covidnih razmer odlašajo z obiskom izbranega pediatra, opozarja Battelino.

Na ljubljanski pediatrični kliniki začeli cepiti otroke od petega do 11. leta

16. 12. 2021 15.16

Na pediatrični kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana so prvih 18 otrok v starosti od pet do 11 let že cepili proti covidu-19, na vrsti je drugih prijavljenih 40, je v izjavi za medije povedal predstojnik kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in bolezni presnove Tadej Battelino. Ocenjujejo, da je odziv za zdaj zelo dober.

Obeta se pomemben korak pri odkrivanju redkih bolezni pri novorojenčkih

14. 12. 2021 08.27

Že v prihodnjem letu bi lahko – če bo država za to zagotovila sredstva – razširili presejalni program novorojenčkov. S tem bi lahko pravočasno odkrili nekatere sicer zelo redke bolezni, kot je spinalna mišična atrofija, pri katerih pa je ključnega pomena, da se jih začne zdraviti, še preden pri otroku že povzroči škodo.

'Znanost je jedro naše civilizacije. Če jo zavračamo, se vračamo v kameno dobo'

15. 11. 2021 13.25

SAZU in predstavniki zdravstvene stroke znova pozivajo k cepljenju. Virologinja Avšič Županc pravi, da je trenutno edini gostitelj novega koronavirusa človek, v zgodovini pa se je pokazalo, da lahko take viruse izkoreninimo le s cepljenjem. Predstojnik kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino UKC Ljubljana Marko Noč pa je poudaril, da je umrljivost bolnikov, ki pridejo na intenzivno terapijo, okrog 50-odstotna. Pri cepljenih je verjetnost, da bodo tam pristali, desetkrat manjša kot pri necepljenih.

Kako lahko umetna inteligenca pomaga sladkornim bolnikom?

17. 04. 2021 08.03

Po objavi v Uradnem listu je začel veljati sklep, ki vsem bolnikom s sladkorno boleznijo tipa ena omogoča, da brez doplačil in ne glede na starost ali socialni status dobijo tehnološko najnaprednejši pripomoček za nadzorovanje bolezni, t. i. hibridno zaprto zanko. Ta s pomočjo umetne inteligence oceni, kolikšen odmerek inzulina bolnik potrebuje glede na stopnjo sladkorja v krvi.

Z novo napravo bi bilo odkrivanje genetskih bolezni pri novorojenčkih še hitrejše

27. 12. 2019 18.14

Več kot 3.000 otrokom v Sloveniji vsako leto diagnosticirajo različne genetske bolezni. Prav zgodnja ugotovitev bolezni vpliva na kakovost življenja teh otrok in njihovih družin. Da bi to ugotovili čim hitreje in bi otroci lažje živeli in preživeli, pa potrebujejo novo elektronsko napravo. Na Pediatrični kliniki v Ljubljani želijo kupiti nov, bolj zmogljiv sekvenator, ki odkriva te bolezni. Trenutno je namreč treba na rezultate preiskav čakati dlje časa.

Sladkorna bolezen: 175.000 ljudi jo ima, a številni tega ne vedo

14. 11. 2019 15.36

V Sloveniji ima sladkorno bolezen okoli 175.000 ljudi, pri čemer jih okoli 15 do 25 odstotkov niti ne ve, da so bolni. Ker je zgodnje odkrivanje ključno za preprečevanje zapletov, je pomembno, da znajo predvsem v družinah prepoznati znake te bolezni. A raziskave kažejo, da te znake pri družinskemu članu opazi le petina odraslih.

Prepletenost zdravnikov in farmacevtov: 'Nobeno kosilo ni zastonj'

18. 09. 2019 04.00

11,5 milijona evrov je lani 22 inovativnih farmacevtskih družb, ki v Sloveniji prodajajo zdravila, izplačalo zdravnikom. Zdravniki pa so napisali rekordno število receptov, več kot 17,5 milijonov. Posledično se je za kar 80 odstotkov zvišala vrednost receptov in znašala pol milijarde evrov. Na čigav račun?

Kateri zdravniki so prejemniki farmacevtskih milijonov?

17. 09. 2019 04.00

Andrej Janež, Sonja Praprotnik, Dragan Kovačić, Matija Tomšič, Tadej Battelino, Polonca Jaki Mekjavić, to so rekorderji, za katere je nedvoumno, da so, na svoje ime, s. p. ali podjetje in so zaposleni v javnem zdravstvu, prejeli od farmacije več kot 20.000 evrov. Zanka, kjer se pretakajo astronomski zneski, so društva in tisti zdravniki, ki ne soglašajo z objavo nakazil farmacije.

'Otroci so lahko hitro mali odvisniki od sladkorja'

19. 12. 2018 13.50

V UKC Ljubljana so pred prihajajočimi prazniki opozorili na pomen zmernega uživanja hrane in pijače. Prazničnih gurmanskih užitkov se seveda veselimo, nobene potrebe ni, da bi se jim odpovedali, vendar ne pretiravajmo in jih raje razporedimo na več dni. S tem se bomo izognili težavam, so povedali.

