taboriščnikov

V nesreči na Veliki planini umrl solastnik strani The Pirate Bay

12. 03. 2025 07.23

V letalski nesreči na Veliki planini je umrl 64-letni švedski podjetnik in nekdanji politik Carl Lundström, znan kot solastnik svetovno znane piratske strani The Pirate Bay.

80 let od osvoboditve taborišča smrti: preživeli položili vence ob zid smrti

27. 01. 2025 06.07

Mineva 80 let od osvoboditve zloglasnega nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau, kjer je bilo ubitih več kot milijon ljudi, večinoma Judov. Preživeli so ob zid smrti v Auschwitzu, kjer je bilo usmrčenih na stotine taboriščnikov, že položili sveče in vence. Pridružil se jim je tudi poljski predsednik Andrzej Duda. Slovesnosti naj bi se udeležilo tudi okoli 50 nekdanjih zapornikov.

Bo v nacističnih predorih, ki so jih gradili taboriščniki, luksuzen bunker za bogataše?

14. 12. 2024 11.43

Na tisoče taboriščnikov je med drugo svetovno vojno umrlo med gradnjo nacističnih predorov v bližini nemškega koncentracijskega taborišča Buchenwald. Danes pa ima podjetnik Peter Karl Jugl, ki je povezan s skrajno desnico, sprevržen in sporen poslovni načrt. Na tem območju želi zgraditi privatni bunker za superbogate, ki se bojijo jedrskega spopada in tretje svetovne vojne.

320.000 evrov za skupno stalno razstavo v Bloku 17

11. 07. 2024 08.32

Državni zbor je sprejel Zakon o ratifikaciji sporazuma o financiranju ponovne postavitve skupne stalne razstave o trpljenju taboriščnikov s prostora nekdanje skupne države v Bloku 17 Državnega muzeja Auschwitz-Birkenau. Ministrstvo za kulturo bo za izvajanje sporazuma v letih 2024 in 2025 namenilo 320.000 evrov.

Na Rabu 80-obletnica osvoboditve taboriščnikov, italijanskih predstavnikov ni bilo

09. 09. 2023 19.06

Na hrvaškem otoku Rab obeležujejo spomin na osvoboditev taboriščnikov iz italijanskega koncentracijskega taborišča Kampor in otoka Rab. Spominske slovesnosti ob 80. obletnici se je udeležila tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar in poudarila pomen ohranjanja zgodovinskih dejstev in pričevanj o grozodejstvih fašizma in nacizma. Italijanskih predstavnikov na slovesnost ni bilo.

Nataša Pirc Musar se je poklonila bazoviškim junakom

08. 09. 2023 18.20

Predsednica republike Nataša Pirc Musar se je s položitvijo cvetja ob spominski plošči, ki od leta 2012 stoji pred stavbo rektorata Univerze v Ljubljani, poklonila bazoviškim junakom na spominski slovesnosti ob 93. obletnici njihove usmrtitve, so sporočili iz predsedničinega urada.

'To je bil zame resnični odvzem svobode. Nisem bil več človek'

07. 05. 2023 07.28

V nekdanjem koncentracijskem taborišču Mauthausen se spominjajo osvoboditve. "Ta dan je prinesel neskončno olajšanje vsem, ki so to svobodo čakali," pravi Dušan Stefančič, ki je preživel šest nacističnih taborišč, svobodo pa dočakal v taborišču Gusen II., ki je od Mauthausna oddaljeno le nekaj kilometrov. Ob obletnici sicer letos razmišljajo tudi o državljanskem pogumu. Pogumu tistih, ki so se uprli v brezupnem položaju, ko se je večina raje "prilagodila".

Dodik razburil z izjavo o združitvi Republike Srbske s Srbijo

24. 04. 2023 18.47

V Bosni in Hercegovini razburja izjava predsednika Republike Srbske Milorada Dodika, ki je napovedal združitev te srbske entitete BiH s Srbijo. Odzvale so se tudi ZDA, ki so obljubile zaščito BiH ter njene suverenosti, ozemeljske celovitosti in večetničnega značaja.

'Bili so mojstri takšnega mučenja, da si smrt občutil, preden si jo doživel'

29. 01. 2023 07.58

Kraj razčlovečenja, zloma civilizacije, "mrtvih in črvov", pekel. Vse to so bila nacistična koncentracijska taborišča. Medtem ko je iz enih pot vodila le skozi dimnik, je v drugih "osvobajalo" (morilo) delo. A človek išče izhod iz še tako brezizhodne situacije. Eni so upali, drugi so se vdali v usodo, tretji so edino rešitev videli v poskusu bega. Teh slednjih je bilo malo, v svojih poskusih so bili večinoma neuspešni. Toda – kdo so bili, kaj jih je gnalo?

