svoboda interneta

Sporne objave na spletu: dnevno aretiranih 30 ljudi, ali policija pretirava?

05. 04. 2025 16.45

Skupine za državljanske svoboščine na Otoku menijo, da njihove oblasti pretirano nadzirajo internet in ogrožajo svobodo govora. Policija namreč dnevno aretira več kot 30 ljudi zaradi žaljivih objav na družbenih medijih in drugih platformah, so izračunali. Za kaznivo dejanje pa je sicer obtožen precej nižji delež aretiranih kot pred letom 2015. Razlog, da se aretacije ne končajo z obsodbo, je pogosto nesodelovanje žrtev v nadaljnjem postopku.

SDS napovedal interpelacijo, ministrica: O odstopu ne razmišljam

24. 01. 2024 12.13

Poslanec Poslanske skupine SDS Tomaž Lisec je na novinarski konferenci spregovoril o vzrokih za interpelacijo zoper ministrico Emilijo Stojmenovo Duh in povedal, da po njihovem mnenju svoje delo opravlja nevestno, netransparentno in nesmotrno. Ministrica medtem ocenjuje, da nakup 13.000 računalnikov ni bil nesmotrn in netransparenten. Zavrnila je tudi očitke o neodgovornem delovanju. Kot pravi, o odstopu ne razmišlja.

Zaradi varnosti potrošnikov strožji nadzor spletnih platform

14. 03. 2023 19.34

Komisija Državnega zbora za peticije je obravnavala vprašanje človekove pravice do varnosti in dostojanstva v svetu interneta. Sodelujoči so se strinjali, da ima raba interneta veliko prednosti, a hkrati za ranljive, med katerimi so otroci in mladostniki, pomeni tveganja. Glede na to bi bilo koristno, če bi se otroci učili odgovorne rabe že v šoli, so menili.

Zasebna ekonomska moč in 'svoboda' interneta

18. 02. 2023 14.57

Danes je že podrobno raziskano in problematizirano vmešavanje državnih struktur v internet, nadzor in vohunjenje nad državljani, usmerjanje javnega mnenja ipd. Edward Snowden je razkril obseg in doseg zbiranja podatkov na najbolj sofisticirane možne načine in tudi moč obveščevalnih služb z uporabo sofisticiranih metod nadzorovanja prek informacijsko-komunikacijskih tehnologij (IKT). Vendar obstaja še eno drugo področje, ki je ravno tako, če ne še bolj nevarno, kot je državno delovanje in nadzorovanje, o katerem pa se, presenetljivo ali ne, precej manj govori. Gre za različne aspekte nevarnosti zasebnega nadzora nad celotno sfero IKT in tudi vlogo, ki jo imajo zasebne korporacije v tem nadzoru.

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'

11. 10. 2022 06.00

Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

'Na nesvobodo ne pristajam'

25. 06. 2022 12.41

V slovensko zgodovino se je zapisala kot prva ženska predsednica državnega zbora, ki je takoj razburila z rdečimi salonarji, tetovažami in oblačenjem. Slovenska javnost jo je spoznala zaradi zapisa, da je tedanji predsednik vlade Janez Janša veliki diktator. Po tem škandalu je zapustila sodniške vrste. Opozicijski SDS ji je pripisoval intimno povezavo s predsednikom vlade Robertom Golobom, češ da na izvršilni veji oblasti in zakonodajni ne moreta biti dva, ki sta partnerja zasebno. Pravi, da v politiki ne bo skrivala čustev in da je s tem, ko je vodenje državnega zbora prevzela ženska, nastopilo novo obdobje v naši parlamentarni zgodovini. Je Janez Janša zanjo še vedno veliki diktator? Bo v parlamentu kot prva med enakimi sodelovala s predsednikom največje opozicijske stranke Janšo, ki je tako kot ona poslanec? Koga bo podprla na predsedniških volitvah, Natašo Pirc Musar ali Marto Kos, ki tudi napoveduje kandidaturo? Obe namreč pozna, skupaj sodelujejo v združenju Ona ve.

