svobodno odločanje

Prva podpisnica pobude o tem, zakaj je boj za varen splav še vedno pomemben

08. 03. 2025 11.47

Zastavljeni cilj – zbrati milijon podpisov po vsej Evropi – so dosegli v le nekaj mesecih. "Ni me presenetilo, v kampanjo sem verjela in resnično sem se razveselila tega mejnika," pravi sociologinja Marjeta Mencin, ki je bila tudi prva podpisnica pobude za varen in dostopen splav v EU. A boj s tem še ni končan, ta se šele začenja, poudarja sogovornica, s katero smo se pogovarjali ob 8. marcu. Politična klima se namreč spreminja iz dneva v dan, v vzponu je radikalna desnica, ki, kot poudarja, s seboj prinaša tudi patriarhalne težnje. Zakaj je pravica do splava in pravica ženske do odločanja o lastnem telesu tako pomembna?

Ustavno sodišče presodilo: omejitev umetnega oplojevanja neustavna

26. 11. 2024 10.19

Ustavno sodišče je presodilo, da je ureditev, po kateri samske ženske in ženske v istospolnih partnerskih zvezah niso upravičene do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, neustavna. Državni zbor mora zdaj v roku enega leta sprejeti popravek zakona. V največji vladni stranki pa so zagotovili, da se bodo nemudoma lotili priprave ustreznih zakonskih rešitev.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2

21. 10. 2024 10.55

Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti

18. 10. 2024 13.06

Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.

Vložili pobudo za presojo ustavnosti: 'Referendumsko vprašanje je zavajajoče'

16. 10. 2024 11.14

Vesna – zelena stranka je vložila pobudo za presojo ustavnosti in predlog za začasno zadržanje odloka o razpisu referenduma o izvedbi drugega bloka krške nuklearke (JEK 2). Za to potezo so se odločili zaradi po njihovem zavajajočega referendumskega vprašanja o projektu, ki omejuje svobodno odločanje volivca. Minister za delo Luka Mesec pa medtem poudarja, da sicer ne gre za skupno pobudo, da pa se v Levici z njo strinjajo. Meni namreč, da je referendum preuranjen.

Sojenje v zadevi Marina: obramba predlaga oprostilne sodbe

20. 05. 2024 19.17

Na sojenju v zadevi Marina so zagovorniki Sergeja Racmana, Dejana Šurbka, Vesne Ternovec in družbe Cratos predlagali oprostilne sodbe. Med drugim trdijo, da ekonomska korist od prostitucije drugih ni kaznivo dejanje, če pri tem ni posegov v avtonomno odločanje osebe o lastnem spolnem življenju.

Srečanje predsednikov: Pirc Musarjeva pozvala k odpravi nadzora na mejah

22. 04. 2024 06.22

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na Brdu pri Kranju ob 20. obletnici članstva Slovenije v EU gostila predsednike štirih sosednjih držav. Po srečanju je poudarila pomen dobrih sosedskih odnosov med državami, vse vlade, tudi slovensko, pa je pozvala k odpravi nadzora na meji. Zahvalila se jim je tudi za hitro ponujeno pomoč po ujmi avgusta lani.

Huawei Sloveniji s pomočjo domačih lobistov 'vljudno predlaga' plačilo 170 milijonov

05. 12. 2023 16.02

Kitajski kolektiv Huawei je pred dvema tednoma Vladi republike Slovenije in v vednost petim ministrom poslal dopis. V njem zastopnik Zhang Zhenhua trdi, da bo odločitev Vlade in splošnega sklepa AKOSA o varnosti omrežja 5G Sloveniji povzročila škodo več milijard evrov, Huawei pa že terja neposredno povračilo v višini 170 milijonov evrov. Ponudili so tudi izračun škode, priložili pa mnenji ekonomista Jožeta P. Damjana in ustavnega pravnika Sama Bardutzkyja.

Še en odstop v podporo Sari Štiglic, na njeni strani tudi Golob

05. 10. 2023 11.09

Predsednica države Nataša Pirc Musar se je po tem, ko je iz Mladinskega posvetovalnega odbora izključila Saro Štiglic, soočila s številnimi kritikami. Odzval se je celo predsednik vlade Robert Golob, ki je zapisal, da je "postaviti se za temeljne svoboščine dejanje poguma in odraz razumevanja demokratičnih vrednot". V bran sta ji stopila še dva člana štiričlanskega odbora in odstopila. Pirc Musarjeva pa medtem meni, da je plaz kritik na njeno odločitev prekomeren. Citirala je angleško pisateljico Evelyn Beatrice Hall: "Ne strinjam se s tem, kar govoriš, ampak bom do smrti branila tvojo pravico, da to poveš."