'Potem so otroški glasovi počasi utihnili, spoznali so, da ne bo nikogar'

27. 01. 2023 13.38

"Najhuje je bilo ponoči. Otroci so jokali, vpili so, ker so bili lačni, ker jih je zeblo, ker so pogrešali svoje matere. Ampak potem so otroški glasovi počasi potihnili, spoznali so, da ne bo nikogar." Tako se obdobja v koncentracijskem taborišču Auschwitz spominja Zdzislawa Wlodarczy. Ko so njeno družino odpeljali v taborišče, je bila stara 11 let.

Svet 'mrtvih in črvov': 'Otroci morajo vedeti, da ne smeš stati in gledati'

27. 01. 2023 08.07

Svet se spominja žrtev holokavsta. Mineva 78 let, odkar je sovjetska Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau na Poljskem – in tam ob obletnici tudi pripravljajo slovesnost. Spomin na grozljive dogodke druge svetovne vojne sicer vse bolj bledi, odhajajo tudi zadnji preživeli. To pa odpira prostor za nove grozote, tudi za dogodke, kot je vojna v Ukrajini.

'Dobro je že večkrat premagalo zlo. Verjeti moramo, da bo tako tudi tokrat'

22. 01. 2023 17.45

Ob svetovnem dnevu spomina na žrtve holokavsta je v organizaciji Zveze združenje borcev (ZZB) NOB v Ljubljani potekala spominska slovesnost. Slavnostna govornica, ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan, je poudarila, da si je treba prizadevati za zajezitev kulture sovraštva, saj ta lahko privede do najhujšega nasilja in zla.

Morebitna udeležba hrvaške vojske v Euforju razburja javnost v BiH

08. 11. 2022 13.50

Hrvaške oblasti si že nekaj časa prizadevajo, da bi njihove vojaške enote postale del misije Eufor v Bosni in Hercegovini. A to razburja številne žrtve vojne, ki opozarjajo, da je tudi Mednarodno sodišče za vojne zločine v več sodbah razsodilo, da je bila Hrvaška agresor na BiH. Združenje Matere enklave Srebrenica in Žepa je zato pozvalo Združene narode, naj preprečijo, da bi hrvaška vojska sodelovala v mirovni misiji EU v Bosni in Hercegovini. Da je bila Hrvaška med vojno agresor na BiH, je poudaril tudi hrvaški član predsedstva BiH Komšić.

'Ultimativni preživeli': 'Ni se prijetno spominjati tega obdobja'

05. 09. 2022 07.45

Pravijo mu "ultimativni preživeli". Shaul Ladany je preživel nacistično koncentracijsko taborišče in se za las izognil pokolu, v katerem je umrlo 11 izraelskih športnikov - njegovih kolegov - na olimpijskih igrah leta 1972 v Münchnu.

77 let kasneje na kraju trpljenja: 'Vse upanje pustite zunaj'

08. 05. 2022 07.13

Ko po približno petih urah vožnje prispemo v avstrijski Mauthausen, je nebo sivo, dežuje. Primerna kulisa za sivo obzidje, nad katerim se dvigajo nekdanji stražni stolpi. Smo namreč na območju nekdanjega koncentracijskega taborišča. Z nami je Dušan Stefančič. Prvič je sem prišel pred več kot 77 leti in bil je med tistimi, ki so tudi odšli. Pa ne (zgolj) zaradi sreče. Predvsem zato, ker je verjel, da se njegovo življenje tukaj ne bo končalo, poudari.

'Rekel je, da bomo tam gori še dva ali tri mesece, potem pridem k tebi'

27. 01. 2022 06.00

Svet obeležuje mednarodni dan spomina na holokavst ob 77. obletnici osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz. Kolesje nacizma je drobilo vse, ki režimu niso bili po volji zaradi svoje rase, vere, spolne usmerjenosti ali zdravstvenega stanja – in kraj, kjer je bilo najhuje, je bilo koncentracijsko taborišče Auschwitz na Poljskem, kjer je bilo od maja 1940 do januarja 1945 ubitih okoli 1,1 milijona ljudi, večinoma Judov. Tam je umrl skoraj vsak šesti od šest milijonov Judov, ki so bili ubiti v holokavstu. So pa tam trpeli tudi Slovenci.

Svet se spominja žrtev holokavsta: 'Nikoli ne smemo pozabiti, kaj se je zgodilo'

27. 01. 2022 06.42

Po svetu in v Sloveniji se spominjamo žrtev holokavsta. 27. januarja 1945 je Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Osrednja slovesnost v Sloveniji je potekala že v sredo.

Zorčič v taborišču Auschwitz-Birkenau na simpoziju o antisemitizmu

09. 11. 2021 16.56

Predsednik državnega zbora Igor Zorčič se je danes udeležil spominskega dogodka v koncentracijskem taborišču Auschwitz-Birkenau, kjer je nagovoril udeležence simpozija o antisemitizmu ter preživele in sorodnike žrtev. Spomnil je, da je bilo z ozemlja Slovenije med drugo svetovno vojno v Auschwitz pripeljanih 2324 ljudi, so sporočili iz DZ.