V 'denacifikacijo' Ukrajine tudi ruski neonacisti

17. 05. 2022 07.00

Ko je Vladimir Putin napovedal rusko invazijo na Ukrajino, je med ključnimi razlogi za takšno odločitev navedel "denacifikacijo Ukrajine". To je sprožilo začudenje dela mednarodne javnosti, a tudi ostre kritike, saj da bi moral ruski predsednik najprej počistiti pred svojim pragom. Tudi v Rusiji in na ukrajinskem bojišču namreč delujejo ruske militantne neonacistične in ultranacionalistične skupine, čeprav večinoma "podtalno", saj je njihovo delovanje uradno prepovedano. Nekateri posamezniki so tudi pripadniki ruskih vojaških enot, kar priznava tudi sam Putin. Največ kontroverz pa se vrti okrog razvpite skrivnostne skupine Wagner, ki naj bi štela več kot 4000 članov iz 15 različnih držav.

Kje se konča svoboda izražanja in začne sovražni govor?

16. 05. 2022 15.37

Svoboda govora tako kot druge pravice ni absolutna. Že pregovor namreč pravi, da se svoboda enega posameznika konča tam, kjer se začne svoboda drugega. In če bi omogočili popolno svobodo izražanja, bi s tem omogočili širjenje vseh vsebin, fotografij ali tekstov, in to nekaznovano. Meja svobode govora je med drugim tudi sovražni govor. A kje se konča svoboda izražanja in začne sovražni govor?

Algoritem sovraštva: Sovraštvo, laži in delitve so dobri za posel

16. 05. 2022 15.37

Splet je kraj, kjer še posebej na družbenih omrežjih vladajo močna čustva, padajo težke besede, ljudje si dajo duška, da povedo vse, kar jim pade na misel brez zavor. Medtem ko na vse to vpliva predvsem možnost uporabnikov, da komunicirajo anonimno in so slišni bolj kot kdaj koli prej, pa vse krivde ni mogoče prevaliti na uporabnike. Raziskovalci pravijo, da so lastniki spletnih platform v želji po čim večjem dobičku iz svojih algoritmov naredili stroje za širjenje sovraštva. Platforme, kot je Facebook, obtožbe seveda zavračajo, zatrjujejo, da počnejo vse, da bi bilo manj sovražnega govora in neprimernih vsebin.

DEJSTVA: Kdo je navajal pravilne podatke in kdo zavajal?

22. 04. 2022 20.50

Na POP TV ste lahko spremljali še zadnje predvolilno soočenje pred nedeljskimi državnozborskimi volitvami. V studiu so bili Janez Janša (SDS), Tanja Fajon (SD), Luka Mesec (Levica), Matej Tonin (NSi), Alenka Bratušek (SAB), Zdravko Počivalšek (Povežimo Slovenijo) in Marjan Šarec (LMŠ). Robert Golob (Gibanje Svoboda) je zaradi okužbe s koronavirusom v soočenju sodeloval prek video povezave.

Izumiranje periferije. Kako bodo stranke dosegle decentralizacijo države?

18. 04. 2022 07.00

O decentralizaciji slovenska politika govori že vsaj od začetka stoletja, kljub temu pa njeno delovanje in kronična nesložnost dajeta najmanj "potuho" obratnemu procesu – centralizaciji. Medtem ko se življenjski potenciali periferije še naprej vztrajno krčijo, se pritisk na Ljubljano povečuje, z njim pa v prestolnici navpično rastejo stroški bivanja, krepi se obremenitev javnih služb, dnevne migracije več kot 130.000 delavcev pa predstavljajo velik prometni izziv. Političnim strankam smo ponudili možnost artikulacije konkretnih rešitev za decentralizacijo Slovenije.

Nekdanja sodnica, ki je kritizirala predsednika vlade, iz pravosodja v politiko

31. 01. 2022 07.00

Minuli teden je presenetila novica, da se nekdanja sodnica Urška Klakočar Zupančič podaja v politiko. Postala je podpredsednica stranke Gibanje Svoboda, ki jo vodi Robert Golob. Klakočar Zupančičeva je javnosti postala znana v lanskoletni aferi, ko je politika zahtevala, da se jo sankcionira, ker je na svojem zaprtem profilu Facebooka kritizirala predsednika vlade. Zaradi političnih pritiskov je protestno zapustila sodniške vrste.