Sara Štiglic: Argument predsednice razumem, vendar se z njim ne strinjam

04. 10. 2023 14.38

Sara Štiglic, članica Mladinskega posvetovalnega odbora pri predsednici države Nataši Pirc Musar, je na Pohodu za življenje, ki je potekal v središču Ljubljane, odstranila postavljene zastavice organizatorjev in s tem sprožila številne odzive podpore in nasprotovanja. Iz kabineta predsednice so po dogodku sporočili, da so Štigličevo razrešili, in kot razlog navedli "neprimerno komunikacijo" članice, argument, ki ga Štigličeva razume, a se z njim ne strinja. Pirc Musarjeva je v izjavi dejala, da je odločitev sprejela zgolj zaradi načina, "kako je članica posegla v komunikacijo drugega," in da sama podpira pravico do splava.

'Kvantitativno ocenjevanje je kruto'

23. 06. 2023 06.00

Javna razprava o reformi osnovnega šolstva postaja vse bolj vroča. Država bi prevetrila predmetnike, več bi bilo športa in tujih jezikov. Socialna psihologinja, zaslužna profesorica dr. Mirjana Ule, pa poudarja, da ni težava v kurikulu, saj da so drugi problemi v šoli bolj pereči. Politika se pogosto nanaša le na rezultate faktografskega znanja, medtem ko so rezultati pri duševnem zdravju otrok katastrofalni. Meni tudi, da je kvantitativno ocenjevanje kruto in da so s tem, ko je vse odvisno zgolj od ocen, prikrajšani vsi otroci. Prepričana pa je še, da je treba učiteljem vrniti avtonomijo in svobodno odločanje.

Golob o nasilju: Potrebno je večje prizadevanje za strpnost in varnost

20. 06. 2023 22.05

Premier Robert Golob je poudaril, da nasilje na paradi ponosa, ki se je v Ljubljani odvila v soboto, kaže, "da moramo vložiti dodatne napore k spodbujanju strpnosti in zagotavljanju varnosti". Po njegovih besedah bomo tako lahko našo družbo naredili odprto in vključujočo, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Tonin o Janši: Političnemu veteranu bomo rekli 'ne'

28. 11. 2022 16.20

Po parlamentarnih, predsedniških in lokalnih volitvah smo Slovenke in Slovenci znova odšli na volišča. In tega super volilnega leta v SDS ne bodo ohranili v lepem spominu, saj so jim državljanke in državljani trikrat sporočili, da ima trenutna vlada Roberta Goloba precej višjo podporo. Nov poraz je prinesel tudi nove napetosti v odnosu med SDS in NSi, kjer zdaj sporočajo: če bo vlado vodil Janez Janša, NSi ne bo v njej.

Koalicija Za otroke gre vložila ustavno pritožbo na prepoved razpisa referenduma

11. 11. 2022 15.16

S spremenjeno definicijo zakonske zveze ter ureditvijo zunajzakonske skupnosti za raznospolne in istospolne partnerje bi partnerji v teh zvezah med drugim postali izenačeni v vseh pravnih posledicah, ki jih določa družinski zakonik, ter tudi na drugih pravnih področjih. Sovoditelja Koalicije Za otroke gre Aleš Primc in Metka Zevnik pa sta na ustavno sodišče vložila pritožbo na odločitev DZ glede nedopustnosti razpisa referenduma o družinskem zakoniku. V ustavni pritožbi koalicija navaja tudi argumente za izločitev treh ustavnih sodnikov, in sicer Katje Šugman Stubbs, Roka Čeferina in Neže Kogovšek Šalomon.

'Šla bi na konec sveta, če bi mi odvzeli pravico do splava hudo bolnega ploda'

24. 05. 2022 06.00

Mirela, Mojca in Maja – tri ženske, enaka tragedija – huda okvara ploda ali celo smrt v maternici. To so ženske, ki so občutile bolečino zaradi spontanega splava oziroma splava na zahtevo, ker se plod ni razvijal pravilno. Šok in ena najtežjih življenjskih odločitev. Ženska mora imeti pravico sama odločati o svojem telesu, je odločen ginekolog Mišo Rajić, saj je ženska tista, ki nosi glavno breme reprodukcije. Tega so se zavedali že v nekdanji skupni državi, saj je bila Jugoslavija in s tem Slovenija sploh prva država na svetu, ki je pravico do načrtovanja družine zapisala v ustavo. V osemdesetih je bilo tudi po sedem prekinitev nosečnosti na 10 živorojenih otrok, v zadnjem desetletju manj kot dve.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?