Začelo se je sojenje 96-letni nekdanji tajnici v nacističnem taborišču

19. 10. 2021 17.42

V Nemčiji se je začelo sojenje nekdanji tajnici nacističnega koncentracijskega taborišča Stutthof Irmgard Furchner. 96-letnica je obtožena sodelovanja pri poboju več kot 11.000 ljudi. Furchnerjeva je ena od prvih žensk, vpletenih v zločine iz nacističnega obdobja, ki so jih v Nemčiji preganjali v zadnjih desetletjih, kot pojasnjuje njen odvetnik, pa se bo 96-letnica do nadaljnjega branila z molkom.

'Ostal je samo pepel, pomešan z blatom'

02. 10. 2021 08.00

33.771 ljudi v dveh dneh: septembra 1941 sta SS in nemška policija izvedla največji posamični pokol v drugi svetovni vojni. Jurij Fuks, Alexander Berljant in Wladimir Pinschuk so se tragični usodi izognili - in letos ob obletnici tega grozljivega dogodka so z nemškim Spieglom delili svoje zgodbe iz tistega časa.

Prekvalifikacija iz človeka

04. 07. 2021 07.16

Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

Nekdanja srbska obveščevalca Simatović in Stanišić dobila 12 let zapora

30. 06. 2021 16.25

Sodni senat Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča (MICT) v Haagu je na ponovljenem sojenju nekdanja vodilna moža srbske varnostne službe Franka Simatovića in Jovico Stanišića obsodil na po 12 let zapora zaradi sodelovanja pri vojnih zločinih na Hrvaškem in v BiH med letoma 1991 in 1995. Gre za prvostopenjsko razsodbo.

76 let po osvoboditvi iz pekla: Ne razočarajte nas

27. 01. 2021 17.28

Svet se danes spominja holokavsta, enega najmračnejših obdobij v zgodovini človeštva. Prireditev, ki jo ob tem vsako leto pripravijo v Auschwitzu, je letos namesto v "tovarni smrti" potekala v virtualnem prostoru. Tudi letos pa so preživeli svet opomnili – nikoli več!

'Spominjati se pomeni tudi biti previden, kajti te stvari se lahko ponovijo'

27. 01. 2021 07.22

Po svetu in v Sloveniji se danes spominjamo žrtev holokavsta – 27. januarja 1945 je Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Osrednja slovesnost pod okriljem Združenih narodov bo potekala virtualno. Številne mednarodne organizacije ob tem opozarjajo na zanikovalce - po oceni Unesca je to simptom porasta dezinformacij, sovražnega govora in predsodkov.

'Na svetu ni kraja, ki bi bil bolj zaznamovan s smrtjo'

26. 01. 2021 08.13

27. januarja bo minilo 76 let od osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz. V Muzeju novejše zgodovine je zato od danes na ogled dokumentarna razstava Sinagoge Maribor "Tu se je smrt utrudila do smrti ...": Slovenske žrtve Auschwitza.

75-letnica osvoboditve Mauthausna: najtemnejša plat zgodovine in simbol za grozote nacizma

05. 05. 2020 15.59

V Avstriji so se spomnili 75. obletnice osvoboditve koncentracijskega taborišča Mauthausen blizu Linza. Vidnejši avstrijski politiki so ob obletnici pozvali k boju proti antisemitizmu.

Pred 75 leti osvobodili koncentracijsko taborišče Dachau

29. 04. 2020 10.17

V Nemčiji se spominjajo osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Dachau. Pred 75 leti je ameriška vojska tik pred koncem druge svetovne vojne v Evropi namreč osvobodila taborišče Dachau, ki je bilo eno od prvih tovrstnih taborišč v Nemčiji. Obletnice se spominjajo s polaganjem vencev in večerno spletno ekumensko mašo.

94-letnega knjigovodjo iz Auschwitza obsodili na štiri leta zapora

15. 07. 2015 10.26

Nemško sodišče je Oskarja Groeninga, nacističnega paznika v Auschwitzu, spoznalo za krivega. 94-letnika so obsodili na štiri leta zapora. V taborišču je bil odgovoren za preštevanje lastnine taboriščnikov in pobiranja njihovega denarja.

VIDEO: Ukradeni otroci: 'Izgovorjena slovenska beseda ni ostala nekaznovana'

18. 05. 2015 06.30

Janez Žmavc je bil eden od približno 650 ukradenih otrok, ki so jih leta 1942 zbrali v celjski osnovni šoli in jih nasilno ločili od staršev. V taborišču so bili izpostavljeni prevzgoji oziroma pravemu vojaškemu drilu, pripoveduje. Za vsako izgovorjeno slovensko besedo so bili kaznovani, se spominja.

FOTO: 'Želel sem videti, kako bo Nemce vrag jemal'

14. 05. 2015 07.00

Brutalno so ga mučili v gestapovskih zaporih, od koder so ga z vlakom poslali v zloglasno taborišče Dachau. Večkrat je gledal smrti v oči, preživel je pegavi tifus in ukaz o likvidaciji vseh taboriščnikov. Vinko Lipovec je 22. januarja praznoval 100. rojstni dan.