'Postajam samo opazovalec globalnega karmičnega plesa človeštva'

22. 09. 2021 08.58

Rock kitarist Jernej Zoran je pred kakim letom opozoril na svoje nezadovoljstvo s trenutnim stanjem v pesmi Oprostite (to ni moj svet), nedavno pa postregel z zanimivim instrumentalnim albumom What happens if I press this button?. Več o njem in še čem, nam je zaupal v pogovoru.

Kubanski levičarji začeli opozarjati na 'škodljive državne prakse'

25. 07. 2021 15.10

Luis Emilio Aybar je predstavnik leve politične sfere, kar na Kubi sicer pomeni precej skrajno levo. Po velikih protestih, ki so pred dvema tednoma razburkali narod, je 34-letnik objavil članek v reviji La Tizza, ki je znana kot "prostor za razmišljanje o socializmu". "Kar se je zgodilo 11. julija, se je med drugim zgodilo zato, ker se komunisti in revolucionarji s škodljivimi praksami države ne borimo z zadostno silo in ne dovolj učinkovito," je dejal.

Kitajska prepovedala BBC: 'To je nesprejemljiva kršitev svobode medijev'

12. 02. 2021 08.30

Kitajski avdiovizualni regulator je v četrtek sporočil, da je Kitajska prepovedala oddajanje BBC-ja, kar je London označil za "nesprejemljiv napad na svobodo medijev". Uradni Peking je BBC ostro kritiziral zaradi poročanja o novem koronavirusu in preganjanju Ujgurov in drugih muslimanskih manjšin v Zindžjangu. Pri BBC so dejali, da so nad odločitvijo "razočarani".

Na demonstracijah v podporo Navalnemu več kot 2000 aretiranih

23. 01. 2021 09.17

Ruska policija je po trditvah tamkajšnje opozicije pridržala več kot 2000 protestnikov, ki so se zbrali, da bi izrazili podporo pridržanemu opozicijskemu politiku Alekseju Navalnemu. Policija in demonstranti so se tudi spopadli. Protesti so potekali v več kot 60 ruskih mestih, kot ocenjujejo analitiki, pa bodo pokazali, kakšno podporo zares uživa Navalni.

Odgovor Svetu Evrope: 'Izvzeto iz konteksta, levičarji in napadi'

27. 08. 2020 17.31

Premier Janša je z majsko objavo zapisa Vojna z mediji pozval k razpravi o medijskem monopolu in svobodi interneta, pa čeprav na provokativen način, pojasnjuje Stalno predstavništvo RS v Strasbourgu Svetu Evrope in dodaja, da svoboda izražanja ni omejena na nekritično izražanje misli, ampak je lahko podana tudi v obliki informacij, ki šokirajo ali užalijo.

Smo še vedno najboljši v regiji?

26. 11. 2019 13.00

V letu, ko je naša spletna stran 24ur.com praznovala 20 let, smo znova v zaključnih dneh dirke za najboljšo novičarsko spletno stran v regiji. Gre za drugi izbor, tekmujejo pa spletni portali iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Bosne, Črne gore in Makedonije. Lani smo dobili vašo izdatno pomoč, potrebujemo jo tudi letos.

Maduro 'ugasnil' BBC in CNN, ko so vojaška vozila zapeljala na protestnike

01. 05. 2019 07.10

"Ostanite na ulicah, uspelo nam bo," tako venezuelski samooklicani predsednik Juan Guaido, ki uživa tudi podporo kar nekaj držav po svetu, pravi ljudem po hudih nemirih na venezuelskih ulicah. Medtem pa se je več vojakov, ki so obrnili hrbet voditelju Nicolasu Maduru, zateklo po pomoč na tuje ambasade.

Smo najboljši v regiji?

05. 11. 2018 15.02

Spletna stran 24ur.com ta mesec tekmuje za najboljšo novičarsko spletno stran v regiji. Gre za prvi tovrstni izbor, tekmujejo pa spletni portali iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Bosne, Črne gore in Makedonije. Zato potrebujemo vašo pomoč.

Kako želijo volivce prepričati preostale stranke?