14. 05. 2022 07.41

Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Ven iz moje maternice!

14. 05. 2022 15.25

Nemogoče se je bilo v zadnjih tednih izogniti novicam, ki so vsaka zase po vrsti razkrivale tragičnost vloge, ki je v tem modernem in svobodnem svetu ostala ženskam. Ne moremo biti prav zares presenečeni nad dejstvom, da se v številnih državah pod vprašaj postavljajo naše najpomembnejše pravice, morali pa bi biti zaskrbljeni nad tem, kako je uspelo javno debato, ki jo netijo sovražniki žensk in nasprotniki prepričanja, da je naše mnenje in hotenje enakovredno moškemu, pripeljati tako daleč, da še vedno poslušamo glasne krike opozoril, da je ženska enakopravnost (o enakosti v tem kontekstu pač ne moremo govoriti) šla predaleč, da je postala nevarna za družino in družbo.

Prva predsednica DZ-ja poslancem: 'Mi dajemo ljudem zgled'

13. 05. 2022 06.14

Novoizvoljeni poslanci so se sestali na ustanovni seji državnega zbora. S potrditvijo mandatov vseh 90 novoizvoljenih poslancev je bil deveti sklic državnega zbora tudi uradno ustanovljen, dosedanjemu pa je mandatna doba prenehala. DZ je dobil tudi prvo predsednico v zgodovini, to je postala Urška Klakočar Zupančič iz Gibanja Svoboda. Na tajnem glasovanju jo je podprlo 55 poslancev. "Dolgo smo čakali, ampak verjamem, da bo s tem, ko bo krmilo državnega zbora prevzela ženska, nastopilo novo obdobje v naši parlamentarni zgodovini," je dejala v prvi izjavi po imenovanju. Podpredsednica je postala Meira Hot iz vrst SD-ja.

O demografiji, vzgoji in izobraževanju, zdravstvu: 'Korupcija v zdravstvu je luknja brez dna'

09. 04. 2022 08.20

V predvolilnem soočenju 24ur.com, ki ga je vodil Gregor Trebušak, so svoja mnenja o perečih temah soočile Meira Hot (SD), Tina Bregant (Povežimo Slovenijo), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Alenka Jeraj (SDS) in Maša Kociper (SAB). V debati so se dotaknile tem, kot sta slaba demografska slika Slovenije in prisotnost žensk v politiki, spregovorile so o razmerah v zdravstvu in na področju vzgoje in izobraževanja ter se dotaknile vprašanja pravne države.

Florjančič: Demokracija je enako ranljiva, kot je ranljiva neodvisnost sodstva

02. 03. 2022 14.19

Predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič je ob otvoritvi sodnega leta poudaril, da je neodvisnost sodstva temeljnega pomena za udejanjanje njegovega poslanstva – s svojimi odločitvami krepiti načelo pravne države kot pogoja za obstoj demokracije. Predsednik republike Borut Pahor pa jo vidi tudi kot pogoj za svobodno življenje ljudi.

'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči'

20. 02. 2022 10.18

Čeprav je Nika Kovač znana kot prodorna, prepoznavna direktorica Inštituta 8. marec, si želi Slovenije, ki "njene" ustanove ne bi potrebovala. Bitka proti spornemu zakonu o vodi in za redefinicijo spolnega nasilja in posilstva sta le dva projekta, ki sta jo javno izpostavila in ji ob podpornikih nakopala vrsto kritikov, ki pa je niso uspeli utišati. Z Niko Kovač, ki je pred kratkim postala Slovenka leta, smo govorili o tem, kako lahko v volilnem letu vsak posameznik uveljavi svoj glas, o tem, kaj želijo mladi, kako je mogoče s sodelovanjem preseči politične pole. Pa tudi o tem – ali jo mika politika in ali bi s svojim velikim kritikom – premierjem Janezom Janšo – šla na kavo.

V Zvezi Sonček za spremembo zakona o volitvah v DZ

02. 02. 2022 13.06

V Zvezi Sonček so na politične stranke, predsednike DZ, republike in vlade ter ministre naslovili pobudo za spremembo zakona o volitvah v DZ. Predlagajo spremembo sedmega člena, ki za zdaj uzakonja možnost odvzema volilne pravice osebi, ki jo sodišče postavi pod skrbništvo in ugotovi, da ni sposobna razumeti pomena, namena in učinkov volitev.

Je obstoječi zakon o OBMP diskriminatoren do samskih žensk?