Z novim aparatom bodo lahko zgodaj odkrivali presnovne bolezni pri novorojenčkih

07. 09. 2018 13.28

UKC Ljubljana je v uporabo prejel aparat, s katerim bo omogočena diagnostika 20 presnovnih bolezni pri novorojenčkih. Na presnovne prirojene bolezni bodo testirali vse novorojenčke po državi, na leto bodo predvidoma odkrili 10 otrok s takimi boleznimi, ki jih bodo lahko zdravili, še preden bodo imeli težave oziroma bodo zboleli.

'Slovenija je država, ki lahko pokaže vidne rezultate na področju redkih bolezni'

26. 03. 2018 16.00

Redke bolezni so večinoma neozdravljive in močno vplivajo na kakovost življenja prizadetih oseb in njihovih bližnjih. Pogosto jih spremljajo zapleteni in dolgotrajni diagnostični postopki ter nujno zdravljenje z dragimi zdravili. A zaradi napredka pri obravnavi bolnikov, je mogoče na prihodnost gledati z optimizmom, ugotavljajo slovenski strokovnjaki.

Zdravnika s pomočjo tekaške prireditve zbirata denar za endoskop

11. 05. 2017 09.29

Zdravnica in zdravnik ljubljanske pediatrične klinike sta prišla na idejo, da bi za nakup nujno potrebnega endoskopa za dojenčke organizirala dobrodelno tekaško prireditev. Takšne dogodke že poznajo drugod v tujini in so jih ljudje pozitivno sprejeli. Če bi se radi gibali in bili hkrati dobrodelni, vabljeni to nedeljo dopoldan na prvi Hop na Grad.

Povprečen slovenski mladostnik poje 67 kg sladkorja na leto

23. 09. 2016 07.00

V Ameriki so pred dnevi razkrili, da je industrija sladkorja v 60 letih trem vplivnim znanstvenikom plačala, da so minimalizirali povezavo med sladkorjem in srčnimi boleznimi ter večji pomen pripisali maščobam. Desetletja je tako napačno veljalo, da je sladkor manj škodljiv kot maščobe.

VIDEO: Odkritje gena za vitkost priložnost za razvoj novih terapij za sladkorno bolezen

15. 06. 2016 10.54

Slovenski raziskovalci so odkrili gen za vitkost, ki odpira nove možnosti terapije za z debelostjo povezano sladkorno bolezen. Gre za encim TST, ki je že dolgo poznan predvsem za razstrupljanje cianida. Tokrat pa so prvič pokazali, da ima tudi pomembne funkcije v metabolizmu.

Ob sladkorni bolezni je treba spremeniti način življenja

14. 11. 2013 14.18

Z naraščanjem debelosti raste tudi število otrok s sladkorno boleznijo tipa dva. Zbolevajo že v starosti od 10 do 15 let, zato je nujno sodelovanje vse družine, a uspeh je pogosto slab. Zdravljenje zahteva nižanje telesne teže in redno športno dejavnost.

Battelino je bil nad slabim Borovim stanjem presenečen

09. 09. 2011 09.28

V središču nadaljevanja sojenja v zadevi Nekrep je bilo pričanje pediatra endokrinologa Battelina, ki je dejal, da je bil Bor ob prihodu v Ljubljano nezavesten. Ni pa želel komentirati, ali je bilo ravnanje Kaničeve in Pogorevca pravilno.

'Borova smrt je tragičen dogodek, ki ga ne bom pozabila'

06. 07. 2009 16.01

Zagovornik pediatrinje Zlate Kanič, ki ji je drugostopenjsko razsodišče zdravniške zbornice za štiri mesece odvzelo licenco, napoveduje kazensko ovadbo zaradi ponarejanja listin.

Onkologija še brez novega direktorja

19. 11. 2008 16.23

Svet ljubljanske onkologije za novega direktorja ni potrdil edinega kandidata Petra Zdravja. Vršilka dolžnosti direktorice ostaja Ana Žličar.

'Želim si finančno trdnost in dobre odnose'

10. 07. 2008 12.50

Po odstopu Aljoše Rojca z mesta direktorja Onkološkega inštituta bo do imenovanja njegovega naslednika onkologijo vodila Ana Žličar.

Rojec odstopil v dobro bolnikov

09. 07. 2008 15.20

Aljoša Rojec je po letu dni odstopil z mesta generalnega direktorja Onkološkega inštituta. Kot pravi, odstopa zaradi pritiska medijev in v dobro bolnikov.

Rojec ima čas do januarja

20. 11. 2007 15.23

Aljoša Rojec ostaja direktor Onkološkega inštituta. Do 9. januarja mora izdelati sanacijski program in urediti odnose.

Diabetes v porastu

18. 10. 2007 06.12

V Sloveniji je več kot 100.000 sladkornih bolnikov, tipa 2, strmo pa narašča tudi diabetes tipa 1.