24. 05. 2018 07.29

Za svoje mesto v državnem zboru se bo na volitvah borilo tudi 18 drugih, večinoma manjših strank. Nekatere od njih so v preteklosti že prišle v parlament, nekatere so celo sestavljale vlado, nekatere večjega uspeha v preteklosti niso doživele, kar nekaj pa se jih na politično polje podaja prvič. Kaj obljubljajo?

'Rusijo med pet največjih gospodarskih velesil'

07. 05. 2018 06.41

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes prisegel za četrti mandat predsednika Rusije. Na slovesnosti v Kremlju, ki se je je udeležilo okoli 5000 gostov, je prisegel, da bo branil svojo domovino, ščitil interese njenih državljanov in spoštoval ustavo.

V Rusiji nič novega - Putin dobil predsedniške volitve s 73,9 odstotka glasov

18. 03. 2018 08.07

Rusi so izvolili novega predsednika. Pravzaprav starega predsednika, saj je bilo že pred glasovanjem jasno, da nihče – od sicer pisanih protikandidatov – nima najmanjše možnosti uspeha. A bolj kot odlično vladanje je bila voda na mlin Vladimirja Putina odsotnost alternative.

Svoboda interneta pomembnejša od zaščite žrtev spolnih zlorab? 'Vsak ogled posnetka pomeni novo zlorabo'

07. 09. 2016 10.02

Slovenija načrtuje spremembo zakona o elektronskih komunikacijah, s čimer bi dobili možnost blokiranja dostopa do posnetkov spolnih zlorab otrok na internetu. Žal so nasprotniki spremembe zakona vedno glasnejši, saj trdijo, da to pomeni konec svobode na internetu. V Spletnem očesu, kjer opozarjajo, da so žrtve z vsakim ogledom znova zlorabljene, so ogorčeni.

Evropski poslanci varovanje zasebnosti postavili v ozadje

11. 02. 2015 15.03

Po več letih blokiranja so evropski poslanci končno podprli dokončanje direktive o uporabi podatkov o letalskih potnikih, s čimer bodo lahko preverjati tudi zasebne podatke o potnikih. Gre za nov sklop protiterorističnih ukrepov.

Tako se končajo zahteve po demokraciji: nove vlade z novimi taktikami zmanjšujejo svobodo

29. 01. 2015 07.02

Sprejemanje demokracije kot prevladujoče oblike vladanja je pod največjo grožnjo v zadnjih 25 letih, ugotavlja Freedom house. Avtoritarni režimi zdaj celo odkrito govorijo o superiornosti enostrankarske vladavine in si prizadevajo za odstranitev temeljnih demokratičnih načel.

Boj zoper pedofile na spletu: 'Vsak zločin, ki ga preprečimo, pomeni, da ni žrtve'

25. 09. 2014 15.41

V Sloveniji odmeva zgodba 22-letnika, ki je prek lažnih profilov na Facebooku več mladoletnih žrtev prepričal, da so mu poslale svoje gole fotografije. Prav o takšnih primerih in o tem, kako preprečiti, da bi takšni posnetki ostali na spletu, je potekala debata tokratnega posveta o spletnih zlorabah otrok.

Bo 'pravica do pozabe' okrnila medijske vsebine?

03. 07. 2014 17.18

Google je v skladu z nedavno odločitvijo Sodišča EU o t. i. pravici do pozabe iz svojega iskalnika že začel odstranjevati nekatere povezave. Med njimi so se znašli tudi članki nekaterih britanskih medijev, kar je sprožilo burne odzive in pomisleke glede posledic za svobodo medijev.

Največ medijske svobode na Finskem, Nizozemskem in Norveškem; Slovenija na 35. mestu

30. 01. 2013 14.37

Finska, Nizozemska in Norveška so države z največjo svobodo medijev na svetu. Na drugem koncu lestvice so Eritreja, Severna Koreja in Turkmenistan. Slovenija je med 179 državami zasedla 35. mesto in je napredovala za eno mesto.

Severna Koreja se je pojavila na Googlovem zemljevidu

29. 01. 2013 12.15

Severna Koreja je od zdaj naprej tudi na Googlovem zemljevidu. Pri sestavi zemljevidov so pomagali tudi severnokorejski kartografi, zemljevid pa bo še posebej pomemben za državljane Južne Koreje, ki imajo sorodstvene povezave v severni sosedi.