27. 12. 2021 10.06

Zagovornik načela enakosti je ocenil, da je zakonodaja, ki ureja dostop do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo (OBMP), diskriminatorna do neplodnih žensk, ki niso v zakonski ali zunajzakonski skupnosti. Zato je na ustavno sodišče vložil zahtevo za izvedbo ocene ustavnosti delov zakonov, ki urejata dostop do postopkov OBMP.

Lanski odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev je neustaven

05. 11. 2021 08.48

Ustavno sodišče je odločilo, da je del Zakona o nalezljivih boleznih, ki omejuje ali prepoveduje promet s posameznimi vrstami blaga in izdelkov, v neskladju z ustavo. Državnemu zboru je naložilo, da mora to neskladje odpraviti v dveh mesecih. Na podlagi tega je neustaven tudi celoten Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki je bil sprejet marca lani ob začetku epidemije covida-19. Po mnenju sodnikov ga je treba razveljaviti.

Državni svet izglasoval veto na novelo zakona o lekarniški dejavnosti

27. 10. 2021 06.31

Državni svet je s 14 glasovi za in desetimi proti izglasoval veto na novelo zakona o lekarniški dejavnosti, ki ponovno dovoljuje vertikalno povezovanje v lekarniški dejavnosti, če veletrgovca z zdravili ustanovi občina ali javna lekarna. Državni zbor bo tako o zakonu moral glasovati še enkrat, za ponovno potrditev pa bo potrebnih 46 glasov.

Necepljeni tenisači ne bodo dobili vizuma za nastop na OP Avstralije

19. 10. 2021 08.34

Necepljeni teniški igralci bodo najverjetneje ostali brez vizuma za vstop na peto celino in nastop na uvodnem grand slamu sezone, odprtem prvenstvu Avstralije v Melbournu. Eden takšnih je tudi številka ena Srb Novak Đoković, branilec naslova, ki pa je v ponedeljkovem pogovoru za Blic še enkrat poudaril, da ne želi razkriti svojega cepilnega statusa.

Ljubljanski nadškof, poslanec SDS in poljski veleposlanik na shodu proti splavu, posredovala Policija

02. 10. 2021 18.02

V središču Ljubljane se je zbralo nekaj sto ljudi, ki so protestirali proti z ustavo zagotovljeni pravici do splava. Shoda so se udeležili tudi ljubljanski nadškof Stanislav Zore in poslanec SDS Branko Grims ter poljski veleposlanik Krzysztof Olendzki. Posredovala je tudi Policija.

Mark Boris Andrijanič postal minister za digitalno preobrazbo

16. 07. 2021 07.20

DZ je Marka Borisa Andrijaniča imenoval za ministra brez listnice, pristojnega za digitalno preobrazbo. Za je glasovalo 45 navzočih na seji, proti jih je bilo 44 – dodaten glas koaliciji je namenil Desusov Franc Jurša, ki pravi, da je že nekaj dni tarča političnih pritiskov. Andrijanič digitalno preobrazbo vidi kot "ekipni šport, v katerem lahko zmagamo le, če držimo skupaj". Po oceni Tonina imenovanje ministra kaže, da ima vlada še vedno ustrezno podporo v DZ in lahko mirno nadaljuje z delom.

Sodišče zavrglo pobudo za oceno ustavnosti referenduma glede postavitve razglednega stolpa

21. 05. 2021 13.57

Ustavno sodišče je zavrglo pobudo članice občinskega sveta Rogaške Slatine Andrejke Flucher za oceno ustavnosti in zakonitosti odloka o razpisu naknadnega referenduma za postavitev razglednega stolpa v Rogaški Slatini decembra lani. Flucherjeva je zatrjevala, da dan glasovanja v okoliščinah epidemije ni bil skladen z državno ureditvijo.

Pirnat: Od polnoči ni več omejitve pri izstopu iz države

09. 04. 2021 09.45

Po tem, ko je ustavno sodišče sprejelo odločitev, da se začasno zadrži odlok, ki omejuje potovanja v države s slabšo epidemiološko sliko, je to natančneje interpretiral pravnik Rajko Pirnat. "Do zdaj so bile določene omejitve, ki pa so s polnočjo prenehale veljati," je razložil. Na ugotovitve sodišča pa se je odzval tudi notranji minister Hojs in jih pospremil z besedami, da so ustavni sodniki nesposobni odločanja ter da bodo zadeve zdaj zaostrili drugače. Zdravstveni minister Poklukar je ob tem pojasnil, da bodo pri prestopu meje veljale enake omejitve kot pred velikonočnim zaprtjem.